Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare pt microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitare pt microintreprindere

126 replies to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2008 - 02:28 AM

Imi cer scuze daca repet o intrebare care s-a mai pus pe acest forum...

M-am lovit de urmatoarea problema:de la AFP mi s-a spus ca nu mai pot beneficia de incadrarea ca microintreprindere pentru ca la 31.12 nu aveam salariati. In timpul anului am avut salariati ... dar ele se legau de data de 31.12. Nu se mai ia in calcul numarul mediu de salariati? Daca nu, imi puteti da nr de lege, sa ma pun si eu in tema?

Multumesc



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 08:37 AM

Nu stiu sa se fi luat vreodata in calcul numarul mediu de salarati.

Articolul 103 din Codului Fiscal spune:

" Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în proporție de peste 50% din veniturile totale;
b) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice. "

Desi interpretat literal s-ar parea ca e relevanta data de 31 decembrie, Norma Metodologica de aplicare a Codului Fiscal clarifica problema salariatului:

"Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisionează în cursul unei luni, condiția prevăzută la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se consideră îndeplinită dacă în cursul lunii următoare este angajat un alt salariat."

Asadar, pentru a fi microintreprindere trebuie sa ai cel putin un angajat in termen de 60 de zile de la data inregistrarii. Ulterior, daca angajatul demisioneaza la inceputul lui decembrie 2007, ramai microintreprindere daca inchei un nou contract de munca pana la sfarsitul lui ianuarie 2008.

Aceasta postare a fost editata de Vartosul: 11 January 2008 - 08:38 AM




#3 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2008 - 09:49 AM

intr-adevar, din codul fiscal asa se intelege. pe de alta parte era o perioada in care se cerea adresa de la itm pentru nr mediu de salariati ca sa te incadrezi la micro.

si mai este L 346/2004 in care se vb de numar mediu de salariati...

cum se face corect: daca in timpul anului am 20 de angajati si dau afara in noimebrie 15, sint impozitata pe venit ca microintrep, ca am 5 salariati la decembrie. dupa care la ianuarie le fac iar carti de munca... si tot asa.

sau dupa care lege ma identific ca microintreprindere



#4 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 11:31 AM

Parerea mea e ca in momentul in care ai depasit 9 salariati (angajati simultan) ai pierdut statutul de microintreprindere si trebuie sa te duci anul urmator in ianuarie cu declaratia 010 si sa te declari platitor de impozit pe profit.

Legea dupa care te ghidezi e Codul Fiscal.

Legea 346 / 2004 reglementeaza intreprinderile mici si mijlocii. E adevarat ca face cateva referiri la microintreprinderi, dar cam atat. Oricum, la articolul 4 clasifica microintreprinderile ca fiind societatile care au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei (bineinteles, cifra de afaceri e de fapt 100.000 EURO, conform Codului Fiscal)

Aceasta postare a fost editata de Vartosul: 11 January 2008 - 11:32 AM




#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 11 January 2008 - 11:37 AM

p.s.
criteriile dupa care se incadreaza o intreprindere sunt diferite:
- daca vrei sa stii in ce mediu de afaceri te incadrezi, iei ca referinta Legea 346
- daca vrei sa stii ce impozit ti se aplica (indiferet de mediul de afaceri), iei ca referinta codul fiscal

Coroborarile intre cele doua, sunt realizate tocmai pt a armoniza si facilita mediile de afaceri (ma rog, probabil ca asta a fost tendinta la inceput, dar a iesit ce a iesit....o nebunie)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 skippi_2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 January 2008 - 10:43 AM

Vezi postareaNICOLETA p, la Jan 11 2008, 04:28 AM, a spus:

Imi cer scuze daca repet o intrebare care s-a mai pus pe acest forum...

M-am lovit de urmatoarea problema:de la AFP mi s-a spus ca nu mai pot beneficia de incadrarea ca microintreprindere pentru ca la 31.12 nu aveam salariati. In timpul anului am avut salariati ... dar ele se legau de data de 31.12. Nu se mai ia in calcul numarul mediu de salariati? Daca nu, imi puteti da nr de lege, sa ma pun si eu in tema?

Multumesc
Cred ca trebuia sa pastrezi un salariat in luna decembrie 2007 ca sa indeplinesti conditiile si sa ramai micro pt anul 2008, ii faceai incetarea cu 01.01.2008 si ramai fara salariati tot anul 2008 ( pt ca legea spune ca ramai micro in 2008 chiar daca pe parcursul anului nu mai indeplinesti una sau mai multe conditii ) in decebrie 2008 angajezi din nou ca sa fii inregistrat ca micro pt 2009, in ianuarie 2009 il dai afara si tot asa.
skippi_2005



#7 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 January 2008 - 05:19 PM

S-A CONSTATAT ACUM, DEPASIREA PLAFONULUI DE 100000 EURO PENTRU OCTOMBRIE 2006. CONTABILA DE ATUNCI NU A DEPUS NICI 010, NICI NU A SESIZAT CA AM DEVENIT PLATITORI DE IMPOZIT PE PROFIT SI A MERS IN CONTINUARE PE IMPOZIT PE VENIT.
VA ROG SA-MI SPUNETI CE POT FACE ACUM SI DACA TREBUIE SA PLATESC IMPOZIT PE PROFIT PENTRU TOT ANUL 2006.
VA MULTUMESC.



#8 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2008 - 09:50 PM

Pentru 2006, nu trebuie sa platesti impozit pe profit. In schimb, trebuie sa depui 010 pentru luarea in evidenta ca platitor de impozit pe profit incepand cu 01.01.2007 si scoaterea din evidenta ca platitor de impozit pe venit cu 31.12.2006 (este amenda). Pentru 2007 trebuie sa calculezi impozitul pe profit si sa compensezi cu impozitul pe venit platit, aferent anului 2007.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:24 PM
citare mesaj anterior




#9 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 20 January 2008 - 11:23 PM

Multumesc din suflet.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:24 PM
citare mesaje anterioare




#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2008 - 12:33 AM

Nu cred ca tine fiindca codul fiscal cere intre 1 si 9 angajati, chiar daca as avea in decembrie un angajat si as face media pt bilant, conf norme cod fiscal care ia ca baza bilantul de la 31-12 nu as avea cum sa mai am un salariat. asta netinand cont de faptul ca nemaiavand salariati si neangajand alti trb sa depun 010 pt scoaterea obligatiilor salariale.



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2008 - 05:06 PM

Nu se ia in calcul numarul mediu de salariati, ci numarul de persoane angajate cu contract individual de munca la 31.12.2007, indiferent de durata timpului de munca, inscrise in statul de plata si in Registrul general de evidenta a salariatilor – pct. 1 Norme Codul fiscal, pentru explicarea art. 103 CF.



#12 audi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 22 January 2008 - 05:49 PM

Conditia sa ai 1-9 salariati la 31.12.2007 este valabila daca pe 2007 ai fost platitor de impozit profit si vrei sa treci in 2008 la platitor pe veniturile microintreprinderilor.
Daca in 2007 ai fost platitor pe veniturile microintreprinderilor ca sa poti beneficia si in 2008 de aceasta incadrare trebuie sa ai salariati cel putin unul tot timpul anului, nu numai la 31.12.2007.Daca ai avut un singur salariat in 2007 si si-a dat DEMISIA trebuia sa angajezi in luna urmatoare altul .Nu l-ai angajat pierzi incadrarea pe 2008.Daca contractul de munca a incetat cu acordul partilor nu pierzi incadrarea pe 2008
Norme metodologice:
1. Numărul de salariați reprezintă numărul de persoane angajate cu contract individual de muncă, potrivit dispozițiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de muncă, înscrise lunar în statele de plată și/sau în registrul general de evidență a salariaților.
2. La analiza îndeplinirii condiției privind numărul de salariați nu se iau în considerare cazurile de încetare a raporturilor de muncă ca urmare a pensionării sau desfacerii contractului individual de muncă în urma săvârșirii unor acte care, potrivit legii, sunt sancționate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisionează în cursul unei luni, condiția prevăzută la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se consideră îndeplinită dacă în cursul lunii următoare este angajat un alt salariat.
audi



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2008 - 07:30 PM

Nu cred ca este asa, luand in considerare prevederile alin. (4) ale art. (104) CF:
Art.104
(4) Microintreprinderile platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor nu mai aplica acest sistem de impunere incepand cu anul fiscal urmator anului in care nu mai indeplinesc una dintre condițiile prevazute la art. 103.
Norme metodologice:
5. In sensul alin. (4) și (6) ale art. 104 din Codul fiscal, iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor se efectueaza incepand cu anul urmator celui in care nu se mai indeplineste una dintre conditiile prevazute la art. 103 din Codul fiscal sau prin optiune.
7. In intelesul art. 104 alin. (4), daca pe parcursul anului fiscal una dintre conditiile impuse la art. 103 din Codul fiscal nu mai este indeplinita, contribuabilul este obligat ca incepand cu anul fiscal urmator sa nu mai aplice impozitul pe venit chiar daca ulterior indeplineste criteriile prevazute la art. 103 lit. b) și c).

si definitia microintreprinderii prevazuta la art. 103 CF:
Art. 103. - In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale;
b) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.



#14 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2008 - 03:10 PM

Vezi postarearobertantal, la Jan 11 2008, 12:37 PM, a spus:

p.s.
criteriile dupa care se incadreaza o intreprindere sunt diferite:
- daca vrei sa stii in ce mediu de afaceri te incadrezi, iei ca referinta Legea 346
- daca vrei sa stii ce impozit ti se aplica (indiferet de mediul de afaceri), iei ca referinta codul fiscal

Coroborarile intre cele doua, sunt realizate tocmai pt a armoniza si facilita mediile de afaceri (ma rog, probabil ca asta a fost tendinta la inceput, dar a iesit ce a iesit....o nebunie)


Foarte bine spus.



#15 ciprian_musat

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 25 January 2008 - 07:30 PM

Va salut!
Inca o zi in incalcita Romanie, o zi extraordinara, ca orice alta zi cand ai de a face cu birocratia romaneasca. Am deschis in mai 2007 o firma si am obtat pentru micro, impozit pe venit.. fiind nou in treaba asta nu prea am stiut ce si cum si putine persoane binevoitoatoare m-au sfatuit. am depus declaratia 010 la inceput si atunci mi s-a spus, atat la finante cat si la registrul comertului, sa angajez in 60 de zile dar doar atat.. dupa toata treaba asta am avut treaba si prin occident si prin Romania si... avand in minte ca trebuie sa fac o angajare am facut-o in august, pe 28 (trecusera 60 de zile) dar nici atunci nu mi-a spus cineva ca trebuie sa depun iar declaratia 010.. am facut angajarea si am depus in continuare cele 5 declaratii lunare.. la inceputul anului contabila m-a rugat sa ma duc la finante sa intreb daca mai trebuie sa depun 010..am fost, cuminte si aici surpriza... imi spun ca firma mea are problema, ca nu a depus declaratia 010 dupa angajare imediat si ca trebuie sa imi dea neaparat amenda.. ma intreaba cand am facut angajarea si, afland, imi spune ca nu mai pot sa fiu micro ca nu am facut angajarea in termen de 60 de zile si ca sunt obligat sa trec la macro.. intrebarile mele sunt:
- trec la macro pentru ce perioada, 2007 sau 2008?
- daca trec la macro mai exista posibilitatea sa revin la micro, avand in vedere ca eu nu cred ca angajez vreodata mai mult de 9 persoane si ca ma voi incadra in plafoanele si cerintele lor? Pe ce temei legal se bazeaza orice raspuns?
Multumesc!



#16 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 25 January 2008 - 07:47 PM

Cu siguranta nu mai puteti trece la micro daca la finante nu v-au luat in considerare asa. Dar nu puteti plati amenda pentru nedepunerea vectorului fiscal ? Pentru ca daca dvs ati depus declaratiile pentru salarii ( inclusiv declaratia 100 ) nu vad motivul pentru care nu v-ati incadra ca micro platitoare de imp pe venit. Conditiile le-ati imndeplinit : angajarea in termen de 60 zile numai ca n-ati depus decl 010............



#17 ciprian_musat

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 25 January 2008 - 08:01 PM

Amenda am platit-o, nelinistit, dar am platit-o. Acum, pot anul asta sa raman asa, macro, dar ma intereseaza daca anul viitor pot trece la micro... conditiile nu le-am indeplinit in 2007 din punctul lor de vedere pentru ca depasisem cele 60 de zile in care trebuiea sa angajez... deci? ce am de facut? ce mai pot spera? se mai poate un micro vreodata? cum?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:24 PM
citare mesaj anterior




#18 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 25 January 2008 - 08:26 PM

Iti faci alta firma si nu mai repeti greselile care le-ai facut.Intri mai des pe acest forum si vei gasi un ajutor la orice nevoie.



#19 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2008 - 09:21 PM

Daca inteleg bine, in 2007 (anul infiintarii societatii) nu ai fost micro deoarece nu ai indeplinit conditiile (de angajare in termen de 60 zile de la constituirea societatii). Pentru 2007 calculezi si platesti impozit pe profit.
Dupa parerea mea, pentru anul 2008, daca doresti si bineinteles daca indeplinesti conditiile prevazute la art. 103 al Codul fiscal, poti deveni microintreprindere, deoarece nu ai mai avut acest statut (pentru 2007 societatea fiind considerate platitoare de impozit pe profit). In acest caz, depune Declaratia de mentiuni pentru persoane juridice- 010 pana la termenul de 31 ianuarie 2008, prin care comunici aceasta optiune: treci de la platitor de impozit pe profit la platitor de impozit pe venitul microintreprinderii.



#20 edicu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Inexplicabile

Postat 25 January 2008 - 09:47 PM

eu am avut aceeasi situatie si acum am depus 010 cu mentiuni iesire de la 01.01.2008 de la profit si trecere cu 01.01.2008 la impozit micro, a fost OK

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:25 PM
citare mesaje anterioare







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL