Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA firma in procedura de faliment - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA firma in procedura de faliment


19 replies to this topic

#1 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 08 January 2008 - 06:32 PM

Buna seara!
Am urmatoarea speta: o societate a intrat la inceputul lui dec 2007 in faliment. Pe facturile emise de mine trec "taxare inversa". Cum procedez cu TVA-ul de pe facturile primite de la furnizori care sunt platitori de tva? Il inregistrez 4426=4427 sau imi taie si ei facturile tot cu "taxare inversa" doar pt ca sunt eu in falimet, ei avand situatie normala?



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 January 2008 - 08:55 PM

Totul se face cu taxare inversa

"bunurile și/sau serviciile livrate ori prestate de sau către persoanele aflate în stare de faliment declarată prin hotărâre definitivă și irevocabilă;"
CF. art. 160 alin (2) lit d)




#3 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 09 January 2008 - 12:41 PM

Conform codului fiscal in vigoare de la 01.01.2008 la art 160 alin.(2) lit.b se spune:"(2) Bunurile și serviciile pentru livrarea sau prestarea cărora se aplică
măsurile de simplificare sunt:b) bunurile și/sau serviciile livrate ori prestate de sau către persoanele pentru care s-a deschis procedura de insolvență, cu excepția bunurilor livrate în cadrul comerțului cu amănuntul".
Fac precizarea ca si eu prestez servicii(sint platitor de tva) de evaluare pentru o firma aflata in faliment, iar administratorul judiciar mi-a atras atentia sa fac factura de servicii catre societatea in faliment cu mentiunea taxare inversa.Si eu inregistrez taxarea inversa aferenta facturii mele 4426=4427.Din discutiile avute cu administratorul judiciar am inteles ca toate facturile emise si primite de ei sint cu taxare inversa cu mici exceptii(in situatia cind se vinde un bun din patrimoniul societatii in faliment catre o persoana fizica atunci se emite o factura cu tva ,cumparatorul platind valoarea inclusiv tva-ul).



#4 adelina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 09 January 2008 - 10:38 PM

Buna seara!Am urmatoarea problema: in urma cu trei ani am achizitionat niste materiale de la o societate pentru o investitie,facturile le-am inregistrat la vremea respectiva ,dar in acelasi timp am facut si niste procese verbale de refuz de calitate si nu s-a luat nici o masura,am ramas cu facturile respective in sold.Acum firma furnizoare a fost declarata in faliment.Problema e ca acum creditorii vor cere lista cu facturile neincaste.Cum pot face eu corectiile in contabilitate fara sa fac platile catre firma respectiva?

Nu imi raspunde nimeni? :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:51 AM




#5 serbanrodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 14 April 2008 - 03:10 PM

Am o problema destul de suparatoare:
suntem in procedura de faliment dar societatea inca nu si-a intrerupt activitatea. Conform art 160 alin 2 din CF , intrucat suntem platitori de TVA , va trebui sa aplicam masurile de simplificare, respectiv taxarea inversa. Taxarea inversa se aplica intre platitorii de TVA. Firma presteaza servicii si catre platitori si catre neplatitori. Sa inteleg ca pentru cei care nu sunt platitori facturez normal, ca si pana acum cu TVA sau nu mai facturez deloc TVA??? :frusty:
Tot in Cod scrie ca masurile de simplificare sunt exceptate pentru livrarile de bunuri in cadrul comertului cu amanuntul. Daca cumparam din comert materiale, piese de schimb care livreaza cu amanuntul sau motorina pe care o luam pe baza de bon fiscal mai deduc TVA-ul sau ce se intampla cu el?
Va rog mult sa-mi dati un raspuns in cazul in care v-ati confruntat cu o asemenea situatie. :pullhair:
Multumesc mult!!



#6 cristibelean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:consultant

Postat 14 April 2008 - 04:46 PM

Pentru cei care nu sunt platitori de TVA facturezi normal, ca si pana acum, cu TVA.
La platitorii de TVA nu aplici TVA si mai mult in locul in care s-ar inscrie TVA-ul faci mentiunea "Taxare Inversa" si eventual baza legale (conf. art nr. .... din Codul Fiscal, eetc..)

Referirile la amanunt se refera la vanzare nu la achizitii. Daca tu ai vinde cu amanuntul ai fi scutita de a aplica taxarea inversa.
Cumparaturile le vei face normal, vei deduce TVA ca si pana acum.
consultant economic si financiar



#7 serbanrodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 15 April 2008 - 07:28 AM

Multumesc mult cristibelean !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:37 AM




#8 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2008 - 10:04 AM

Buna,

Am urmatoarea speta>
Emit o factura de transport pentru o firma care este in procedura de faliment.Pe factura sunt obligata sa scriu "taxare inversa" iar in contabilitate sa fac 4426=4427

Mutumesc,
Delia



#9 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 04 June 2008 - 11:06 AM

Nu stiu ce influenta are asupra faptului ca firma e in faliment. In cazul facturarii clasice la transport (international), dac tu emiti factura scrii pe ea taxare inversa dar nu inregistrezi nimic. 4426=4427 face doar beneficiarul serviciilor, tu ca furnizor nu evidentiezi nimic in conturile de TVA, doar in decont 300

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:23 AM




#10 corsair72

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 November 2008 - 08:28 PM

Se poate deduce TVA-ul in cazul in care beneficiarul este in faliment si nu poate platii facturile emise. Specific faptul ca deja este emisa o hotarare judecatoreasca care denota starea de faliment.

Venitul aferent facturilor emise le voi trece pe cheltuiala. Ce facem cu TVA-ul aferent venitului (TVA-ul platit)?

Daca se deduce (in baza carei legi), unde va veni trecut in decontul de TVA?

Multumesc in avans




#11 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2008 - 08:55 PM

in baza art 138 lit. d Cod Fiscal daca ai hotarare definitiva si irevcabila.
Cu respect,
Alinutza



#12 corsair72

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 November 2008 - 02:44 PM

Buna Alina,

stiu asta, este vorba despre: "CAPITOLUL VII
Baza de impozitare pentru livrari de bunuri si prestari de servicii efectuate in interiorul tarii - Ajustarea bazei de impozitare
Art. 138. - Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:
a) daca a fost emisa o factura si, ulterior, operatiunea este anulata total sau partial, inainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor;
b) in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, in conditiile anularii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza, declarata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, sau in urma unui arbitraj, ori in cazul in care exista un acord scris intre parti;
c) in cazul in care rabaturile, remizele, risturnele si celelalte reduceri de pret prevazute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate dupa livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor; d) in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila;
e) in cazul in care cumparatorii returneaza ambalajele in care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circula prin facturare."
eu nu gasesc unde se specifica TVA-ul.
cu respect, Lili

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:50 AM




#13 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2008 - 10:24 PM

nu inteleg ce vrei sa spui.
art. si capitolul unde se gaseste acest art. se refera la TVA. este vorba de ajustarea bazei de impozitare a TVA.
Cu respect,
Alinutza



#14 Amar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 23 December 2009 - 11:12 AM

S-a publicat ceva in legatura cu anularea taxarii inverse la firmele aflate sub procedura insolventei incepand cu 01.01.2010?



#15 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 December 2009 - 12:46 PM

Da! Art.160 din Codul fiscal a fost modificat de OUG 109 din 7.10.2009 in sensul eliminarii cazurilor de insolventa de la taxarea inversa (din cauza ca unele firme s-au declarat temporar in insolventa doar pentru a nu colecta TVA).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#16 coxtel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 January 2010 - 09:19 AM

buna...daca puteti da ma ajutati,si sa-mi spuneti cum credeti ca s-ar rezolva acest caz : O firma nou infintata,aduce flori din strainatate pe factura...tva-ul se plateste statului roman. O parte din flori sunt vandute,cu factura...o parte neputand fi comercializate,sunt distruse si firma intra in faliment...ce se intampla cu tva-ul daca nu l-a platit?...



#17 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 19 January 2010 - 12:07 PM

coxtel,
din ce ne-ai spus nu putem intelege mare lucru:

Vezi postareacoxtel, la Jan 19 2010, 09:19 AM, a spus:

...o parte neputand fi comercializate, sunt distruse si firma intra in faliment...ce se intampla cu tva-ul daca nu l-a platit?...
cum adica, "florile sunt distruse"? de cine...? cine le-a distrus? sau vrei sa spui ca sunt compromise in sensul pierderii calitatii, nu se mai pot vinde... si cum?, asa pac-pac!, firma intra in faliment...? :pullhair:
ce pot sa-ti spun deocamdata, la modul general, este ca:
1. marfurile greu vandabile, uzate fizic sau moral pot fi scoase din gestiune in anumite conditii, dar asta nu duce neaparat la faliment.
2. procedura de lichidare/faliment se poate incepe doar in anumite conditii si numai in urma unei hotarari judecatoresti in acest sens.
3. in cazul in care se declanseaza falimentul, daca exista active in patrimoniu, dupa lichidarea acestora se vor plati toate datoriile firmei, inclusiv tva-ul datorat bugetului de stat. daca firma nu are active sunt posibile, de asemenea, mai multe variante, dupa caz: pot fi "anulate" datoriile catre fisc sau se poate antrena raspunderea administratorului, cand exista suspiciuni de rea-vointa ori cu privire la proasta administrare a resurselor.
daca vrei raspunsuri mai clare revino cu detalii concrete! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 February 2010 - 07:42 AM




#18 coxtel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 January 2010 - 09:03 AM

florile...se degradeaza...nu mai pot fi comercializate...dupa care firma nu mai are nici o activitate....si din cauza pierderilor,nu se poate plati TVA-ul...banii pe care sunt cumparati florile vin in firma printr-un imprumut ,care ete restituit...si firma ramane pe zero...nu se poate cere falimentul in cauza asta?...daca vreau sa inchid firma...si sa se "stearga" cum ai zis datoriile catre stat

nu mai are nimeni idee?....daca mai trebuie ceva detalii...spuneti-mi...multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 February 2010 - 07:43 AM




#19 adina balta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:arad

Postat 09 March 2010 - 08:58 AM

As avea si eu o intrebare legata de TVA pt o firma aflata in falimen, si anume: in decembrie am emis o factura catre o societate comerciala aflata in faliment, cu taxare inversa, la acest moment cand taxarea inversa pt firmele aflate in faliment a disparu, trebuie sa stornez partial acea factura emisa in decembrie. Nu stiu cum exact ar trebui sa procedez ca sa nu fie corect din punc de v al tva.
adi



#20 lord72

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 September 2012 - 07:41 PM

buna seara ,am si eu o nelamurire,
vreau sa achizitionez un bun de la o firma care este in lichidare.
am facut o oferta catre lichidator in care am specificat suma oferita cu TVA inclus.
au acceptat oferta mea si au eliberat o factura cu suma specificata in oferta(cu TVA inclus),dar pe factura nu am valoare de TVA.
deci suma oferita de mine cuprinde TVA,iar factura emisa este egala cu suma din oferta dar nu are TVA.
VA INTREB DACA PROCEDURA ESTE IN REGULA?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL