Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura - persoana fizica - bon fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura - persoana fizica - bon fiscal

19 replies to this topic

#1 dmircead

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 March 2005 - 12:51 PM

buna !
tocmai am vorbit cu cineva care a avut control recent de la garda...si... a primit amenda ca ...a emis factura si chitanta pe persoana fizica si nu a emis bon fiscal ..... Acesta nu are obligatia de a avea case de marcat potrivit legii..dar...cica legea nu iti mai da voie sa emiti factura sau doar factura pe persoana fizica ci numai bon fiscal....
Eu nu cred ca e adevarat sau nu a inteles el bine...voi ce parere aveti ?
Multumesc



#2 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 15 March 2005 - 03:54 PM

este perfect adevarat..si eu am auzit-o in f multe locuri...insa nimeni pe forum nu a reusit pana acum sa-mi dea o baza legala la chestia asta...adica...emiterea de facturi catre persoanele fizice
cat despre bonul fiscal...aici trebuie sa citesti cu atentie legea cu casele de marcat si ai sa le dai dreptate alora de la garda....singura solutie pe care am gasit-o eu..a fost sa facturez la persoane fizice si sa-i pun sa se duca direct cu banii la mine in banca si sa mi-i depuna in cont....asa se considera incasare prin cont curent si nu trebuie sa-mi mai fac probleme cu chitantele




#3 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2005 - 06:30 PM

si pe mine m-a luat garda la amenzi din aceeasi cauza.
varianta lui tony mi se pare cea mai buna.



#4 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2005 - 06:46 PM

e o porcarie !
daca nu am casa de marcat ca nu lucrez direct cu populatia si am un client persoana fizica o data la 6 luni iau amenda????!!!!
acum ar trebui sa ne luam case de marcat..pt orice eventualitate,nu?
si cu separarea activitatilor cum ramane?
ca nu poti sa desfasori activitate cu amanuntul si fara pe acelasi sediu!!!!



#5 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 15 March 2005 - 07:35 PM

Nu cred ca ai luat amenda in temeiul legal... Uita-te pe procesul verbal si spune-mi si mie in ce baza ai luat amenda( nr. legii, ordonantei, etc. ... trecute in PV).



#6 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 16 March 2005 - 08:40 AM

v-am spus ca, in general, se leaga de specificatii din legea cu casele de marcat



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2005 - 10:02 AM

ideea e foarte clara..daca nu lucrezi direct cu populatia nu esti obligat sa-ti faci casa de marcat..implicit gestiune de amanunt



#8 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2005 - 10:17 AM

Ordonanta ur. rep nr. 28 din 25/03/99
obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale
Publicatie: Monitorul Oficial nr. 75 din 21/01/05

Art. 1.
(1) Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii
direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Agentii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le
predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala.
......
Art. 2.
Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri
efectuate prin automatele comerciale, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de
bancnote sau monede;
B) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) vanzarea de paine si produse de panificatie in magazine sau in raioane specializate;
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii - bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si
oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari, precum si activitatile financiare si bancare, cu exceptia caselor de schimb valutar apartinand persoanelor juridice autorizate;
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale, precum si activitatile economice
desfasurate in mod independent de persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane;
i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) vanzarea bunurilor de folosinta indelungata, definite potrivit legii;
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de catre magazine;
l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier,
de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;
r) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral cu numerar si/sau substituite de numerar;
s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii serviciului.



#9 lucia_manda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 16 March 2005 - 10:32 AM

am si eu intrebare daca primesc un avans de la pers fizica ( am si casa de marcat) ; daca emit bon fiscal este ca si cum eu ma scad cu marfa, marfa care se va livra pe baza de aviz insotit de factura care contine stornare la avans , etc
in concluzie este corect cand incasez un avans de la pers fizica sa emit fact si chitanta, marfa pleca mai tarziu



#10 lucia_manda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 16 March 2005 - 10:41 AM

lucia_manda a spus:

am si eu intrebare daca primesc un avans de la pers fizica ( am si casa de marcat) ; daca emit bon fiscal este ca si cum eu ma scad cu marfa, marfa care se va livra pe baza de aviz insotit de factura care contine stornare la avans , etc
in concluzie este corect cand incasez un avans de la pers fizica sa emit fact si chitanta, marfa pleca mai tarziu
?????



#11 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2005 - 10:45 AM

m-ai zapacit! vorbesti de o gestiune de amanunt?



#12 lucia_manda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 16 March 2005 - 10:50 AM

da, avem productie si depozit ( videm atat la pers fizica cat si la pers juridice); intrebarea era cand o pers fizica achita un avans din marfa care o vrea , normal eu ii tai fact de avans plus chitanta deoarece daca ii dau bon fiscal e ca si cum eu ma scad cu marfa din gestiune
este corect?



#13 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2005 - 10:58 AM

gestiunile se tin separat..nu poti sa dai bon pt avans la amanunt..dar nici factuta cu chitanta nu poti sa faci...daca ai doua gestiuni factureaza si chitanteaza pe cea de-a doua....
si acum scuza-mi indiscretia...cine vine sa dea avans pt o marfa la amanunt? n-are nici o logica ! avansul se da de cele mai multe ori pt productie/achizitie de marfa si nu se tine evidenta la amanunt !
Art. 1.
(1) Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

activitatea de productie e alta mancare de peste...de fel cand ai depozit vinzi direct persoanelor juridice si daca ai multi clienti persoane fizice iti faci un magazin sau improvizezi dar sa fie intr-un spatiu separat chiar dc e in aceasi locatie.



#14 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2005 - 12:37 PM

EU am dat avans la niste obiecte sanitare pt acasa!

trebuiau importate si altfel nu mi le aducea. am primit factura de avans si chitanta iar pe factura finala a fost stornata factura de avans

s-a intamplat in mai multe cazuri, si pe pers fizica si pe firma :oops:



#15 lucia_manda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 17 March 2005 - 12:39 PM

andreea stii ce usor este sa vorbesti dar mai greu cu practica!
poate nu m-am exprimat eu bine: am productie in provincie , magazin de desfacere Bucuresti, comenzile se primesc in Bucuresti, si se cer un avans (logic) nu o sa produc degeaba
am doua gestiuni : en detail si en gross
dar intreb ce fac in cazul in care primesc avans de la persoane fizice?
iar in magazinul de desfacere nu am numai ce produc eu am si alte marfuri (comert)
si afla ca sunt ffff multe persoane fizice care isi construiesc case iar marfa nu o ridica intr-o zi sau platesc iarna pentru vara ca sa aiba acelasi pret de iarna!



#16 lucia_manda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 17 March 2005 - 12:40 PM

acelasi lucru este si la noi: nu onoram comanda fara avans si la fel facem cu fact de avans o stornam la ridicarea integral a comenzii!
este corect pana la urma???



#17 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2005 - 12:53 PM

da este corect ! insa se face factura si chitanta pt avans si dupa se storneaza avnsul pe factura finala...aceste operatiuni nu intra in gestiunea de amanunt!!!

poate ca nu m-am facut bine inteleasa!



#18 LILIANACRETU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 17 March 2005 - 02:14 PM

Si eu am avut aceeasi situatie . Am facturat un avans pt o persoana fizica si am incasat avansul pe chitanta . La livrarea marfii am stornat avansul si am facturat marfa , iar diferenta de plata am incasat-o pe chitanta .
Aceasta situatie nu a intrat in gestiunea cu amanuntul , marfa s-a livrat din depozit .
Liliana



#19 dmircead

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 20 March 2005 - 05:10 AM

din cate am inteles eu si sper ca am inteles corect in privinta casei de marcat....este ca... sunt in principiu trei activitati: productie, activitate cu amanuntul si servicii...ori eu pentru productie (marfa pe care am ca si produs finit in depozit pe care probabil ca am si comanda, iar uneori mai mi se plateste si avans) nu vad din lege ca sunt obligat sa emit bon fiscal, si nu am voie sa dau chitanta....mi se pare o prostie.....



#20 solomon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:surdila greci

Postat 04 May 2005 - 03:18 PM

Andreea` a spus:

e o porcarie !
daca nu am casa de marcat ca nu lucrez direct cu populatia si am un client persoana fizica o data la 6 luni iau amenda????!!!!
acum ar trebui sa ne luam case de marcat..pt orice eventualitate,nu?
si cu separarea activitatilor cum ramane?
ca nu poti sa desfasori activitate cu amanuntul si fara pe acelasi sediu!!!!

pentru vanzari accidentale catre pers fizice cu chitanta nu se poate
sa-ti dea amenada scrie in norme la ord cu casele de marcat rep.
- H.G. 479 / 2003 rep 2005

atunci cind nu se incaseaza contravaloarea in totalitate nu-i nevoie sa emiti bon vezi la exceptii - art 2 litera s din oug 28/99 rep 05- am impresia






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL