Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

110 replies to this topic

#21 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2008 - 05:49 PM

Cand depui 010 pentru vectorul fiscal , ce cod CAEN treci ( termenul pt 010 este 31.01 ) ??
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#22 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 09 January 2008 - 07:02 PM

Dragilor, pentru accidente profesionale platim pe codul CAEN vechi sau trecem corespondentul nou, parerea mea,cat despre schimbat codurile nu ma mai grabesc.Ultima oara cand am schimbat certificatul m-am grabit si am platit dublu pt ca intre timp au aparut modificari.Referitor la 010 am intrebat la finante la noi si nu stiau inca daca trebuie depuse sau fac ei schimbarile din oficiu.




#23 yvona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 January 2008 - 07:05 PM

Am si eu niste intrebari. Tot cautand noile coduri caen am dat de linkurile:

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...uarie/2008.html
http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...08_11221907.htm

si am constatat ca, codul principalului obiect de activitate a ramas nemodificat (7031 - Agentii imobiliare) In acest caz trebuie sa ma mai grabesc cu schimbarea actului constitutiv?! Acolo sunt trecute si alte coduri ca activitati secundare (si unde am constatat modificari de coduri) insa firma are in prezent doar un singur obiect de activitate unde codul pare ca nu s-a schimbat. Dupa logica mea ar trebui sa schimb actul constitutiv in momentul in care as dori sa deschid un punct de lucru cu o alta activitate si aceea are un cod caen actualizat. E corect?



#24 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 14 January 2008 - 07:53 AM

Am aflat de la o persoana care lucreaza in cadrul unei firme de infiintat sacietati comerciale ca ,codurile CAEN se vor schimba automat de registrul comertului asa ca sfatul meu este sa mai asteptati putin.



#25 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 10:16 AM

ONRC a spus clar ca nu poate face automat actualizarea caci adesea la un cod vechi corespund mai multe noi, iar Registrul Comertului nu stie care vi se potrivesc. Pentru fericitii la care codul vechi coincide cu codul nou: acestia nu trebuie sa faca nici o modificare. Noile procente FAM (fond accid.de munca) probabil vor veni ca si anul trecut, cu o intarziere, dar pana la 1 februarie. Ele desigur vor fi pe noile coduri, caci oficial cele vechi nu mai exista. Veti alege coeficientul corespunzator codului nou care credeti ca vi se potriveste, chiar daca inca nu l-ati schimbat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 11:37 AM

mi se pare corect ce spui, nopris :lostit (13): , multumesc mult pt lamuriri, mi-au prins f. bine. :thumbup:

si sfatul lui uiliv (sa mai asteptam un pic) e de bun simt, parerea mea ... :lnr (21):



#27 violeta2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 January 2008 - 04:41 PM

ALOOOO!!!!
codul CAEN NOU PENTRU AGENTII IMOBILIARE s-a schimbat.
este: 6831!!!!!!!!!!
la registru ne o nesimtire totala....iti arunca doua foi in fata si PA!!!FARA EXPLICATII fara nimic!!!
DACA VREI EXPLICATII SAU AJUTOR ...TI SE OFERA CONTRA COST.....DE CATRE EI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1



#28 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 14 January 2008 - 05:28 PM

Pe site-ul ONRC am gasit doar asta:

După data de 01.01.2008, documentele depuse de comercianți în susținerea cererii de înregistrare la oficiul registrului comerțului de pe lângă tribunal trebuie să fie întocmite potrivit CAEN Rev. 2.

Actualizarea obiectului de activitate se efectuează la cererea comercianților în baza actului modificator, care va fi însoțit de actul constitutiv actualizat.

Conform art. 204 alin. (5) din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, oficiul registrului comerțului va înainta actul modificator astfel înregistrat și o notificare asupra depunerii textului actualizat al actului constitutiv către Regia Autonomă "Monitorul Oficial", spre a fi publicate în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, pe cheltuiala societății.

Se recomandă comercianților solicitarea actualizării obiectului de activitate conform CAEN Rev. 2 odată cu modificarea altor elemente ale actului constitutiv.

:lostit (13):



#29 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 05:30 PM

Intr-adevar, in statutul ONRC se prevede asistenta la intocmirea documentelor contra cost, ceea ce nu prea e normal pentru o institutie de stat. In aceasta situatie e de inteles ca nu ne putem astepta la ajutor dezinteresat din partea lor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#30 yvona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 January 2008 - 05:36 PM

Vezi postareavioleta2, la Jan 14 2008, 04:41 PM, a spus:

ALOOOO!!!!
codul CAEN NOU PENTRU AGENTII IMOBILIARE s-a schimbat.
este: 6831!!!!!!!!!!
la registru ne o nesimtire totala....iti arunca doua foi in fata si PA!!!FARA EXPLICATII fara nimic!!!
DACA VREI EXPLICATII SAU AJUTOR ...TI SE OFERA CONTRA COST.....DE CATRE EI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


Inseamna ca eu nu stiu sa citesc bine tabelul de la http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...08_11221907.htm
6831 este clasa, dupa aceea vine obiectul de activitate caen rev2 (Agentii imobiliare) si dupa aceea cod caen rev1 (7031). Noile coduri caen sunt cele de la clasa? Poate ne lamureste cineva....



#31 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 14 January 2008 - 05:48 PM

Domeniu principal de activitate 683 Activități imobiliare pe bază de comision sau contract
Activitatea principala 6831 Agenții imobiliare

domeniul, de fapt...



#32 cr25ab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 January 2008 - 12:35 PM

Am si eu cateva intrebari.In primul rand aceasta schimbare a codului se poate face de catre orice persoana din firma?(spre ex secretara) sau trebuie neaparat apelat la un avocat? Daca se poate,ce documente trebuiesc pentru a putea schimba actele?Astept raspuns.Multumesc frumos.



#33 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 29 January 2008 - 08:09 PM

Aveti mare grija pe cine trimiteti cu actele sunt coduri caen vechi care nu au corespondent nou si va treziti cu obiectul de activitate schimbat,a pati-o fratele meu avea codul caen vechi 5248 si i-au pus codul nou 4673 care este altceva.



#34 -ina-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Arad

Postat 30 January 2008 - 05:43 PM

Buna,
Eu vreau sa adug un nou cod si trebuie sa fac si reconversia.De ce acte ati avut nevoie?Am inteles ca pot si eu redacta actul constitutiv(as mai scuti niste bani). Aveti model de hotarire?
Va multumesc,
Cristina

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 June 2009 - 01:27 PM




#35 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2008 - 06:51 PM

Modificări la codul CAEN

Începând cu acest an societățile nou înființate vor folosi noul Cod CAEN. Acesta a fost modificat cu scopul alinierii la normele europene în ceea ce privește activitățile economice naționale. De la începutul anului și până în prezent deja 100 de societăți nou înființate și-au trecut codul după modificările apărute. Potrivit șefului Oficiului Județean pentru Registrul Comerțului Botoșani, Dumitru Duduc, cei care își înființează în acest an o societate comercială trebuie să respecte Codul CAEN Rev 2.
Spre deosebire de fostul cod, acesta cuprinde 9900 activități din economia națională. „De la 1 ianuarie 2008 codificarea activităților din economia națională se va face conform codului CAEN modificat. Modificările s-au făcut pentru alinierea la normele europene astfel că la înființarea societăților comerciale se va lua în considerare noul cod CAEN Rev 2", a declarat Dumitru Duduc, șeful Oficiului Județean pentru Registrul Comerțului Botoșani.
Modificările de la cod trebuie respectate doar de societățile nou înființate. După cum susține Dumitru Duduc societățile nu trebuie să își schimbe codul decât dacă își reînoiesc actele constitutive.



#36 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 30 January 2008 - 10:55 PM

Stie cineva noul cod caen pentru vanzarea cu amanuntul a materialelor de constructie?Doamnele de la registrul comertului nu m-au putut ajuta astazi mi-au spus sa trec ce vreau eu dar nu am gasit un cod pentru asa ceva.



#37 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 31 January 2008 - 10:03 AM

Vezi postareayvona, la Jan 14 2008, 05:36 PM, a spus:

Vezi postareavioleta2, la Jan 14 2008, 04:41 PM, a spus:

ALOOOO!!!!
codul CAEN NOU PENTRU AGENTII IMOBILIARE s-a schimbat.
este: 6831!!!!!!!!!!
la registru ne o nesimtire totala....iti arunca doua foi in fata si PA!!!FARA EXPLICATII fara nimic!!!
DACA VREI EXPLICATII SAU AJUTOR ...TI SE OFERA CONTRA COST.....DE CATRE EI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


Inseamna ca eu nu stiu sa citesc bine tabelul de la http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...08_11221907.htm
6831 este clasa, dupa aceea vine obiectul de activitate caen rev2 (Agentii imobiliare) si dupa aceea cod caen rev1 (7031). Noile coduri caen sunt cele de la clasa? Poate ne lamureste cineva....

NE POATE LAMURI CINEVA ?
Noile coduri CAEN sunt cele de la rubrica clasa (inainte de textul cu descrierea) sau cele din dreapat de tot de la ISIC rev. 4 ?

:biggrin: Am reusit in final sa vorbesc la Reg Comertului Timis si noul cod CAEN este cel din dreapta de tot la ISIC rev. 4.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#38 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 02 February 2008 - 04:02 PM

Am atasat un fisier cu actele necesare pentru modificarea codurilor CAEN si modele de declaratii pe care le gasiti si la ORC.

O zi buna va doresc.

Fisiere atasate





#39 giv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Scornicesti/OLT

Postat 04 February 2008 - 09:52 AM

La OLT am intrebat la RC si mi-au spus ca la S.R.L. este nevoie de prezenta asociatului unic/asociatilor, actele de la infiintarea firmei plus CI asociat. Costuri aprox 700-800 RON pentru ca este un proces "complex".
Ideea e ca nu e bine ce se petrece in tara asta. Taxe uriase inventate peste noapte (inmatriculare auto etc.) amenzi uriase, declaratii la toate organele (cas, somaj, pensii, mediu, fisc etc. cu gramada - efectiv kilograme de hartii lunar), birocratie cat cuprinde - impulsioneaza spaga - iar acum si la Registrul Comertului o taxa URIASA. Eu am infiintat societatea in iulie anul trecut si am platit 1000RON iar acum mai platesc 800 RON iar cifra de afaceri am avut-o de 200 RON. Dam 800RON ca sa scrie pe o hartie un text in loc de altul, patru cifre in loc de alte patru. Nu e bine.... Clasa politica actuala o sa si-o ia in barba cu toate prostiile acestea.... Mai bine le radiem si sa faca ei afaceri.

Aceasta postare a fost editata de giv: 04 February 2008 - 09:54 AM




#40 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 04 February 2008 - 02:05 PM

Vezi postareaRonaldo, la Jan 31 2008, 10:03 AM, a spus:

Vezi postareayvona, la Jan 14 2008, 05:36 PM, a spus:

Vezi postareavioleta2, la Jan 14 2008, 04:41 PM, a spus:

ALOOOO!!!!
codul CAEN NOU PENTRU AGENTII IMOBILIARE s-a schimbat.
este: 6831!!!!!!!!!!
la registru ne o nesimtire totala....iti arunca doua foi in fata si PA!!!FARA EXPLICATII fara nimic!!!
DACA VREI EXPLICATII SAU AJUTOR ...TI SE OFERA CONTRA COST.....DE CATRE EI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


Inseamna ca eu nu stiu sa citesc bine tabelul de la <a href="http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...08_11221907.htm" target="_blank">http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...08_11221907.htm</a>
6831 este clasa, dupa aceea vine obiectul de activitate caen rev2 (Agentii imobiliare) si dupa aceea cod caen rev1 (7031). Noile coduri caen sunt cele de la clasa? Poate ne lamureste cineva....

NE POATE LAMURI CINEVA ?
Noile coduri CAEN sunt cele de la rubrica clasa (inainte de textul cu descrierea) sau cele din dreapat de tot de la ISIC rev. 4 ?

:biggrin: Am reusit in final sa vorbesc la Reg Comertului Timis si noul cod CAEN este cel din dreapta de tot la ISIC rev. 4.
EU NU STIU CE SA MAI CRED : daca ma iau dupa programul Finantelor cu Decl 2008, noile coduri CAEN par a fi cele din coloana CLASA si nu cele de la ISIC ! :laugh: :tongue:

http://www.pensiitim...CAEN_anexa4.xls - se pare ca pana la urma 99,9% noile coduri CAEN sunt cele din coloana CLASA de pe www.avocatnet.ro/UserFiles/articleFiles/caen2008_11221907.htm ! :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Ronaldo: 04 February 2008 - 02:15 PM

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL