Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM pt contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CIM pt contabil


40 replies to this topic

#1 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 09 January 2008 - 01:25 PM

Pentru a putea semna toate declaratiile si situatiile fiscale ale unei societati trebuie sa fii contabil sau contabil-sef?Daca societatea are contabilul angajat doar cu 2ore/Zi , acesta are drept de semnatura pentru toate actele?Mai e necesar un consilier fiscal sau un expert contabil?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 February 2011 - 01:06 PM




#2 DianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 09 January 2008 - 01:39 PM

Din cate stiu eu, dreptul de a semna declaratiile fiscale revine sefului compartimentului financiar-contabil, daca acesta e format dintr-o singura persoana, fie aceea si cu 2 ore/ zi acelei persoane ii revine aceasta responsabilitate.

Cat despre incadrare, banuiesc ca e o firma mica la care numai tu te ocupi de contabilitate si nu are contabil cu norma intreaga, consider ca titlul de contabil-sef e deplasat. Sef, sef, dar seful cui? :lostit (13): Ajunge contabil, si cu contract de 2 ore ai dreptul sa semnezi declaratii.




#3 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 09 January 2008 - 01:44 PM

Multumesc Diana!

Revin cu o intrebare:Daca sunt deja angajata cu 8ore/zi la o unitate si imi fac contract ca si contabil la o societate cu 1ora/zi am nevoie de aprobarea primei unitati?De vreo adeverinta?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:44 AM
citare mesaj anterior




#4 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 10 January 2008 - 08:50 AM

Nu, nu ai nevoie de aprobarea nimanui!...



#5 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 10 January 2008 - 11:24 AM

Cineva de la ITM mi-a spus c-ar fi nevoie..Realitatea e ca nu-mi doresc sa se stie la actualul loc de munca ca mai iau un ban cinstit din alta parte.Care-ar fi totusi actele necesare incadrarii cu contract de muna cu o ora/zi in functia de contabil?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:45 AM
citare mesaj anterior




#6 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 10 January 2008 - 07:36 PM

Atat timp cat nu ai prevazut in contractul de munca unde lucrezi 8 ore o clauza de confidentialitate sa nu lucrezi la o firma concurenta poti avea cate contracte de munca partiale vrei.Cat despre functia pe care te incadrezi nu stiu ce sa-ti spun.Daca ai studii superioare vorbesti cu patronul sa te treaca director economic ca sa poti semna si bilantul.E parerea mea.



#7 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 11 January 2008 - 11:02 AM

Numai cu incadrarea de director economic pot semna bilantul?Ca simplu contabil sau ca si contabil-sef nu pot?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:45 AM
citare mesaj anterior




#8 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 January 2008 - 01:15 PM

Nu e important ce functie ai ci ce studii ai facut? In legea 82 se prevede ca doar cei cu studii superioare de specialitate pot semna bilantul. Deci, importanta denumirii functiei nu exista decat pentru tine. Daca vrei sa te numesti contabil, contabil-sef, director economic, economist, etc. e problema ta personala si nu are nimic de-a face cu dreptul de a semna bilantul. Acest drept este dat de pregatirea ta, care trebuie sa fie superioara (facultate, master, etc.).

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 11 January 2008 - 01:16 PM




#9 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 11 January 2008 - 01:43 PM

Se poate semna bilantul contabil pentru anul 2007 de un ecomomist care se angajeaza in luna februarie 2008 la o societate comerciala ?



#10 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 11 January 2008 - 01:44 PM

Vezi postareaSalsa, la Jan 11 2008, 03:15 PM, a spus:

Nu e important ce functie ai ci ce studii ai facut? In legea 82 se prevede ca doar cei cu studii superioare de specialitate pot semna bilantul. Deci, importanta denumirii functiei nu exista decat pentru tine. Daca vrei sa te numesti contabil, contabil-sef, director economic, economist, etc. e problema ta personala si nu are nimic de-a face cu dreptul de a semna bilantul. Acest drept este dat de pregatirea ta, care trebuie sa fie superioara (facultate, master, etc.).


Multumesc Salsa.



#11 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 08:51 PM

Eu cred ca-n bilantul la decembrie,la contul de profit si pierdere trebuie sa apara si cheltuieli de natura salariala.Altfel cum dovedesc ca firma are contabil angajat.Ca doar n-oi atasa si contractul de munca in dosar...(parerea mea)



#12 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2008 - 10:11 PM

Vezi postareamariusoana, la Jan 11 2008, 01:43 PM, a spus:

Se poate semna bilantul contabil pentru anul 2007 de un ecomomist care se angajeaza in luna februarie 2008 la o societate comerciala ?



Eu cred ca, daca bilantul este lucrat de tine si verificat si predat incepand cu luna februarie, poti semna fara nicio problema.Trebuie sa semneze bilantul cel care isi asuma raspunderea.



#13 DYS2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 May 2008 - 11:17 AM

Vezi postareaela d, la Jan 9 2008, 02:25 PM, a spus:

Pentru a putea semna toate declaratiile si situatiile fiscale ale unei societati trebuie sa fii contabil sau contabil-sef?Daca societatea are contabilul angajat doar cu 2ore/Zi , acesta are drept de semnatura pentru toate actele?Mai e necesar un consilier fiscal sau un expert contabil?

Are drept de semnatura doar pentru declaratii si contabilitate.
Pentru bilant, ii trebuie neaparat viza de la un expet contabil.
:thumbup:

Vezi postareamariusoana, la Jan 11 2008, 02:43 PM, a spus:

Se poate semna bilantul contabil pentru anul 2007 de un ecomomist care se angajeaza in luna februarie 2008 la o societate comerciala ?

NU, daca nu are calitatea de expert contabil
:smile:



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 11:34 AM

DYS2007, de ce esti asa categoric? Binenteles ca bilantul se poate semna si de alta persoana decat expert contabil, in conditiile legii, desigur.
Madalina



#15 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 19 May 2008 - 11:37 AM

Am si eu o problema care ma da peste cap...am deschis acum o firma in care sunt asociata cu sotul meu..eu sunt majoritar cu 70% iar el cu 30% ..el este si administratorul societatii dar fara carte de munca...De abia acum realizez ca e posibil sa nu pot tine contabilitatea firmei pentru ca desi am studii superioare in domeniu, nu am autorizatie de la ceccar si in plus nici nu ma pot angaja pt ca sunt asociat majoritar sau ma insel eu? Posibil sa fi interpretat eu gresit ...voi stiti vreo lege? Pot tine oare contabilitatea fara sa fiu angajata a firmei mele? Ma gandesc ca daca sunt asociat atunci automat toti angajatii din firma raspund fata de mine adik pana si un eventual sef contabil ar raspunde in fata mea si luand-o asa sunt un fel de sef al sefului contabil si cred ca nu ar trebui sa fie probleme, nu?
va multumesc anticipat!

Nu vrea nimeni sa-si scrie parerea???? :thumbup: please!

chiar nimeni????????? :sad: :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:46 AM

ramy



#16 adelaide

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 20 May 2008 - 05:44 PM

Din cate stiu eu te poti angaja linistita pe firma si daca zici ca ai si studii superioare in domeniul atunci angajaza-te ca Director Economic. Pentru ce-ti trebuie autorizatia de la CECCAR? Cat despre a tine contabilitatea fara a fi angajata firmei: din cate stiu eu tu o poti face dar nu are valoare. Conform legii, raspunderea pentru evidenta contabila revine directorului economic, contabilului sef sau a contabilului, sau a firmei de contabilitate cu care trebuie sa ai incheiat un contract de prestari servicii sau a persoanei fizice autorizate independente (si aici e vorba de CECCAR) cu care ai incheiat un contract de prestari servicii. Te regasesti in vreuna din situatiile astea? Nu. Tocmai asta e marea schimbare: ca s-a eliminat raspunderea administratorului pentru evidenta contabila.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:47 AM
citare mesaj anterior




#17 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 20 May 2008 - 09:18 PM

Multumesc tare mult pentru raspuns...banuiam ca ma pot angaja pe firma ca si director economic, dar as fi preferat sa nu am angajati cel putin deocamdata....dar vad eu pana la urma ..oricum primul an ...nici nu cred ca or sa vina in control si probabil ca mai tarziu voi fi dispusa sa angajez personal.
Multumesc pentru implicare tare mult..! :thumbup: :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:48 AM
citare mesaje anterioare

ramy



#18 adelaide

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 21 May 2008 - 01:34 PM

Sunt sanse mari sa nu vina in control, mai ales daca sediul societatii e intr-un apartament si societatea e mica. Insa iti poti face contract de munca cu 1 ora/zi si taxele nu sunt chiar atat de mari si macar stai linistita.



#19 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 21 May 2008 - 03:00 PM

Multumesc mult pentru sfat ...luasem deja in considerare si asta dar totusi speram sa mai fie o portita ...dar pana la urma asa o sa fac.
Multumesc :thumbup: :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:48 AM
citare mesaj anterior

ramy



#20 maria timisoara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 August 2008 - 10:53 AM

Buna. Firma la care lucrez doreste angajarea in munca a unei persoane pe functia de contabil. Persoana nu are studii de specialitate finalizate- are liceu dar nu economic si este in anul 3 la facultatea de contabilitate. Pot sa ao angajez in aceste conditii ca si contabil si la obtinerea diplomei sa-i modific in economist? Va multumesc, Maria






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL