Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Trecere de la micro la impozit pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Trecere de la micro la impozit pe profit


43 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 March 2009 - 10:46 AM

Analiza pentru anul 2007 se face luand in calcul contractele incheiate in anul 2007, asadar devii platitor de impozit pe profit retroactiv, incepand cu trimestrul in care ponderea a fost depasita, fara a datora majorari de intarziere (conditia intra in vigoare incepand cu 1.01.2007). Conditia prevazuta la lit. a) a art. 103 din Codul fiscal va fi verificata pe baza veniturilor realizate in anul fiscal precedent, conform Normelor metodologice, incadrarea in categoria veniturilor din consultanta si management efectuandu-se prin analizarea contractelor incheiate. Obligatia depunerii Declaratiei 010 era in termen de 30 de zile de la 1.1.2008 si trebuia depusa si Declaratia 101 pentru anul 2007.



#22 6ADUTA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 April 2009 - 11:44 PM

MULTUMESC PENTRU SFATURI , NU-I RUSINOS SA INTREBI , RUSINOS E PERSISTI IN GRESELI :sad: Imagine postata!




#23 PITYU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 29 April 2009 - 11:33 AM

:sad: ADICA DACA AM DEPASIT 100000 EURO IN LUNA DECEMBRIE 2008 SUNT OBLIGATA SA CALCULEZ IMPOZIT PE PROFIT PE TOT ANUL 2008?



#24 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 April 2009 - 11:50 AM

Citeaza

Monellu : Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro
Art. 1071. - Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.

Recalculezi pt.trim. IV 2008, cnf.art.din CF postat de Monellu, Depui D.010 si trebuia depusa si D.101 pt.2008. Si nu mai scrieti cu majuscule mesajele !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 29 April 2009 - 11:53 AM

Dana




#25 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 April 2009 - 12:07 PM

Scuze, din trim IV 2008 devii platitor de imp.pe profit calculul se face conform Normelor, pt.intregul an fiscal.

Citeaza

CF: Norme metodologice:
10^1. In situatia in care, in cursul anului fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 de euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50%, inclusiv, aceasta datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul in care limita sau ponderea au fost depasite, luandu-se in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Contribuabilul va instiinta organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea in acest scop a declaritiei de mentiuni, potrivit Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pentru incadrarea in conditia privind nivelul veniturilor realizate in cursul anului fiscal, inclusiv pentru stabilirea ponderii veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale, se vor lua in calcul aceleasi venituri care constituie baza impozabila prevazuta la art. 108 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului in euro a veniturilor realizate de microintreprinderi este cel comunicat de Banca Nationala a Romaniei pentru ultima zi a fiecarei luni a perioadei careia ii este aferent venitul respectiv.
Impozitul pe profit datorat de contribuabil, incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta la art. 107^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv.

Dana




#26 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 18 June 2009 - 10:07 AM

buna ziua.microintreprindere, cu un salariat..platitoare de impozit venit, a ramas fara salariati incepand cu data de 28.05.2009. am depus declaratia 010 la Finante pentru modificarea vectorului fiscal cu privire la salariati.
Intrebarile mele sunt:
1.daca societatea nu mai are salariati, devine platitoare de impozit pe profit? si mai trebuie depusa vreo 010 pentru aceasta modificare?
2.pana acum, depuneam 100 si 102 trimestrial (ultima fiind depusa pe 15.03.2009). Acum voi depunde in continuare tot trimestrial ?(pentru iunie, 100 si 102; din septembrie doar 100 cu impozitul)



#27 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 June 2009 - 10:13 AM

1. da, de la anul. Pana la 31.01.2010 depui 010 schimbare vector fiscal
2. da



#28 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 18 June 2009 - 10:53 AM

ms pt raspuns :sad:



#29 PITYU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 June 2009 - 01:40 PM

Vezi postareaDana42, la Apr 29 2009, 12:50 PM, a spus:

Si nu mai scrieti cu majuscule mesajele !
Multumesc pt.raspuns, dar majusculele totusi ce au?

Vezi postareaDana42, la Apr 29 2009, 01:07 PM, a spus:

Scuze, din trim IV 2008 devii platitor de imp.pe profit calculul se face conform Normelor, pt.intregul an fiscal.


Te rog sa ma ajuti cu inca o intrebare, daca nu calculez impozitul pe profit, se prescrie in termen de 5 ani, asa am citit, adica impozitul aferent anului 2007 se prescrie incepand cu01.01.2013?daca nu am verificare pana atunci?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2009 - 08:16 AM




#30 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 June 2009 - 01:56 PM

1. majuscule inseamna ca tipi la cineva (sau il injuri)
2. da, teoretic atunci se prescrie. Doar daca iti vin somatii si titluri executorii se intrerupe prescriptia (ceea ce nu e cazul daca tu nu il declari si ei nu afla).



#31 EHM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 June 2009 - 02:00 PM

buna

in noiembrie 2005 am deschis o microintreprindere cu impozit pe cifra de afaceri
din ce am incercat sa ma informez la unele persoane contabili / avocati au zis asa :
ca sa fii Intreprindere Mica trebuie sa ai min 10 angajati si minim de 2 ani la rand sa indeplinesti aceasta conditie
eu pe 2007 la sfarsit in bilant aveam 2 angajati si pe 2008 la sfarsit in bilant am 10 angajati si acum pe 2009 iar am doar 2 angajati
asta ma face din punct de vedere legal : Intreprindere Mica ??? sau raman tot MicroIntreprindere ???
cifra de afaceri nu o depasesc cea de micro
discutia e doar din punct de vedere al angajatilor
intreb asta de ce ?
vreau sa aplic la un proiect UE si nu stiu unde ma incadrez
cei de la UE iau in considerare doar bilantul de la sfarsitul lui 2008 ca sa poti aplica pentru proiect de cofinantare si in functie de nr de angajati tu stii unde sa aplici la Micro sau Mici sunt 2 categorii diferite de finantare
asa am inteles pana acum

merci

am mai citit undeva ca daca indeplinesc una din conditiile
nr angajati : 10
cifra de afacere de peste : 100 000 euro
am trecut la Intreprinderi Mici
??? asa o fi sau nu ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 June 2009 - 10:09 AM




#32 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 23 June 2009 - 02:11 PM

Art.103 CF.
O microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulat urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 50 % din veniturile totale;
b) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de personae, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.

Art.104, alin.(2) CF
Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art.103 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2009 - 08:17 AM




#33 EHM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 June 2009 - 02:20 PM

ok am inteles ce inseamna sa fii Micro

dar

eu pe bilant la sfarsit 2008 am sub 100 000 euro cifra de afacere si am 10 angajati

ce sunt acum tot Micro sau am devenit Mica ?

adica legea spune CUMULAT

adica daca am 100 angajati dar nu depasesc cifra de afacere 100.000 euro sunt tot Micro ???
sau am peste 100.000 euro dar 2 angajati sunt tot micro ???

deci ce sunt cand indeplinesc numai una din conditii ?

am cei 10 angajati minim la sfarsit an 2008 deci pe bilant ca sa fii Mica dar nu am cifra de afaceri peste 100.000 euro

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2009 - 08:17 AM




#34 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 23 June 2009 - 02:37 PM

Daca CUMULAT cele 4 conditii nu le indeplinesti, nu esti micro.
Deci esti platitor de impozit pe profit.
Si poti schimba la micro daca nu ai mai fost ! :sad:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2009 - 08:17 AM




#35 PITYU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 June 2009 - 05:31 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 18 2009, 02:56 PM, a spus:

1. majuscule inseamna ca tipi la cineva (sau il injuri)
2. da, teoretic atunci se prescrie. Doar daca iti vin somatii si titluri executorii se intrerupe prescriptia (ceea ce nu e cazul daca tu nu il declari si ei nu afla).
Mersi mult, esti o draguta



#36 EHM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 June 2009 - 06:54 PM

palika a spus:

Daca CUMULAT cele 4 conditii nu le indeplinesti, nu esti micro. Deci esti platitor de impozit pe profit. Si poti schimba la micro daca nu ai mai fost !
merci de raspunsuri dar se pare ca nu m-am facut inteles :)
pana la sfarsitul anului 2007 (31.12.2007) am fost la sigur MicroIntreprindere
- angajati : 2
- cifra de afaceri : sub 100 000 euro
Iar in legatura cu IMPOZITUL nu stiu de ce tot imi repeti faza cu impozitul ... :) ... nu am intrebat nimic de impozit :)
de cand am firma din 2005 am platit la stat 3% din Cifra de Afaceri deci clar NU sunt cu impozit 16% pe profit si deocamdata nici nu vreau sa fiu
dar nu despre impozit e vorba
dupa cum am zis : VREAU sa fiu Intreprindre Mica deci sa NU mai fiu Micro ... imi doresc asta :)
si vreau sa aflu care sunt conditiile care trebuie sa le indeplinesc ?
de asta aduc la cunostinta urmatoarele :
- la sfarsitul anului 2008 in bilant sunt 10 angajati DAR cifra de afaceri nu depaseste 100.000 euro
intrebarea e simpla
Daca vreau sa fiu Intreprindere Mica pot sau nu in urmatoare situatie ?
- angajati pe 2008 trecuti in bilant : 10
- cifra de afaceri : sub 100.000 euro
cu riscul de a ma repeta : VREAU sa fiu Intreprindere Mica ... NU vreau sa raman MicroIntreprindere
PS : literele mari din acest post al meu nu reprezinta "a tipa" ci doar sa scot in evidenta
merci

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 June 2009 - 10:10 AM




#37 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2009 - 08:53 PM

EHM, din punct de vedere al Lg 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, societatile se clasifica astfel :

ART. 4
(1) Întreprinderile mici si mijlocii se clasifica, în functie de numarul mediu anual de salariati si
de cifra de afaceri anuala neta sau de activele totale pe care le detin, în urmatoarele categorii:
a) microintreprinderi - au pana la 9 salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau
detin active totale de pana la 2 milioane euro, echivalent în lei;
b) întreprinderi mici - au între 10 si 49 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta
sau detin active totale de pana la 10 milioane euro, echivalent în lei;
c) întreprinderi mijlocii - au între 50 si 249 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala
neta de pana la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau detin active totale care nu depasesc
echivalentul în lei a 43 milioane euro.

referitor la perioada de incadrare in aceste criterii :

ART. 6
(1) Datele utilizate pentru calculul numarului mediu anual de salariati, cifra de afaceri neta
anuala si activele totale sunt cele raportate în situatiile financiare aferente exercitiului financiar
precedent, aprobate de adunarea generala a actionarilor sau asociatilor.
(2) Daca la data întocmirii situatiilor financiare anuale întreprinderea nu se mai încadreaza în
plafoanele stabilite la art. 3 si 4, aceasta nu isi va pierde calitatea de întreprindere mica, mijlocie
sau microintreprindere decât daca depasirea acestor plafoane se produce în doua exercitii
financiare consecutive.


Palika ti-a spus cum sunt impartite societatile din punct de vedere al impozitului pe care il platesc, respectiv impozit pe venit sau impozit pe profit.Si tottusi cu riscul de a-mi spune si mie ca iti tot repet :) nu inteleg cum de in 2009 platesti tot impozit pe venit (3%) atata timp cat ai depasit la sfarsitul anului 2008, nr de salariati (9).Daca datele pe care le-ai dat sunt corecte, parerea mea este ca de la 1 ian 2009 trebuia sa-ti schimbi vectorul fiscal si sa platesti impozit pe profit (16%). Consulta-ti contabilul si vezi daca nu s-a strecurat o greseala !

O seara buna !



#38 EHM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 June 2009 - 09:27 AM

Vezi postareacristina1969, la Jun 23 2009, 09:53 PM, a spus:

Palika ti-a spus cum sunt impartite societatile din punct de vedere al impozitului pe care il platesc, respectiv impozit pe venit sau impozit pe profit.Si tottusi cu riscul de a-mi spune si mie ca iti tot repet :) nu inteleg cum de in 2009 platesti tot impozit pe venit (3%) atata timp cat ai depasit la sfarsitul anului 2008, nr de salariati (9).Daca datele pe care le-ai dat sunt corecte, parerea mea este ca de la 1 ian 2009 trebuia sa-ti schimbi vectorul fiscal si sa platesti impozit pe profit (16%). Consulta-ti contabilul si vezi daca nu s-a strecurat o greseala !O seara buna !
:biggrin::) pai asta e
EU NU STIU CE SUNT :biggrin: cu exceptia faptului ca poate prost :biggrin:
de asta incerc sa aflu

Citeaza

a) microintreprinderi - au pana la 9 salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau
detin active totale de pana la 2 milioane euro, echivalent în lei;

Citeaza

b) întreprinderi mici - au între 10 si 49 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta
sau detin active totale de pana la 10 milioane euro, echivalent în lei;

Citeaza

decât daca depasirea acestor plafoane se produce în doua exercitii financiare consecutive.
eu inteleg : 2 ani la rand sa indeplinesc conditiile necesare ca sa pot trece de la MICRO la MICA ???
si de fiecare data tot repet :
2007
numarului mediu anual de salariati : 2
cifra de afaceri : sub 2 mil euro
2008
numarului mediu anual de salariati : 10
cifra de afaceri : sub 2 mil euro
2009
la oara actuala cu criza i-am dat afara am ramas iar cu : 2 angajati
cifra de afaceri : sub 2 mil euro
din ce scrie mai sus se pare ca nu indeplinesc CUMULAT cele 2 conditii sa devin MICA deci ???
DECI CE SUNT :biggrin: sau CE AR TREBUI SA FIU :biggrin::0 mai bine zis ???

Citeaza

Daca datele pe care le-ai dat sunt corecte, parerea mea este ca de la 1 ian 2009 trebuia sa-ti schimbi vectorul fiscal si sa platesti impozit pe profit (16%)
din ce zici aici ar trebui sa fiu MICA !!!
daca asa e ... desi indeplinesc numai conditia cu angajatii dar nu cu cifra de afaceri ... si nu o indeplinesc timp de 2 ani la rand
mai mult ca sigur dupa cum banuiam contabilul meu NU a depus acel formular parca 010 la Administratia Financiara care sa ateste ca incepand cu 01.01.2009 ... NU mai sunt Micro ci sunt Mica
asta da e o greseala
si sa inteleg ca daca trec la MICA trebuie neaparat sa fiu cu 16% pe profit nu mai pot sta la 3 % pe venit

merci de raspunsuri si sper sa imi limpezesti mintea pana la urma :)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 June 2009 - 10:11 AM




#39 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2009 - 11:37 AM

EHM , daca vrei sa treci la IMM , fa cerere( trebuia 31.01.09) si treci la plata de impozit 16% si gata .Nu stiu daca se mai poate ,mergeti la Ad.Fin. si vedeti ,poate o relatie, o amenda ... Bafta la fonduri ,m-ar bucura sa aud ca cineva a reusit.



#40 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 24 June 2009 - 01:33 PM

Vezi postareaEHM, la Jun 24 2009, 10:27 AM, a spus:

si sa inteleg ca daca trec la MICA trebuie neaparat sa fiu cu 16% pe profit nu mai pot sta la 3 % pe venit
mica/mijlocie/mare, lunga, lata is doar clasificari la camera comertului, ele conteaza (si) cand se cauta fonduri europene.

Statutul de micro (3% pe venit) ii numai sub raport fiscal. N-are conditie cu 2 ani succesivi, in momentul in care conditiile de micro dispar se trece musai la impozit pe profit (16%) si nu se mai poate reveni. Nu-s sigur, insa conditia cu 1 .. 9 salariati se pune doar la sf anului.
Pe de alta parte din 2010 micro 3% se desfiinteaza toate, exceptand cazul ca MF revine asupra hotatarii luate inaintea aderarii la UE, sau creaza vreo noua forma pt cei mici da' multi.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL