Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casare obiecte inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

casare obiecte inventar

5 replies to this topic

#1 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 08 January 2008 - 01:39 PM

in planul de conturi pentru institutii publice este specificat faptul ca obiectele de inventar aflate in folosinta sau in magazie la 31 dec.2005 se scot din folosinta prin articolul contabil 117 / 303. Respecta cineva prevederea asta sau folositi 603/303?



#2 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 10 January 2008 - 08:42 PM

Nu am avut cazuri pina acum(casare),dar,cred ca asa este corect.Cind s-a trecut la noul plan de conturi,din cite imi aduc aminte,fondul ob de inventar s-a trecut in ct.117.




#3 tudor2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 January 2008 - 10:19 AM

Obiectele de inv intrate inainte de 2005 au fost inregistrate pe cheltuieli la momentul respectiv, cand sunt casate vor fi scoase din 117, cele intrate dupa 2005 se inregistreaza pe cheltuieli la momentul casarii lor.



#4 rodica 40

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 13 January 2008 - 09:09 PM

Vezi postareatudor2008, la Jan 11 2008, 12:19 PM, a spus:

Obiectele de inv intrate inainte de 2005 au fost inregistrate pe cheltuieli la momentul respectiv, cand sunt casate vor fi scoase din 117, cele intrate dupa 2005 se inregistreaza pe cheltuieli la momentul casarii lor.



in normele metodologice specifica foarte clar : se dau pe cheltuieli ob. de inventar constatate lipsa la inventar ( 603 = 303) ; cele casate se inreg in 117 (117 = 303)



#5 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 14 January 2008 - 09:42 AM

Multumesc pentru opinii! vroiam sa ma asigur ca nu sunt singura din tara care inregistreaza astfel, ajunsesem sa cred asta... nu se complica lumea cu separarea ob de inventar dupa data lor de intrare.



#6 MIRELA HUZA

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 15 January 2008 - 11:51 AM

As avea si eu o intrebare legata de casarea obiectelor de inventar. In ce sens imi afecteaza acest lucru contul de profit in ideea ca OBI au fost date in consum la data cumpararii lor.Cum le scad din gestiune acum ?
Multumesc






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL