Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
modificari calcul salarii 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


modificari calcul salarii 2008


15 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 January 2008 - 11:14 AM

In afara de procentele noi pentru contributii ce se mai modifica in calculul salariilor in 2008 ?

Am gasit doar urmatoarea modificare de fond :
-la somaj conform OUG 91 /2007, Baza de calcul este venitul brut realizat (nu salarul de baza lunar brut ca pina acum) .

Au aparut undeva Tarifele de risc pe sectoare de activitate ale economiei nationale, pentru anul 2008 (in functie de noile coduri CAEN) ?

Tot in OUG 91 se fac referiri la calculul CM pt. accidente de munca, dar eu nu vad diferentele fata de 2007.



#2 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 11 January 2008 - 01:31 PM

Modificarile la calcul CM pt. accidente de munca sunt urmatoarele : pana acum acest procent se aplica la
fondul salarii al angajatorului + concedii medicale platite de societate ( fara concedii medicale platite din asig.soc.de sanatate) .
De acum incolo o sa aiba aceeasi baza ca si CAS angajator si CAS salariat .

Ce nedumerire am eu : la somaj , contributia individuala se aplica la venitul brut lunar , asta inseamna ca se aplica si la concediile medicale platite de societate ?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 02:47 PM

TotalSal - un program complet de salarii!



#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2008 - 12:11 PM

Vezi postareacostin_mentor, la Jan 11 2008, 01:31 PM, a spus:

Modificarile la calcul CM pt. accidente de munca sunt urmatoarele : pana acum acest procent se aplica la
fondul salarii al angajatorului + concedii medicale platite de societate ( fara concedii medicale platite din asig.soc.de sanatate) .
De acum incolo o sa aiba aceeasi baza ca si CAS angajator si CAS salariat .

Ce nedumerire am eu : la somaj , contributia individuala se aplica la venitul brut lunar , asta inseamna ca se aplica si la concediile medicale platite de societate ?
Si pina acum la CM platit de angajator se calcula somajul.

Nu am inteles cum e cu baza identica ca la CAS ?

OUG 91

Art. II
Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă și boii profesionale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 454 din 27 iunie 2002, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
1.La articolul 20, alineatele (1) și (2) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"Art. 20
(1) Baza de calcul a indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă, pentru reducerea timpului de muncă sau pentru trecerea temporară în alt loc de muncă se calculează ca medie a veniturilor brute realizate lunar de către salariat în ultimele 6 luni anterioare manifestării riscului, respectiv a veniturilor stipulate în contractele individuale de asigurare, pe baza cărora s-a stabilit contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale.
(2) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, baza de calcul a indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă, pentru reducerea timpului de muncă sau pentru trecerea temporară în alt loc de muncă o constituie media veniturilor brute realizate lunar, respectiv a veniturilor stipulate în contractul individual de asigurare, pe baza cărora s-a stabilit contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale."
2.La articolul 20, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu următorul cuprins:
"(21) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie venitul lunar brut din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția."
3.La articolul 101, alineatele (1), (2) și (3) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"Art. 101
(1) Baza lunară de calcul la care angajatorul datorează contribuția de asigurări pentru accidente de muncă și boli profesionale pentru persoanele prevăzute la art. 5 și 7 o constituie:
a) suma veniturilor brute realizate lunar;
b) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională.


La angajat baza ca la sanatate la angajator baza ca la pensii ?



#4 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 January 2008 - 01:22 PM

In ordonanta 91/2007 regasesc expresia "VENITUL BRUT REALIZAT UNAR"!

Prin urmare, baza de calcul pentru CAS datorat de asigurati nu o mai reprezinta "salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile și adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de muncăsalariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile și adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de muncă" ci VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR.

La fel si baza de calcul pentru somaj datorat de asigurati, nu o mai reprezinta "salariul de baza lunar brut" ci VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR.

Si uite asa, cam toate contributiile salariale se calculeaza incepand cu 01.01.2008 la VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR!

Intrebare: Din ce este format VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR??? Care este actul normativ care specifica acest aspect?



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 01:35 PM

Vezi postareamiha77, la Jan 14 2008, 01:22 PM, a spus:

Intrebare: Din ce este format VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR??? Care este actul normativ care specifica acest aspect?
In principiu prin "Venitul brut realizat lunar" inseamna toate sumele primite de angajat in acea luna (cu exceptia perioadelor de neangajare sau suspendare). Fata de salariul brut mai pot contine si venituri nesalariale, care scapau pana acum la unele institutii. De exemplu la unele institutii bugetare exista niste stimulente care nu faceau parte din salariu si nu apareau pe stat. Acum si acelea vor fi parte din venitul brut, baza la care se aplica procentele contributiilor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 02:12 PM

Vezi postareaDinu George, la Jan 10 2008, 11:14 AM, a spus:

Tot in OUG 91 se fac referiri la calculul CM pt. accidente de munca, dar eu nu vad diferentele fata de 2007.
Principalele modificari sunt:
- baza de calcul pt indemnizatii cand angajatul nu are baza de calcul (luni lucrate anterior).
- se calc. contributie pt perioada in care angajatul este in CM la un sal minim (asemanator CAS).

Dar oare in acel "salariu brut realizat" intra si indemnizatiile de CM suportate din FNUASS / FAAMBP ??? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de negocont: 14 January 2008 - 02:13 PM

Dragos



#7 Monel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 January 2008 - 02:28 PM

Vezi postareanegocont, la Jan 14 2008, 02:12 PM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Jan 10 2008, 11:14 AM, a spus:

Tot in OUG 91 se fac referiri la calculul CM pt. accidente de munca, dar eu nu vad diferentele fata de 2007.
Principalele modificari sunt:
- baza de calcul pt indemnizatii cand angajatul nu are baza de calcul (luni lucrate anterior).
- se calc. contributie pt perioada in care angajatul este in CM la un sal minim (asemanator CAS).

Dar oare in acel "salariu brut realizat" intra si indemnizatiile de CM suportate din FNUASS / FAAMBP ??? :thumbup:

Of course ca nu :lostit (13): ... se ia in calcul doar ce e platit din fondurile unitatii.



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 03:02 PM

Vezi postareaMonel, la Jan 14 2008, 02:28 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Jan 14 2008, 02:12 PM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Jan 10 2008, 11:14 AM, a spus:

Tot in OUG 91 se fac referiri la calculul CM pt. accidente de munca, dar eu nu vad diferentele fata de 2007.
Principalele modificari sunt:
- baza de calcul pt indemnizatii cand angajatul nu are baza de calcul (luni lucrate anterior).
- se calc. contributie pt perioada in care angajatul este in CM la un sal minim (asemanator CAS).

Dar oare in acel "salariu brut realizat" intra si indemnizatiile de CM suportate din FNUASS / FAAMBP ??? :thumbup:

Of course ca nu :lostit (13): ... se ia in calcul doar ce e platit din fondurile unitatii.

Unde ai citit asta asta ?
10. La capitolul A secțiunea a II-a, punctul 19 va avea următorul cuprins:
"19. Prin sintagma venitul brut realizat lunar se înțelege totalitatea veniturilor în bani sau în natură, indiferent de fondurile din care acestea se achită, realizate de asigurații care se află în una sau mai multe dintre situațiile de la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege. În venitul brut realizat de aceste categorii de persoane sunt incluse și acele venituri în bani sau în natură care sunt obținute ca urmare a desfășurării unor activități remunerate, în folosul unor entități, altele decât angajatorul/angajatorii la care se derulează activitatea de bază."
Ordin nr. 1019 din 23/11/2007

Eu am sunat la somaj la dep. juridic si mi-a spus ca si CM suportate din FNUASS / FAAMBP intra in ven. brut; dar nu era foarte sigur mi s-a sugerat sa astept modificarea legii somajului. Nici mie nu mi se pare corecta aceasta interpretare dar pana acum asta avem...
Dragos



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2008 - 06:05 PM

Vezi postareamiha77, la Jan 14 2008, 02:22 PM, a spus:

In ordonanta 91/2007 regasesc expresia "VENITUL BRUT REALIZAT UNAR"!
Prin urmare, baza de calcul pentru CAS datorat de asigurati .... VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR.
Intrebare: Din ce este format VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR??? Care este actul normativ care specifica acest aspect?

Lege nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale
Art. 23. - (1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, in situatia asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I și II;
b) venitul lunar asigurat, inscris in declaratia sau in contractul de asigurare sociala, in cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. IV si V si alin. (2);
c) salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in cazul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala
Art. 24. - (1) Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de catre angajator o constituie suma veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale conform art. 23 alin. (1).

Norma din 04/05/2001 de aplicare a prevederilor Legii 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare
Baza lunara de calcul al contributiei individuale de asigurari sociale a asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege.
18. Baza lunara de calcul al contributiei individuale de asigurari sociale o constituie venitul brut realizat lunar de catre asiguratii care se regasesc in situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I si II din lege. Constituie baza lunara de calcul al contributiei individuale de asigurari sociale si veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regasesc in aceste situatii, dar incaseaza venituri ca urmare a faptului ca au detinut una din calitatile de la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege.
În cazul persoanelor care se regasesc in situatia prevazuta la art. 5 alin. (1) pct. III din lege, pentru care legea dispune ca se datoreaza contributie de asigurari sociale, baza de calcul al acesteia o constituie respectivele drepturi banesti achitate din bugetul asigurarilor pentru somaj.
19. Prin sintagma venitul brut realizat lunar se intelege totalitatea veniturilor in bani sau in natura, indiferent de fondurile din care acestea se achita, realizate de asiguratii care se afla in una sau mai multe dintre situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege. In venitul brut realizat de aceste categorii de persoane sunt incluse si acele venituri in bani sau in natura care sunt obtinute ca urmare a desfasurarii unor activitati remunerate, in folosul unor entitati, altele decat angajatorul/angajatorii la care se deruleaza activitatea de baza.
Sumele pentru care nu se datoreaza contributia de asigurari sociale
20. Potrivit art. 26 din lege, contributia de asigurari sociale nu se datoreaza pentru sumele reprezentand:
a) prestatii suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
b) diurne de deplasare si de delegare, indemnizatii de delegare, detasare si transfer, precum si drepturi de autor;
c) participarea salariatilor la profit.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2008 - 06:10 PM

Vezi postareamiha77, la Jan 14 2008, 02:22 PM, a spus:

In ordonanta 91/2007 regasesc expresia "VENITUL BRUT REALIZAT UNAR"!
baza de calcul pentru somaj datorat de asigurati...i VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR.
Intrebare: Din ce este format VENITUL BRUT REALIZAT LUNAR??? Care este actul normativ care specifica acest aspect?
Lege nr. 76/2002/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca
Art. 26. - Angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la bugetul asigurarilor pentru somaj, a carei cota se aplica asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1).
Art. 27. - (1) Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, a carei cota se aplica asupra bazei lunare de calcul, reprezentata de venitul brut realizat lunar, in situatia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica pe perioada in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile.

Norma metodologica din 20/02/2002 de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca
Art. 13. - Fondul total de salarii brute lunare prevazut la art. 26 alin. (1) din lege, realizate de asiguratii mentionati la art. 19 din lege, include:
a) salariile de baza;
b) indemnizatiile, ca unica forma de remunerare a activitatii;
c) salariile de baza aferente personalului roman trimis in misiune permanenta in strainatate, corespunzatoare functiilor in care persoanele respective sunt incadrate in tara;
d) sporurile, adaosurile si indemnizatiile;
e) salariile de merit;
f) sumele realizate prin plata cu ora, garzile, indemnizatiile clinice;
g) stimulentele si premiile de orice fel care se platesc din fondul de salarii;
h) indemnizatiile pentru concediul de odihna;
i) indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca, suportate de unitati, conform legii, din fondul de salarii;
j) drepturile banesti platite din fondul de salarii angajatilor cu conventie civila de prestari de servicii, cu exceptia cazului in care acestia au incheiat si un contract individual de munca;
k) alte sume platite din fondul de salarii.



#11 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 12:39 PM

Se pare ca se face lumina la somaj... :lostit (13):
Dragos



#12 georgi_ele

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 January 2008 - 04:50 PM

Vezi postareanegocont, la Jan 14 2008, 03:02 PM, a spus:

Vezi postareaMonel, la Jan 14 2008, 02:28 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Jan 14 2008, 02:12 PM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Jan 10 2008, 11:14 AM, a spus:

Tot in OUG 91 se fac referiri la calculul CM pt. accidente de munca, dar eu nu vad diferentele fata de 2007.
Principalele modificari sunt:
- baza de calcul pt indemnizatii cand angajatul nu are baza de calcul (luni lucrate anterior).
- se calc. contributie pt perioada in care angajatul este in CM la un sal minim (asemanator CAS).

Dar oare in acel "salariu brut realizat" intra si indemnizatiile de CM suportate din FNUASS / FAAMBP ??? :thumbup:

Of course ca nu :lostit (13): ... se ia in calcul doar ce e platit din fondurile unitatii.

Unde ai citit asta asta ?
10. La capitolul A secțiunea a II-a, punctul 19 va avea următorul cuprins:
"19. Prin sintagma venitul brut realizat lunar se înțelege totalitatea veniturilor în bani sau în natură, indiferent de fondurile din care acestea se achită, realizate de asigurații care se află în una sau mai multe dintre situațiile de la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege. În venitul brut realizat de aceste categorii de persoane sunt incluse și acele venituri în bani sau în natură care sunt obținute ca urmare a desfășurării unor activități remunerate, în folosul unor entități, altele decât angajatorul/angajatorii la care se derulează activitatea de bază."
Ordin nr. 1019 din 23/11/2007

Eu am sunat la somaj la dep. juridic si mi-a spus ca si CM suportate din FNUASS / FAAMBP intra in ven. brut; dar nu era foarte sigur mi s-a sugerat sa astept modificarea legii somajului. Nici mie nu mi se pare corecta aceasta interpretare dar pana acum asta avem...




#13 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 05 February 2008 - 11:12 PM

N-am inteles la ce se refera anexa 2 a ordinului 1019.....






4. La capitolul A sectiunea I, punctul 6 va avea urmatorul cuprins:

"6. Persoanele care la data de 1 ianuarie 2008 realizeaza venituri brute care nu sunt incasate ca urmare a incadrarii in una dintre situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I sau II din lege au obligatia ca pana la data de 1 februarie 2008 sa declare unitatii de la care obtin astfel de venituri daca, in acelasi timp, la alta unitate, se afla si in una dintre situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I sau II din lege.
Modelul declaratiei este prezentat in anexa nr. 2.
Persoanele care dupa data de 1 ianuarie 2008 vor obtine astfel de venituri fac aceasta declaratie la inceputul derularii respectivei activitati.
In situatia in care se constata ca declarantul nu se afla in niciuna dintre situatiile enumerate, unitatea de la care se obtin veniturile nu calculeaza contributia de asigurari sociale, deoarece aceasta nu se datoreaza."
(Anexa nr. 2 la norme)



DECLARATIE
conform Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000
privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale,
cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Ordinul
ministrului muncii si solidaritatii sociale nr. 340/2001,
astfel cum a fost modificat prin Ordinul ministrului muncii,
familiei si egalitatii de sanse nr. 1.019/2007



+-+-+-+-+-+-+ +-+-+ +-+-+ +-+-+

Nr. +-+-+-+-+-+-+, din ziua +-+-+, luna +-+-+, anul +-+-+,



1. Numele si prenumele asiguratului: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

2. Codul numeric personal: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

3. Adresa:

Domiciliat in Localitatea: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

Strada: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

Nr. +-+-+-+-+-+-+ Bloc +-+-+-+-+-+-+ Scara +-+-+-+-+ Etaj +-+-+ Apart. +-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+ +-+-+-+-+-+-+ +-+-+-+-+ +-+-+ +-+-+-+-+

Judet: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+ Sector +-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+ +-+-+

4. Actul de identitate: Seria +-+-+ Nr. +-+-+-+-+-+-+

+-+-+ +-+-+-+-+-+-+

5. Declar pe propria raspundere ca sunt [ ]/nu sunt [ ], la alta unitate, in una sau mai multe

din urmatoarele situatii:

[ ] Desfasor activitate pe baza de contract individual de munca;

[ ] Functionar public;

[ ] Desfasor activitate in functie electiva;

[ ] Sunt numit in cadrul autoritatii executive, legislative sau judecatoresti;

[ ] Membru cooperator.

6. Ma oblig sa aduc la cunostinta in termen de 3 zile orice modificari intervenite in datele

de mai sus.



Semnatura asiguratului,

....................................



#14 asteka43

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2008 - 11:10 AM

Buna ziua, am si eu o intrebare. (scuze daca sa mai postat intrebarea asta pe undeva) Ce se intelege prin "total venit brut realizat" pt. calculul somaj individual? multumesc anticipat pt raspunsuri.



#15 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 08 February 2008 - 09:38 PM

totusi...nimeni? nu e ceva important?



#16 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 09 February 2008 - 10:58 PM

Vezi postareageorge_v, la Feb 8 2008, 09:38 PM, a spus:

totusi...nimeni? nu e ceva important?
Am citit si eu ordinul 1019/2007 si idem nu am inteles nimic din el , sunt prea destepti pt. noi .

Aceasta postare a fost editata de costin_mentor: 09 February 2008 - 11:03 PM

TotalSal - un program complet de salarii!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL