Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


contributii 2008


65 replies to this topic

#61 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 14 February 2008 - 08:42 AM

Lege 95/2006-Art.257 alin.(2) Contributia individuala se aplica....
Normă metodologică din 13/08/2007-Art.3(1)Angajatorii au obligația să calculeze, să rețină și să....

Vedeti ca una se refera la contributia individuala iar cealalta la cea a angajatorului.



#62 bogumil

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 February 2008 - 01:13 PM

Vezi postareabogumil, la Feb 14 2008, 12:44 AM, a spus:

O mica problema as vrea sa semnalez si eu privitor la contrib. indiv. de asig. de sanat.:
In legea 95/2006 scrie asa:
Art.257 alin.(2) Contributia individuala se aplica asupra veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit.
[...] (6) Contribuția de asigurări sociale de sănătate nu se datorează [...] precum și asupra indemnizațiilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare.

In Norma metodol. din 13.08.2007 zice la art. 5
Art. 5. - (1) Contribuția lunară a persoanelor asigurate se stabilește sub forma unei cote stabilite de lege, aplicată asupra veniturilor din salarii sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit.
[...] (3) Veniturile asimilate salariilor cuprind orice alte sume sau avantaje de natură salarială ori asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit, așa cum sunt definite de Codul fiscal și de Normele metodologice de aplicare a acestuia.


In Codul Fiscal avem la art. 55:
Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură obținute de o persoană fizică ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă.
[...] Nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale și finanțate din buget

In concluzie avem doua posibilitati pentru calcularea CASS individ.: dupa Norma si Cod fiscal la venitul realiz. inclusiv. indemniz. de incap. temporara de munca suportata de angajator iar dupa legea 95/2006 la venitul realiz. exclusiv indemnizatiile
prevazute de OUG 158/2005. Care e mai valabila ? Sau unde gresesc eu cind citesc prin legislatie?

Am corectat articolul la care ar fi trebuit sa fac referire in Norma metod.; problema semnalata se mentine.




#63 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 February 2008 - 08:15 PM

Lg.95/2006 – Lg. Asigurarilor sociale de sanatate
257.
(6) Contributia de asigurari sociale de sanatate nu se datoreaza asupra sumelor acordate in momentul disponibilizarii, venitului lunar de completare sau platilor compensatorii, potrivit actelor normative care reglementeaza aceste domenii, precum si asupra indemnizatiilor reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile ulterioare.
258.
(4) Pentru perioada in care angajatorii suporta indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, acestia au obligatia de a plati contributia de 7% raportata la fondul de salarii, pentru salariatii aflati in aceasta situatie.
Ordin 617/2007
Art.18
(7) Contributia de asigurari sociale de sanatate nu se datoreaza asupra indemnizatiilor reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile ulterioare, cu exceptia contributiei de asigurari sociale de sanatate datorata de angajatori pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate din fondurile proprii ale acestora.
Art. 5 se refera la contributia de asigurari sociale de sanatate datorata pentru asiguratii care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor pentru perioadele lucrate.

Baza lunara calcul angajat=Total venituri realizate
Baza lunara calcul angajator=Total venituri realizate+(Venituri indemnizatii CM suportate de angajator)



#64 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 February 2008 - 08:39 PM

OUG158/2005 – Concedii si indemnizatii
ART. 44
(1) Contributia de asigurari sociale de sanatate nu se datoreaza asupra indemnizatiilor reglementate de prezenta ordonanta de urgenta, cu exceptia contributiei de asigurari sociale de sanatate, datorata de angajatori pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate din fondurile proprii ale acestora.
(2) Contributia pentru concedii si indemnizatii nu se datoreaza asupra indemnizatiilor reglementate de prezenta ordonanta de urgenta, cu exceptia contributiei pentru concedii si indemnizatii, datorata de angajatori pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate din fondurile proprii ale acestora si, respectiv, a indemnizatiilor pentru accidente de munca si boli profesionale.
O60/32/2006-norme
ART. 9
(1) Dreptul la concediile si indemnizatiile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 este conditionat de plata contributiei pentru concedii si indemnizatii.
(2) Persoanele juridice sau fizice prevazute la art. 5 lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 au obligatia platii contributiei pentru concedii si indemnizatii, aplicata la fondul de salarii realizat, cu respectarea prevederilor legislatiei financiar-fiscale in materie. Fondul de salarii realizat reprezinta totalitatea sumelor utilizate de un angajator pentru plata drepturilor salariale sau de natura salariala. In fondul de salarii sunt incluse si sumele reprezentand indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii, precum si indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale, suportate de catre angajator.

Baza lunara calcul=Total venituri realizate+(Venituri indemnizatii CM suportate de angajator)



#65 bogumil

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 February 2008 - 02:31 PM

Art. 18 din Norma metodologica mi-a scapat mie; culmea e ca anul trecut il gasisem, in 2007 am calculat contrib. indiv. excluzind indemniz. dar recitind legile am crezut ca am gresit . Mie notiunea de total venituri realizate ca baza de calcul pt. CASS mi se pare cam ambigua pt. ca din ce in ce mai des venitul realizat brut inseamna din start si includerea indemnizatiilor suportate de angajator in acest concept. (a se vedea in acest sens si modificarea normelor la L76/2002 care se pare ca a fost aprobata pe 13.02.08 ; ) ; cred ca ar trebui restrinsa cumva sintagma la ideea de venit brut realizat exclusiv din ore lucrate; Oricum, multumesc pentru ajutorul dat !

Aceasta postare a fost editata de bogumil: 15 February 2008 - 02:32 PM




#66 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2008 - 03:39 PM

Revin la ce a scris Nemesis referitor la Fond Garantare ( art 7 OUG 91/2007) Voi cum faceti Statele de plata , in cazul in care aveti ca angajati doar pensionari ,care nu platesc somaj,deci baza de impozitare somaj =0
Mie programul de salarii mi-l pune 0.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL