Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marirea salariilor cf. HG 1507/2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


marirea salariilor cf. HG 1507/2007

53 replies to this topic

#1 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 12 January 2008 - 12:13 PM

In decizie scriu ca se maresc salariile conform HG1507/2007 , nu??



#2 Aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:private

Postat 12 January 2008 - 05:09 PM

Buna!

Am si eu doua intrebari legate de marirea salariilor:
1. marim salariul si la cei care se afla in concediu de cresterea copliului, desi acestia au contractul suspendat?
2. la angajatii cu studii superioare la ce nivel creste salariu minim garantat de la 800 RON la cat?

Multumesc!




#3 maca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 12 January 2008 - 05:32 PM

Vezi postareaAura, la Jan 12 2008, 07:09 PM, a spus:

Buna!

Am si eu doua intrebari legate de marirea salariilor:
1. marim salariul si la cei care se afla in concediu de cresterea copliului, desi acestia au contractul suspendat?
2. la angajatii cu studii superioare la ce nivel creste salariu minim garantat de la 800 RON la cat?

Multumesc!


1. nu
2. de la 880 la 1000



#4 Aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:private

Postat 12 January 2008 - 06:55 PM

Multumesc mult!
Aura

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 11 June 2008 - 10:42 AM




#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2008 - 08:26 PM

parerea mea este ca si acesti salariati ar trebui trecuti in decizie, chiar daca au contractul suspendat ....

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 11 June 2008 - 10:42 AM




#6 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 14 January 2008 - 07:41 AM

am si eu o intrebare,daca am un salariat cu 528;550 mai fac decizie acum ca sa nu merg in iulie?



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 10:09 AM

Vezi postareaCORINA39, la Jan 14 2008, 07:41 AM, a spus:

am si eu o intrebare,daca am un salariat cu 528;550 mai fac decizie acum ca sa nu merg in iulie?
Marirea de salariu peste 500 lei ( x coef.) poti s-o faci cand doresti, dar cu act aditional nu cu decizie colectiva. Dupa cum merge economia acum sa nu fii prea sigur ca se vor indeplini indicatorii necesari pentru marirea salariului minim in iulie. Deci daca nu aveti bani suficienti pentru salarii mai bine asteptati ca sa vedeti ce va fii in iulie. Daca aveti bani suficienti, va faceti o pomana marind salariul de pe acum peste minimul obligatoriu.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 gfinexim79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 January 2008 - 11:55 AM

buna eu sunt mai noua pe forum si in domeniu.cine imi poate explica si mie de cand se majoreaza salariile,cu cat si care sunt indicii.va multumesc mult
mihaela



#9 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2008 - 01:24 PM

am si eu o intrebare...

acum s-a stabilit salariu minim garantat in plata. prin contractul colectiv de munca se stabileste alt salariu minim ( :lostit (13): )

de ce i-as da de acum coeficientii? specifica undeva la care salariu minim se aplica acestia?



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 01:46 PM

Vezi postareagfinexim79, la Jan 14 2008, 11:55 AM, a spus:

Cine imi poate explica si mie de cand se majoreaza salariile,cu cat si care sunt indicii.
mihaela
Salariul minim brut devine de la 1.01.2008 egal cu 500 lei atat la bugetari cat si la nebugetari. Pentru nebugetari Contractul colectiv de munca unic la nivel national, valabil pe moment, stabileste si un spor de vechime si un coeficient de marire, care se aplica la salariul minim brut, astfel:
- 1,2 (adica 1,2 x 500 = 600) pentru cei angajati pe functii care presupun studii medii (si le au);
- 2 (adica 2 x 500= 1000) pentru cei care ocupa functii care presupun studii superioare (si le au).
Mai sunt si alti coeficienti: pentru studii postliceale, pentru maistrii etc., dar nu-i stiu pe dinafara.
Acestea sunt salariile minime brute obligatorii. Contractele colective de munca se negociaza si pot suferi modificari in ce priveste coeficientii si sporurile, dar deocamdata acestea sunt minime obligatorii. Unde nu e asa, faceti decizii colective de majorare retroactiva (de la 1.01.2008), dar data deciziei sa fie apropiata de data declararii majorarii la ITM.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 14 January 2008 - 01:47 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 14 January 2008 - 03:25 PM

Eu nu inteleg motivul pentru care afirmati ca acesti coeficienti se aplica la salariul minim pe economie.
Astfel, salariul minim pe economie e stabilit prin hotarare de guvern.
Coeficientii de ierarhizare sunt stabiliti prin contractul col. de munca la nivel national plicabil in anii 2007 -2010:
ART. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului încadrat conform alin. 1 se va stabili ţinând cont şi de standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.
(4) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, în medie, este de 440 lei, adică 2,59 lei/oră, începând cu 1 ianuarie 2007.
Ca atare, coeficientii de ierarhizare se aplica la salariul minim brut negociat de 440 lei si, doar in situatia in care salariul rezultat in urma aplicarii coeficientilor de ierarhizare devine inferior salariului minim pe economie de 500 lei, are prioritate acest din urma salariu.
Dealtfel, in anul 2007, cand salariul minim pe economie era inferior salariului minim negociat prin CCM la nivel national, respectiv 440 lei, se aplica acesta din urma si nu sal. minim raportat la coeficientii de ierarhizare.
In cazul in care aveti alte puncte de vedere, va rog sa ma contraziceti.



#12 gfinexim79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 January 2008 - 03:43 PM

Vezi postareanopris, la Jan 14 2008, 01:46 PM, a spus:

Vezi postareagfinexim79, la Jan 14 2008, 11:55 AM, a spus:

Cine imi poate explica si mie de cand se majoreaza salariile,cu cat si care sunt indicii.
mihaela
Salariul minim brut devine de la 1.01.2008 egal cu 500 lei atat la bugetari cat si la nebugetari. Pentru nebugetari Contractul colectiv de munca unic la nivel national, valabil pe moment, stabileste si un spor de vechime si un coeficient de marire, care se aplica la salariul minim brut, astfel:
- 1,2 (adica 1,2 x 500 = 600) pentru cei angajati pe functii care presupun studii medii (si le au);
- 2 (adica 2 x 500= 1000) pentru cei care ocupa functii care presupun studii superioare (si le au).
Mai sunt si alti coeficienti: pentru studii postliceale, pentru maistrii etc., dar nu-i stiu pe dinafara.
Acestea sunt salariile minime brute obligatorii. Contractele colective de munca se negociaza si pot suferi modificari in ce priveste coeficientii si sporurile, dar deocamdata acestea sunt minime obligatorii. Unde nu e asa, faceti decizii colective de majorare retroactiva (de la 1.01.2008), dar data deciziei sa fie apropiata de data declararii majorarii la ITM.



iti multumesc frumos,dar daca eu nu vreau sa maresc nici un salariu de acum ce se poate intampla?sau daca am un angajat cu salariu fffff mare lui mai trebuie marit?te rog mai ajuta-ma



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 04:23 PM

Vezi postareaLUMINITA VASILICA, la Jan 14 2008, 03:25 PM, a spus:

Eu nu inteleg motivul pentru care afirmati ca acesti coeficienti se aplica la salariul minim pe economie.
Astfel, salariul minim pe economie e stabilit prin hotarare de guvern.
Coeficientii de ierarhizare sunt stabiliti prin contractul col. de munca la nivel national plicabil in anii 2007 -2010:
Ai dreptate Luminita daca e sa fim foarte stricti cu legea. Dar daca-l intrebi pe inspectorul ITM el una stie: ca salariul minim brut e 500 lei iar coeficientii au ramas aceeasi de anul trecut. Eu am zis sa consideram salariul minim brut=500 si fara coeficienti pentru ca stiu ca sindicatele si patronatul au cazut de acord asupra salariului minim brut de 500 lei si doar faptul ca nu au cazut de acord asupra coeficientilor a amanat publicarea Contractului de munca unic. Pentru a nu face o noua modificare peste o luna sau doua am recomandat considerarea salariului minim brut=500 lei (fara coeficienti). Dar strict legal vorbind, ai dreptate ca pentru moment (probabil scurt) salariul minim obligatoriu este 400+vechime in munca (daca vrei sa fii riguroasa)+ sporul dat de coeficienti, dar nu mai putin de 500 lei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 gfinexim79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 January 2008 - 05:20 PM

sa ma ajute cineva va rog mult....daca eu nu vreau sa maresc nici un salariu de acum ce se poate intampla?sau daca am un angajat cu salariu fffff mare lui mai trebuie marit?



#15 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 05:41 PM

Vezi postareagfinexim79, la Jan 14 2008, 05:20 PM, a spus:

daca eu nu vreau sa maresc nici un salariu de acum ce se poate intampla?sau daca am un angajat cu salariu fffff mare lui mai trebuie marit?
Salariul minim brut pentru 8 ore de munca pe zi este cel discutat mai sus (500 lei sau mai mult daca are ceva studii medii sau superioare). Cine are mai mult de atat nu trebuie marit (decat daca doriti). Dar daca nu aveti sa-i dati salariul minim legal, puteti sa-i scadeti timpul de munca la 3 ore pe zi, sau la o ora etc, pana aveti banii necesari pentru plata salariilor, iar salariul poate fi micsorat corespunzator (cu regula de 3 simpla). Daca nu vreti sa-i majorati salariul la cel minim legal o sa patiti ca mine in 2007: cei de la ITM nu o sa mai va primeasca nimic si nu o sa inregistreze in cartea de munca nimic pana nu mariti retroactiv salariile de la 1.01.2008, cu toate consecintele asupra declaratiilor si impozitelor platite pana atunci care vor trebui refacute si redeclarate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#16 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 14 January 2008 - 05:42 PM

Vezi postareagfinexim79, la Jan 14 2008, 05:20 PM, a spus:

sa ma ajute cineva va rog mult....daca eu nu vreau sa maresc nici un salariu de acum ce se poate intampla?sau daca am un angajat cu salariu fffff mare lui mai trebuie marit?
Pai daca are un salariu fff mare (ceea ce insemna ca este peste aceste salarii minime) nu mai este nevoie de nicio majorare. Daca el are, peste 1.000 lei atunci nu ii faci nimic.



#17 gfinexim79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 January 2008 - 06:13 PM

va multumesc mult pt ajutor,nici la cei care au 528 nu suntem neboiti sa le marim la 600?
dar la cei cu 2 ore daca au 220si au facultate pot sa le las la 220 sau le maresc la 250??
sunteti niste draguti daca ma ajutati si cu intrebarea asta rezolv problema



#18 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 14 January 2008 - 06:55 PM

1. da, se maresc ;valabil si la contractele cu 2 ore



#19 gfinexim79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 January 2008 - 07:17 PM

multumesc toturor



#20 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 14 January 2008 - 09:57 PM

Vezi postareaBIBI, la Jan 14 2008, 08:55 PM, a spus:

1. da, se maresc ;valabil si la contractele cu 2 ore




buna seara,am si eu o intrebare referitoare la marirea de salarii.am un angajat cu 2 ore,studii sup.,angajat pe post.acum are 220 si din cate am inteles de la 1 ian 2008 trebuie sa ii maresc sal la 250.care este procedura,am vreun termen limita ca sa nu primesc amenda? va multumesc !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL