Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit pe profit si decl 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit pe profit si decl 010

8 replies to this topic

#1 monicao

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 08 January 2008 - 08:04 PM

Am o firma care in trim IV 2007 (prin noiembrie) trece de 100000 euro cifra de afaceri si trebuie musai sa o trec la impozitare pe profit si plata lunara a tuturor darilor.
Cum trebuie sa fac: sa calculez pe intreg anul 2007 profitul si impozitul pe profit si apoi sa platesc diferenta dintre impozitul pe profit si impozitul pe cifra de afaceri deja platit? Sau platesc pe trim IV 2007 impozit pe venit si din ian 2008 impozit pe profit?
Cei de la finante mi-au spus ca ei nu stiu sigur de plata retroactiva pe 2007, in cazul meu si nu stiu ce sa fac.
In plus, mi-au spus sa trec in decl 010 la toate darile ca incepand din 01.01.2008, deci si imp pe profit. Cum este corect?
Ma puteti indruma cum sa fac? Multumesc...



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 January 2008 - 08:42 PM

Raspunsul il gasesti in Codul Fiscal, art.107'1 si Norme pct. 10'1

Societatea datorează impozit pe profit începând cu trimestrul 4 din anul 2007 .
Se va înștiința organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea declarației de mențiuni (010) in termen de 30 de zile.

Impozitul pe profit datorat reprezintă diferența dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal și impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv.




#3 Ramona_nicolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 08 January 2008 - 09:09 PM

in primul rand trebuie precizat ca vei trece la declararea si respectiv plata impozitelor pe salarii lunar in cazul in care ai peste 9 salariati si C.A. mai mare de 2 milioane de euro
atentie nu confunda lucrurile



#4 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 08 January 2008 - 09:34 PM

Vezi postareaRamona_nicolae, la Jan 8 2008, 09:09 PM, a spus:

in primul rand trebuie precizat ca vei trece la declararea si respectiv plata impozitelor pe salarii lunar in cazul in care ai peste 9 salariati si C.A. mai mare de 2 milioane de euro
atentie nu confunda lucrurile
2 milioane euro??? unde scrie aia?
si pe mine ma intereseaza subiectul si nu am gasit asa ceva.



#5 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 08 January 2008 - 09:53 PM

Vezi postareaRamona_nicolae, la Jan 8 2008, 09:09 PM, a spus:

in primul rand trebuie precizat ca vei trece la declararea si respectiv plata impozitelor pe salarii lunar in cazul in care ai peste 9 salariati si C.A. mai mare de 2 milioane de euro
atentie nu confunda lucrurile
S-a mai discutat si in alte topicuri: se va trece la declararea si plata lunara daca este platitoare de impozit pe profit (nu mai raman platitoare la trimestru decat microintreprinderile in sensul Codului Fiscal), incepand cu 01.01.2008.



#6 cosminabei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 January 2008 - 10:07 PM

Buna ziua, in constanta la administratia fiscala ne-au spus ca incepand cu 01.01.2008, persoanele juridice platitoare de profit, deci macrointreprinderi, nu micro din punct de vedere al impozitarii, vor face declaratiile 100 lunare pentru contributiile lunare, deci 010 oricum trebuie modificat. Asta ne-au spus noua, ca se revine la 100 lunar


am vrut sa spun pentru contributiile salariale, nu lunare.



#7 monicao

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 09 January 2008 - 06:29 AM

Vezi postareacosminabei, la Jan 8 2008, 08:07 PM, a spus:

Buna ziua, in constanta la administratia fiscala ne-au spus ca incepand cu 01.01.2008, persoanele juridice platitoare de profit, deci macrointreprinderi, nu micro din punct de vedere al impozitarii, vor face declaratiile 100 lunare pentru contributiile lunare, deci 010 oricum trebuie modificat. Asta ne-au spus noua, ca se revine la 100 lunar


am vrut sa spun pentru contributiile salariale, nu lunare.

Da, si la Neamt mi s-a dat o circulara in care se prezinta cateva modificari legislative fata de anul trecut: toti cei care platesc impozit pe profit, vor depune 100 lunar si vor plati toate darile lunar.
Cat despre 010, mi s-a spus sa scriu la impozitul pe profit "incapand cu 01.01.2008", chiar daca eu am depasit venitul in trim IV. Multumesc Marian de lamurire, asa stiam si eu, dar m-a bulversat ce-au spus astia...



#8 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 January 2008 - 10:47 AM

ART. 1071
Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro
Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.



#9 monicao

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 09 January 2008 - 08:46 PM

Vezi postareaBrigante, la Jan 9 2008, 08:47 AM, a spus:

ART. 1071
Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro
Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.

Multumesc, deci nu s-a schimbat nimic fata de ce stiam eu... ata ete!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL