Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marfa in custodie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Marfa in custodie


1 reply to this topic

#1 ancalorelei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2008 - 05:29 PM

Am urmatoarea situatie:

Primesc masini din UE (second hand) in regim de custodie. Aceste masini vor sta in parcul meu auto pana cand le licitez si le vand. Daca nu reusesc sa le vand in 2-3 licitatii, ele se vor intoarce la fz. In momentul vanzarii emit fct clientului pe o valoare si in acelasi timp fz imi emite mie fct pe aceeasi valoare. Practic masina intra si iese din gestiunea mea in momentul vanzarii cu aceeasi valoare

daca masina are val de 8000 eur pe procesul verbal de custodie - curs 3.2

inregistrez in debitul contului 8033 - 8000eur*3.2 = 25.600 ron

daca masina se liciteza peste doua luni si se obtin 9000eur, la un curs de 3.6 cum contabilizez?

creditez contul 8033 - 8000eur*3.2 = 25.600 ron (iesire din custodie)

Furnizorul imi emite fct pe 9000eur*3.6 = 32.400 ron 371 = 401 (AIC) 4426=4427 6156 ron
Eu emit fct clientului pe 9000 eur*3.6 = 32.400 ron 4111=707
iesire din gestiune 607=371 32.400 ron

Este corect? Mai exista diferente de curs?


Daca marfa imi soseste din comunitate pentru a sta in Romania in custodie exista vreun tratament special?

Nu a intalnit nimeni o situatie similara?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 10:48 PM




#2 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 25 March 2009 - 02:29 PM

Probleme sunt peste tot, am si eu una daca ar putea cineva sa ma ajute.
Am primit o factura cu materiale, pe care am si achitat-o, cu un proces verbal de custodie atasat, deoarece materialul il primesc ulterior esalonat cu aviz.As vrea daca imi puteti da un sfat in gestiunea mea ce se intimpla, mai bine zis cum contabilizez in gestiune.
Multumesc.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL