Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

110 replies to this topic

#81 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 11:18 AM

Vezi postareaclaudiaionela, la Jul 4 2008, 01:06 PM, a spus:

Inca mai e timp pentru preschimbarea certificatului, nu mai costa bani si dureaza 10 zile.(asa e la Pitesti)


Vreau sa merg sa preschimb certificatul de inregistrare . Imi poate spune cineva care sunt actele necesare?
Trebuie schimbat si actul constitutiv? Mai exact care sunt pasii care trebuie facuti?

Multumesc anticipat!



#82 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 July 2008 - 12:15 PM

Citeste paginile anterioare, mai ales penultima, de la acest topic si cred ca te lamuresti. Vezi pasii facuti de "madalinab" mai sus, la pagina anterioara. Se completeaza 2 formulare-tip pe care le gasesti mai sus sau pe saitul ORC, delegatie, originalele de la Certificatele de inregistrare (care se vor opri la ei si primesti altele noi). Poate si copie dupa buletinul delegatului, 30 lei si vezi ce mai scrie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2009 - 10:16 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#83 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 05:03 PM

Imi cer scuze...am tot cautat dar nu reusesc sa gasesc un raspuns valabil...

Pentru o firma avand vechiul cod caen 7222 acum este valabil 6201.
Insa doresc sa schimb domeniul principal de activitate odata cu preschimbarea certificatului de inregistrare.
Presupun ca este necesar redactarea unui nou act constitutiv nu?.
Noul act constitutiv trebuie autentificat de un notar sau avocat nu? Si daca da cat costa?

Ce alte cheltuieli ar mai fi pentru aceasta operatiune in afara de eliberare extras de registru - 30 lei ?

Daca trec in actul constitutiv mai multe obiecte secundare de activitate costa mai mult?

Multumesc anticipat!



#84 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2008 - 06:27 PM

alinuta, nu stiu ce raspuns ar fi valabil in viziunea ta. uite care ar fi parerea mea(din practica, desigur): daca doresti sa faci modificari ale actului constitutiv (se include aici si modificarea obiectului principal de activitate) nu mai poti aplica procedura simplificata de recodificare. Ceea ce faci tu se numeste ''mentiune'' in acceptiunea ORC-ului. De asemenea, pentru aceasta operatiune nu mai necesar extrasul de registru intrucat scopul acelui extras era de a oficializa, ''negru pe alb'', recodificarea facuta automat, la cerere, de catre ORC.
In situatia ta exista procedura complexa si obisnuita ca pentru orice alta mentiune(modificare a prevederilor actului constitutiv), respectiv dosar cu cerere de inregistrare, decizie/H.AGA - dupa caz, act constitutiv actualizat, dovada taxe registru, imputernicire-dupa caz, timbru judiciar, anexa cu contor. Pe site ONRC ai un ghid cu toata documentatia si explicatii, formulare necesare. Tot acolo se precizeaza si faptul ca, pt srl, actul constitutiv poate fi incheiat sub semnatura privata, fara autentificare la notar, fara avocat.
Cat despre taxe, acestea se calculeaza in fct de numarul de caractere, inclusiv spatii libere(vezi contorul), numar pagini, tipul mentiunii...Exista o lege, tot pe site onrc, unde gasesti tarifele practicate de aceasta institutie. Orientativ, in cererea de inregistrare exista o varianta online de calcul, completand formularul cu datele cerute - dar nu este suma corecta, de cele mai multe ori (de regula suma reala este mai mare decat cea rezultata din acel calcul).

Ca si rugaminte si atentionare: Pe acest forum am mai raspuns la intrebari asemanatoare, atat eu cat si colegii...mai cauta si vei gasi informatii suficiente pt nelamuririle tale.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 06:28 PM

Madalina



#85 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2008 - 01:06 PM

Vezi postareamadalinab, la Apr 15 2008, 07:39 PM, a spus:

eu am facut recodificarea, dupa noua hotarare. ....

as mai avea si eu o intrebare. Cum ai completat formularul acela de comanda nr 9 ? pt extrasul de registru (cica este obligatoriu de cerut acest extras).... si formularul de actualizare a codului caen ..... in partea de sus a formularelor se trece persoana delegata sa depuna aceste documente sau asociatul ? am facut cu datele delegatului si nu mi-a primit .....



#86 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2008 - 02:04 PM

sa nu va suparati pe mine ca va intreb, e cam off-topic :frusty: , dar de ce va bagati in "borsul" unui avocat ?? toate aceste operatiuni ce se fac la reg. comertului cad in sarcina unui avocat, de ce nu-l lasati sa-si faca meseria si va asumati riscuri ce nu tin de profilul activitatii voastre ?? avocatul vine sa va faca inreg. contabile in firma ?? eu nu cred asta, dragilor ... si pe urma ne plangem ca facem de toate intr-o firma ... noi i-am invatat asa pe patroni, noi suntem de vina ca ne pun in carca si activitati care nu tin de conta !!

va rog sa nu dati cu rosii/oua, etc..., insa diviziunea sociala a muncii NU e un concept gol de continut, sa stiti ... :thumbup: si ar trebui cu totii sa-l respectam ...
una e sa discutam daca trebuie sau nu trebuie cui nou la depunerea raport. semestriale si alta e sa discutam care sunt operatiunile necesare schimbarii cui-lui/activitatii principale .. fiindca tot noi o facem si pe asta, desi e treaba de avocat !
v-ati gandit ca pot fi consecinte f. neplacute daca, nefiind de meserie, intocmiti gresit/incomplet un act si el trece asa cum e ?? cina va raspunde pt. eroare ?? pai, chiar voi, nu-i asa ?? alti bani, alta distractie ... plus discutiile, reprosurile ... de ce sa riscati asta ??

iertati-mi mesajul cam :frusty: s-a vrut mai degraba o atentionare decat un repros :thumbup:



#87 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 August 2008 - 08:08 PM

Bravo, Otilia ai pus punctul pe 'i'Datorita faptului ca ne amestecam unde nu trebuie am ajuns fete in casa.Inca odata FELICITARI !



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2008 - 09:43 AM

ieri am depus bilanturile la 3 sectoare, nu mi-a verificat nimeni CUI-ul, semnaturile pe bilant ... formularele pt. stampilare sa fie si discheta, depunerile merg pe banda rulanta, nu verifica nimeni serios componenta dosarului (eu le depun cu dosar, dar nu e obligatoriu, le primesc si in tipla, si capsate doar... oricum vreti). :frusty:



#89 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2008 - 07:19 PM

multumesc madalinei pt sfaturile date, am modificat si eu CUI-ul la doua firme ....

ne amestecam in treaba avocatilor, dar daca castigam un ban in plus .... de ce nu ? de ex, una din firmele de care m-am ocupat de preschimbare are si un avocat pe care il cunosc. Eu personal le-am sugerat sa se ocupe acel avocat, insa doamna director mi-a replicat : "as vrea sa te ocupi tu, contra cost, evident".... asa ca nu am putut sa refuz.



#90 frankici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2008 - 11:37 PM

Va rog sa ma lamuriti daca se poate, incerc sa aflu codul caen care corespunde unei case de licitatii imobiliare, adica vanzari de imobile prin organizarea de licitatii. Firma va functiona ca un intermediar. Trebuie doar sa fie agentie imobiliara? Sau nu e nevoie? Chiar nu reusesc sa ma dumiresc! :thumbup:



#91 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 02 December 2008 - 03:27 PM

am auzit un zvon, cum ca daca nu avem certificatul schimbat cu noul cod caen pana la sfarsitul anului nu vom putea depune la anu bilantul pt 2008
(cica vine de la administratia financiara sector 2 vestea)



#92 melisch

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 December 2008 - 03:56 PM

Sincer m-am gindit si eu exact la aceasta mica problema, pt ca la MF se verifica toate datele de identificare a persoanei juridice. Jurista noastra mi-a spus ca ea din cate stie in lege nu este un termen pt a schimba certificatul. Dar am facut-o curioasa si a sunat la RC Timisoara, nici acolo nu i-au spus un termen, oricum la o altfel de modificare in Statut se va trece si aceasta schimbare. Apoi a intrebat de taxa perceputa pt schimbare raspuns ANUL ACEASTA taxa este 30 lei/ firma, dar la anul nu se stie daca va ramana aceasta taxa mica sau se va majora. Din motivul ca este o taxa mica noi am depus actele la Reg. Comertului. Eu am tot lasat pentru ca am crezut ca se necesita iar multe documente ..., dar nu ..... se achita taxa de 30 lei, se depune Cetrificatul in original vechi, se completeaza acolo un formular si atat. Deci cine mai poate eu zic sa dea o fuga si sa-si rezolve Certificatul.



#93 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 12 December 2008 - 08:49 AM

Buna ziua.

Caz:

- am o firma cu cod CAEN vechi 7412 dar eu nu sunt auditor, la vremea cand am deschis-o nu era nici-o problema
- am primit adresa de la Camera Auditorilor ca ma dau in judecata daca nu devin auditor
- nu am de gand sa devin auditor
- am suspendat activitatea pe 3 ani

Ar trebui:

- sa schimb cat mai repede CUI cu noul cod CAEN
- in acelasi timp ma gandesc la faptul ca ar trebui sa-mi modific si obiectul principal de activitate odata cu CUI-ul dar nu stiu cat m-ar costa si daca mai merita avand in vedere ca nu mai desfasor activitate si totusi platesc bilantul de 2 ori pe an la un expert chiar daca am activitate zero
- sa vand firma si sa scap de nebunie pentru ca am inteles ca e foarte greu sa o desfiintezi?

Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. :thumbup:
Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#94 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 December 2008 - 09:43 AM

"Rino" cred ca faci o confuzie intre CUI si codul CAEN. CUI este codul unic de inregistrare care identifica firma. Codul sau codurile CAEN identifica activitatea sau activitatile firmei. Nu CUI-ul ci doar codurile CAEN trebuie schimbate astfel incat in codul principal si in cele secundare (daca exista) sa nu mai apara activitatea de audit (si nici cea de contabilitate), pentru care se cer niste conditii suplimentare, pe care probabil nu le indeplinesti. Pentru aceasta trebuie Hotararea AGA (a actionarilor) si schimbarea actului constitutiv. Se merge pe procedura complexa descrisa (in mare) putin mai sus de "madalinab".
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#95 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2008 - 02:07 PM

Rino are dreptate pentru ca atunci cand schimba CAEN-ul principal se schimba si certificatul de inmatriculare al firmei.

Rino, ar trebui sa parcurgi pasii urmatori:
1) cerere pt recodificare
2) hotarare AGA sau decizie asociat unic (fct de nr asociatilor) cu modificarea CAEN-ului principal (altul decat activitati care necesita autorizari speciale)
Madalina



#96 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 12 December 2008 - 03:54 PM

Va multumesc amandurora pentru opiniile exprimate. "Madalinab" a inteles ce vreau sa spun.
Aveti cumva idee cat m-ar costa sa modific act constitutiv?
...am senzatia ca e ca si cum as lua-o cu firma de la inceput ca la infiintare, ar trebui statut modificat, mergi la notar, public in MO, numai cand ma gandesc o iau razna....
Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#97 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2008 - 03:59 PM

pentru Hot. AGA si alte modificari poti mege doar la un avocat, care costa mai putin ca un notar.
daca intocmesti tu documentele si doar le autentifica av, te costa si mai putin.



#98 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 December 2008 - 04:41 PM

Vezi postareamadalinab, la Dec 12 2008, 02:07 PM, a spus:

Rino are dreptate pentru ca atunci cand schimba CAEN-ul principal se schimba si certificatul de inmatriculare al firmei.
La schimbare cod CAEN principal se schimba certificatul de inregistrare, ca sa puna noul cod CAEN, dar nu cred ca se modifica si CUI-ul. Nu vad legatura. CUI este doar un cod acordat secvential la prima inregistrare a firmelor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#99 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2008 - 11:29 PM

Scuze daca am interpretat gresit, dar - Nopris - cred ca Rino s-a referit la certificat dar a prescurtat ''CUI''.
Madalina



#100 danoiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 January 2009 - 09:09 AM

Buna ,
As dori sa stiu si eu unde se plateste taxa pentru extras de registru ( 30 lei ) ?

Merci :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL