Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reglare sold 401 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

reglare sold 401

7 replies to this topic

#1 leoda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 January 2008 - 10:10 PM

daca in urma reglarii fisei partener s-a constatat o diferenta sa zicem de 10000 lei datorita unor inregistrari gresite din anii precedenti cum inregistrez soldul corect in contabilitate



#2 bia l

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 January 2008 - 06:53 PM

va rog ne poate ajuta cineva? eu m-am tot gandit cum sa scot la capat greselile contabilului care a tinut evidenta inaintea mea si nu-mi vine nici o idee.
si eu am o situatie asemanatoare lui leoda.
in luna septembrie 2006 s-au facut urmatoarele inregistrari:
-achizitii materii prime si materiale cons 301,302=401.1,2,3 pe fiecare analitic in parte
dar cand s-a facut plata furnizorilor s-a inregistrat 401(fara analitic)=5311
iar la sfarsitul anului 2006 in decembrie, contabilul observand ca are sold creditor la 401.1,2,3 (analitic) la inchis prin 5311.
Deci a facut plata de doua ori si acum eu am un sold debitor la 401(fara analitic).
eu am preluat contabilitatea in oct 2007 si de atunci ma tot gandesc ce sa fac si nu-i dau de cap. ce parere aveti?
orice sugestie e binevenita!
multumesc!




#3 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2008 - 03:56 PM

Vezi postareabia l, la Jan 12 2008, 06:53 PM, a spus:

va rog ne poate ajuta cineva? eu m-am tot gandit cum sa scot la capat greselile contabilului care a tinut evidenta inaintea mea si nu-mi vine nici o idee.
si eu am o situatie asemanatoare lui leoda.
in luna septembrie 2006 s-au facut urmatoarele inregistrari:
-achizitii materii prime si materiale cons 301,302=401.1,2,3 pe fiecare analitic in parte
dar cand s-a facut plata furnizorilor s-a inregistrat 401(fara analitic)=5311
iar la sfarsitul anului 2006 in decembrie, contabilul observand ca are sold creditor la 401.1,2,3 (analitic) la inchis prin 5311.
Deci a facut plata de doua ori si acum eu am un sold debitor la 401(fara analitic).
eu am preluat contabilitatea in oct 2007 si de atunci ma tot gandesc ce sa fac si nu-i dau de cap. ce parere aveti?
orice sugestie e binevenita!
multumesc!

Daca spui ca, contabilul a inchis 401 prin 5311 ca sa stinga soldul creditor, inseamna ca plata nu a fost facuta de 2 ori, asa cum spui tu. Deci 5311 nu corespunde cu registrul de casa??????? Si atunci trebuia facuta si reglarea la plata, respectiv 401 = 5311 cu suma in rosu. Asa ca aceasta inregistrare trebuie sa o faci tu acum, daca nu a fost facuta la timpul ei.
Dar atentie la registrul de casa!!


Vezi postarealeoda, la Jan 8 2008, 10:10 PM, a spus:

daca in urma reglarii fisei partener s-a constatat o diferenta sa zicem de 10000 lei datorita unor inregistrari gresite din anii precedenti cum inregistrez soldul corect in contabilitate


Stornezi inregistrarile facute gresite din anii precedenti, in anul curent. Dar daca este vorba de conturi de cheltuieli, atunci ar trebui recalculat si profitul pentru anii respectivi, si impozitul/profit cu dobanzile aferente.



#4 bia l

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 14 January 2008 - 10:01 AM

si asta e o problema, cu casa. ca si administratorul care a fost in aceeasi perioada cu contabilul a facut niste "ilegalitati" cu banii si in sept 2007 cand a preluat conducerea alt admin. in casa era o suma fff mica de bani (vreo 25 de lei). daca stornez inregistrarea facuta in 31.12.2006 (adica 401analitic=5311) imi voi incarca casa cu vreo 700 de lei, pe care noi nu ii avem in casa. va rog din suflet...aveti vreo idee cum o scot la capat?



#5 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 14 January 2008 - 10:09 AM

Iti dau o idee.

Sa vedem daca am inteles corect: ai inreg plata unui fz aiurea din casa, desi nu exista chitanta. in anul 2006

ai descoperit asta acum, sa spunem in decembrie 2007.

parerea mea este ca trebuie inreg in rosu 401=5311 asa cum a spus floriflorina cu expicatia :inreg eronata an 2006,

pt soldul din casa verifica 2 chestii:

1) daca ai debit in 542 - faci restituire avans neutilizat

2) spune pb administratorului si fa un "sprijin sume asociat" 5311=4551 cu suma respectiva


nu este ortodox, dar greseala este omeneasca si trebuie sa existe un mod de reparare (de-aia s-a inventat stornarea)

bafta



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 January 2008 - 07:13 PM

...sau...daca scriptic iti creste soldul la casa...iar acesti bani nu exista...ii poti inregistra ca minus la inventar, si ...pentru ca nu ai cui sa ii imputi ii consideri a fi o cheltuiala nedeductibila 658.x=5311 700lei



#7 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 01 February 2008 - 11:29 AM

Nu cred ca trebuie sa verifice contul 542, este clar ca s-a incercat corectarea contului 401 dar nu s-a facut in intregime. Daca ai facut 401analitic=5311, trebuia facuta inregistrarea 401faraanalitic=5311 cu minus , atentie, cu aceleasi sume, si astfel contul 5311 nu isi schimba soldul. Unde sunt banii? Nu ai de unde sa stii, ia luat cineva, bine ca este vorba doar de 700 lei.



#8 niros

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 March 2008 - 01:40 PM

Vezi postareabia l, la Jan 12 2008, 08:53 PM, a spus:

va rog ne poate ajuta cineva? eu m-am tot gandit cum sa scot la capat greselile contabilului care a tinut evidenta inaintea mea si nu-mi vine nici o idee.
si eu am o situatie asemanatoare lui leoda.
in luna septembrie 2006 s-au facut urmatoarele inregistrari:
-achizitii materii prime si materiale cons 301,302=401.1,2,3 pe fiecare analitic in parte
dar cand s-a facut plata furnizorilor s-a inregistrat 401(fara analitic)=5311
iar la sfarsitul anului 2006 in decembrie, contabilul observand ca are sold creditor la 401.1,2,3 (analitic) la inchis prin 5311.
Deci a facut plata de doua ori si acum eu am un sold debitor la 401(fara analitic).
eu am preluat contabilitatea in oct 2007 si de atunci ma tot gandesc ce sa fac si nu-i dau de cap. ce parere aveti?
orice sugestie e binevenita!
multumesc!
nu vad de ce sa trebuiasca sa faci atatea stornari
Ar fi mai simplu sa faci o inregistrare:

% = 401 (fara analitic)
401.1
401.2 etc.
Nu e tocmai corect, dar nici ilegal nu cred ca este, deoarece nu-ti afecteaza nici venituri, nici cheltuieli, nici tva.
Eu asa cred ca as face.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL