Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Conturi IBAN incepand cu anul 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Conturi IBAN incepand cu anul 2008


14 replies to this topic

#1 Sayra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 January 2008 - 08:20 PM

tva - ul in ce cont se varsa incepand cu 1 ian 2008? in contul lui de trezorerie de pana acum, sau in contul unic al contrib la bugetul de stat?



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 January 2008 - 09:00 PM

Unic




#3 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 09 January 2008 - 12:22 PM

Buna ziua

Am citit OMEF 1294/2007 si nomenclatorul obligatiilor fiscale datorate la bugetul de stat care se platesc in contul unic.Am constat ca TVA-ul nu se regaseste intre obligatiile fiscale din acest nomenclator, de unde trag concluzia ca tva-ul se plateste in contul sau ca si pina acum si nu in contul unic.Oare gresesc?



#4 ars_alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:iasi

Postat 09 January 2008 - 01:29 PM

nu cred ca gresesti, cred ca vor fi 2 conturi, unul pt bugetul de stat si unul pt bugetul asigurarilor sociale...



#5 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 09 January 2008 - 01:59 PM

Nu stiu daca m-am facut inteles dar parerea mea este ca tva-ul se plateste ca si pina acum in contul lui specific de la trezorerie si nu in contul unic.. In ceea ce priveste impozitul pe salarii, impozitul pe profit , impozitul pe dividende se platesc in contul unic al bugetului de stat, iar contributiile sociale se aferente salariilor se platesc in contul unic al bugetului asigurarilor sociale.
Aici este ordinul 1294/2007 privind platile in cont unic.

Scuze...
Ordinul 1294/2007 il am in format dbf si este prea mare, nu il pot atasa.



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 January 2008 - 02:38 PM

Exista 2 conturi unice:
- unul pt.Bug.asig.soc.de stat, in care se depun contributiile salariale sociale;
- unul pt.Bugetul de stat, unde se depun toate platile care tin de bugetul de stat: impozitul pe salarii si TVA.
Se pare ca din 2008 sunt obligatorii plata in acestea.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2008 - 02:41 PM

TVA si inca cateva impozite sau taxe nu se includ la categoria "Plati in contul unic". Astfel TVA se plateste ca si pana acum.
Plati in conturile unice se fac numai pentru obligatii care se varsa la bugetul de stat (impozit pe salarii, profit, dividende) si cele la bugetul general consolidat (contributii salariale). La exceptii se mai include si comisionul datorat la ITM care se achita la fel , ca si pana la 01 ianuarie 2008. :lostit (13):

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Salsa: 09 January 2008 - 02:45 PM




#8 Sayra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 09 January 2008 - 05:58 PM

se platesc in contul unic obligatiile din declaratia 100, impartite in doua : in ct unic bugetul de stat - imp profit, pe venit, pe salar, in contul asig. soc si fondurilor speciale tot ce e legat de salarii, inclusiv fond de garantare (0.25%) fond de risc si fondul pt concedii medicale(0.85%). TVA se vireaza in contul lui de pana acum, insa pt penalitati aferente TVA este un cont special care se si numeste ceva de genul majorari si dobanzi aferente TVA. Astfel ne-au informat azi administratia financiara din zona.



#9 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 09 January 2008 - 06:41 PM

a platit cineva in contul unic? care sunt conturile unice.m-am uitat pe siteul mf si nu a aparut nimic.ce se intampla????
elma



#10 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 09 January 2008 - 07:50 PM

Conform OMEF 1294/2007 platile in contul unic se fac in doua conturi distincte:
- contul 20.47.01.01 "Venituri ale bugetului de stat - sume incasate pentru bugetul de stat in contul unic, in curs de distribuire" in care se platesc obligatiile fiscale cuprinse in nomenclatorul prevazut in anexa1 la acest ordin.Exemple:impozitul pe profit,pe venit, pe salarii,pe dividende etc.
- contul 55.02 "Disponibil al bugetelor asigurarilor sociale si fondurilor speciale, in curs de distribuire" in care se platesc obligatiile fiscale cuprinse in nomenclatorul prevazut in anexa2 la acest ordin. Exemple: contributiile angajat si angajator la CAS, CASS, somaj etc.

Pe site-ul anaf la asistenta contribuabili a aparut versiunea 1.0.6.7 a programului de ordine de plata/foi de varsamint actualizat in 07.01.2008.



#11 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 11 January 2008 - 08:38 PM

1. pentru BUG. ASIG. SOC. SI FD. SPEC. codul IBAN este RO93TREZaaa5502XXXXXXXXX iar la codul fiscal se trece codul fiscal al societatii mare atentie!!!! in locul literelor "aaa" va fi scris codul numeric al trezoreriei locale unde se face plata de ex.002 pentru Alba Iulia adica RO93TREZ0025502XXXXXXXXX

2. pentru BUGETUL DE STAT codul IBAN este RO38TREZaaa20470101XXXXX iar la codul fiscal se trece codul fiscal al societatii mare atentie!!!! in locul literelor "aaa" va fi scris codul numeric al trezoreriei locale unde se face plata de ex.002 pentru Alba Iulia adica RO38TREZ00220470101XXXXX

mult succes!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 07:29 PM




#12 ana b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba

Postat 12 January 2008 - 12:48 AM

Eu am primit chiar o adresa de la finante in care ni se aduce la cunostinta faptul ca avem de achitat obligatiile in contul unic, cu mentiunea expresa ca TVA-ul se plateste separat in contul de pana acum.



#13 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 12 January 2008 - 08:23 PM

Eu chiar nu gasesc rostul unei discutii despre contul unic in forumul ce face referire la TVA. E clar, TVA se plateste ca si pana acum, asa ca inchideti acest topic.



#14 amira27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 September 2008 - 07:49 AM

si care este acest cont pt.ca eu nu am mai platit tva

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 07:30 PM




#15 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 25 September 2008 - 09:10 AM

Vezi ca ai contul in programul de opfv 2008, ca doar trb sa faci op-ul de plata din acest program, si il gasesti pe www.mfinante.ro

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 07:30 PM

kathy






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL