Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stimulente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

stimulente

9 replies to this topic

#1 corita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 January 2008 - 09:00 PM

buna ziua...as dori sa aflu daca stimulentele primite de salariatii unor anume institutii pulice pot fi considerate si incadrate ca si " VENIT BRUT REALIZAT LUNAR " ...asa cum se stipuleaza in modificarile OUG 91 /2007 ....altfel spus , daca retin somaj , cass , cas , impozit din brutul stimulentului...si daca instiutia vireaza toate contributiile ....multumesc frumos



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 January 2008 - 09:57 PM

In general sub notiunea de "stimulent" sunt niste sume date prin legi speciale si nu intra in fondul de salarii. Din ele se iau impozit, sanatate 6,5% si CAS 9,5%. A nu se confunda cu al 13-lea salariu, care se considera un spor brut la salariu si se aplica toate procentele de contributii, inclusiv a angajatorului.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 10:53 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 ram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 11 January 2008 - 02:07 PM

da, stimulentele pot intra in categoria veniturilor brute.cu exceptia in cazul in care nu exista un alt act normativ care sa prevada excluderea acestora din categoria veniturilor. in anul 2007 nu erau considerate astfel, deoarece legea prevedea ca 9.5 se aplica la total venituri brute realizate din FONDUL DE SALARII.



#4 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 07 April 2008 - 01:55 PM

am o dilema!
conform Ord.92 /2003 privind colectarea creantelor fiscale ,persoanlul cu atributii in colectarea creantelor fiscale pot avea dreptul la stimulente,15% din executari,..tra,la,....Fondul se constituie cu aprobarea ordon,atorului principal de credite.
In cadrul institutiei unde lucrez exista un compartiment ...nu birou...nu serviciu..ci un compartiment numit..." contabilitate,evid.patrimoniu,venituri,colectar creantelor locale...."un nume pompos in care sunt peroane care au numai atributii de contabilit sau numai de colectare a veniturilor.....
nedumerirea este ca, daca sunt clar specificate atributiile fiecaruia in fisa postului,dreptul la stimulente il poate avea doar cei care au atributii de colectare nu si cei de la cheltuieli!
insa in institutia noastra au luat banii pe munca noastra si persoana care gestioneaza cheltuielile,patrimoniu,resurse umane...etc.

ce dumnezeu!
nu e clar ce inseamna administrarea creantelor fiscale ?
voi ce parere aveti?

heeeelp
chiar nimeni nu poate sa-mi spuna ce parere are?

UNDE SUNT BUGETARII?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 10:53 PM




#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 April 2008 - 11:48 AM

Nu sunt bugetar dar pot sa-mi dau niste pareri. In Codul de procedura fiscala se spune:
La art 95 (5) Sistemul de acordare a stimulentelor pentru personalul din aparatul propriu si din unitatile subordonate Ministerului Finantelor Publice, care desfasoara activitatile prevazute la alin. (4), va fi stabilit similar sistemului de salarizare pentru personalul bugetar si va fi aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice.
(6) Unitatile administrativ-teritoriale, in calitate de creditor fiscal local, pot constitui lunar fonduri pentru acordarea de stimulente personalului din compartimentele de specialitate, cu atributii in administrarea creantelor fiscale locale, prin aplicarea unei cote de 5% asupra sumelor incasate:

Ar trebui gasit acel Ordin al MFP care detaliaza modul de repartizare si beneficiarii. Daca-mi spuneti numarul si anul poate am sa-l gasesc eu. Stimulentele se acorda personalului care "administreaza" creantele fiscale, termen mai larg decat colectarea. Aici am putea intelege tot personalul care contribuie direct (si chiar indirect) la colectarea si la celelalte operatii care se mai fac cu aceste creante recuperate (tinerea evidentei lor, introducerea in conturi bancare, calcularea de procente pentru stimulente, evidenta contabila si financiara a lor etc.).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 09 April 2008 - 09:44 AM

alte pareri?

nu lucreaza nimeni direct in sistem ca sa-mi spuna cum procedeaza alte institutii?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 10:53 PM




#7 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 28 May 2008 - 07:37 PM

Vezi postareasofia1975, la Apr 7 2008, 02:55 PM, a spus:

In cadrul institutiei unde lucrez exista un compartiment ...nu birou...nu serviciu..ci un compartiment numit..." contabilitate,evid.patrimoniu,venituri,colectar creantelor locale...."un nume pompos in care sunt peroane care au numai atributii de contabilit sau numai de colectare a veniturilor.....
nedumerirea este ca, daca sunt clar specificate atributiile fiecaruia in fisa postului,dreptul la stimulente il poate avea doar cei care au atributii de colectare nu si cei de la cheltuieli!
insa in institutia noastra au luat banii pe munca noastra si persoana care gestioneaza cheltuielile,patrimoniu,resurse umane...etc.

ce dumnezeu!
nu e clar ce inseamna administrarea creantelor fiscale ?
voi ce parere aveti?

salutare
Din intamplare si eu lucrez la acest compartiment in cadrul Administratiei Financiare din cadrul DGFP , care se cheama "Contabilitatea creantelor bugetare" . Este adevarat ca am muncit mult pana sa punem pe picioare evidenta la compartimentul asta, si nu prea intereseaza pentru ca nu produce bani....dar asta nu inseamna ca nu iau si eu stimulente ca si colegii mei.



#8 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 07 July 2008 - 01:44 PM

BUNA
Ma bucur ca pot discuta cu cineva care stie negru pe alb despre ce este vorba pt ca am primit tot felul de sfaturi si pe alte site-uri cu extras din lege dar legea o pot citi si eu in sa realitatea e alta.La voi am inteles compartimentul este cel al creantelor bugetare,sunt institutii care au colectare creante si alt compartiment executare creante care toate la un loc se regasesc in definitia ""administrarea creantelor fiscale"" din O.g. nr.92.Dar daca conducerea institutiei te-a bagat la un loc "'ghiveci"' pt ca e o institutie mica si nu au comp de resurse separat,contabilitate publica separat,venituri separat,executare silita separat tot ai dreptul la bani numai pt ca te aflii sub acelasi compartiment.Asta este o aberatie!Si la noi persoanele care consider eu ca au dreptul conform legii nu dupa bunul meu plac... nu produc bani toti pentru nu asta e o conditie... dar au atributii conform legii,care de incasare care de executare care de administrare....
Nu stiu daca m-am facut inteleasa?
Astept o parereee :frusty:

Pana la urma cat se retine la angajat si cat la angajator.Si apropo cine ia stimul?

voiam sa discut cu tine pe tema asta dar.....?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 10:55 PM




#9 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 19 October 2008 - 10:40 PM

eu te inteleg...nu am vrut sa zic ca au dreptul doar cei care produc bani...a administra o creanta bugetara prin definitia data de og 92 nu inseamna numai a incasa...dar e o mare diferenta in cazul nostru.Sa previzionezi un buget de venituri si chelt nu cred ca inseamna a admnistra o creanta bugetara..asta e parerea mea...tu ce crezi?
please!



#10 vicuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2010 - 09:37 PM

Vezi postareacorita, la Jan 9 2008, 10:00 PM, a spus:

buna ziua...as dori sa aflu daca stimulentele primite de salariatii unor anume institutii pulice pot fi considerate si incadrate ca si " VENIT BRUT REALIZAT LUNAR " ...asa cum se stipuleaza in modificarile OUG 91 /2007 ....altfel spus , daca retin somaj , cass , cas , impozit din brutul stimulentului...si daca instiutia vireaza toate contributiile ....multumesc frumos



Intrebarea mea este daca acum in 2010 mai folositi aceasta categorie de stimulente , daca se aplica legea salarizarii unice

va mutumesc
eu sunt tare dezamagita de noua lege de salarizare fac 2 posturi deoarece unu este blocat si nu avem voie sa angajam si iau si numai aprox 500 ron salar :smile:
ei acum sa ne spuna d Boc unde e egalitatea : iau un salar mai mic decat femeia de servici din unitate domnilor este jalnic ca dupa 4 ani de facultate si 1 an master sa fim recompensati asa .......... bravo domnilor






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL