Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stornare avans -calcul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stornare avans -calcul

2 replies to this topic

#1 placari faine

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 January 2008 - 03:51 PM

salutare!
am nevoie de ajutor:
in cardul unui contract cu valoarea in euro am incasat un avans la cursul din ziua respectiva. a venit ziua in care am emis situatia de lucrari cu proforma (in euro) aferenta. Pe acea proforma in euro a stornat si avansul incasat. la plata, clientul a scazut din valoarea situatiei de lucrari in euro val. avansului in euro si a platit diferenta la cursul din ziua respectiva.
eu cred ca trebuia scazuta valoarea vansului la curs istoric din val situatiei la cursul actual. ce parere aveti?



#2 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2008 - 07:48 PM

Vezi postareaplacari faine, la Jan 14 2008, 03:51 PM, a spus:

salutare!
am nevoie de ajutor:
in cardul unui contract cu valoarea in euro am incasat un avans la cursul din ziua respectiva. a venit ziua in care am emis situatia de lucrari cu proforma (in euro) aferenta. Pe acea proforma in euro a stornat si avansul incasat. la plata, clientul a scazut din valoarea situatiei de lucrari in euro val. avansului in euro si a platit diferenta la cursul din ziua respectiva.
eu cred ca trebuia scazuta valoarea vansului la curs istoric din val situatiei la cursul actual. ce parere aveti?


Nu inteleg exact despre ce e vorba? As putea sa vin cu sugestii, doar daca esti mai explicit, eventual da-mi exemplul cu sume.




#3 constructinternational

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 22 January 2008 - 08:27 PM

Vezi postareafloriflorina, la Jan 20 2008, 09:48 PM, a spus:

Vezi postareaplacari faine, la Jan 14 2008, 03:51 PM, a spus:

salutare!
am nevoie de ajutor:
in cardul unui contract cu valoarea in euro am incasat un avans la cursul din ziua respectiva. a venit ziua in care am emis situatia de lucrari cu proforma (in euro) aferenta. Pe acea proforma in euro a stornat si avansul incasat. la plata, clientul a scazut din valoarea situatiei de lucrari in euro val. avansului in euro si a platit diferenta la cursul din ziua respectiva.
eu cred ca trebuia scazuta valoarea vansului la curs istoric din val situatiei la cursul actual. ce parere aveti?


Nu inteleg exact despre ce e vorba? As putea sa vin cu sugestii, doar daca esti mai explicit, eventual da-mi exemplul cu sume.
suma nu este stabilita ferma prin contract? contractul trebuie sa cuprinda toate detaliine necesare facturii de avans si finale. cursul pe care eu il fol este cel din data incheierii contractului, indiferent data la care emit factura de avans sau incasez avansul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL