Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marirea salariilor cf. HG 1507/2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


marirea salariilor cf. HG 1507/2007

53 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 06:23 PM

INTREB SI EU ... CA SA NU TAC :frusty: ... a aparut in MO o "ceva" / ordonanta ... de marire a sal minim pe economie ca sa te grabesti cu decizia ??



#42 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 06:42 PM

O fi vrut sa scape de cozi, crezand ca guvernul se va tine de cuvant si va mari salariul.( salariul minim nu pe al lor :biggrin: )




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 01:05 PM

in ordonanta de anul trecut nu mai stiu daca scria desi cred ca da, oricum Tariceanu si Vosganian au spus in repetate randuri ca marirea se va face NUMAI daca se indeplinesc anumiti parametri de performanta la nivelul economiei nationale ... nu ?? :frusty:
si, probabil ca nu s-au indeplinit ... zic si eu ...



#44 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 27 June 2008 - 01:14 PM

Vezi postareaiuli73, la Jun 26 2008, 01:17 PM, a spus:

Buna ziua ,intrebare de 10 puncte:M-am grabit si am dus alaltaieri decizie colectiva de marire a salariatilor cu noile salarii in vigoare de la 01.07.2008,acum guvernul nu mai vrea marirea,la ITM mi-a primit-o nici ele nu stiu prea multe.Este nula Decizia nu-i asa?Nu tin cont de ea si fac statul pe iulie tot cu vechile salarii,asta in cazul daca guvernul iese invingator din confruntarile care se anunta cu sindicatele
In baza carei ordonante ai facut modificarea?
O decizie de marire poti face oricand...asa ca...ti se va lua in calcul la ITM :frusty:



#45 darondro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:craiova

Postat 27 June 2008 - 01:46 PM

Vezi postareaadammirela, la Jun 27 2008, 02:14 PM, a spus:

Vezi postareaiuli73, la Jun 26 2008, 01:17 PM, a spus:

Buna ziua ,intrebare de 10 puncte:M-am grabit si am dus alaltaieri decizie colectiva de marire a salariatilor cu noile salarii in vigoare de la 01.07.2008,acum guvernul nu mai vrea marirea,la ITM mi-a primit-o nici ele nu stiu prea multe.Este nula Decizia nu-i asa?Nu tin cont de ea si fac statul pe iulie tot cu vechile salarii,asta in cazul daca guvernul iese invingator din confruntarile care se anunta cu sindicatele
In baza carei ordonante ai facut modificarea?
O decizie de marire poti face oricand...asa ca...ti se va lua in calcul la ITM :frusty:


Cel mai sigur, pana una-alta, daca nu-ti anuleaza decizia, fa alta decizie de miscorare.... parerea mea... sa nu-ti sara patronul in cap.



#46 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 27 June 2008 - 02:02 PM

In baza HG 1507 /12.12.2007 am facut,m-am grabit binenteles sa mai scap de cozi,avand drum la ITM in perioada aia am zis sa duc la o firma sa intreb mai ales daca e bine,doamna mi-a zis ca e bine,mi-a luat decizia ,mi-a dat nr,am zis ca totul e ok,acum trebuie sa-mi fac alt drum sa o intreb pe aia inca o data plus alte persoane de la contracte sa ma lamureasca



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 02:16 PM

Vezi postareadarondro, la Jun 27 2008, 02:46 PM, a spus:

Cel mai sigur, pana una-alta, daca nu-ti anuleaza decizia, fa alta decizie de miscorare.... parerea mea... sa nu-ti sara patronul in cap.
nu e o idee rea deloc :frusty:



#48 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 02:54 PM

Nu mai zice nimeni nimic? NU se mai aude nimic de marire salariu minim? Eu nu am mai auzit decat ca se va mari sal. min. , dar nu stiu de cand, si care e baza legala.

Aceasta postare a fost editata de Liliana: 04 August 2008 - 02:54 PM




#49 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 August 2008 - 02:59 PM

de la 1 octombrie se majoreaza salariul minim la 540 lei. nu stiu baza legala inca. iar incepand cu 1 ianuarie 2009, se propune ca salariul minim sa fie 600 lei.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 August 2008 - 03:02 PM




#50 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 03:01 PM

Merci MIKI



#51 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 04 February 2009 - 05:46 PM

cum fac daca un angajat cere desfacerea contractului de munca la 04.02.2009 si nu a semnat marirea de salar de la 01.01.2009 de la 5aauz40 ron la 600 ron! Angajatul refuza sa semneze din cauza unor divergente cu angajatorul. La ITM Bihor imi va primi actul aditional nesemnat :frusty:



#52 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 February 2009 - 07:04 PM

Vezi postareajojoro, la Feb 4 2009, 05:46 PM, a spus:

cum fac daca un angajat cere desfacerea contractului de munca la 04.02.2009 si nu a semnat marirea de salar de la 01.01.2009 de la 5aauz40 ron la 600 ron! Angajatul refuza sa semneze din cauza unor divergente cu angajatorul. La ITM Bihor imi va primi actul aditional nesemnat :frusty:
nu se face act aditional pt marire cf unei hotarari de guvern ci decizie colectiva care nu se semneaza si de catre salariati. doar li se aduce la cunostinta acest aspect. teoretic, aceste mariri legale, vin in avantajul salariatilor :cool: , deci nu pot constitui obiectul unor divergente intre patronat si angajat (poate doar daca la aceasta acea data, salariatul doreste 6000 lei si nu 600 lei :biggrin: )

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 04 February 2009 - 07:08 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#53 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 05 February 2009 - 08:42 AM

La Oradea nu se ia decizie colectiva, doar acte aditionale



#54 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 March 2009 - 09:02 AM

Este gresit, cei de la Oradea nu stiu ca actul aditional este un acord intre partile care au incheiat un ct., prin care convin asupra modificarii, completarii sau incetarii ulterioare a acestuia ? HG trebuie aplicata...vrei sau nu vrei...

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL