Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?


241 replies to this topic

#1 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 01 September 2007 - 10:17 PM

buna seara...am o societate care distribuie servicii de net la o retea de blocuri . Este necesara casa de marcat? pana acum s-au eliberat facturi cu chitante. va multumesc mult :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 15 October 2007 - 12:57 PM




#2 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 September 2007 - 11:49 PM

Pentru servicii de internet nu ai nevoie de casa de marcat.

Viata este suma tuturor alegerilor tale



#3 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 06 September 2007 - 02:05 PM

[dar un traducator? face o prestare de seviciu pentru ca el ia documentul de tradus,taie azi factura si maine cand este gata traducerea ia banii cu chitanta , ne incadram pe vechi la litera s din OG28/2006 , daracum trebuie casa daca litera s s-a abrogat , nu? desi banii ii ia tot a-II a zi! Ce ziceti



#4 Andra Grigore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2007 - 02:46 PM

As avea si eu o intrebare : pentru taxa de la gradinita platitita persoanelor fizice este obligatorie casa de marcat ?
Dar pentru servicii de intermediere forta de munca ?
Multumesc.



#5 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2007 - 07:28 PM

Buna seara tuturor.
Un laborator de tehnica dentara care executa proteze dentare pentru C.M.I-uri si SRL-uri stomatologice trebuie sa tina casa de marcat?
Nu am folosit nici pana acum pe motiv ca nu face livrari persoanelor fizice.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 September 2007 - 07:46 PM

Vezi postareaad, la Sep 6 2007, 03:05 PM, a spus:

dar un traducator? face o prestare de seviciu pentru ca el ia documentul de tradus,taie azi factura si maine cand este gata traducerea ia banii cu chitanta , ne incadram pe vechi la litera s din OG28/2006 , daracum trebuie casa daca litera s s-a abrogat , nu? desi banii ii ia tot a-II a zi! Ce ziceti
Lit. s) a art.2 a fost abrogata, dar traducatorul se incadreaza in exceptia prevazuta la lit. h) art. 2 din OG 28/1999 actualizata:

Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
h) activitățile desfășurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăți comerciale;

H. 479/2003 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea OG 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale:
ART. 15
Intra sub incidenta prevederilor art. 2 lit. h) din ordonanta de urgenta:
a) profesiile libere sub toate formele de organizare, care nu implica crearea unei societati comerciale, desfasurate de catre notari, avocati, experti autorizati, medici, experti contabili, contabili autorizati, arhitecti, precum si de alte persoane fizice care presteaza servicii cu caracter profesional in domeniul stiintific, literar, artistic si educativ;



#7 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 06 September 2007 - 11:43 PM

dar ei sunt deja soc.comerciala , adica SRL , nu sunt PF :notworthy:



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2007 - 12:16 PM

In cazul societatii comerciale care presteaza servicii (activitatea de traducere) direct catre populatie esti obligat sa utilizezi casa de marcat electronica fiscala si sa inmanezi bon fiscal clientilor tai persoane fizice, si factura la solicitarea acestora, pt. ca nu te incadrezi in nici o exceptie prevazuta la art.2 al Lg.28/1999.



#9 AndreeaL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Interests:Domeniul economic

Postat 10 September 2007 - 01:30 PM

Inainte legea spunea:
Art. 2. - Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1) - adica de la obligatia de a utiliza case de marcat
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale, precum si activitatile economice desfasurate in mod independent de persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane;


Acum litera h s-a modificat (a disparut ultima parte) si spune:

h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale.

Intrebarea mea este: la cabientele medicale este sau nu obligatorie casa de marcat? Teoretic nu e obligatorie crearea unei soc comerciale, pe de alta parte se incadreaza la activitatie conomice desfasurate in mod independent

Cand intra in vigoare aceste prevederi?



#10 Lidia Tepes

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 September 2007 - 06:04 PM

Aveti idee, daca pentru o societate care vinde in regim en-gross la persoane juridice si fizice, trebuie sa emita factura si chitanta pentru persoana juridica si factura si bon fiscal pentru persoana fizica ? Multumesc.



#11 alexandragaby30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 13 September 2007 - 08:43 AM

Vezi postareadna_toni, la Sep 12 2007, 02:07 PM, a spus:

multumesc am vazut
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva
am o firma care face intermedieri transport..........adica incaseaza de la persoane fizice un anumit comision in jur de 100 lei ,dar transportul nu este facaut de acesta firma.
intrebarea este daca imi trebuie casa de marcat?
va multumesc



#12 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 13 September 2007 - 10:29 AM

Eu vand ferestre din lemn cu geam termopan atat catre persoane fizice cat si catre persoane juridice. Sa inteleg ca la persoane fizice trebuie sa le eliberez bonuri fiscale?????? In momentul semnarii contractului persoanele fizice imi platesc un avans. Le dau un bon fiscal pentru avans si unul pentru plata finala? Nu avem un magazin pentru vanzarea produselor. Totul se desfasoara cam asa: vine clientul la punctul de lucru, facem contract, plateste avans apoi noi ii ducem ferestrele cu masina noastra, echipa de montaj le monteaza, clientul vine la punctul de lucru si plateste.........Imi trebuie casa de marcat fiscala de marti, 11 septembrie??? :notworthy:


Am uitat sa precizez ca eu sunt productaorul ferestrelor.......

Aceasta postare a fost editata de Mihaela A: 13 September 2007 - 10:36 AM




#13 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 September 2007 - 09:42 PM

Lucrez la o firma care are ca obiect de activitate consultanta si prestare de sevicii pentru obtinerea de imprumuturi, in sensul ca vine cineva( persoana fizica sau juridica ) care doreste sa obtina un imprumut de la o banca. Firma ii acorda consultanta si apoi umbla pentru obtinerea imprumutului. Beneficiarul doar se duce sa-si ridice imprumutul. Inainte nu utilizam casa de marcat intrucat aveam un contract in baza caruia emiteam factura de avans (pentru consultanta) si apoi factura finala de prestari servicii (pentru obtinerea imprumutului). Am vreo sansa sa scap fara casa de marcat? Ma gandesc ca poate exista vreo exceptie pentru genul acesta de activitate. Nu de alta, dar obtin actele foarte greu si destul de incurcate de la administratorul societatii (ea face toata activitatea in firma, nu are nici un angajat ).
oare unde o sa ajungem?



#14 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 20 September 2007 - 10:12 AM

Dupa cate inteleg si persoanele fizice care desfasoara comert in piete, targuri si oboare au obligatia de a folosi casele de marcat ?
Si cei din piete care vand zarzavat ? si alte produse ?



#15 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 21 September 2007 - 04:11 PM

Am o intrebare si eu :Firma este de constructii(reparam apartamente, construim case etc), pana acuma nici odata nu a avut casa de marcat.Se intampla sa mai avem (foarte rar) si contracte cu persoane fizice la care pur si simplu taiam chitante.Din septembrie 2007 trebuie sa avem si noi casa de marcat?Multumesc!



#16 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 21 September 2007 - 04:17 PM

Vezi postarealucis, la Sep 21 2007, 05:11 PM, a spus:

Am o intrebare si eu :Firma este de constructii(reparam apartamente, construim case etc), pana acuma nici odata nu a avut casa de marcat.Se intampla sa mai avem (foarte rar) si contracte cu persoane fizice la care pur si simplu taiam chitante.Din septembrie 2007 trebuie sa avem si noi casa de marcat?Multumesc!
te incadrezi la exceptiile (din OUG 28/1999 modificata si completata la zi) de la art 2 literele L si O (citeste cu atentie)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#17 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 21 September 2007 - 04:23 PM

Multumesc Mult!



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2007 - 12:47 PM

si eu, si eu multumesc mult :notworthy: robert !

atasez var. actualizata a ord. 28/1999

Vezi postareaMIRELA-bc, la Sep 21 2007, 03:50 PM, a spus:

Eu tot nu am gasit ordonanta 47/2007. E postata si nu o gasesc eu?

Vezi postareaCris Raicu, la Sep 12 2007, 01:48 PM, a spus:

Citeste topicul de la inceput si ai sa vezi ca se fac trimiteri la "noutati legislative". Uite: http://www.conta.ro/...showtopic=25437

si mai e la topicul unde se discuta de certificarea decl. de catre un consultant fiscal, tot la capitolul asta (legislatie), si tot pe prima pag. :pullhair:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 15 October 2007 - 01:48 PM




#19 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 September 2007 - 01:33 PM

Firma la care lucrez vinde bunuri de folosinta indelungata. La persoane fizice vindeam doar in perioada targurilor, expozitiilor... si atunci taiam factura si chitanta... Acum nu se mai poate. Ce facem? Cumparam casa de marcat doar pentru targuri (care sunt vreo 2 pe an si vindem 5 produse pe perioada targului)? La targuri participam mai mult pentru publicitate...
Targurile sunt de obicei in Bucuresti, firma e din Arad. Va trebui transportata casa de marcat de fiecare data pana in Bucuresti?
Rog pe cei care au mai participat la targuri in alte judete sa ma ajute...
Multumesc mult
Cris



#20 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 29 September 2007 - 05:36 PM

daca am servicii de proiectare , clientii fiind atat pers fizice cat si juridice , trebuie sa achizitionez casa de marcat????; pana acum nu am avut , procedura fiind chit si fact pt fiecare client; eu zic ca NU trebuie dar as vrea sa stiu si alte pareri.....?


Andrei






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL