Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA CONTRACT SPONSORIZARE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA CONTRACT SPONSORIZARE

6 replies to this topic

#1 barbone_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:100% contabilitate

Postat 09 January 2008 - 03:51 PM

BUNA ZIUA. LEGAT DE UN CONTRACT DE SPONSORIZARE. SE FACE ACEST CONTRACT SI APOI MARFA TRECE IN PATRIMONIUL CAMINULUI DE COPII. OK PINA AICI. DAR: EU COLECTEZ SAU NU TVA AFERENT MARFII? OPERATIUNEA IMI VA APAREA SCUTITA DE TVA SAU NU IN JURNALUL DE VANZARI? ROG PE TOTI CEI CARE STIU CEVA LEGAT DE ACEST SUBIECT SA MA AJUTE. MULTUMESC!
barbonemadalina.contabilitate



#2 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 09 January 2008 - 04:44 PM

eu am colectat tva la marfa data sponsorizare pe baza de contract pt a nu avea probleme.
am contabilizat: 6582 = 371 val fara tva si 635nedeductibil=4427 val tva-ului si bineinteles operatiunea am trecut-o in JV




#3 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2008 - 04:53 PM

Norme CF:
(11) în sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
b) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinata potrivit art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.



#4 barbone_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:100% contabilitate

Postat 10 January 2008 - 07:11 PM

Vezi postareasdnr, la Jan 9 2008, 04:53 PM, a spus:

Norme CF:
(11) în sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
b) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinata potrivit art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.
Deci, ca urmare, nu colectez TVA. Sau cel putin eu asa interpretez acest articol. multumesc celor care mi-au rapsuns. astept si alte pareri.
barbonemadalina.contabilitate



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 18 March 2008 - 09:55 PM

Vezi postareabarbone_2006, la Jan 10 2008, 07:11 PM, a spus:

Vezi postareasdnr, la Jan 9 2008, 04:53 PM, a spus:

Norme CF:
(11) în sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
b) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinata potrivit art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.
Deci, ca urmare, nu colectez TVA. Sau cel putin eu asa interpretez acest articol. multumesc celor care mi-au rapsuns. astept si alte pareri.


si eu sunt de aceeasi parere



#6 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 19 March 2008 - 02:33 PM

Vezi postareabarbone_2006, la Jan 9 2008, 05:51 PM, a spus:

BUNA ZIUA. LEGAT DE UN CONTRACT DE SPONSORIZARE. SE FACE ACEST CONTRACT SI APOI MARFA TRECE IN PATRIMONIUL CAMINULUI DE COPII. OK PINA AICI. DAR: EU COLECTEZ SAU NU TVA AFERENT MARFII? OPERATIUNEA IMI VA APAREA SCUTITA DE TVA SAU NU IN JURNALUL DE VANZARI? ROG PE TOTI CEI CARE STIU CEVA LEGAT DE ACEST SUBIECT SA MA AJUTE. MULTUMESC!

Operatiunea nu apare in jurnalul de vanzari pentru ca nu este vanzare ! Cat despre colectare tva, se face doar pentru partea care depaseste cele 2 criterii mentionate, se face doar la sfarsitul anului,iar tva colectat va apre in jurnalul de vanzari prin autofacturarea depasirii.


Vezi postareabarbone_2006, la Jan 9 2008, 05:51 PM, a spus:

BUNA ZIUA. LEGAT DE UN CONTRACT DE SPONSORIZARE. SE FACE ACEST CONTRACT SI APOI MARFA TRECE IN PATRIMONIUL CAMINULUI DE COPII. OK PINA AICI. DAR: EU COLECTEZ SAU NU TVA AFERENT MARFII? OPERATIUNEA IMI VA APAREA SCUTITA DE TVA SAU NU IN JURNALUL DE VANZARI? ROG PE TOTI CEI CARE STIU CEVA LEGAT DE ACEST SUBIECT SA MA AJUTE. MULTUMESC!

Operatiunea nu apare in jurnalul de vanzari pentru ca nu este vanzare ! Cat despre colectare tva, se face doar pentru partea care depaseste cele 2 criterii mentionate, se face doar la sfarsitul anului,iar tva colectat va apre in jurnalul de vanzari prin autofacturarea depasirii.



#7 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 02:54 PM

Dar daca marfa data ca sponsorizare provine din achizitie intracomunitara cand am inregistrat 4426=4427, acum mai constitui din nou 635=4427 pt diferenta ce depaseste 3la mie din CAf?

Aceasta postare a fost editata de criseta: 24 March 2008 - 02:55 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL