Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marirea salariilor cf. HG 1507/2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


marirea salariilor cf. HG 1507/2007

53 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 10:44 PM

trebuia sa-i faci act aditional cu data de 01.01.2008 (avand doar un angajat, asa zicea cineva p-aici, si eu tot asa am facut si a mers perfect), ai depasit termenul de depunere care era de 5 zile lucratoare de data emiterii actului aditional, data care ar fi trebuit sa fie 03.01.2008 cel mai tarziu. asta ca sa fii ca la carte ...

fa-l acum si du-te cu el la itm, dar nu pune data intocmirii pe actul aditional, lasa "......................" si completezi acolo dupa cum te lasa inspectoarea ta, poate te ajuta si scapi fara amenda, sau iei numai avertisment.

bafta.



#22 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 14 January 2008 - 10:58 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 15 2008, 12:44 AM, a spus:

trebuia sa-i faci act aditional cu data de 01.01.2008 (avand doar un angajat, asa zicea cineva p-aici, si eu tot asa am facut si a mers perfect), ai depasit termenul de depunere care era de 5 zile lucratoare de data emiterii actului aditional, data care ar fi trebuit sa fie 03.01.2008 cel mai tarziu. asta ca sa fii ca la carte ...

fa-l acum si du-te cu el la itm, dar nu pune data intocmirii pe actul aditional, lasa "......................" si completezi acolo dupa cum te lasa inspectoarea ta, poate te ajuta si scapi fara amenda, sau iei numai avertisment.

bafta.


multumesc mult,asa o sa fac.actul aditional pot sa il fac eu pe calculator ... act aditional la contractul numarul... sau este ceva tipizat?




#23 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2008 - 12:20 AM

Vezi postarea@lexandra, la Jan 14 2008, 10:58 PM, a spus:

actul aditional pot sa il fac eu pe calculator ... act aditional la contractul numarul... sau este ceva tipizat?
Este tipizat (format dat de lege). Poti sa folosesti modelul urmator:
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#24 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 15 January 2008 - 12:28 AM

Vezi postareanopris, la Jan 15 2008, 02:20 AM, a spus:

Vezi postarea@lexandra, la Jan 14 2008, 10:58 PM, a spus:

actul aditional pot sa il fac eu pe calculator ... act aditional la contractul numarul... sau este ceva tipizat?
Este tipizat (format dat de lege). Poti sa folosesti modelul urmator:



multumesc mult inca odata.mai am si eu o problema.sunt noua in meseria asta si ma supara mult cand nu stiu ceva,categoric toate se invata pe rand si cu multa truda dar va cer un sfat prietenesc.Cum pot sa fiu informata cel mai bine in tot ceea ce tine de meseria noastra? eu citesc codul fiscal,legea contabilitatii dar nu este suficient.daca imi fac abonament la Monitorul Oficial ar fi ok? sau un site cu tot ce inseamna legislatie? multumesc



#25 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2008 - 01:29 AM

Vezi postarea@lexandra, la Jan 15 2008, 12:28 AM, a spus:

va cer un sfat prietenesc.Cum pot sa fiu informata cel mai bine in tot ceea ce tine de meseria noastra? eu citesc codul fiscal,legea contabilitatii dar nu este suficient.daca imi fac abonament la Monitorul Oficial ar fi ok? sau un site cu tot ce inseamna legislatie? multumesc
Contabilitatea se invata gradat, unii mai repede, altii mai incet. In ultima vreme contabilitatea (mai ales IAS-urile) s-a complicat atat de mult incat parca ar trebui facuta de matematicieni. Ceea ce ar ajuta la invatare sunt urmatoarele:
1) Teoria de la cursul de contabilitate, daca e legata de practica (nu cum am facut eu).
2) Daca poti sta pe langa un alt contabil cand lucreaza, chiar daca il ajuti gratuit. Dar e greu de gasit contabili care sa accepte asa ceva, mai ales din lipsa de timp in anumite perioade, dar poate fi si din motive egoiste.
3) Sa studiezi mai intai legislatia de baza: Codul fiscal, Codul muncii, Legea 31 din 1990 a soc.com, Legea 82 din 1991 a contabilitatii, Legea 76 din 2002 privind somajul. legile privind cele 3 contributii de sanatate etc. Nu citi legile originale si nici diverse legi de modificare (greu de digerat) ci incearca sa faci rost de aceste legi actualizate la zi. Multe le gasesti pe acest forum sau pe Internet. In nici un caz sa nu faci abonament la Monitorul Oficial. Mai bine, daca-ti permiti, sa faci abonament la un serviciu de furnizare legislatie prin Internet, cu legi actualizate. Daca vrei sa cauti ceva despre "discoteca" in toate legile scrise in Monitor o sa te apuce saptamana urmatoare. Dar eu cu un simplu Control+F (Cautare) gasesc intr-un minut toate legile care contin aceast cuvant, iar daca intru in codul fiscal de pe calculator (fisierul meu avand 500 de pagini) pot sau caut cuvantul "discoteca" si sa gasesc in cateva secunde toate locurile unde apare. Legile pe hartie nu mai sunt de nici un folos (si mai ocupa si spatiu). Statul ar trebui sa ne dea gratuit legislatia pe Internet in format de acte actualizate, cu trimiteri, cu posibilitati de copiere. Prefera legile in formatul DOC (in loc de de PDF sau MHT sau HTML), pentru ca in ele poti face adaugiri sau sublinieri sau marcari cu culori ale pasajelor mai importante.
3) Acest forum de contabilitate www.conta.ro este un tezaur de contabilitate practica, discutii, pareri, lamuriri. Citeste zilnic, daca poti, ultimele topicuri si invata sa folosesti functia de cautare diverse subiecte (desi uneori cautarea nu functioneaza tocmai corect). Atentie doar ca unele afirmatii din arhiva de discutii pot sa nu mai corespunda legislatiei actuale, in schimbare continua.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#26 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 15 January 2008 - 07:40 AM

Bine zis nopris! :lostit (13): , asa am inceput si eu cu ani in urma.... :wink:



#27 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 15 January 2008 - 04:09 PM

Vezi postareaics21, la Jan 15 2008, 09:40 AM, a spus:

Bine zis nopris! :lostit (13): , asa am inceput si eu cu ani in urma.... :wink:


iti multumesc mult pentru sfaturile tale nopris.am sa le urmez.de cand am gasit acest forum pt sa zic ca am invatat multe si vreau sa invat in continuare.multumesc tuturor...iar cand voi fi mai experimentata am sa ajut si eu la randul meu



#28 riuliana002

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 January 2008 - 11:34 AM

Vezi postarea@lexandra, la Jan 14 2008, 11:57 PM, a spus:

Vezi postareaBIBI, la Jan 14 2008, 08:55 PM, a spus:

1. da, se maresc ;valabil si la contractele cu 2 ore




buna seara,am si eu o intrebare referitoare la marirea de salarii.am un angajat cu 2 ore,studii sup.,angajat pe post.acum are 220 si din cate am inteles de la 1 ian 2008 trebuie sa ii maresc sal la 250.care este procedura,am vreun termen limita ca sa nu primesc amenda? va multumesc !


da trebuie marit salariul la 250
se face o decizie de marire de salariu care se depune la itm. termenul de depunere e de 5 zile de la data luarii deciziei (adik data la care mergi al itm sa fie cu max 5 zile mai mare decat data scrisa pe decizie) cei de la itm ziceau ca termenul a fost 11 ian 2008 dar eu am mers pe 14.01.2008 cu decizie din data 10.01.2008

Aceasta postare a fost editata de riuliana002: 16 January 2008 - 11:36 AM




#29 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 16 January 2008 - 02:42 PM

Vezi postareariuliana002, la Jan 16 2008, 01:34 PM, a spus:

Vezi postarea@lexandra, la Jan 14 2008, 11:57 PM, a spus:

Vezi postareaBIBI, la Jan 14 2008, 08:55 PM, a spus:

1. da, se maresc ;valabil si la contractele cu 2 ore




buna seara,am si eu o intrebare referitoare la marirea de salarii.am un angajat cu 2 ore,studii sup.,angajat pe post.acum are 220 si din cate am inteles de la 1 ian 2008 trebuie sa ii maresc sal la 250.care este procedura,am vreun termen limita ca sa nu primesc amenda? va multumesc !


da trebuie marit salariul la 250
se face o decizie de marire de salariu care se depune la itm. termenul de depunere e de 5 zile de la data luarii deciziei (adik data la care mergi al itm sa fie cu max 5 zile mai mare decat data scrisa pe decizie) cei de la itm ziceau ca termenul a fost 11 ian 2008 dar eu am mers pe 14.01.2008 cu decizie din data 10.01.2008

eu am avut aceeasi problema,am marit salariul de la 220 la 250.dupa cum am fost sfatuita chiar aici pe forum am facut un act aditional la contractul de munca si l-am dus chiar azi la itm.stiu ca este tarziu dar nu am avut nici o problema,am pus data de 1 ianuarie pe actul aditional si mi l-a luat asa.e drept ca vorbesc de itm-ul din sighisoara si fiind oras mai mic se mai accepta una alta :). nu a fost nevoie de deciezie ci actul aditional la contract a fost tot ce mi-a cerut.multumesc celor ce m-au ajutat ...o zi buna.



#30 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 January 2008 - 04:02 PM

Vezi postareanopris, la Jan 15 2008, 01:29 AM, a spus:

Vezi postarea@lexandra, la Jan 15 2008, 12:28 AM, a spus:

va cer un sfat prietenesc.Cum pot sa fiu informata cel mai bine in tot ceea ce tine de meseria noastra? eu citesc codul fiscal,legea contabilitatii dar nu este suficient.daca imi fac abonament la Monitorul Oficial ar fi ok? sau un site cu tot ce inseamna legislatie? multumesc
Contabilitatea se invata gradat, unii mai repede, altii mai incet. In ultima vreme contabilitatea (mai ales IAS-urile) s-a complicat atat de mult incat parca ar trebui facuta de matematicieni. Ceea ce ar ajuta la invatare sunt urmatoarele:
1) Teoria de la cursul de contabilitate, daca e legata de practica (nu cum am facut eu).
2) Daca poti sta pe langa un alt contabil cand lucreaza, chiar daca il ajuti gratuit. Dar e greu de gasit contabili care sa accepte asa ceva, mai ales din lipsa de timp in anumite perioade, dar poate fi si din motive egoiste.
3) Sa studiezi mai intai legislatia de baza: Codul fiscal, Codul muncii, Legea 31 din 1990 a soc.com, Legea 82 din 1991 a contabilitatii, Legea 76 din 2002 privind somajul. legile privind cele 3 contributii de sanatate etc. Nu citi legile originale si nici diverse legi de modificare (greu de digerat) ci incearca sa faci rost de aceste legi actualizate la zi. Multe le gasesti pe acest forum sau pe Internet. In nici un caz sa nu faci abonament la Monitorul Oficial. Mai bine, daca-ti permiti, sa faci abonament la un serviciu de furnizare legislatie prin Internet, cu legi actualizate. Daca vrei sa cauti ceva despre "discoteca" in toate legile scrise in Monitor o sa te apuce saptamana urmatoare. Dar eu cu un simplu Control+F (Cautare) gasesc intr-un minut toate legile care contin aceast cuvant, iar daca intru in codul fiscal de pe calculator (fisierul meu avand 500 de pagini) pot sau caut cuvantul "discoteca" si sa gasesc in cateva secunde toate locurile unde apare. Legile pe hartie nu mai sunt de nici un folos (si mai ocupa si spatiu). Statul ar trebui sa ne dea gratuit legislatia pe Internet in format de acte actualizate, cu trimiteri, cu posibilitati de copiere. Prefera legile in formatul DOC (in loc de de PDF sau MHT sau HTML), pentru ca in ele poti face adaugiri sau sublinieri sau marcari cu culori ale pasajelor mai importante.
3) Acest forum de contabilitate www.conta.ro este un tezaur de contabilitate practica, discutii, pareri, lamuriri. Citeste zilnic, daca poti, ultimele topicuri si invata sa folosesti functia de cautare diverse subiecte (desi uneori cautarea nu functioneaza tocmai corect). Atentie doar ca unele afirmatii din arhiva de discutii pot sa nu mai corespunda legislatiei actuale, in schimbare continua.


Ce program de legislatie folosesti nopris, te rog???



#31 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 16 January 2008 - 07:37 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jan 16 2008, 04:02 PM, a spus:

Vezi postareanopris, la Jan 15 2008, 01:29 AM, a spus:

Vezi postarea@lexandra, la Jan 15 2008, 12:28 AM, a spus:

va cer un sfat prietenesc.Cum pot sa fiu informata cel mai bine in tot ceea ce tine de meseria noastra? eu citesc codul fiscal,legea contabilitatii dar nu este suficient.daca imi fac abonament la Monitorul Oficial ar fi ok? sau un site cu tot ce inseamna legislatie? multumesc
Contabilitatea se invata gradat, unii mai repede, altii mai incet. In ultima vreme contabilitatea (mai ales IAS-urile) s-a complicat atat de mult incat parca ar trebui facuta de matematicieni. Ceea ce ar ajuta la invatare sunt urmatoarele:
1) Teoria de la cursul de contabilitate, daca e legata de practica (nu cum am facut eu).
2) Daca poti sta pe langa un alt contabil cand lucreaza, chiar daca il ajuti gratuit. Dar e greu de gasit contabili care sa accepte asa ceva, mai ales din lipsa de timp in anumite perioade, dar poate fi si din motive egoiste.
3) Sa studiezi mai intai legislatia de baza: Codul fiscal, Codul muncii, Legea 31 din 1990 a soc.com, Legea 82 din 1991 a contabilitatii, Legea 76 din 2002 privind somajul. legile privind cele 3 contributii de sanatate etc. Nu citi legile originale si nici diverse legi de modificare (greu de digerat) ci incearca sa faci rost de aceste legi actualizate la zi. Multe le gasesti pe acest forum sau pe Internet. In nici un caz sa nu faci abonament la Monitorul Oficial. Mai bine, daca-ti permiti, sa faci abonament la un serviciu de furnizare legislatie prin Internet, cu legi actualizate. Daca vrei sa cauti ceva despre "discoteca" in toate legile scrise in Monitor o sa te apuce saptamana urmatoare. Dar eu cu un simplu Control+F (Cautare) gasesc intr-un minut toate legile care contin aceast cuvant, iar daca intru in codul fiscal de pe calculator (fisierul meu avand 500 de pagini) pot sau caut cuvantul "discoteca" si sa gasesc in cateva secunde toate locurile unde apare. Legile pe hartie nu mai sunt de nici un folos (si mai ocupa si spatiu). Statul ar trebui sa ne dea gratuit legislatia pe Internet in format de acte actualizate, cu trimiteri, cu posibilitati de copiere. Prefera legile in formatul DOC (in loc de de PDF sau MHT sau HTML), pentru ca in ele poti face adaugiri sau sublinieri sau marcari cu culori ale pasajelor mai importante.
3) Acest forum de contabilitate www.conta.ro este un tezaur de contabilitate practica, discutii, pareri, lamuriri. Citeste zilnic, daca poti, ultimele topicuri si invata sa folosesti functia de cautare diverse subiecte (desi uneori cautarea nu functioneaza tocmai corect). Atentie doar ca unele afirmatii din arhiva de discutii pot sa nu mai corespunda legislatiei actuale, in schimbare continua.


Ce program de legislatie folosesti nopris, te rog???

buna seara,
colega mea a vrut sa mareasca si salariile muncitorilor calificati de la 528 la 600 si a avut discutii mari cu patronul ca nu e adevarat.Se poate sa -mi spuneti va rog cu ce lege poate dovedi.Multumesc



#32 vali stancu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 January 2008 - 10:52 PM

buna,
nelamurire...........
modificari de salariu:
440 la 500;
528 la 600;
880 la 1000;
660 la ???aici sunt in dilema
multumesc !
vali



#33 gabitza_006

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2008 - 07:47 AM

de la 660 la 750

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2008 - 08:21 AM




#34 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 17 January 2008 - 10:51 AM

Ce program de legislatie folosesti nopris, te rog???
[/quote]

Eu folosesc programul LEGIS,daca vrei iti dau si numele si adresa firmei sau un nr.de tel. daca vrei sa faci abonament. E un program foarte bun, saptamanal trimit prin mail actualizari. Daca vrei mai multe detalii scrie un mesaj privat.
:-)



#35 gorge

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 January 2008 - 11:43 AM

salariul de la 660-750 din 01.01.2008 pt.cei care au studii superioare de scurta durata



#36 platon_mirella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 March 2008 - 01:23 PM

Am o intrebare.Daca societatea este in insolventa,devine obligatorie aplicarea H.G.1507/2007 la care se aplica coeficientii de ierarhizare+spor de vechime incepand cu 1 ian.2008?E vreo lege care nu obliga patronul sa modifice salariul in cazul insolventei?



#37 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 March 2008 - 06:11 PM

Vezi postareavali stancu, la Jan 17 2008, 12:52 AM, a spus:

buna,
nelamurire...........
modificari de salariu:
440 la 500;
528 la 600;
880 la 1000;
660 la ???aici sunt in dilema
multumesc !
vali

Incepand cu ianuarie 2008 pentru cei care au studii superioare de scurta durata salariul este de la 660 la 750 lei. :pullhair:



#38 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 11 June 2008 - 09:49 AM

Vezi postareaAnaB, la Jan 12 2008, 10:13 AM, a spus:

In decizie scriu ca se maresc salariile conform HG1507/2007 , nu??


DA. se face decizie colectiva



#39 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 26 June 2008 - 12:17 PM

Buna ziua ,intrebare de 10 puncte:M-am grabit si am dus alaltaieri decizie colectiva de marire a salariatilor cu noile salarii in vigoare de la 01.07.2008,acum guvernul nu mai vrea marirea,la ITM mi-a primit-o nici ele nu stiu prea multe.Este nula Decizia nu-i asa?Nu tin cont de ea si fac statul pe iulie tot cu vechile salarii,asta in cazul daca guvernul iese invingator din confruntarile care se anunta cu sindicatele



#40 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 03:58 PM

Nu prea cred sa fie nula , deoarece e o decizie a firmei de marire a salariilor , dar cel mai simplu intrebati inspectorul dumneavoastra cum veti face statele ( Anuleaza inspectoarea decizia si ramaneti cu salariile vechi , sau tine cont de decizie si atunci mariti salariile )






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL