Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
repartizare dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


repartizare dividende


55 replies to this topic

#1 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 11 January 2008 - 10:34 AM

Am o microintreprindere. In acest moment stiu exact ce profit am obtinut in 2007 si as vrea sa fac plata dividendelor.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Este conditionata cumva plata dividendelor aferente anului trecut de depunerea mai intai a situatiilor financiare la Administratia Financiara, respectiv la Registrul Comertului? Cu alte cuvinte, trebuie sa astept mai intai sa depun situatiile finaciare la autoritatile statului si abia dupa aceea sa-mi iau si eu gologanii? Sau pot face o simpla hotarare AGA si sa-mi iau gologanii chiar daca nu am depus inca situatiile financiare?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 October 2010 - 05:17 PM




#2 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 11 January 2008 - 02:01 PM

Va trebui sa mai aveti un pic de rabdare, cel putin pana apar formularele de bilant.(speram jumatatea lui februarie).
Dupa care intocmiti hot aga, faceti contarile in contabilitate, intocmiti bilantul, il depuneti si puteti sa ridicati linistit dividendele in luna februarie. Atentie va trebui sa depuneti si decl 100 in care sa mentionati impozitul aferent dividendelor.
Si sa nu uitati sa platiti si impozitul pe dividende.

O zi frumoasa




#3 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 11 January 2008 - 03:24 PM

Am dat un telefon la Administratia Financiara Ilfov si le-am pus aceeasi intrebare. Mi s-a raspuns ca pot sa fac plata dividendelor pentru anul trecut fara probleme.
Atata tot ca raspunsul mi s-a dat prin telefon si nu obliga functionarul de acolo la nimic in cazul in care nu ar fi potrivit dispozitiilor legale.

Daca nu s-ar putea plati dividendele inainte de depunerea situatiilor financiare, care ar fi baza legala?



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 12 January 2008 - 12:57 AM

Ca sa nu va creati probleme prin ridicarea dividendelor inainte de depunerea bilantului, puteti ridica bani din firma ca avans spre decontare, iar dupa depunerea bilantului achitati impozitul si regularizati sumele.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#5 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 12 January 2008 - 08:29 PM

Vezi postareaCristina Grigoras, la Jan 12 2008, 02:57 AM, a spus:

Ca sa nu va creati probleme prin ridicarea dividendelor inainte de depunerea bilantului, puteti ridica bani din firma ca avans spre decontare, iar dupa depunerea bilantului achitati impozitul si regularizati sumele.

Vreau sa-mi cumpar un apartament cat mai repede, pana cand nu se prabuseste leul de tot. Iar la banca pentru credit am nevoie de venituri dovedite. In acest caz avansul spre decontare nu prea ma ajuta, cu el nu te poti duce la banca!



#6 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 January 2008 - 04:27 PM

Intocmirea bilantului este formalitate, in sensul ca rezultatele din balanta, cele care dicteaza rezultatul, implicit dividendele, nu se pot modifica. Daca ai inchis anul, stii sigur ca nu mai ai chestii 'agatate', poti ridica dividendele. Impozitul pentru suma ridicata se plateste pana in data de 25 a lunii urmatoare si se declara intr-adevar prin decl. 100.
Inteleg ca ai nevoie sa faci dovada veniturilor la banca? Vrei sa iei credit sau vrei sa platesti din dividendele ridicate? Pentru ca daca vrei credit, iti cer bilantul depus la finante, copii dupa deconturile de TVA, declaratia 205 ptr anii anteriori, bilanturile de pe ultimii 2 ani, si alte treburi. :lostit (13):



#7 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 16 January 2008 - 11:22 PM

Vezi postareamirelavasile, la Jan 15 2008, 06:27 PM, a spus:

Intocmirea bilantului este formalitate, in sensul ca rezultatele din balanta, cele care dicteaza rezultatul, implicit dividendele, nu se pot modifica. Daca ai inchis anul, stii sigur ca nu mai ai chestii 'agatate', poti ridica dividendele. Impozitul pentru suma ridicata se plateste pana in data de 25 a lunii urmatoare si se declara intr-adevar prin decl. 100.
Inteleg ca ai nevoie sa faci dovada veniturilor la banca? Vrei sa iei credit sau vrei sa platesti din dividendele ridicate? Pentru ca daca vrei credit, iti cer bilantul depus la finante, copii dupa deconturile de TVA, declaratia 205 ptr anii anteriori, bilanturile de pe ultimii 2 ani, si alte treburi. :lostit (13):


Imi cer toate aceste acte si in cazul in care creditul il iau pe persoana fizica, nu pe persoana juridica? Declaratia 205 ce mancare de peste este? Caci nu am depus-o inca niciodata.



#8 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 17 January 2008 - 09:16 AM

Vezi postareaVital, la Jan 17 2008, 01:22 AM, a spus:

Imi cer toate aceste acte si in cazul in care creditul il iau pe persoana fizica, nu pe persoana juridica? Declaratia 205 ce mancare de peste este? Caci nu am depus-o inca niciodata.
In 205 declari sumele pe care le-ai incasat ca dividende.



#9 skippi_2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 January 2008 - 10:27 AM

Vezi postareaVital, la Jan 11 2008, 12:34 PM, a spus:

Am o microintreprindere. In acest moment stiu exact ce profit am obtinut in 2007 si as vrea sa fac plata dividendelor.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Este conditionata cumva plata dividendelor aferente anului trecut de depunerea mai intai a situatiilor financiare la Administratia Financiara, respectiv la Registrul Comertului? Cu alte cuvinte, trebuie sa astept mai intai sa depun situatiile finaciare la autoritatile statului si abia dupa aceea sa-mi iau si eu gologanii? Sau pot face o simpla hotarare AGA si sa-mi iau gologanii chiar daca nu am depus inca situatiile financiare?
Nu stiu sa aibe vreo legatura plata dividendelor cu data depunerii bilantului. pt ca bilantul este aferent anului 2007, iar evidentierea in balanta a dividendelor si a impozitului pe dividende si implicita plata lor se face in anul 2008. Stiu doar ca atunci cand platasti dividendele trebuie sa ai deja platit impozitul aferent lor.
skippi_2005



#10 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 17 January 2008 - 10:45 AM

Petru Vital

Da, toate documentele se depun pentru credit pe persoana fizica. Eu am vrut sa fac acelasi lucru. Am fost la banca sa iau un credit pentru cumpararea unui apartament. Veniturile care se iau in considerare pentru creditare sunt: venituri din salarii ( cum cartea mea de munca o am la firma noastra, iti inchipui ca n-am salariu mare trecut, ca sa am ce plati la stat), venituri din chiri, eic si venituri din dividende ( 80% din valoarea lor)-iti iau in considerare dividendele de pe ultimii doi ani- si iti calculeaza o medie lunara, ca sa iti determine venitul pentru calcularea valorii maxime a creditului.

O zi buna,



#11 criss_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 January 2008 - 03:19 PM

Am o mare problema!!
cf omef 2374/2007, " entitatile nu pot reveni asupra inreg efectuate cu privire la repartizarea profitului" . In aprilie 2007 s-a facut AGA in care tot profitul af anului 2006 era repartizat la dividende. In decembrie 2007 s-a facut o alta AGA in care o parte din profitul anului 2006 este repartizat la dividende iar restul la alte rezerve.
Intrebarea mea este: acum ce fac? o alta AGA in care revoc hotararea din decembrie si revin la cea din aprilie?



#12 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2008 - 05:45 PM

Aceste modificari se aplica incepand cu situatiile financiare ale exercitiului financiar 2007.
sincer eu inteleg ca se refera la inchiderea exercitiului 2007 iar repartizarea profitului aferent lui 2007 se face in 2008 si asupra acestei AGA nu se mai poate reveni.
eu am problema cu revenirea asupra unei AGA in 2005 - pe acelasi sistem.



#13 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 January 2008 - 05:58 PM

Am si eu aceeasi problema. Ma agat de Art. V din ordinul mentionat care spune: "Prevederile prezentului ordin se aplica incepand cu situatiile financiare ale exercitiului financiar 2007."



#14 criss_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 January 2008 - 05:55 PM

Se naste o alta intrebare:
in 2008 pot reveni si prin hot. AGA sa dau suma din ct. 1068 (alte rez) pe dividende? sau ar fi mai bine ca in AGA din decembrie 2007 diferenta de profit aferenta anului 2006 sa ramana nerepartizata (in ct. 117)??!!
Ma incurca rau aceasta fraza.

Se naste o alta intrebare:
in 2008 pot reveni si prin hot. AGA sa dau suma din ct. 1068 (alte rez) pe dividende? sau ar fi mai bine ca in AGA din decembrie 2007 diferenta de profit aferenta anului 2006 sa ramana nerepartizata (in ct. 117)??!!
Ma incurca rau aceasta fraza.



#15 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 09:38 PM

Nici inainte de 2008, nu aveai voie sa revii la repartizarea profitului, o data ce ai facut repartizarea. Am avut acest caz la o societate, unde contabila care a fost inainte a repartizat in 2003 profitul in dividende. Apoi, dupa cateva luni, dar pana la 31 dec 2004, cand ar fi trebuit sa plateasca imp pe divid, a trecut o parte din suma din 457 in alte rezerve. In 2005, a avut control, si inspectorii au zis: nu aveati voie sa modificati repartizarea profitului... l-ati trecut pe dividende trebuia lasat acolo.. si platit impozit... asa ca le-a calculat impozit pe divid si majorari de la 31.12.2004, cand ar fi trebuit platit impozitul...



#16 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 18 January 2008 - 11:38 PM

Pai mi se pare anormal ca odata ce a fost repartizata o anumita suma pe dividende, printr-o hot. AGA, in acelasi an sa se revina asupra acestei hot. tocmai pentru a "fenta" Fiscul si "plata" la stat a impozitului pe dividendele distribuite sau nu (din lipsa de lichiditati financiare) catre actionari sau asociati. :lostit (13):



#17 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 21 January 2008 - 09:27 AM

Mirela, la ce banca ai fost?

M-am uitat astazi pe www.mfinante.ro si am vazut ca a aparut programul pentru 'Situatii financiare la 31 decembrie 2007 pentru societatile comerciale'.
Asa ca am sa ocup repejor de intocmirea situatiilor, le depun la Ad. Fin. si la Registrul Comertului si dupa aceea voi putea sa-mi iau dividendele fara nici o grija.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 21 January 2008 - 09:28 AM




#18 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2008 - 05:36 PM

o fi anormal dar daca legea nu interzice atunci permite si cred ca asta-i motivul pentru care au scris-o acu' negru pe alb :lostit (13):



#19 sind

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 March 2008 - 02:08 PM

Eu si sotia suntem actionari la firma noastra (microintreprindere) la care platim impozit pe venit.
la sfarsit de an , ce impozite trebuiesc platite?
Adica-- daca ne luam dividendele, trebuie sa plateasca firma 16% plus 6,5%, sau doar cei 16%?
Mentionez ca ambii suntem angajati cu 8 h la noi in firma!
Am vazut diferite subiecte in care se spune ba ca se plateste si 6,5% din dividende, daca nu esti angajat, acest procent reprezentand bani catre sanatate, ba ca oricum se platesc cei 6,5%, in momentul in care se iau dividendele, indiferent daca platesti asigurare de sanatate sau nu!
Ma intereseaza pas cu pas ce dari se platesc la stat!
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#20 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2008 - 03:24 PM

In cazul in care sunteti angajati, platiti doar 16%.

Articolul 257 al Legii nr. 95/14.04.2006 privind reforma în domeniul sănătății, publicata in Monitorul Oficial nr. 372 din 28.04.2006, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede:

"(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a)-d), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii. "

In concluzie, nu exista obligatia de a plati 6,5% pe dividende, atata timp cat aveti venituri salariale care se supun impozitului pe venit

Aceasta postare a fost editata de Vartosul: 05 March 2008 - 03:25 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL