Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


contributii 2008


65 replies to this topic

#41 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 28 January 2008 - 03:52 PM

Vezi postareavaraD, la Jan 28 2008, 03:33 PM, a spus:

Vezi postareaBANKER, la Jan 18 2008, 08:15 PM, a spus:

Sinteza contributii 2008.

Sper sa va fie de folos!
Multumim!
Am o mica nedumerire: nu am vazut nici o explicatie la reducerea somaj angajator cu procentul 0.25% Fond de garantare.

Anul trecut in ianuarie au facut precizari! Acum neavand nici o explicatie somajul angajator devine 0.75% din ianuarie!!!?
si daca nu ati vazut nici o explicatie cu aceasta reducere, de ce mai complicati lucrurile aducand-o in discutie? se spune foarte clar, referitor la contributia la anofm, cat si la fondul de garantare a creantelor salariale:

Citeaza

Art. 17. — (1) În baza art. 29 din Legea nr. 76/2002, cu modificările și completările ulterioare, și a art. 7 din Legea
nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale, cu modificările
ulterioare, pentru anul 2008 se stabilesc următoarele cote ale contribuțiilor:
a) contribuția datorată de angajatori la bugetul asigurărilor pentru șomaj conform art. 26 din Legea nr. 76/2002, cu
modificările și completările ulterioare, este de 1% în perioada ianuarie—noiembrie și 0,5% începând cu luna decembrie;
b) contribuția individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru șomaj conform art. 27 din Legea nr. 76/2002, cu
modificările și completările ulterioare, este de 0,5%;
c) contribuția datorată la bugetul asigurărilor pentru șomaj conform art. 28 din Legea nr. 76/2002, cu modificările și
completările ulterioare, de către persoanele asigurate în baza contractului de asigurare pentru șomaj este de 1,5% în perioada ianuarie—noiembrie și de 1% începând cu luna decembrie;
d) contribuția datorată de angajator la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale în conformitate cu art. 7 alin. (1) din Legea nr. 200/2006, cu modificările ulterioare, este de 0,25%.
sunt tratate distinct, singura legatura dintre acestea e ca au aceeasi baza de calcul si(trebuie sa mai caut) ca fondul de garantare nu e obligatie pentru institutiile publice(nu stiu daca tuturor bugetarilor sau doar celor care au functionari publici).



#42 adisan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2008 - 01:24 PM

Vezi postareaBANKER, la Jan 18 2008, 08:15 PM, a spus:

Sinteza contributii 2008.

Sper sa va fie de folos!

Ce am inteles eu... Scz. daca par deplasat, dar va rog sa ma corectati: (TD=total drepturi, CM= cond. med.platit de unitate, CMAS=conc. med. platit din bug. asig. soc. de stat)

1. somaj -> salariat: 0.5% la (TD-CMAS)
unitate: 1% la (TD -CMAS)
2. fond garantare -> unitate: 0.25% la (TD -CMAS)
3. sanatate -> salariat: 6.5% la (TD -CMAS)
unitate: 5.5% la (TD -CMAS)
4. fnuass -> unitate: 0.85% la (TD -CMAS)
5. accid. de munca -> unitate: procent la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim
6.CAS -> salariat 9.5% la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim
-> unitate: 19.5% la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim

Va rog, spuneti daca este bine. :)




#43 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 29 January 2008 - 01:26 PM

Frumos raspuns. Multumesc!

Oricum, un proiect de lege de pe site-ul Ministerului Muncii aduce in discutie aceasta reducere, normal -mai putin pentru institutiile publice.
Reducerea in 2007 s-a aplicat, prin Legea bugetului pe 2007 cota la somaj angajator era de 2.25%.



#44 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2008 - 02:33 PM

au aparut cumva, noile cote pt risc si accidente ?? ce mai stiti de acest fond ?? :lostit (13):
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#45 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 29 January 2008 - 02:39 PM

Vezi postareaadisan, la Jan 29 2008, 01:24 PM, a spus:

Vezi postareaBANKER, la Jan 18 2008, 08:15 PM, a spus:

Sinteza contributii 2008.

Sper sa va fie de folos!

Ce am inteles eu... Scz. daca par deplasat, dar va rog sa ma corectati: (TD=total drepturi, CM= cond. med.platit de unitate, CMAS=conc. med. platit din bug. asig. soc. de stat)

1. somaj -> salariat: 0.5% la (TD-CMAS)
unitate: 1% la (TD -CMAS)
2. fond garantare -> unitate: 0.25% la (TD -CMAS)
3. sanatate -> salariat: 6.5% la (TD -CMAS)
unitate: 5.5% la (TD -CMAS)
4. fnuass -> unitate: 0.85% la (TD -CMAS)
5. accid. de munca -> unitate: procent la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim
6.CAS -> salariat 9.5% la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim
-> unitate: 19.5% la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim

Va rog, spuneti daca este bine. :)

din cate stiu, baza de calcul la sanatate asigurat nu s-a modificat, ar fi:

sanatate -> salariat: 6.5% la (TD - CMAS - CM)

Vezi postareacristina5859, la Jan 29 2008, 02:33 PM, a spus:

au aparut cumva, noile cote pt risc si accidente ?? ce mai stiti de acest fond ?? :lostit (13):

eu in fiecare an am luat aceste cote din programul de declaratii CAS(e o baza de date, un caen.dbf, cu absolut toate codurile, denumirea si procentul de fond de risc asociat). deocamdata nu a aparut nici veranexe nici declaratia de cas... inca astept.

chiar, daca cineva are noile cote, i-as ramane recunoscator daca le-ar atasa aici, am clienti care trebuie sa inchida salariile pana in 31 si vor sa stie daca li s-a modificat ceva in cheltuieli(aka contributii angajator)

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 29 January 2008 - 02:43 PM




#46 adisan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2008 - 03:07 PM

Cotele pt. accidente de munca, precum si noile coduri CAEN sunt inca in stadiu de proiect pe site-ul ministerului...
http://www.mmssf.ro/website/ro/proiecte-de...0108proiect.pdf



#47 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 29 January 2008 - 04:19 PM

Vezi postareaadisan, la Jan 29 2008, 04:07 PM, a spus:

Cotele pt. accidente de munca, precum si noile coduri CAEN sunt inca in stadiu de proiect pe site-ul ministerului...
http://www.mmssf.ro/website/ro/proiecte-de...0108proiect.pdf




#48 Monel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 January 2008 - 12:59 PM

Vezi postareaadisan, la Jan 29 2008, 01:24 PM, a spus:

Vezi postareaBANKER, la Jan 18 2008, 08:15 PM, a spus:

Sinteza contributii 2008.

Sper sa va fie de folos!

Ce am inteles eu... Scz. daca par deplasat, dar va rog sa ma corectati: (TD=total drepturi, CM= cond. med.platit de unitate, CMAS=conc. med. platit din bug. asig. soc. de stat)

1. somaj -> salariat: 0.5% la (TD-CMAS)
unitate: 1% la (TD -CMAS)
2. fond garantare -> unitate: 0.25% la (TD -CMAS)
3. sanatate -> salariat: 6.5% la (TD -CMAS)
unitate: 5.5% la (TD -CMAS)
4. fnuass -> unitate: 0.85% la (TD -CMAS)
5. accid. de munca -> unitate: procent la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim
6.CAS -> salariat 9.5% la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim
-> unitate: 19.5% la (TD -CM-CMAS), iar pentru concedii medicale proportional cu zilele, la sal. minim

Va rog, spuneti daca este bine. :)

am si eu o intrebare referitor la baza de calcul la somaj... stie cineva exact ce inseamna "venit brut realizat lunar"?
In Legea 19/2000 a CAS-ului formularea e aceeasi si stim ca exclude toata boala (cu calcul pe formula cu salar minim pt. prestatii total) ... nu cumva si somajul atat salariat cat si unitate se calculeaza la TD - CM - CMAS?

Ma apuca nervii cand ma gandesc la declaratiile care vor veni cu intarziere! :lostit (13):



#49 adisan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 January 2008 - 01:29 PM

Monel, somajul nu se opreste pentru salariat (si deci nici unitatea nu plateste) in cazul concediilor medicale pe o durata mai mare de 30 zile - vezi art. 26 si 27 din Legea nr. 76/2002, cu modif. si compl. ulterioare. Deci % din {TD - [(CM+CMAS)> 30 zile]}. Cel putin asa vad eu lucrurile...



#50 Monel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 January 2008 - 02:59 PM

Vezi postareaadisan, la Jan 30 2008, 01:29 PM, a spus:

Monel, somajul nu se opreste pentru salariat (si deci nici unitatea nu plateste) in cazul concediilor medicale pe o durata mai mare de 30 zile - vezi art. 26 si 27 din Legea nr. 76/2002, cu modif. si compl. ulterioare. Deci % din {TD - [(CM+CMAS)> 30 zile]}. Cel putin asa vad eu lucrurile...

Adi... nu la asta ma refeream ci la situatia in care exista concediu medical in luna nu cand omul este in concediu medical mai multe luni... ultimele modificari legislative precizeaza ca procentul atat pt somaj unitate cat si pt.salariat se aplica la venitul brut realizat lunar. Ce inseamna asta, fara foi de boala complet sau doar fara foile de boala platite din FNUASS si FAAMBP?



#51 hardistul

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 01 February 2008 - 11:11 AM

Va rog frumos ajutati-ma careva:
Am urmatoarea situatie: O persoana a lucrat 5 zile program normal realizand 400 lei , 5 zile CM -suportat de societate = 200 lei , 3 zile CM din FNUASS = 300 lei si 3 zile sarcina si lehuzie =100 lei .
Va rog sa-mi spuneti cum calculez somaj 0.5% si CAS 9,5% eventual cu justificari ( art de lege pe care se bazeaza calculul ).
Va multumesc ,
Un incepator



#52 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2008 - 12:48 PM

Vezi postareahardistul, la Feb 1 2008, 11:11 AM, a spus:

Va rog frumos ajutati-ma careva:
Am urmatoarea situatie: O persoana a lucrat 5 zile program normal realizand 400 lei , 5 zile CM -suportat de societate = 200 lei , 3 zile CM din FNUASS = 300 lei si 3 zile sarcina si lehuzie =100 lei .
Va rog sa-mi spuneti cum calculez somaj 0.5% si CAS 9,5% eventual cu justificari ( art de lege pe care se bazeaza calculul ).
Va multumesc ,
Un incepator

somaj salariat se retine la venit brut realizat in luna din care scazi concediile medicale din FNUASS (vezi proiectul de lege privind normele legii 76/2002) ,adica
(400+200)*0.5%=3

pentru cas salariat vezi legea 399/2006 pentru justificari , calculul in situatia ta (salariu minim brut luna ianuarie 2008 =500lei si avem 21 zile lucratoare oficial in luna ):
400 *9.5% + [(5+3+3)/21*500 ]*9.5%= 38.00+262*9.5%=38.00+24.89=62.89 rotunjit : 63
TotalSal - un program complet de salarii!



#53 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 February 2008 - 04:12 PM

Vezi postareaadisan, la Jan 29 2008, 03:07 PM, a spus:

Cotele pt. accidente de munca, precum si noile coduri CAEN sunt inca in stadiu de proiect pe site-ul ministerului...
http://www.mmssf.ro/website/ro/proiecte-de...0108proiect.pdf
cum am spus mai sus, imi extrag codurile caen si cota de contributie pentru accidente si boli profesionale din declaratia de CAS.

Acum 3 ore a aparut noua versiune a declaratiei de CAS(click pentru vizualizarea paginii de la cnpas si downloadul declaratiei)

din bazele de date ale declaratiei am extras noile coduri caen, cu cotele de risc pentru contributie aferente
Fisier atasat  Coduri_CAEN_2005_2008.xls   222.5K   214 downloads

am avut surpriza, la doi clienti de ai mei, sa nu le regasesc codul caen pe care il stiau ei ca fiind neschimbat, si anume confectii textile si inchiriere si subinchiriere imobile. aveti grija si cautati daca ati ramas pe aceleas coduri ca pana in 2007 12



#54 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 02 February 2008 - 12:15 AM

Pe www.cnpas.org exista codurile CAEN vechi si noi (un fel de transpunere de coduri ) De vazut Tariful de risc pe sectoare de activitate....Anexa 4.Se cauta codul nou dupa denumirea activitatii prestate anterior. Evident ca au aparut si alte coduri noi dar pana firma nu-si-rezolva problema cu noul cod ,pentru raportarile lunii ianuarie ...,etc se pot folosi pe care le transpunem noi in concordanta aproximativa cu cele vechi. Ideea este ca nu stim ce decid firmele, daca nu cumva isi introduc ca obiect de activitate primar altceva decat a fost initial.Este treba administratorilor si a avocatilor .Oricum declaratia nu functioneaza decat dupa noile coduri CAEN .La anexa 1.2 prin preluarea datelor dela 31.12.2007,mesajul este cod CAEN INCORECT.
Deocamdata nu sunt mentionate termenele de schimbare ale noului CAEN si nici amenzile aferente dar.... cum se dau instructiunile de azi pe maine .....
Senior



#55 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2008 - 09:20 PM

Am descarcat programul de verificare a declaratiilor pentru CAS, si imi apare ca numar de zile lucratoare in luna ianuarie 2008, 23 de zile, cand de fapt sunt 21!!!!E corect?



#56 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 February 2008 - 09:29 PM

Vezi postarea3bf, la Feb 4 2008, 09:20 PM, a spus:

Am descarcat programul de verificare a declaratiilor pentru CAS, si imi apare ca numar de zile lucratoare in luna ianuarie 2008, 23 de zile, cand de fapt sunt 21!!!!E corect?
si eu l-am descarcat si mie imi arata ca numar de zile lucratoare 21 :biggrin:
oricum asta nu e o problema : te duci la parametri de lucru , apoi la zile de sarbatoare legala si iti adaugi tu singur sarbatorile legale .
TotalSal - un program complet de salarii!



#57 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2008 - 09:52 PM

Intr-un final mi-a reusit.Mersi costin!



#58 Nitller

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 February 2008 - 07:03 PM

Vezi postareapolymer, la Jan 9 2008, 02:09 PM, a spus:

Contributii la fondul de salarii pe anul 2008

1. CAS legea 19/2000 (29%)
19,5% angajator in perioada 01.01 ? 30.11.2008
18% angajator de la 01.12.2008
9,5% asigurat
in cota de 9,5% este inclusa si 2% aferenta fondurilor de pensii administrate privat legea 411/2004

Art. 24 alin.(1)
19,5% se aplica la suma veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale conform art. 23 alin.(1) adica venitul brut realizat lunar la asiguratii prevazuti la art.5 alin.1 pct. I si II.
19,5% nu se plateste pentru membrii CA care nu au contract individual de munca la alta unitate, in baza declaratiei pe proprie raspundere data societatii de la care primeste venituri.
Ordinul 340/2001 modificat la zi pentru aplicarea legii 19/2000, partea B, pct. 6 din norme.
19,5% nu se datoreaza pentru prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, accidente de munca si boli profesionale (art.26 din legea 19/2000), diurne de deplasare, delegare.

2. Contributia la somaj legea 76/2002
1% angajator: 01.01 ? 30.11.2008
0,5% angajator incepand cu 01.12.2008
0,5% contributia individuala 01.01.2008

Art. 26 din legea 76/2002
1% se aplica asupra veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale conform art.27 alin.(1) care prevede ca 0,5% se aplica la venitul brut realizat lunar in situatia persoanelor asigurate obligatoriu conform art.19, adica persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari.
Nu se aplica la membrii CA.

3. Contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale conform art.7 alin.(1) legea 200/2006
0,25% - angajator

Art. 7 alin.1 din legea 200/2006
0,25% se aplica asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj reaizate de salariatii incadrati cu contract individual de munca.

4. Contributia pentru clasa de risc: legea 346/2002 privind accidente de munca si boli profesionale
~ % angajator
- depinde de fiecare societate

Art. 96 Cota de contributie se datoreaza de catre angajatori pentru asiguratii prevazuti la art.5 si 7 (persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca).

5. Comision pentru I.T.M. legea 130/1999 pentru completarea si pastrarea carnetelor de munca
0,75% angajator

Art. 5 alin.(1) din legea 130/1999
0,75% se aplica la fondul lunar de salarii, angajatorilor carora ITM le pastreaza si le completeaza carnetele de munca. Fara CA.

6. CASS legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii
5,5% angajator: 01.01 ? 30.11.2008
5,2% angajator de la 01.12.2008
6,5% asigurat: 01.01 ? 30.11.2008
5,5% asigurat incepand cu 01.12.2008

Art. 258 din legea 95/2006
5,5% se aplica la fondul de salarii care este egal cu totalitatea sumelor utilizate de o persoana fizica si juridica pentru plata drepturilor salariale sau asimilate salariilor si la indemnizatia temporara de munca.
5,5% se aplica si la CA.
Art.257 alin.(2) Contributia individuala se aplica asupra veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit.

7. Cota de contributii pentru concedii si indemnizatii sociale de sanatate F.N.U.S. Ordonanta de urgenta 158/2005
0,85% angajator

19,5 % angajator aplicata la baza de calcul
~ %

Art. 5 lit. a din OUG 158/2005
Cota de 0,85% se datoreaza si se achita de catre angajatori pentru asiguratii prevazuti la art.1 alin.(1) lit. A si B, adica la cei cu contract individual de munca sau desfasoara activitati in functii elective.
Art.45 din OUG 158/2005 alin.(3)
Cota de contributie de asigurari sociale datorate de angajator pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate cuvenite asiguratilor se aplica asupra valorii reprezentand un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator numarului de zile lucratoare din concediul medical.

8. Legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
~ %

Art. 78 alin.(3) Persoanele juridice care nu angajeaza persoane cu handicap in conditiile prevazute la alin.(2) pot opta pentru indeplinirea uneia din urmatoarele obligatii:
a) sa plateasca lunar la bugetul de stat o suma reprezentand 50% din salariul de baza minim brut pe tara inmultit cu numarul de locuri de munca in care nu au angajat persoane cu handicap;
b) sa achizitioneze produse si servicii de la unitatile protejate autorizate pe baza de parteneriat, in suma echivalenta cu suma datorata la bugetul de stat in conditiile prevazute la lit. a.
Art. 78 alin. (2) Persoanele juridice care au cel putin 50 angajati au obligatia de a angaja persoane cu handicap intr-un procent de cel putin 4% din numarul total de angajati.
Total: % in per. 01.01? 30.11.2008
% incepand cu 01.12.2008
multam mult :tongue:



#59 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 09 February 2008 - 11:51 AM

0.5% contributia la somaj se aplica la venitul brut realizat
la 0.25% f.de garantare spune ca: se aplica asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale la bug.asig.ptr.somaj-adica tot la venitul brut realizat.
am dreptate sau gresesc?
multumesc



#60 bogumil

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 February 2008 - 02:44 AM

O mica problema as vrea sa semnalez si eu privitor la contrib. indiv. de asig. de sanat.:
In legea 95/2006 scrie asa:
Art.257 alin.(2) Contributia individuala se aplica asupra veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit.
[...] (6) Contribuția de asigurări sociale de sănătate nu se datorează [...] precum și asupra indemnizațiilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare.

In Norma metodol. din 13.08.2007 zice la art. 3
(2) Prin fond de salarii realizat, în sensul prezentelor norme metodologice, se înțelege totalitatea sumelor constituite și utilizate de persoanele fizice și juridice pentru plata drepturilor salariale sau/și drepturilor asimilate salariilor, așa cum sunt definite în Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal.
[...] Veniturile asimilate salariilor cuprind orice alte sume sau avantaje de natură salarială ori asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit, așa cum sunt definite de Codul fiscal și de Normele metodologice de aplicare a acestuia.
In Codul Fiscal avem la art. 55:
Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură obținute de o persoană fizică ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă.
[...] Nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale și finanțate din buget

In concluzie avem doua posibilitati pentru calcularea CASS individ.: dupa Norma si Cod fiscal la venitul realiz. inclusiv. indemniz. de incap. temporara de munca suportata de angajator iar dupa legea 95/2006 la venitul realiz. exclusiv indemnizatiile
prevazute de OUG 158/2005. Care e mai valabila ? Sau unde gresesc eu cind citesc prin legislatie?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL