Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariu bonus conform CCMN 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


salariu bonus conform CCMN 2007-2010


30 replies to this topic

#21 Elena Valentina Manoloiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 July 2008 - 02:30 PM

as dori sa-mi trimiteti si mie la adresa elenamanoloiu77@yahoo.com un model de cerere pentru acordarea unui salariu bonus pentru nastere.



#22 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 July 2008 - 03:59 PM

Mai bine postez modelul aici sa beneficieze si altii:

Fisier atasat  cerere_ajutor_nastere_copil.doc   33K   239 downloads

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 16 July 2008 - 03:59 PM




#23 doinanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 16 July 2008 - 04:21 PM

este valabil si pt. functionarii publici?
Multumesc!



#24 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 July 2008 - 04:24 PM

Din pacate contractele colective de munca nu sunt valabile pentru functionarii publici. Trebuie cautat in legile specifice lor, in contractul individual de munca si in regulamentul interior daca exista un asemenea drept.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#25 Monika Helga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 January 2010 - 07:58 PM

Am aflat de acest drpt in decembrie si cand le-am spus sefilor mei au discutat si pana la urma au fost de acord. Acum contabila mi-a transmis ca nu poate sa-mi faca plata, deoarece nu mai sunt pe statul de plata (am nascut in septembrie 2007 si iunie 2009). Eu ma gandesc ca trebuie sa mai existe si o alta modalitate de plata.

Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc.
Monika



#26 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2010 - 11:01 AM

Pai de ce accepti ce spune contabila, este dreptul tau sa primesti banii, este treaba contabilei sa gaseasca o solutie nu a ta.
Dragos



#27 Monika Helga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 January 2010 - 10:01 AM

am sperat la un raspuns constructiv, stiu ca este dreptul meu. daca stau dupa contabila s-ar putea sa nu mai primesc banii niciodata.

Va rog foarte mult, stie cineva vreo modalitate de a-mi primi salariul bonus fara a fi pe statul de plata?

Mersi
Monika



#28 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 January 2010 - 10:18 AM

legal, nu. Dar un om poate oricand sa va dea cadou ca ii plac ochii dvs.



#29 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2010 - 02:16 PM

Acest ajutor este obligatoriu (la bugetari nu stiu), orice litigiu de munca se poate rezolva in 3 feluri:
1. Pe cale amiabila.
2. Sesizare inspectia muncii.
3. Cale judecatoreasca.

Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariații vor beneficia și de următoarele ajutoare:
a) în cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel puțin două salarii medii lunare pe unitate;
b) dacă decesul a survenit din cauza unui accident de muncă, a unui accident în legătură cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel puțin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru nașterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soțul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate plătit de unitate la decesul soțului sau soției ori la decesul unei rude de gradul I aflate în întreținerea salariatului.
Contract nr. 2895 din 29/12/2006
Dragos



#30 .ra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 September 2010 - 10:56 AM

Acest salariu mediu pe unitate se trece pe adeverinta eliberata pentru indemnizatie? Fiind considerat ajutor material presupun ca nu apre pe stat, dar se ia in calcul?



#31 anghelandreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 October 2010 - 12:37 PM

@ a.d.n.
Buna ziua!
Mai intai multumesc pt informatiile postate. Mi-au fost de mare ajutor. Vin cu o mare rugaminte. S-ar putea sa-mi trimiteti si mie pe mail ( andreea_dobreanu@yahoo.com), raspunsurile pe care le-ati primit de la cei de la ITM? Va rog si va multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 27 October 2010 - 04:23 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL