Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
eliberare carte de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

eliberare carte de munca

18 replies to this topic

#1 akhkharu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 January 2008 - 11:08 AM

Ajutati-ma si pe mine! Am oproblema cu cartea mea de junca. Nu stiu ce s-a intamplat cu ea. Ideea este ca am fost anganjat in Mai de catre o firma de web design, patronul francez, firma in brasov si mi s-a facut si carte de munca. ulterior patronul s-a mutat din brasov si evident(cred) ca a mutat si firma. Asta nu ar fi neaparat o problema, dar de cand a plecat din brasov parca l-a mancat pamantul si...CLAR si cartea de munca e la el. Nu reusesc sa dau de el. Nici pe contabila pe care a avut-o nu o gasesc. Cum fac sa imi recuperez cartea de munca? Cam care ar fi pasii, inafara de a intra in contact cu seful meu ptr ca asta nu reusesc! Sper ca ati inteles ce am zis...si ca nu am fost incoerent. Va multumesc forumisti anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 06:29 PM




#2 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 08 January 2008 - 11:28 AM

Vezi postareaakhkharu, la Jan 8 2008, 11:08 AM, a spus:

Ajutati-ma si pe mine! Am oproblema cu cartea mea de junca. Nu stiu ce s-a intamplat cu ea. Ideea este ca am fost anganjat in Mai de catre o firma de web design, patronul francez, firma in brasov si mi s-a facut si carte de munca. ulterior patronul s-a mutat din brasov si evident(cred) ca a mutat si firma. Asta nu ar fi neaparat o problema, dar de cand a plecat din brasov parca l-a mancat pamantul si...CLAR si cartea de munca e la el. Nu reusesc sa dau de el. Nici pe contabila pe care a avut-o nu o gasesc. Cum fac sa imi recuperez cartea de munca? Cam care ar fi pasii, inafara de a intra in contact cu seful meu ptr ca asta nu reusesc! Sper ca ati inteles ce am zis...si ca nu am fost incoerent. Va multumesc forumisti anticipat!
Daca stii noul oras de acolo, du-te la ITM=ul de acolo si fa o cerere. Cauta firma pe internet - pe site ministerului de finante - sa vezi unde au acum sediul social.




#3 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 08 January 2008 - 11:42 AM

Ceva asemanator am patit si eu acum 3 ani,iar cartea mea de munca zacea in sertarul inspectoarei.Din cauza ei aproape 6 luni nu m-am putut angaja in alta parte.Mai cauta la ITM.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 11:54 AM

daca ai exemplarul tau (exemplarele tale) de contract(e) de munca esti salvat. la noul loc de munca ti se poate face o noua carte de munca si in ea ti va (vor) trece toate ctr. de munca pe care le-ai avut pana acum.

nu te mai necaji atata fiindca stagiul de cotizare la pensii se ia dupa declaratiile depuse la CAS in care figurezi cu numele + CNP-ul si toate perioadele lucrate luna de luna, doar daca esti in campul muncii dinainte de 2000 va trebui sa faci dovada acelei perioade lucrate, cred ca multi dintre noi au primit acasa hartiile de la CAS cu stagiul de cotizare anual pe care il calc. CAS-ul pt. fiecare angajat, eu am primit aceasta evidenta incepand cu anul 2000, dar lucrez din 1984, sunt mai batrana :lostit (13):

sigur ca e f. bine daca iti poti recupera cartea de munca, insa daca nu si nu, poate nu e chiar atat de grav - depinde de cand lucrezi (cati ani de munca ai deja), asa cum ti-am explicat. in plus, cat de curand se va renunta la cartile de munca cu totul, procedurile sunt in curs.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 12:06 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la Jan 8 2008, 11:42 AM, a spus:

Ceva asemanator am patit si eu acum 3 ani,iar cartea mea de munca zacea in sertarul inspectoarei.Din cauza ei aproape 6 luni nu m-am putut angaja in alta parte.Mai cauta la ITM.
iarta-ma, dar nu inteleg de ce nu te-ai putut angaja in lipsa cartii de munca, ce legatura relevanta poate avea una cu alta ?? mie nu mi-a cerut nimeni cartea de munca, niciodata !! la angajare , ci numai CV si dovada studii, am dat teste si aia a fost. acelasi lucru a fost valabil pt. toti angajatii, mereu ...

n-am auzit asa ceva, sa nu te poti angaja ca nu ai carte de munca ... f. tare :lostit (13):
la mine in firma, numai jumatate din angajati au avut carti de munca la angajare, unora li s-a facut pe parcurs, altii n-au nici acum ca nu au fost carti noi de munca la itm, insa ei lucreaza bine-mersi.

nu ma intelege gresit, nu zic ca minti, dar e f. ciudat ce ti s-a intamplat :thumbup:



#6 Anjuna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 January 2008 - 10:29 PM

Am si eu deasemenea o situatie cu o carte de munca care se pare ca a intrat in pamant. Un fost angajat ne solicita cartea de munca ;intrucat am indicatie de la conducerea firmei sa nu ma ocup cu asa ceva (deci nu pot sa ii cer omului imputernicire sa ma duc eu la inspectorul ITM care se ocupa de firma) am indrumat fostul salariat. La ITM ..cartea e de negasit. Sa nu fi fost depusa este absolut imposibil.

Intrebare : daca vreau sa previn aceste situatii ...si fac un borderou / un proces verbal de predare -primire a cartilor de munca pe care le duc la ITM,....are dreptul inspectorul sa`mi refuze semnarea acestuia ?

Aceasta postare a fost editata de Anjuna: 28 January 2008 - 10:30 PM




#7 alexberi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 May 2008 - 07:36 PM

Ping-pong CARTE DE MUNCA:

Sunt in situatia de minge de ping-pong intre ITM si firma care
administra societatea la care am lucrat anterior.

Am Cartea de Munca la mine dar atunci cand incerc sa complectez
perioada anterior lucrata sunt trimis intre:
- inspectoarea de la ITM , care imi cere acte de la firma care
administra societatea la care am lucrat - printre acte mi-a cerut si
statele de plata pe care am inteles ca nu am cum sa le duc eu, acestea
continand salariile tuturor angajatilor
- cei de la firma care administra societatea care spun ca inspectoarea
are toate datele si sa ma duc la ea. Oricum societatea s-a desfiintat
(a fost cumparata de o alata firma) asa ca nu mai am parghii la firma
care administra societatea.

Asta a fost la ultima incercare, in Decembrie 2007.
Acum trebuie sa reiau "asaltul". Voi de unde m-ati sfatui sa incep: de
la inspectoare sau de la firma care administra societatea?

Multumesc mult si anticipat.



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 08:43 AM

Eu zic sa incepi de la firma pentru care ai lucrat. Firma care a administrat societatea are obligatii fata de AGA societatii administrate nu fata de angajatii acesteia; eu daca as fi in locul lor nici nu as sta de vorba cu tine (cat despre inspectoarea ITM...). Oricum nu inteleg prea bine ce inseamna "firma care a administrat" s-ar putea sa-mi scape mie ceva.
Solicita firmei pentru care ai lucrat o adeverinta pentru perioada lucrata, eu nu inteleg de ce nu este completata vechime in cartea de munca.
Dragos



#9 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 21 May 2008 - 09:01 AM

eu nu inteleg de ce ti-a cerut tie statele de plata....de aici eu trag o singura concluzie: statele de plata nu au fost depuse....



#10 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 May 2008 - 09:48 AM

Poti "insista" cu "ceva" si la inspectoarea de la ITM. Roag-o sa te caute dupa CNP. Vezi ce gaseste.
Firma la care ai lucrat trebuie sa-ti elibereze adeverinta de vechime pe care sa o vizezi si la ITM, dar daca ei nu statele de plata nu pot viza nimic.
Tot la ITM trebuie sa mergi sa verifici exact situatia documentelelor care ar trebui sa existe la ei.



#11 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 May 2008 - 02:14 PM

Vezi postareaa.d.n., la May 21 2008, 10:48 AM, a spus:

Poti "insista" cu "ceva" si la inspectoarea de la ITM. Roag-o sa te caute dupa CNP. Vezi ce gaseste.
Firma la care ai lucrat trebuie sa-ti elibereze adeverinta de vechime pe care sa o vizezi si la ITM, dar daca ei nu statele de plata nu pot viza nimic.
Tot la ITM trebuie sa mergi sa verifici exact situatia documentelelor care ar trebui sa existe la ei.
Am fost in aceasta situatie si eu...vorbeste cu contabilul sa duca copii XEROX dupa statele de plata vizate de ITM.Eu aveam statele de plata in arhiva unitatii vizate de ITM ei le ratacise.Dar s-a rezolvat.



#12 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 27 July 2008 - 01:36 PM

Stie cineva in cate zile se elibereaza (de catre ITM) titularului cartea de munca inchisa (contract de munca incetat)?



#13 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 27 July 2008 - 04:35 PM

de regula , in ziua urmatoare , daca societatea isi face treaba la timp si depune la ITM decizia de incetare a ctr de munca si pontajul : deci parerea mea este sa intrebi mai intai la firma daca au dat drumul doc de incetare a ctr .... si apoi sa te duci la ITM si sa rogi frumos sa-ti opreze inchiderea cartii de munca , daca nu au facut-o( au si ei un ritm al lor , care dureaza de la 1 la cateva zile.....
mult succes :wink:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 July 2008 - 07:53 AM

daniela



#14 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 27 July 2008 - 07:58 PM

thanx!



#15 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 29 July 2008 - 09:36 AM

cu toate cele depuse la ITM in ultimul an nu am luat cartile de munca mai devreme de 3 luni. chiar ieri m-a anuntat o colega care a venit la noi din 7 ian 2008, ca abia au reusit cei de la firma de la care a plecat sa-i ia cartea de munca de la ITM (dupa 7 luni de zile). depinde de inspector, depinde daca sunt duse la casa de pensii sa fie scanate, depinde de harababura care este la ITM bucuresti.



#16 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 29 July 2008 - 09:55 AM

In judetul Olt , iti da cartea de munca atunci cand ai decizia de incetare din partea firmei !
Nu stiu in alte parti cum este , dar in judetul Olt iti da cartea de munca pe loc , daca decizia de incetare este depusa la ITM !



#17 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2008 - 11:36 AM

Exact, depinde de judete, si cel care a raspuns ca pe loc era din galati deci faceti diferenta, in Bucuresti dureaza in jur de 2 saptamani...



#18 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2008 - 11:58 AM

iar in judetul Hunedoara, dureaza pana intr-o saptamana. asta daca sunt depuse toate hartiile necesare. depinde de inspectori.



#19 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 29 July 2008 - 12:20 PM

in Bucuresti depinde de inspectori .. dureaza de la 2 saptamani in sus
It's All About Attitude!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL