Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?


241 replies to this topic

#141 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 January 2009 - 11:28 PM

Vezi postareakissily, la Jan 13 2009, 05:17 PM, a spus:

cred ca legea asta a fost scoasa mai mult pt ca garda sa incaseze sume mari din amenzi, ar trebui boicotata!!!! de parca as frauda statul daca in loc de bon fiscal as emite factura+chitanta!

in concluzie, tacem si ne supunem in continuare unor legi facute de niste incompetenti! :thumbup:

problema lor este ca numai e nimei obligat sa cumpere tipizate cu regim special si atunci topuri intregi de facturiere si chitantiere dispar in paralel. cam asta mi-a spus unul de la garda.
de asta voi ei sa se emita bon fiscal.

cand livrezi prin firme curierat, tu firma. el firma. el factura catre tine, el decont tva, gf poate sa zica ia sa vad nene ce ai trimis tu in data de 19 ca uite aici fan-ul de ex are ca ti-a emis o factura. tu probabil hapsan ai bagat-o pe cheltuieli. dar ai facut o livrare pe numel firmei. ce a fost acolo? bunurile se plimba cu un aviz ceva, ia sa vad? catre cine ai trimis, ce zice lista de la fanel, aha ai trimis lu pf x-ulescu, nu ai facturat nu ai incasat. de aici si premiza ca pt astfel de livrari nu trebuie bon de casa. in plus poti avea contract de cont colector cu firmele de curierat unde ti se arunca toti banii incasati de la clienti la gramada.



#142 sebit2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 February 2009 - 06:25 PM

Pentru un internet cafe e nevoie de casa de marcat? Mentionez ca nu am activitati specifice barului, cum ar fi desfacerea de produse.
Noile coduri CAEN sunt 9329 alte activitati recreative si distractive n.c.a. si 6190 alte activitati de servicii in tehnologia informatie.
Multumesc!




#143 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 February 2009 - 06:49 PM

Pt.Sebit2005
"ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 28 din 25 martie 1999 (**republicată**)(*actualizată*)
privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale***)
ART. 1
(1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale."
Deci DA, te incadrezi la prestari de servicii.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 February 2009 - 06:50 PM

Dana




#144 sebit2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 February 2009 - 08:25 PM

Multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 09:14 PM




#145 ileana nistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 09 February 2009 - 10:46 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea situatie :

O firma are un apartament care l-a inchiriat unei persoane fizice , pe timp de 1 an . Iar chiria se incaseaza lunar si in numerar pe baza de factura si chitanta . In acest caz ar trebui casa de marcat ?

Firma momentan nu are alta activitate .

Astept urgent pareri !! Multumesc anticipat !!



#146 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 February 2009 - 10:39 AM

"ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 28 din 25 martie 1999 (**republicată**)(*actualizată*)
privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale***)
ART. 1
(1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale."
Din moment ce ati inchiriat unei persoane fizice apartamentul, inseamna ca va incadrati la o prestare de servicii catre populatie si este obligatorie utilizarea casei de marcat cnf.art.de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 11:31 AM
citare mesaj anterior

Dana




#147 Onweb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 February 2009 - 11:32 AM

Am si eu o Intreprindere Familiala , ce fac ? am o pagina web si fac carti de vizita pe net + la care vor le si imprim si tai cartile nu lucrez in fiecare zii lucrez pe ea chiar putin sunt cu fratele meu impreuna facem si pagini web etc... am nevoie de casa de marcat ? nu am un punct de lucru undeva si nici angajati tot ce castig il reinvestim in firma. Am facut IFul pentru a face ceea ce facem legal ... lucram f putin am avutr un total de 4 mii de lei pe anul trecut doar. asta fiind pe langa locul de munca care il avem.



#148 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2009 - 11:44 AM

Dana42, te rog sa fii mai atenta cu citarea mesajului anterior...nu a fost necesara in toate mesajele tale, asa ca ti-am editat cateva.
Butonul ce trebuie folosit, cand se scrie un mesaj in forum, este ADDREPLY. Te rog sa "abuzezi" de el cat mai mult. Pentru mai multe detalii referitoare la citarea mesajului anterior poti consulta Regulamentul.
Multumesc pt. intelegere.
Numai bine.
Madalina



#149 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 February 2009 - 01:58 PM

Pt.d-na.Madalina
Multumesc pentru indrumari si scuze ca v-am dat de lucru in plus, mea culpa ! Voi citi Regulamentul cu atentie, cine stie ce am mai postat gresit :frusty:
Sa auzim numai de bine !

Dana




#150 SANDA-MARIA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 February 2009 - 10:59 AM

BUNA ZIUA!
LA O SOCIETATE COMERCIALA CARE ARE CAEN - SCOALA DE SOFERI - TB CASA DE MARCAT? STIU CA O 28/1999 REPUBL. ZICE " PRESTARI DE SERVICII DIRECT CATRE POPULATIE " , DAR IN NORME -H 479/03 REPUBL- ART. 4 ZICE "PRIN PRESTARI DE SERVICII DIRECT CATRE POPULATIE SE INTELEGE ACELE ACTIVITATI CU CARACTER PERMANENT, NU INTRA IN ACCEASTA CATEG. EVENTUALELE PRESTARI DE SERV. DIRECT CATRE PERS. FIZICE EFECTUATE INTAMPLATOR DE AG. EC. , ALTII DECAT COMERCIANTII CU AMANUNTUL"
VOI CE PARERE AVETI? MA INCADREZ LA ART. 4 DIN NORME?
MULTUMESC !



#151 simo_neg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 February 2009 - 03:35 PM

Am o firma care efectueaza servicii de inchiriere birouri si camere pentru firme dar si persoane fizice pe baza de contract de inchiriere , factura si chitanta. are nevoie de casa de marcat? Va multumesc!



#152 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 17 February 2009 - 03:37 PM

da



#153 diabollyque

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 February 2009 - 09:37 AM

am si eu o mare problema.ajutati-ma va rog.am o agentie de turism si nimeni nu m-a lamurit pana acum daca pot sau nu sa eliberez chitante persoanelor fizice.imi trebuie casa de marcat?pot da facturi cu cgitante la persoanele fizice?cum se procedeaza?
ajutati-ma va rog mult multumesc



#154 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 February 2009 - 06:26 PM

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 28 din 25 martie 1999 (**republicată**)(*actualizată*)
privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale***)
" ART. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agențiile de turism, definite potrivit legii; "
Nu ai nevoie de casa de marcat, faci factura si chitanta.

Dana




#155 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 25 February 2009 - 10:26 PM

am si eu o intrebare legata de casa de marcat. o firma nou infiintata nu a achizitionat inca casa de marcat. desfasoara activitate de productie cu desfacerea produselor exclusiv pe internet. elibereaza factura si concomitent ar trebui bon fiscal dar inca nu are cum. poate elibera chitanta pana la fiscalizare?

si alta intrebare cam off topic. daca elibereaza facturi facute cu ajutorul unui program trebuie aprobare de la finante?

va multumesc.



#156 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2009 - 08:27 AM

Nu trebuie aprobare pentru facturi. Trebuie o decizie interna. Au fost modele pe aici.

Cat despre BF, daca persoanele carora le vinzi sunt persoane juridice, poti taia chitanta. Daca nu, nu (legea spune ca accepta cazuri rare, dar nu defineste rare ce ar insemna, o data pe an, pe luna...).
Dar daca vinzi pe internet, cum incasezi banii efectiv?
Ca daca e virament bancar, iar nu-ti trebuie BF.

Aceasta postare a fost editata de Ligia Georgescu: 26 February 2009 - 08:27 AM




#157 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 February 2009 - 05:55 PM

In cazul in care clientul persoana fizica achita un avans i se poate taia chitanta de avans si la livrarea produsului factura si chitanta de diferenta?
Sau trebuie reprogramata sau schimbata casa de marcat si taiat bon fiscal pe avans?



#158 mona40

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2009 - 11:46 PM

Bună seara!
Sunt nouă pe forum și am o nelămurire în legătură cu casa de marcat. Pentru o societate cu obiect de activitate prestări servicii - COD CAEN 8299 - Alte activități de suport pentru intreprinderi este necesară achiziționarea unei case de marcat? Menționez că firma este neplătitoare de TVA, se ocupă cu evaluări proprietăți mobiliare și imobiliare pentru persoane juridice, dar între clienți avem și persoane fizice (4-5 pe lună) . Patronul firmei mai are o societate cu același obiect de activitate. În cazul în care vom fi nevoiți să achiziționăm casă de marcat, ajunge una pentru cele două firme, sau trebuie cumpărată câte una pentru fiecare? Mulțumesc!



#159 docnet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 March 2009 - 11:22 AM

Vezi postareaMihaela A, la Sep 13 2007, 11:29 AM, a spus:

Eu vand ferestre din lemn cu geam termopan atat catre persoane fizice cat si catre persoane juridice. Sa inteleg ca la persoane fizice trebuie sa le eliberez bonuri fiscale?????? In momentul semnarii contractului persoanele fizice imi platesc un avans. Le dau un bon fiscal pentru avans si unul pentru plata finala? [...] Am uitat sa precizez ca eu sunt productaorul ferestrelor.......
Buna ziua
in cazul in care nu ati primit raspuns: persoanelor fizice tb sa le eliberati bonuri fiscale, bonul de avans poate fi pentru o parte a materialelor, precizati pe bon denumirea produselor livrate - "profil 14x50" etc; pe bonul final restul materialelor si manopera. La solicitarea persoanei fizice trebuie sa eliberati factura.
Cu stima

Vezi postareaQardnA, la Feb 26 2009, 06:55 PM, a spus:

In cazul in care clientul persoana fizica achita un avans i se poate taia chitanta de avans si la livrarea produsului factura si chitanta de diferenta? Sau trebuie reprogramata sau schimbata casa de marcat si taiat bon fiscal pe avans?
Va salut
nu taiati chitanta unei persoane fizice. De asemenea, va recomand sa nu incasati nici un fel de avans fara sa emiteti factura pe valoarea avansata. Pentru clienti persoane fizice emiteti o factura pentru produs si programati casa de ex "Calculator rata 1 din 2(sau o componenta - monitor etc)" =1000 lei tva 190 lei total 1190 lei" (evtl precizati in contract plata in 2 rate)
urmand la livrare al doilea bon "rata 2 din 2" sau "unitate centrala"
Cu stima

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:27 PM




#160 docnet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 March 2009 - 11:48 AM

Vezi postareamona40, la Feb 28 2009, 12:46 AM, a spus:

Bună seara!
Sunt nouă pe forum și am o nelămurire în legătură cu casa de marcat. Pentru o societate cu obiect de activitate prestări servicii - COD CAEN 8299 - Alte activități de suport pentru intreprinderi este necesară achiziționarea unei case de marcat? Menționez că firma este neplătitoare de TVA, se ocupă cu evaluări proprietăți mobiliare și imobiliare pentru persoane juridice, dar între clienți avem și persoane fizice (4-5 pe lună) . Patronul firmei mai are o societate cu același obiect de activitate. În cazul în care vom fi nevoiți să achiziționăm casă de marcat, ajunge una pentru cele două firme, sau trebuie cumpărată câte una pentru fiecare? Mulțumesc!
Va salut
pentru inregistrarea veniturilor obtinute de la persoane fizice este obligatorie casa de marcat. Este exclusa folosirea casei de marcat a altei firme, indiferent de actionariatul si domeniul acesteia de activitate.
Mai mult, casa de marcat a aceleasi firme nu poate fi folosita decat la punctul de lucru pentru care s-a facut fiscalizarea, cu exceptia in care ati fiscalizat pe "volant"; va trebuie o casa de marcat fiscalizata la puctul de lucru (biroul) declarat la care eliberati rapoartele de evaluare.
Cu stima






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL