Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare contabila - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare contabila

2 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 11 January 2008 - 10:11 AM

Salutare. Poate stie cineva. La sfarsitul lui decembrie am facut importul definitiv la niste utilaje care erau in import temporar.
Trebuia sa achit tva ul in vama, dar nu am avut de unde sa platesc si mi l a platit o firma de comisionari, care la randul ei mi a facut factura pe tva ul pe care trebuia sa l platesc eu dupa care eu trebuie sa i platesc factura in cursul lunii ianuarie.

Problema este cum cum fac eu inregistrarile ? Poate stie cineva care s a mai intalnit cu astfel de problema.



#2 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 11 January 2008 - 02:13 PM

Vezi postarearomica, la Jan 11 2008, 12:11 PM, a spus:

Salutare. Poate stie cineva. La sfarsitul lui decembrie am facut importul definitiv la niste utilaje care erau in import temporar.
Trebuia sa achit tva ul in vama, dar nu am avut de unde sa platesc si mi l a platit o firma de comisionari, care la randul ei mi a facut factura pe tva ul pe care trebuia sa l platesc eu dupa care eu trebuie sa i platesc factura in cursul lunii ianuarie.

Problema este cum cum fac eu inregistrarile ? Poate stie cineva care s a mai intalnit cu astfel de problema.


logica mea... poate nu e buna.... cand platesti tva in vama : 4426=5311 (5121)
presupun ca acum tre sa fie refgacturare tva in vama: 4426=401 :lostit (13):

Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#3 ancalorelei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2008 - 05:34 PM

logica mea... poate nu e buna.... cand platesti tva in vama : 4426=5311 (5121)
presupun ca acum tre sa fie refacturare tva in vama: 4426=401 :lostit (13):

Am avut o astfel de situatie - un furnizor ne-a refacturat tva-ul din vama si am inregistrat 4426 =401






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL