Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
leasing financiar extern - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

leasing financiar extern

6 replies to this topic

#1 biancuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 13 January 2008 - 11:15 AM

Am incheiat un leasing extern cu o societate austriaca pt. un mijloc fix si m-am incurcat in ceea ce priveste inregistrarile contabile deoarece contractul de leasing contine doar suma de baza 75 000 E ,avans 15 000 E , taxa de management 1 500 E si rata de leasing de 4 973 E / trimestru timp de 3 ani .Nu este stipulata dobanda si nici valoarea reziduala.Filiala din Romania ne-a cerut un certificat de rezidenta fiscala a firmei pt scutirea de la plata tva-ului aferent.Am inteles ca trebuie facuta totusi inregistrarea 4426=4427 pt. tva-ul aferent avansului si ratei trimestriale dar nu stiu cum.Astept cu nerabdare sfaturile dvs ca sa pot depune declaratiile la timp.
Multumesc anticipat.



#2 biancuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 19 January 2008 - 07:04 PM

Revin cu completari la cele enuntate anterior.Am sunat la firma de leasing si mi-au trimis scadentarul cu dobanda , insa leasigul este operatonal. Lamuriti-ma in ce cont sa inregistrez taxa de management si cum fac cu impozitul pe redeventa deoarece ei mi-au spus ca ei nu platesc nimic in Romania .Impozitul pe redeventa se calculeaza doar la dobanda aferenta ratei?Si care este impozitul pe redeventa pt.Austria?
Ajutati-ma sa rezolv aceste probleme ca sa pot depune declaratiile la timp!!!!!!!




#3 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2008 - 10:11 AM

Vezi postareabiancuta, la Jan 19 2008, 07:04 PM, a spus:

Revin cu completari la cele enuntate anterior.Am sunat la firma de leasing si mi-au trimis scadentarul cu dobanda , insa leasigul este operatonal. Lamuriti-ma in ce cont sa inregistrez taxa de management si cum fac cu impozitul pe redeventa deoarece ei mi-au spus ca ei nu platesc nimic in Romania .Impozitul pe redeventa se calculeaza doar la dobanda aferenta ratei?Si care este impozitul pe redeventa pt.Austria?
Ajutati-ma sa rezolv aceste probleme ca sa pot depune declaratiile la timp!!!!!!!




In mod normal, pe factura emisa de cei din Austria, se specifica cat din suma este capital, cat dobanda si cat impozit pe redevente. Totalul facturii va fi fara acest impozit. Cand faci plata externa, faci si ordinul de plata pentru impozit pe redevente, pe care il si declari la fisc.
Taxa de management se inregistreaza pe contul 628 (asta si este de fapt). Trebuie sa ceri de la ei un certificat de inregistrare ca platitori de impozite si taxe in Austria



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 10:41 AM

Probabil am ramas in urma cu noutatile.. leasing operational pe 3 ani ? parca este termen de financiar :cool:



#5 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2008 - 11:22 AM

Vezi postareaDoina P, la Jan 31 2008, 10:41 AM, a spus:

Probabil am ramas in urma cu noutatile.. leasing operational pe 3 ani ? parca este termen de financiar :cool:


din ce stiu eu, diferenta dintre financiar si operational nu este data de termen



#6 IZADORA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 31 January 2008 - 11:38 AM

INCERC SA POSTEZ IAS 17 ( CONTRACTE DE LEASING )
Sper sa reusesc !



#7 IZADORA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 31 January 2008 - 03:14 PM

SPER SA INTELEGI
SA POTI DESCHIDE

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL