Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare diverse beneficii salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare diverse beneficii salariati


10 replies to this topic

#1 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 20 December 2007 - 02:31 PM

Rog sa ma ajutati cu operatia contabila aferenta urmatoarei operatiuni.

Pentru a se da cadouri de Carciun copiilor minori ai salariatilor, se cumpara de la Cash & carry, pe baza de factura, diverse produse alimentare (in limita de 150 ron pe copil). Cum inregistrez achizitia?
Prin 641 sau ce cont?
TVA-ul este deductibil?
Trebuie facuta lista pe care sa semneze fiecare angajat pentru cadourile primite (trebuie trecuta si valoarea?)
Trebuie evidentiate aceste sume undeva cand se face decl 101? Sau explicatii in registrul de evidenta fiscala?

Poate pare ciudat dar pana acum nu am inregistrat niciodata cadouri (nici in bani nici in natura) si nu am idee ce tb facut.



#2 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 20 December 2007 - 04:10 PM

Se dau si la mine prime dar in bani.Am facut un analitic la 641/6411- Premii personal.Acum de exemplu este un angajat care are 2 copii .Cat poate primi deductibil 150 lei 300 lei ptr.ca in lege scrie"valoarea cadoului oferit fiecarei PERSOANE nu depaseste 150 lei".Persoane angajate?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:31 PM
citare mesaj anterior




#3 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 28 December 2007 - 10:00 AM

premiile astea pentru copii (atat cazul - date in bani, cat si in natura) intra la baza de calcul a contributiilor? Le pun pe fluturas, sau operatiile contabile generate sunt separate complet de statul de plata si nota contabila de salarii? Dar premiile acordate salariatilor in sine?

Se calculeaza pentru vreunul din ele deductibilitatea in limita de chelt sociale 2% din fond de salarii?
Multumesc de raspunsuri si LA MULTI ANI la toti.



#4 ALINA IOANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 December 2007 - 04:42 PM

EU AM ACORDAT DE PASTE PRIME LA ANGAJATI DE 150 RON/PERSOANA
D.P.D.V LEGAL ATAT ESTE DEDUCTIBIL FISCAL SI NEIMPOZABIL



#5 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 07 January 2008 - 02:21 PM

Vezi postareaALINA IOANA, la Dec 28 2007, 04:42 PM, a spus:

EU AM ACORDAT DE PASTE PRIME LA ANGAJATI DE 150 RON/PERSOANA
D.P.D.V LEGAL ATAT ESTE DEDUCTIBIL FISCAL SI NEIMPOZABIL

Multumesc Alina,
Imi spui te rog si ce contari ai facut la operatiunea asta? Neimpozabil din punct de vedere al impozitului pe salarii sau al tuturor celorlalte contributii (CAS, SOMAJ, Sanatate, ...).

Si inca niste chestiuni cu acest 150 ron neimpozabil pe persoana.

Conform art 55 alin 4 CF, "Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit: ... veniturile reprezentînd cadouri pentru copiii minori AI salariatilor ... Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajatilor ... sunt neimpozabile, în masura în care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei."

Iar art 21 (3), lit c) zice ca: "Sunt chelt. cu deductibilitate limitata ... cheltuielile sociale, în limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului,... cadouri în bani sau în natura oferite copiilor minori SI salariatilor

De aici eu trag concluzia ca numai cadourile oferite copiilor sunt neimpozabile. Si deci daca acorzi premii sau cadouri angajatilor, acestea sunt de fapt impozabile. Revin cu intrebarea pusa Alinei: Neimpozabil din punct de vedere al impozitului pe salarii sau al tuturor celorlalte contributii (CAS, SOMAJ, Sanatate, ...).

Deci,
1. daca acord cadouri la copiii minori, sunt neimpozabile in limita a 150 ron / copil sau 150 ron / angajat care are copil ? Sunt integral deductibile?
2. daca acord premii salariatilor, sunt impozabile? Sunt deductibile pana in limita a 2% din chelt sociale?
3. daca se poate exemplifica cu o monografie

Multumesc



#6 Rigel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 January 2008 - 11:52 PM

Salut! Am si eu o problema. Am citit tot ce am gasit pe forumul conta.ro despre acest subiect si ... problema e confuza. Cel putin pentru mine :biggrin:
In momentul de fata sunt angajat la o firma care s-a oferit sa imi plateasca contravaloarea chiriei. Problema e ca nu am inca contract. Cei de la firma mi-au spus sa fac contract de inchiriere cu proprietarul si sa il aduc la firma pentru a-mi plati chiria. Exista vreun avantaj "ascuns" pentru firma in astfel de cazuri? Sunt ei scutiti de la impozit? Sau ce?

PS: Mentionez inca o data ca acest contract il voi intocmi pe numele meu nu pe firma.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 September 2009 - 05:44 PM




#7 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 12 January 2008 - 08:16 PM

Ma gandesc ca vor sa iti plateasca chiria pentru a-ti oferi un salariu mai mic tie. Alta explicatie, chiar nu am gasit. :lostit (13):



#8 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 January 2008 - 04:34 PM

Nu inteleg prea bine 'revolta' fata de practica asta. Sa inteleg ca locuiesti in orasul in care lucrezi sau te-au 'stramutat' din alta localitate?
In ambele cazuri, este un beneficiu acordat angajatului, numai ca in cazul 2 se trateaza diferit. Exista legislatie referitoare la locuintele de serviciu puse la dispozitia angajatilor ( din pacate nu am acum legislatia la indemana pe tema asta) prin care cheltuielile de aceasta natura, in niste limite, sunt recunoscute ca deductibile fiscal. Discutabil e daca contractul e incheiat de catre tine sau de catre firma. Ce depaseste, e considerat avantaj acordat salariatului si se impoziteaza ca atare. Poate pe tine te baga pe 'protocol', daca sunt pe profit, si se scot :biggrin:



#9 danirus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 April 2008 - 12:29 PM

buna, ai putea sa-mi dai niste date/legislatia referitoare la locuintele de serviciu. Chiria platita de angajator angajatului nu se considera ca un avantaj in natura si ar trebui impozitat salariatului?
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 04:12 PM




#10 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 October 2008 - 10:35 AM

:thumbup:


Salutare la toata lumea!

As vrea va rog sa-mi impartasiti din parile voastre pe urmatoarea tema (sper ca unii dintre voi sa se fi intalnit cu astfel de situatii). Firma unde lucrez vrea sa acorde salariatilor o serie de beneficii cum ar fi: asigurare de viata, asigurare privata de sanatate si abonament la fitness. Puteti sa-mi spuneti cum ati tratat din punct de vedere fiscal aceste beneficii?


Din Codul Fiscal am "aflat" ca ar fi o dubla impozitare. Adica ca ar tb gandite o data dpdv al impozitului pe profit si apoi dpdv al impozitului pe venit.

1. Asigurarile de viata - firma isi asigura toti angajati obtinand un pret de grup (adica la 70 angajati pretul este de..., la 80 este altul)si numai in caz de deces sau invalididate(nu si cu cumulare de sume). SUNT SAU NU AVANTAJE IN NATURA? trebuie defalcate pt fiecare salariat?
1) dpdv al impozitului pe profit:
Art.21 – Cheltuieli:
(4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
k) cheltuielile cu primele de asigurare platite de angajator, in numele angajatului, care nu sunt incluse in veniturile salariale ale angajatului, conform titlului III;

2) Asigurari medicale de sanatate:
Tratament fiscal:
1) dpdv al impozitului pe profit:
Codul Fiscal art.48 alin(5) :
(5) Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
h) prima de asigurare voluntara de sanatate, conform legii, in limita echivalentului in lei a 200 euro anual pentru o persoana;
2) dpdv al impozitului pe venit:
Codul Fiscal art.55 alin(3) : Se considera avantaje in natura:

g) primele de asigurare platite de catre suportator pentru salariatii proprii sau alt beneficiar de venituri din salarii, la momentul platii primei respective, altele decat cele obligatorii.
Norme metodologice:
h) contravaloarea primelor de asigurare suportate de persoana juridical sau de o alta entitate, pentru angajatii proprii, cu exceptia primelor de asigurare obligatorii potrivit legislatiei in materie.
Tratamentul fiscal al avantajului reprezentand contravaloarea primelor de asigurare este urmatorul:
- pentru beneficiarii care obtin venituri salariale si assimilate salariilor de la suportatorul primelor de asigurare, acestea sunt impuse prin cumularea cu veniturile de aceasta natura ale lunii in care sunt platite primele de asigurare;

3) abonament fitness

aici am gasit un articol in codul Fiscal care spune asa:

Art.21. Cheltuieli deductibile:
Alin (2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si:
b) cheltuielile efectuate, potrivit legii, pentru protectia muncii si cheltuielile efectuate pentru prevenirea accidentelor de munca si a bolilor profesionale;
Norme metodologice:
25. Intra sub incidenta acestei prevederi cheltuielile efectuate in acest scop, in conditiile in care specificul activitatii desfasurate se incadreaza in domeniile pentru care se impune respectarea normelor de protectia muncii, stabilite conform legislatie in materie.
Cum este o firma unde se sta 8 ore pe scaun in tabelul de riscuri la protectia muncii exista riscul de boli de spate, etc. Deci poate fi tratat ca un tratament preventiv.

Cum se trateaza insa dpv al impozitului pe venit.

Tin sa va anunt ca am inrosit telefoanele la metodologie Finante insa raspunsuri clare nu am primit.

Va rog daca s-a confruntat cineva cu asa ceva sa ne impartaseasca si noua din solutiile alese.

Multumesc.



#11 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 23 June 2010 - 05:21 PM

Am si eu urmatoarea problema :

-cu ocazia implinirii a n ani de la infiinta firma organizeaza o petrecere in xadrul careia se acorda diverse premii si se organizeaza si o tombola pentru slariati... castigurile sunt diverse materiale publicitare (machete, tricouri, etc), iar premiul cel mare o excursie pentru 2 persoane.Intrebare: cum sunt considerate aceste premii si cum sunt ele impozitate? Sunt considerate ca venituri in

Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL