Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conceiu medical mai multi angajatori angajatori ?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conceiu medical mai multi angajatori angajatori ?!

7 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 10 January 2008 - 07:05 PM

buna seara
ma confrunt cu o problema..am un concediu medical la o firma la care lucrez cu 8 ore(adica functia de baza)dupa care mai am citeva contracte de munca cu timp partial de munca....cum se procedeaza in cazul acesta?trebuie sa ma prezint la fiecare dintre angajatori cu acest concediu medical si daca da se aplica in orice caz? adica...am un concediu pt boala obisnuita dupa care am intrat in sarcina si lehuzie....iar la angajatorii la care am contract partial de munca nu am acel stagiu de 6 luni pentru a putea calcula indemnizatia zilnica....are cineva idee cum sa procedez?
:lostit (13):



#2 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 12 January 2008 - 11:14 AM

sa inteleg ca sunt singura care are problema asta??????????? :lostit (13):




#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 12 January 2008 - 12:10 PM

Vezi postareadiaconu alina, la Jan 12 2008, 11:14 AM, a spus:

sa inteleg ca sunt singura care are problema asta??????????? :lostit (13):
Ma gandesc sa te lasi activa la celelalte firme. Sau in CFS. Dupa cate stiu, nu ai voie sa ai alte venituri daca primesti indemnizatie pentru ingrijirea copilului. Stii cumva, era o chestie in Contractul Colectiv de munca, nu o mai gasesc acum, cu privire la acordarea unui salariu in plus, in cazul nasterii in per. 2007-2011?



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 12:16 PM

Vezi postareaOlguta, la Jan 12 2008, 12:10 PM, a spus:

Vezi postareadiaconu alina, la Jan 12 2008, 11:14 AM, a spus:

sa inteleg ca sunt singura care are problema asta??????????? :lostit (13):
Ma gandesc sa te lasi activa la celelalte firme. Sau in CFS. Dupa cate stiu, nu ai voie sa ai alte venituri daca primesti indemnizatie pentru ingrijirea copilului. Stii cumva, era o chestie in Contractul Colectiv de munca, nu o mai gasesc acum, cu privire la acordarea unui salariu in plus, in cazul nasterii in per. 2007-2011?

Art. 66. - (1) În cazul în care salariata se află în concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumită perioadă, diferența dintre salariul de bază individual avut și indemnizația legală la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata căreia să acordă compensarea va fi stabilită prin contractele colective de muncă la nivel de unitate, dar nu mai puțin de 6 săptămâni.
(3) Diferențele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariații vor beneficia și de următoarele ajutoare:
a) în cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel puțin două salarii medii lunare pe unitate;
b) dacă decesul a survenit din cauza unui accident de muncă, a unui accident în legătură cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel puțin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru nașterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soțul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate plătit de unitate la decesul soțului sau soției ori la decesul unei rude de gradul I aflate în întreținerea salariatului.
Dragos



#5 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 14 January 2008 - 12:18 PM

multumesc



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 12:22 PM

Vezi postareadiaconu alina, la Jan 12 2008, 11:14 AM, a spus:

sa inteleg ca sunt singura care are problema asta??????????? :lostit (13):

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 800 lei (RON).
Art. 2. - Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul indemnizației prevăzute la art. 1 alin. (1) este de 600 lei (RON).
Art. 3. - (1) Persoanele care sunt îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului, reglementată de prezenta ordonanță de urgență, și realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de un stimulent în cuantum lunar de 300 lei.
(2) Stimulentul prevăzut la alin. (1) se acordă și persoanelor care au fost îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului reglementată de dispozițiile aplicabile până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, cuprinse în Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, de Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, republicată, cu modificările ulterioare, de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 221/2000 privind pensiile și alte drepturi de asigurări sociale ale avocaților, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 452/2001, precum și de alte acte normative referitoare la stabilirea și acordarea acestui drept, denumite în continuare acte normative speciale.
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizația pentru creșterea copilului și solicită dreptul la stimulent, plata acestei indemnizații se suspendă.
(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevăzut la alin. (1) este de 100 lei.
Ordonanță de urgență nr. 148 din 03/11/2005

Eu inteleg astfel:
- daca doresti sa beneficiezi de concediu pt cresterea copilului si de indemnizatie nu trebuie sa obtii venituri din salarii.
- la angajatorii unde nu ai stagiu suficient pentru acordarea concediului poti intra in fara plata.
Dragos



#7 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 14 January 2008 - 02:13 PM

Vezi postareanegocont, la Jan 14 2008, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareadiaconu alina, la Jan 12 2008, 11:14 AM, a spus:

sa inteleg ca sunt singura care are problema asta??????????? :lostit (13):

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 800 lei (RON).
Art. 2. - Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul indemnizației prevăzute la art. 1 alin. (1) este de 600 lei (RON).
Art. 3. - (1) Persoanele care sunt îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului, reglementată de prezenta ordonanță de urgență, și realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de un stimulent în cuantum lunar de 300 lei.
(2) Stimulentul prevăzut la alin. (1) se acordă și persoanelor care au fost îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului reglementată de dispozițiile aplicabile până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, cuprinse în Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, de Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, republicată, cu modificările ulterioare, de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 221/2000 privind pensiile și alte drepturi de asigurări sociale ale avocaților, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 452/2001, precum și de alte acte normative referitoare la stabilirea și acordarea acestui drept, denumite în continuare acte normative speciale.
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizația pentru creșterea copilului și solicită dreptul la stimulent, plata acestei indemnizații se suspendă.
(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevăzut la alin. (1) este de 100 lei.
Ordonanță de urgență nr. 148 din 03/11/2005

Eu inteleg astfel:
- daca doresti sa beneficiezi de concediu pt cresterea copilului si de indemnizatie nu trebuie sa obtii venituri din salarii.
- la angajatorii unde nu ai stagiu suficient pentru acordarea concediului poti intra in fara plata.
eu am intrebat doar de concediu de sarcina si lehuzie....mai am pana la cel de cresterea copilului......pai daca ma pun in concediu fara plata si la celelate sunt in sarcina si lehuzie...nu e bine. zic si eu



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 03:14 PM

Vezi postareadiaconu alina, la Jan 14 2008, 02:13 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Jan 14 2008, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareadiaconu alina, la Jan 12 2008, 11:14 AM, a spus:

sa inteleg ca sunt singura care are problema asta??????????? :lostit (13):

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 800 lei (RON).
Art. 2. - Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul indemnizației prevăzute la art. 1 alin. (1) este de 600 lei (RON).
Art. 3. - (1) Persoanele care sunt îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului, reglementată de prezenta ordonanță de urgență, și realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de un stimulent în cuantum lunar de 300 lei.
(2) Stimulentul prevăzut la alin. (1) se acordă și persoanelor care au fost îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului reglementată de dispozițiile aplicabile până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, cuprinse în Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, de Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, republicată, cu modificările ulterioare, de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 221/2000 privind pensiile și alte drepturi de asigurări sociale ale avocaților, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 452/2001, precum și de alte acte normative referitoare la stabilirea și acordarea acestui drept, denumite în continuare acte normative speciale.
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizația pentru creșterea copilului și solicită dreptul la stimulent, plata acestei indemnizații se suspendă.
(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevăzut la alin. (1) este de 100 lei.
Ordonanță de urgență nr. 148 din 03/11/2005

Eu inteleg astfel:
- daca doresti sa beneficiezi de concediu pt cresterea copilului si de indemnizatie nu trebuie sa obtii venituri din salarii.
- la angajatorii unde nu ai stagiu suficient pentru acordarea concediului poti intra in fara plata.
eu am intrebat doar de concediu de sarcina si lehuzie....mai am pana la cel de cresterea copilului......pai daca ma pun in concediu fara plata si la celelate sunt in sarcina si lehuzie...nu e bine. zic si eu


Pai atunci nu e problema...

Art. 2. - (1) Concediile medicale și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asigurații, în condițiile prezentei ordonanțe de urgență, sunt:
a) concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale și indemnizații pentru prevenirea îmbolnăvirilor și recuperarea capacității de muncă, exclusiv pentru situațiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
c) concedii medicale și indemnizații pentru maternitate;
d) concedii medicale și indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale și indemnizații de risc maternal.
Ordonanță de urgență nr. 158 din 17/11/2005

6. Articolul 7 va avea următorul cuprins:
"Art. 7. - Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."
7. La articolul 8 alineatul (1), litera a) va avea următorul cuprins:
Lege nr. 399 din 30/10/2006
Dragos






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL