Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 392A si Declaratia 392B - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Declaratia 392A si Declaratia 392B

172 replies to this topic

#161 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2010 - 03:57 PM

daca decl 392A este pe zero, o mai depun?
(nu am avut livrari si firma e suspendata din trim 4)
Multumesc



#162 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2010 - 04:00 PM

DA. Scrie clar in pagina in care se completeaza declaratia.

Aceasta postare a fost editata de tes: 17 February 2010 - 04:01 PM




#163 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 18 February 2010 - 03:03 PM

Vezi postarealauradana29, la Feb 17 2010, 02:26 PM, a spus:

Factura contine TVA. Alta este problema mea: in declaratia 392 va aparea CA=0, pt. ca factura aceea s-a inreg. pe 419 si nu pe venituri, iar la total livrari va aparea valoarea facturii respective.(nu va aparea 0 ca si CA). Ma gandeam ca poate cineva a avut un caz asemanator sa ma linisteasca, in sensul ca nu-mi vor respinge declaratia la finante din cauza ca CA nu este egala cu valoaera livrarilor!

O zi placuta!
apare mesaj de atentionare, nu de eroare. declaratia se poate prelucra



#164 lauradana29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 18 February 2010 - 03:10 PM

Buna.
Azi am depus dclaratia si a fost ok. Am depus-o cu CA=0 si am trecut la livrari sumele din jurnal de vanzari!

Multumesc tuturor!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 01:16 AM




#165 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2010 - 02:44 PM

daca am depus 094 mai trebuie depusa declaratia 392A, o contabila mi-a zis ca ea a depus 094 si nu mai depune 392A.
si nu stiu ce sa fac ,daca ma puteti ajuta cu o informatie clara.
Gina



#166 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 February 2010 - 11:30 AM

Eu am depus anul trecut o declaratie 392B cu un CUI gresit si mi-a inregistrat-o sisitemul celor de la finante asa gresit. Mi-am dat seama dupa o saptamana de greseala si am mers la Admin Financiara sa corectez declaratia. Cand am intrebat daca apare inregistrata, dna de la Admin Financiara mi-a zis ca nu apare (nu avea cum deoarece am gresit CUI-ul). Totusi fiind un contribuabil bine intentionat am rugat-o pe dna de la Admin Financiara sa imi dea voie sa fac o rectificativa. Raspunsul a fost: "Lasa-ne domnule in pace cu declaratia dvs pt ca nu ne intereseaza sa verificam tranzactii cu cifra de afaceri sub 35.000 eur. Nu stiti ca nu se poate depune rectificativa la declaratia asta?"
La sediu nu mi-a venit nici o adresa in sensul ca nu am depus declaratia.
Deci nu va mai stresati foarte mult cu Decl 392 pt ca ei oricum nu se chinuie sa le verifice.
Sa fiti atenti la 394 si 390 pt ca acolo se pune accent pe declaratii si se dau si amenzi.



#167 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 February 2010 - 12:44 PM

Citeaza

Ginutzza : daca am depus 094 mai trebuie depusa declaratia 392A, o contabila mi-a zis ca ea a depus 094 si nu mai depune 392A.
Las-o pe contabila respectiva, care nici macar nu stie despre ce vorbeste, sa faca contabilitate dupa cum rasare sau apune soarele.
Declaratia 392 A se depune pana la 25.02.2010 pentru anul 2009 daca indeplinesti cumulativ urm. conditii:
- livrezi bunuri si prestezi servicii impozabile, ca persoana inregistrata in scopuri de TVA
- cifra de afaceri realizata in anul 2009 este cuprinsa intre zero euro ( inclusiv) si 10.000 euro (inclusiv), adica intre 0 lei inclusiv si 42296 lei inclusiv.
A se vedea Ordinul 1/2008.
Daca indeplinesti aceste conditii esti obligata sa depui D. 392A pana la 25.02.2010.
Pe site-ul Min.de finante sunt postate toate declaratiile cu informatii + programul de descarcare al lor, trebuie doar citite...


Contabil 100% : Functionara de la ghiseu NU raspunde pentru depunerea eronata sau nedepunerea declaratiilor prevazute de lege. Daca tu nu te stresezi, nu-i sfatui si pe altii sa procedeze la fel. Unde scrie : "cine vrea depune, cine nu vrea, nu depune ?"
Poti sa fii un caz fericit (pana acum), dar asta nu inseamna ca se aplica la toata lumea.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 21 February 2010 - 12:50 PM

Dana




#168 robertutzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 February 2010 - 06:03 PM

buna ziua

am si eu o intrebare in legatura cu completarea decl 392a
Sunt o firma platitoare de tva. In luna ianuarie 2009 am vandut un buldoexcavator( deci am avut un venit din vanzarea mijocului fix ce intra la exceptii in completarea decl 392a) suma ce a fost ca valoare peste 10 000 eur. Deci cifra de afaceri este 0 dar la baza de impozitare o terc sa nu ( avand in vedere ca intra la exceptii?)

va rog ajutati-ma cat mai urgent...... :smile:



#169 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 February 2010 - 07:04 PM

Din aceste articole postate, eu inteleg ca nu trebuie sa depui D.392A.
CF :
"ART. 156^3
(4) Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2), realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 10.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale de care aparțin, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informații:
a) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, precum și suma taxei aferente;
b) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, precum și suma taxei aferente.
ART. 153
(1) Persoana impozabilă care are sediul activității economice în România și realizează sau intenționează să realizeze o activitate economică ce implică operațiuni taxabile și/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA la organul fiscal competent, denumită în continuare înregistrare normală în scopuri de taxă, după cum urmează:
a) înainte de realizarea unor astfel de operațiuni, în următoarele cazuri:
1. dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri care atinge sau depășește plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), cu privire la regimul special de scutire pentru întreprinderile mici;
2. dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri inferioară plafonului de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), dar optează pentru aplicarea regimului normal de taxă;
b) dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depășește plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), în termen de 10 zile de la sfârșitul lunii în care a atins sau a depășit acest plafon;
c) dacă cifra de afaceri realizată în cursul unui an calendaristic este inferioară plafonului de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), dar optează pentru aplicarea regimului normal de taxă;
d) dacă efectuează operațiuni scutite de taxă și optează pentru taxarea acestora, conform art. 141 alin. (3).
ART. 152
(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie, poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
(2) Cifra de afaceri care servește drept referință pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfășurate de o mică întreprindere, operațiunile rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operațiuni ar fi fost realizate în România conform art. 145 alin. (2) lit. b), operațiunile scutite cu drept de deducere și cele scutite fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) și f), dacă acestea nu sunt accesorii activității principale, cu excepția următoarelor:
a) livrările de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art. 125^1 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabilă; b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

Dana




#170 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 23 February 2010 - 06:55 AM

vreau si eu o confirmare va rog.
firma neplatitoare de tva cu CA 40.976 eu zic ca nu depune 392B. am si incercat sa completez in program dar cu toate ca ma incadrez intre 39.852 si 119.000 nu ma lasa sa completez.
multam.



#171 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2010 - 01:08 PM

Moniquecri, pt.depunerea D.392B trebuie sa te incadrezi la CA intre 42296-119.000, tu ai 40976<42296, de aceea nu are cum sa iti accepte programul, deci nu ai obligatia sa o depui.

Dana




#172 Georgiana G.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2010 - 04:20 PM

Pentru a defalca livrarile catre persoane platitoare de TVA de cele catre persoanele neplatitoare de TVA(in cadrul declaratiei 392), trebuie analizat fiecare client daca este sau nu platitor de TVA??

Sunt curioasa programele de conta care le folositi adauga un identificator pentru cele 2 tipuri de persoane?

Am citit si instructiunele de completare a declaratiei, dar nu se specifica nicaieri exact ca este vorba de livrari catre persoane juridice..se specifica"livrari catre persoane inregistrate ca platitor de tva" si respectiv "livrari catre persoane neinregistrate ca platitor de tva" S-ar putea include, de exemplu, si vanzarile pe casele de marcat catre persoane fizice??

Multumesc anticipat!



#173 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 24 February 2010 - 09:24 PM

Vin si eu cu un caz special va rog:

Firma platotoare de TVA, CA,10000eur, a facut o achizitie interna cu taxare inversa. Am inteles ca aceasta operatiune se scrie si in jurnalul de vanzari si atunci se inregistreaza in 392A sau nu?

Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL