Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Trecere de la micro la impozit pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Trecere de la micro la impozit pe profit


43 replies to this topic

#1 carmeen_75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 04 September 2007 - 06:43 PM

am o firma infiintata in luna aprilie 2007, inregistrata ca microintreprindere i platitoare de impozit pe venit de 2%.
din luna iulie am depasit numarul de 9 angajati, dar nu si cifra de afaceri de 100 000 de euro.
vreau sa stiu daca in aceasta situatie sunt obligata sa trec de la micro la macrointreprindere si daca da ce ar trebui sa fac?
Va rog mult de tot a ma ajutati caci nu as vrea sa intru in ilegalitate.

Multumesc frumos!
car&laz



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2007 - 09:51 AM

Trecerea retroactiva de la microintreprindere la macrointreprindere (confrom Art 107 indice 1 Cod Fiscal) se face numai daca se depaseste cifra de afaceri de 100.000 EURO sau daca obtii mai mult de 50% din cifra de afaceri din servicii de consultanta si management.

Pentru neindeplinirea celorlalte conditii (inclusiv depasirea numarului de 9 salariati), societatea devine macrointreprindere de la 01.01.2008. (vezi Art. 109, alineat 2, Cod Fiscal)




#3 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 January 2008 - 07:27 PM

O firma infiintata in anul 2007 a optat in vectorul fiscal ca fiind platitoare de impozit pe profit, cu toate ca s-ar fi incadrat la impozit pe venit- microintreprindere. Prima perioada fiscala a fost trimestrul IV al anului 2007, intrebarea mea este daca pot sa depun inca o data vectorul fiscal pentru anul 2007 , acum in ianuarie, prin care sa schimb regimul de impozitare, in microintreprindere.
Va multumesc!



#4 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 07:49 PM

Pentru 2007 nu mai poti face nimic. Articolul 109 al Codului Fiscal prevede:

" Procedura de declarare a opțiunii

Art. 109. - (1) Persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit comunică opțiunea organelor fiscale teritoriale la începutul anului fiscal, prin depunerea declarației de mențiuni pentru persoanele juridice, asociațiile familiale și asociațiile fără personalitate juridică, până la data de 31 ianuarie inclusiv.
(2) Persoanele juridice care se înființează în cursul unui an fiscal înscriu opțiunea în cererea de înregistrare la registrul comerțului. Opțiunea este definitivă pentru anul fiscal respectiv.
(3) În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea are obligația de a păstra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fără posibilitatea de a beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu, chiar dacă ulterior îndeplinește condițiile prevăzute la art. 103.
(4) Pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu și microîntreprinderile care desfășoară activități în zonele libere și/sau în zonele defavorizate."



#5 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 15 January 2008 - 09:24 AM

Eu stiu ca odata ce te-ai declarat macro nu mai poti reveni la micointreprindere.
It's All About Attitude!



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2008 - 10:54 AM

Eu stiu ca poti din macro sa devii micro, daca te-ai declarat macro la infiintare si indeplinesti conditiile de micro. Dar daca ai trecut din micro in macro, nu mai poti sa revii la micro.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 June 2009 - 10:06 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 15 January 2008 - 01:18 PM

Dar daca de la infiintare, anul 1999, a fost macro, apoi a trecut la micro, poate din 01.01.2008 sa redevina macro depunand declaratia 010?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 June 2009 - 10:07 AM




#8 skippi_2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 January 2008 - 10:31 AM

Vezi postareabsimona, la Jan 14 2008, 09:27 PM, a spus:

O firma infiintata in anul 2007 a optat in vectorul fiscal ca fiind platitoare de impozit pe profit, cu toate ca s-ar fi incadrat la impozit pe venit- microintreprindere. Prima perioada fiscala a fost trimestrul IV al anului 2007, intrebarea mea este daca pot sa depun inca o data vectorul fiscal pentru anul 2007 , acum in ianuarie, prin care sa schimb regimul de impozitare, in microintreprindere.
Va multumesc!
O firma nou infiintata ca sa fie micro tr. sa angajeze minim un salariat in maxim 60 de zile de la infiintare, dar daca ai trecut la impozit pe profit nu mai este posibila trecerea la impozit pe micro. trebuia sa pui mai bine in balanta situatia si sa te interesezi pt ca se poate face trecerea de la impozit micro la profit dar nu si invers.
skippi_2005



#9 diana_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 22 January 2008 - 01:14 AM

Se poate sa treci de la impozit pe profit la impozit pe venit daca esti microintreprindere conform codului fiscal si daca n-ai mai fost platitoare de impozit pe venit

Codul fiscal 2008
Optiunea de a plati impozit pe veniturile microintreprinderii

Art. 104 - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 (vezi mai jos) si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.
(3) O persoana juridica romana care este nou-infiintata poate opta sa plateasca impozit pe venitul microintreprinderilor, incepand cu primul an fiscal, daca conditiile prevazute la art. 103 lit. a) si d) sunt indeplinite la data inregistrarii la registrul comertului si conditia prevazuta la art. 103 lit. b) este indeplinita in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii.
(4) Microintreprinderile platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor nu mai aplica acest sistem de impunere incepand cu anul fiscal urmator anului in care nu mai indeplinesc una dintre conditiile prevazute la art. 103.
(5) Nu pot opta pentru sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice romane care:
a) desfasoara activitati in domeniul bancar;
b) desfasoara activitati in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii;
c) desfasoara activitati in domeniile jocurilor de noroc, pariurilor sportive, cazinourilor;
d) au capitalul social detinut de un actionar sau asociat persoana juridica cu peste 250 de angajati.
(6) Microintreprinderile platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit incepand cu anul fiscal urmator. Optiunea se exercita pana la data de 31 ianuarie a anului fiscal urmator celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microintreprinderilor.


Art. 103. - In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale;
b) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.



#10 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 July 2008 - 08:56 AM

Buna,
Am o mica dificultate. Exista cazul unei micro infiintata in 15 mai. Pana la data de azi (14 iulie 2008) nu a facut nici o angajare. A ales varianta cu macro. Pana acum nu a avut activitate, dar se preconizeaza in maxim 3 luni sa aiba, va fi o farmacie. Fosta contabila ia spus ca daca nu trece acum la macro nu va mai avea voie pana pe data de 31.01.2009, si ca acest lucru scrie in lege. Eu una nu am mai auzit de asa ceva. Am mai trecut firme de la micro la macro prin alegerea proprie si nu au fost probleme. Fosta contabila este cica o experta foarte buna. Vreau sa stiu textul din lege care ma obilga.

Multumesc.
kathy



#11 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 14 July 2008 - 09:21 AM

CODUL FISCAL:
Art. 104. - (3) O persoană juridică română care este nou-înființată poate opta să plătească impozit pe venitul microîntreprinderilor, începând cu primul an fiscal, dacă condițiile prevăzute la art. 103 lit. a) și d) sunt îndeplinite la data înregistrării la registrul comerțului și condiția prevăzută la art. 103 lit. b) este îndeplinită în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării.

Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în proporție de peste 50% din veniturile totale;
b) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice

ESTI DEJA SOCIETATE PLATITOARE DE IMPOZIT PE PROFIT!
NU FACE CONFUZIE INTRE "MICROINTREPRINDERE " conform Codului fiscal si "MICROINTREPRINDERE " conform Legii 346/2004:
Art. 4. – (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu anual de salariați, în următoarele categorii:
a) până la 9 salariați - microîntreprinderi;
b) între 10 și 49 de salariați - întreprinderi mici;
c) între 50 și 249 de salariați - întreprinderi mijlocii.
(2) Termenii microîntreprindere, întreprindere mică și întreprindere mijlocie, precum și termenul derivat întreprinderi mici și
mijlocii vor fi utilizați în toate reglementările, statisticile și alte documente oficiale emise de către autorități sau instituții publice. si niciodata nu vei fii microintreprindere.

ATENTIE: TREBUIE DEPUS 010!



#12 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 July 2008 - 09:34 AM

Se pare ca nu ai inteles ce am scris. Stiam ceste aspecte din lege. Pe mine ma intereseaza unde scrie in lege ca ma obliga statul, ca in cursul anului sa nu trec prin CERERE la macro?????
Specific ca anul trecut sa mai facut asa ceva si chiar acum de curand am mai facut o astfel de trecere si nu ne-a sesizat nimeni.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 12:49 AM
citare mesaj anterior

kathy



#13 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 14 July 2008 - 10:12 AM

CODUL FISCAL:

Opțiunea de a plăti impozit pe veniturile microîntreprinderii
Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este opțional.
(2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 103 și dacă nu au mai fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.
(3) O persoană juridică română care este nou-înființată poate opta să plătească impozit pe venitul microîntreprinderilor, începând cu primul an fiscal, dacă condițiile prevăzute la art. 103 lit. a) și d) sunt îndeplinite la data înregistrării la registrul comerțului și condiția prevăzută la art. 103 lit. b) este îndeplinită în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării.
(4) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe venitul microîntreprinderilor nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la art. 103.
(5) Nu pot opta pentru sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:
a) desfășoară activități în domeniul bancar;
b) desfășoară activități în domeniile asigurărilor și reasigurărilor, al pieței de capital, cu excepția persoanelor juridice care desfășoară activități
de intermediere în aceste domenii;
c) desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc, pariurilor sportive, cazinourilor;
d) au capitalul social deținut de un acționar sau asociat persoană juridică cu peste 250 de angajați.
(6) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit începând cu anul fiscal următor. Opțiunea se exercită până la data de 31 ianuarie a anului fiscal următor celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microîntreprinderilor.
__________
Alineatul (6) a fost introdus prin art. I pct. 4 din O.U.G. nr. 138/2004.
Anul fiscal
Art. 106. - (1) Anul fiscal al unei microîntreprinderi este anul calendaristic.
(2) În cazul unei persoane juridice care se înființează sau își încetează existența, anul fiscal este perioada din anul calendaristic în care persoana juridică a existat.
Cota de impozitare
Art. 107. - Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 68 din Legea nr. 343/2006.
Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro
Art. 1071. - Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.
__________
Articolul a fost introdus prin art. I pct. 69 din Legea nr. 343/2006.
- Articolul a fost modificat prin art. I pct. 4 din O.U.G. nr. 110/2006.



#14 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 05 November 2008 - 08:49 PM

micro plat de imp pe venit depaseste CA 100000 euro in octombrie,calc la curs BNR la sf lui oct.Devine platitoare de impozit pe profit incepand cu trim 4,si calculeaza imp pe profit pt tot anul 2008 tinand cont de imp pe venit calc si virat.Corect?
Cand se depune decl 010 cu modificarea aferenta.Pana la sf lui ianuarie sau acum?Ce doc trebuiesc depuse?
multumesc



#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2008 - 01:36 AM

corect cu trecerea la imp/profit in trim. IV. Declaratia 010 de mentiuni depui in maxim 30 de zile de la modificare (30 nov). Se mai depun: balanta la luna octombrie, declaratie administrator pe proprie raspundere. Atentie: contributiile salariale raman trimestriale pana la sf. anului. In ianuarie anul urmator depui iar 010 cu contributiile lunare si TVA lunar.
Madalina



#16 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 08 November 2008 - 06:41 PM

merci mult madalina



#17 mirela1977

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 February 2009 - 10:55 AM

Va rog sa ma ajutati ,unde scrie ca daca ai trecut de la microintreprindere la impozit pe profit
pentru ca ai depasit cifra de afaceri de 100000eur sau consultanta ,obligatiile salariale si tva-ul
raman la trimestru.



#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2009 - 02:23 PM

Da, situatia a fost oarecum ciudata intrucat in privinta contributiilor nu au existat precizari exprese...ca doar asa suntem obisnuiti cu legiuitorii: scot legi si asimilate fara a incerca sa-si imagineze punerea lor in practica. Deci, in trecut, neexistand aceste prevederi exprese, fiscul nu accepta si inregistrarea lunara a contributiilor odata cu trecerea de la micro la imp/profit.
In data de 17.11.2008 s-a publicat in M.O., data la care s-a si pus in aplicare, Ordinul nr. 1537 din 11/11/2008 pentru aprobarea Deciziei Comisiei de proceduri fiscale nr. 1/2008 care spune asa:
În temeiul art. 3 coroborat cu art. 12 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 495/2007 privind organizarea și funcționarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, cu modificările și completările ulterioare, și al art. 4 din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare,
președintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală emite următorul ordin:
Art. 1. - Se aprobă Decizia Comisiei de proceduri fiscale nr. 1/2008, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 2. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Președintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală, Daniel Chițoiu
București, 11 noiembrie 2008.
Nr. 1.537.


si

ANEXĂ
DECIZIA COMISIEI DE PROCEDURI FISCALE
Nr. 1/2008
1. În sensul art. 1221 din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare, al art. 45 din Legea nr. 64/1995 privind procedura reorganizării judiciare și a falimentului, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și al art. 41 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenței, cu modificările ulterioare:
- începând cu data intrării în vigoare a Legii nr. 85/2006 privind procedura insolvenței, în cazul contribuabililor pentru care s-a deschis procedura reorganizării judiciare și a insolvenței, după caz, nu se mai datorează și nu se mai calculează obligații fiscale accesorii pentru creanțele înscrise la masa credală și pentru cele rezultate din activitatea curentă, indiferent de data deschiderii acestei proceduri.
2. În sensul art. 111 alin. (7) și (8) din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare:
- în cazul contribuabililor prevăzuți la art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, declararea și plata impozitelor și a contribuțiilor aferente veniturilor din salarii se fac lunar, începând cu luna următoare trimestrului în care au devenit plătitori de impozit pe profit.


Totusi, datorita faptului ca aceasta prevedere a aparut si intrat in vigoare aproape de sfarsitul anului (deci nu mai exista vreun trimestru "disponibil" in anul 2008), nu s-a pus in practica dupa 17.11.2008, iar retroactiv nici vorba, asa ca practic poate fi valabila incepand cu 01.01.2009. Eu am fost la fisc (dupa aparitia deciziei si mi s-a spus acelasi lucru. Inca o data, legiuitorii au dat-o in bara punand in aplicare o prevedere care nu se putea aplica practic in perioada aceea.

Sper ca s-a inteles acum.

Revin: Cat despre TVA: pai TVA lunar sau trimestrial se stabileste numai la inceputul anului urmator, cand depui notificarea sau 010 - dupa caz.
Madalina



#19 6ADUTA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 March 2009 - 01:31 PM

Am si eu o situatie careia nu-i gasesc rezolvare , va rog ajutati-ma cu un sfat.
O firma infiintata in 2005 , inregistrata ca platitoare impozit pe venit , depaseste in 2007 si 2008 veniturile din activitati de consultanta peste 50% fata de veniturile din vanzari .Nu i se face trecerea la impozit pe profit . Firma a avut mai multi contabili , nici unul nu a "remarcat" , iar acum vazand balanta la 31.12.2008 si respectiv bilantul , nu stiu ce as mai putea face in situatia actuala . Cum sa rectific , doar la 2008? Sa fac 010 cu trecere la impozit pe profit de la 01.01.2009 ? Ce solutie imi sugerati? Va rog , ajutor !Imagine postata



#20 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 30 March 2009 - 03:36 PM

Corect depuneti declaratia 010, si recalculati impozitul din 2007, incepand cu trim. in care s-au depasit limitele (art 1071 din Codul Fiscal) si platiti dif. de impozit, pentru ca fiecare zi de intarziere aduce alte penalizari.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL