Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA, o sectiune varza !! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA, o sectiune varza !!


9 replies to this topic

#1 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 10 January 2008 - 01:48 PM

Nu stiu cum sunt celelalte sectiuni ale acestui forum, insa cea curenta - PFA - este varza totala. Probabil ca nu exista moderatori pentru aceasta sectiune, sau acestia nu-si fac treaba. Exista topic-uri deschise care se vroiau de fapt REPLY-uri la alte discutii, exista duplicaturi o tona, discutiile deviaza intr-un hal fara de hal astfel ca de la initierea unui topic in doar 4-5 mesaje se discuta deja de altceva, etc.

Si aici s-a incercat o sectiune concisa cu formulare si explicatii pentru completarea lor - e drept ca ar fi fost bine daca la fiecare in parte se specifica si de catre CINE trebuie depuse acestea - si pana la urma tot o varza a iesit...

Intru deseori aici ca sa gasesc raspunsuri dar din pacate trebuie sa recunosc ca plec mai confuz decat am intrat. Pacat, pentru ca unii oameni chiar se pricep aici insa sunt foarte zgarciti la vorba si dau unele raspunsuri doar asa ca sa arate ca ei stiu, dar nu vor sa dea mai multe detalii... Cred ca ar merge o "curatenie generala" si deschise cateva topicuri "sticky" care sa stea deasupra celorlalte cu cele mai importante formulare si intrebari si raspunsuri pentru un PFA in ordine cronologica: INFIINTARE PFA - PASI SI ACTE NECESARE, FORMULARE ANUALE PFA, CONTABILITATE PFA, etc.

S-auzim de bine!



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2008 - 02:29 PM

unPFA si Adrian au cerut un moderator. Subscriu acestei cereri!
Adevarul e ca e o varza acest sub forum dedicat PFA.
Dar e si vina celor care posteaza... inainte de a deschide un topic nu au minima rabdare sa dea o cautare pe forum sau pe google.

Vina principala este insa a legiuitorului!
Iata un titlu de Ordonanta:
"Ordonanta de Urgenta privind modificarea Ordonantei nr.... care modifica Hotararea de Guvern nr.... " si tot asa.

Dan



#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 12 January 2008 - 12:19 PM

Citat din regulament:
"Moderatorul.
Moderatorii au dreptul sa aplice sanctiuni pt. nerespectarea regulamentului
Moderatorii NU sunt obligati sa raspunda la mesaje/probleme/intrebari.
Moderatorii sunt persoane care au dreptul de a gestiona mesajele membrilor .
Moderatorii se supun, ca oricare alt membru, acestui regulament si au grija ca el sa fie respectat.
Gestionarea mesajelor se face respectand prezentul regulament, abaterile grave sau repetate de la aceasta regula soldandu-se cu retragerea dreptului de a modera.
Functia de moderator implica posibilitatea de a edita, muta, sterge sau bloca mesajele celorlalti utilizatori.
Functia de moderator este propusa si acordata doar de catre administratorul forumului.
Desi nu este necesar, moderatorii pot da explicatii pentru actiunile lor. "
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2008 - 02:09 PM

Vezi postareaDan I., la Jan 10 2008, 02:29 PM, a spus:

unPFA si Adrian au cerut un moderator. Subscriu acestei cereri!
Adevarul e ca e o varza acest sub forum dedicat PFA.
Dar e si vina celor care posteaza... inainte de a deschide un topic nu au minima rabdare sa dea o cautare pe forum sau pe google.
fara suparare, dragilor, e IN PRIMUL RAND vina celor care posteaza !! de aceea facem mereu apel la respectarea regulamentului privind postarea, la folosirea fct. de cautare. nici nu mai stiu de cate ori am fost injurati pt. asta, insa iata ce se intampla daca sunteti lasati sa activati fara supervizare, se ajunge in situatii limita.

sincer, eu nu am lucrat pe acest forum, poate doar ocazional, ACUM nu exista un moderator anume care sa aiba in grija aceasta sectiune, daca spuneti ca e varza probabil ca nimeni nu s-a ocupat de ea ca lumea sau chiar deloc ... ce sa mai zic... nici moderatorii care lucram mai mult nu ne putem ocupa de tot, volumul e f. mare, avem si noi servicii, familii, etc...

consider ca voi- userii - sunteti cei care trebuie sa aveti grija in primul rand de felul in care postati fiindca asa e normal sa fie - asa cere regulamentul oricarui forum si chiar un elementar bun simt. din pacate, si aici ca si in viata in general, caracterul fiecaruia isi pune amprenta pe felul in care arata si functioneaza locul in care "munceste"... ce sa-i faci, asa se intampla unde nu se manifesta acel minim respect si acea elementara educatie la care tot facem apel, unde prea multi dintre useri nu-si vad decat propriul interes imediat si apoi - potopul !

chiar voi - userii - sunteti cei care tolereaza postarile aiurea fiindca in 99,9% din cazuri dati, cu mare bunavointa, solutiile cerute la aceste topicuri postate pe oriunde apuca cei care le deschid, va prevalati cu multa usurinta de sintagma "lasati, sa-i ajutam si pe ei..." fara sa vedeti imaginea de asamblu / consecintele globale ale unei asemenea atitudini. asadar, prin tot ceea ce faceti, cei mai multi dintre voi sunteti cei care contribuie serios la brambureala care se creeaza pe forum si care, uneori, ramane nesolutionata de catre moderatori.
v-am explicat aceste lucruri de atatea si atatea ori, insa prea putini sunt cei care le-au dat importanta cuvenita, le-au inteles si - mai ales - le si aplica, lor le multumim inca o data pe acesta cale.

dragilor, revenind la PFA, eu-una nu va pot promite ca voi "curata" si aceasta sectiune (fie-ar sa fie), sunt si eu in inchidere de an, am cateva firme de lucrat, asta e ... de acolo imi vine salariul - nu de aici, deci intelegeti perfect care imi sunt prioritatile in aceasta perioada. regret ca sit. sta asa, insa repet : cum va asterneti - voi, userii - cam asa dormiti, in lipsa unui moderator permanent prezent.

in plus, in cel putin 90% din cazurile in care suntem injurati ca facem apel la respectarea regulamentului sau chiar sanctionam incalcarea lui, nimeni dintre voi nu intervine sa ne sustina in acest demers, va multumiti sa stati pe margine si sa vizionati "spectacolul" in care un moderator e facut de rahat la greu. asta ne da un sentiment coplesitor de inutilitate a expunerii -pt. voi - la un asemenea tratament, atata vreme cat nimeni nu se baga sa ne sustina, dar multi se plang de haosul de prin unele forumuri. eu am mancat "painea" asta de prea multe ori si adesea am avut senzatia pregnanta ca nu se merita sa ma expun unor asemenea riscuri pt. ca userii, prin tacerea lor, prin lipsa lor de reactie (poate doar 1-2 daca ma sustin, cateodata ) mi-au aratat ca nu dau 2 bani pe ce mi se intampla ca sa le fie lor mai bine, pana la urma.

asta-i, dragilor :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 July 2009 - 10:26 PM




#5 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2009 - 01:13 PM

Ma ofer moderator pe aria PFA
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2009 - 11:58 PM

cu 50% nivel avertizare ??? glumesti !! :sad:

ar fi trebuit sa ai de mult moderator preview, e o scapare a noastra ca mai poti posta "liber" pe conta.ro ... dar ne corectam acum :good:

later : corectie efectuata (de acum ai moderator preview pe per. nelimitata, zi mersi ca ai scapat asa usor si asta pt. ca ai fost f. cuminte in ultima vreme), multumim pt. "atentionare", la primul post "defect" iti suspendam de tot dreptul de a posta sau iti blocam contul/ip-ul cu totul ... deh, la 50% nivel de sanctiune esti "campion" la rele :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 January 2009 - 12:12 AM




#7 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 21 January 2009 - 08:25 AM

Si eu sunt PRO acestei idei. Chiar eu am incercat sa adun intr-un topic deschis de mine cat mai multe informatii elementare despre PFA. Vrand cateva raspunsuri la cateva nelamuriri de-ale mele, am crezut ca primindu-le in acel topic, apoi mutandu-le in primul mesaj (al meu) din topic, sa cream un sticky (valabil cel putin pe 2009).

Otilia, cam asta face un moderator. Se "ia in gura" cu userii care nu respecta regulamentul, se mai trag de par, se mai "injura" cu ei. Te-ar ajuta, moral vorbind, ca in cadrul unei dispute sa intervina X si sa spuna "Mda, Otilia are dreptate."? Unde mai pui ca, presupun, multe dintre tragerile de urechi au loc si prin mesaje private. Nu e o "meserie" frumoasa si dupa ce ca nu e frumoasa, mai ia si al dracului de mult timp. Stiu cum e cu moderatul.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2009 - 01:07 PM

Vezi postareaZzuper, la Jan 21 2009, 08:25 AM, a spus:

Te-ar ajuta, moral vorbind, ca in cadrul unei dispute sa intervina X si sa spuna "Mda, Otilia are dreptate."?
da ne-ar ajuta pe toti sa faceti front comun cu moderatorii cand credeti ca acestia au dreptate, fiindca ei nu se "cearta" pt. ei special ci pt noi toti (adica si pt voi toti), ori daca ei sunt dispusi sa activeze intr-un mediu conflictual uneori, atunci macar sa fie sprijiniti fiindca o fac in folosul tuturor si e f bine ca cei aflati in culpa sa inteleaga faptul ca e o dorinta generala pastrarea forumul cat mai bine organizat, cat mai profesionist, cat mai civilizat, nu e doar o toana a unui moderator care urla la luna - de nebun !

alaturi de administratia acestui forum, eu sunt convinsa ca f. multi useri isi doresc sa primeasca ajutor competent la problemele lor, sa poata naviga pe forum in conditii f bune, sa-si gaseasca informatiile necesare intr-un timp f. scurt, insa asta nu se poate reaaliza daca nu punem umarul toti. vrem calitate - mai ales ca e si gratuita ?? atunci haideti sa ne comportam pe forum in asa fel incat macar sa nu stricam nimic daca sa imbunatatim nu putem.

nu zic bine ?



#9 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 21 January 2009 - 11:32 PM

In mare parte ai dreptate. Chiar acum vin de pe sectiunea PFA si am vazut cel putin 2 topicuri ce pot fi sterse fara ezitari. Sau cel putin raspuns la ele "Foloseste functia cautare." si apoi inchise. Putin mai drastici nu strica.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 10:39 AM

am retinut toate aspectele sesizate, vom incerca sa gasim o solutie cat mai buna.
personal, nu prea ma pricep la PFA si de aceea nici nu m-am bagat pe capitolul asta (ca sa nu zic/fac prostii)... in sfarsit, vedem cum o rezolvam ... ca trebuie rezolvata, asta e clar !
o sa ma uit, totusi, insa doar la modul strict organizatoric si sper sa nu "comit" vreo una ... numai ca va trebui sa ma pasuiti un timp relativ scurt, ca sunt si eu in inchidere de an - sa se termine ianuarie macar.

multumim tuturor pt. sesizare :frusty:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL