Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
participare la cap soc si cotizatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

participare la cap soc si cotizatie

2 replies to this topic

#1 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 January 2008 - 02:15 AM

Va rog daca ma puteti ajuta cu urmatoarea problema: am o firma care a fost unul din membrii fondatori al unei asociatii, deci a participat la capitalul social al asociatiei respective, si plateste lunat o cotizatie catre respectiva asociatie.; cum este corect sa contez participarea la capitalul social si cotizatia lunara? Multumesc.



#2 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2008 - 01:05 PM

eu ma gandesc sa fac asa: participare ca capital 2671=404; cotizatie lunara 6583=404. Cum vi se pare?




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 10:33 AM

Sandra, parerea mea este ca inregistrarile prezentate de tine nu sunt tocmai corecte. In primul rand contul 404 trebuie sa aiba corespondenta, fizic, cu o factura de la un fz de imobilizari. Dar tu ai expus situatia participarii unei societati la capitalul unei asociatii. 2671 evidentiaza creante imobilizate, dar tu ai titluri de valoare detinute la o alta entitate si cred ca mai potrivit ar fi 261 ''Acțiuni deținute la entitățile afiliate''. Contarea pentru participare: 261 = 5121/5311.
Pentru cotizatie cred ca ar fi mai potrivit un alt analitic al lui 658 intrucat 6583 este folosit pentru evidentierea valorii ramase neamortizate in cazul vanzarii unui mijloc fix.
Madalina






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL