Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit pe veniturile realizate de pe internet - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit pe veniturile realizate de pe internet


17 replies to this topic

#1 nitescua

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 January 2008 - 06:55 PM

Salut,

As vrea sa aflu daca se impoziteaza veniturile obtinute din diverse tipuri de site-uri care platesc membrii pentru vizitarea unor site-uri in scopuri publicitare. (cu alte cuvinte esti platit sa vizitezi site-uri ).
Plata se efectueaza de site pe cardul tau de debit.
As dori sa stiu care este legislatia in acest moment pentru astfel de venituri ?
Sunt impozitate ?
Daca da, in ce fel si care sunt articolele din lege.
Daca nu este posibil un raspuns, stiti cum pot afla ? Cui sa ma adresez ?

Va multumesc !

nici o idee ?
am postat gresit aici ? :)

e vorba despre veniturile obtinute din activitati de pe internet

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:45 PM




#2 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 09 February 2008 - 11:14 AM

da se impoziteaza. Acum depind cum le-ai primit . Daca sunt primite in firma se impoziteaza ca orice alte venituri ale firmei. Daca ai primit pe persoana fizica nu exista un cadru legal exact care sa itzi permita sa le declari din pacate. Ele s-ar incadra la o activiate de persoana fizica autorizata doar.

Asta stiu eu.. daca altii au alte informatii sa le expuna aici




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 01:30 PM

eu as judeca in felul urmator(nu stiu daca este varianta corecta): firma care plateste aceste sume, prin intermediul site-ului, trebuie sa aiba o justificare pt platile respective. Ma gandesc la un contract de prestari servicii. In momentul in care te inscrii ca si membru al site-ului, urmand ca apoi sa intri pe site-urile publicitare, completezi date personale de identificare, iti dai acordul pt a face acest serviciu, deci un soi de contract electronic. Probabil ca suma platita membrului este interpretata ca venit cu retinere la sursa(pt membrul resp), adica, la momentul platii i se opreste 10% impozit. Ar trebui apoi, ca membrul, pers.fizica, sa completeze decl de impozit pe venit si sa vireze la stat diferenta de impozit.
Repet, este parerea mea, nu stiu daca se aplica in cazul in care site-ul nu apartine unei soc. rom, nu stiu daca in realitate cei care au astfel de site-uri practica legal sau nu activitatea de remunerare a membrilor...poate ca cel mai bine ar fi contactezi administratorul site-ului...
Madalina



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 April 2008 - 04:20 PM

Codul Fiscal reglementeaza situatia ta.
daca obtii ca persoana fizica rezident in Ro, venituri din strainatate, trebuie sa le declari pana in 15 mai a anului urmator, si sa platesti impozitul de 16% in 60 zile de la primirea deciziei de impunere.
art.90 din CF
Bea



#5 sebisibiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 December 2008 - 02:02 AM

Buna,

Inca nu am firma dar vreau sa imi fac o pagina de internet.
Intrebarea mea: Trebuie sa platesc impozit pe venitul eventual?

Cum se procedeaza? Pot sa deschid o firma si sa fac carte de munca cu jobul online?

Aceasta postare a fost editata de sebisibiu: 23 December 2008 - 02:03 AM




#6 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 December 2008 - 09:53 AM

in Romania, toate veniturile obtinute din orice sursa sau sub orice forma SUNT impozitate, conform Codului Fiscal.
daca primesti venituri ca persoana fizica, trebuie sa le declari, daca nu a fost retinut impozitul de catre platitorul de venituri, sa-l platesti.
daca persoana juridica obtine venitul, plateste ori impozit de 16% pe profit, ori impozit de 2.5% pe venit.

pentru a intra in detalii, cauta Codul Fiscal, discutii pe forum, sau un contabil ori jurist specializat in drept fiscal.
Bea



#7 sebisibiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 January 2009 - 12:47 AM

Mersi de raspuns.
Trebuie sa deschid o firma pentru asta? Sau pot sa declar doar asa?

Ce se intampla daca nu platesc impozitul? Cand se plateste impozitul?



#8 Droxter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 June 2009 - 09:44 AM

Buna ziua! Nelamurirea mea este legata de impozitele ce se aplica veniturilor sau profiturilor rezultate din activitati independente. Lucrez ca freelancer in online, pe diverse site-uri gen RentACoder.com, GetAcoder.com, oDesk, etc.. si detin cateva site-uri de unde incasez bani pentru publicitate. Sumele castigate lunar variaza intre 800 - 1500 euro.
Ce fel de impozite trebuie sa platesc? Cand si unde?
Multumesc.



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 09:58 AM

in primul rand...sunteti inregistrat ca persoana fizica, juridica, II etc? Platitor TVA?
impozitul este unicul 16%, minimul forfetar se aplica SRL-urilor nu pers.fizice



#10 Droxter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 June 2009 - 10:43 AM

Sunt persoana fizica. Nu inteleg ce e cu plata tva-ului. Nu platesc nimic nimanui, in afara de chirie si diverse cheltuieli intretinere. Deasemenea nu inteleg ce e cu minimul forfetar. Cunostintele mele despre termenii acestia sunt foarte limitate. Vreau doar sa stiu, avand in vedere situatia mea particulara, ce impozit trebuie sa platesc si unde?



#11 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2009 - 10:14 AM

Cand s-o inventa si la noi IRS-ul, probabil te va intreba si pe tine cineva de sanatate.
Impozitul pe astfel de venituri nu este legiferat clar la noi la romanica.
Cred ca cel mai bine te-ar sfatui o persoana care a declarat astfel de venituri, daca o fi vreunul.

Pe internet se obtin bani pur si simplu direct in cont nu exista schimb de documente (contracte, facturi, chitante, etc).


Uite un ghid, eu zic ca tipul asta de venituri se incadreaza la venituri din drepturi de proprietate intelectuala.
<a href="http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Contribuabili/scurt_ghid.htm" target="_blank">http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Contr.../scurt_ghid.htm</a>

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 02:49 PM

Dragos



#12 Beefy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2009 - 10:56 PM

Salut!

Desfasor o activitate de prestare servicii pe Internet, in urma carora obtin niste bani lunar.
In timp suma a crescut asa ca incep sa imi pun intrebari despre taxele ce trebuie platite si unde.

Banii ii primesc pe un card in dolari emis de o banca din SUA si care are numele meu si adresa mea din Romania.

Clientii sunt din toata lumea, mai putin Romania...
Pe unele tranzactii un procesator de plati chiar imi opreste TVA din tarile de provenienta alea clientilor.

1. Intrebarea mea este cui trebuie sa platesc impozit pe venit - autoritatilor romane unde am domiciliul stabil sau celor din SUA unde primesc banii dar nu am nici macar resedinta temporara?

Banuiala mea este ca in Romania trebuie platit 16%, insa nu stiu exact cum sa procedez. Ar trebui sa merg la finante si sa le zic ca eu primesc o suma de bani lunara si ca o sa le comunic eu la sfarsitul anului cat am primit? Sau la sfarsitul fiecarei luni sa fac asta?

Vreau sa pastrez totul ca persoana fizica, asa ca nu cred sa fie cazul de contabilitate.

2. O alta varianta pe care am auzit-o e sa imi fac un PFA, m-as putea incadra la cel cu norma fixa fiindca veniturile nu sunt chiar asa mari.
Dar aici am inteles ca e posibil sa nu pot efectua servicii in afara tarii? Eu nu am nici un client roman...
Plus ca nu am cine sa imi semneze pe facturi emise de mine, eu primesc banii si un extras de cont, nu invers.

Astept cu interes parerile voastre.



#13 iblrom

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 July 2009 - 04:09 PM

Am avut si eu mari pb legate de înregistrerea în contabilitate a operatiunilor generate de o astfel de activitate mai ales pe partea de venituri (era vb de un SRL). Contract semnat nu era decat un fel de conventie sume exate la ce si cum se va incasa nope asa ca am luat extrasul de cont am vazut ce s-a incasat am emis o factura ( ca mi s-a spus ca direct din extrasul EPASSPORTE nu-l pot considera venit).

Din cate ștu eu sunt convenții de evitarea a dublei impuneri intre USA si Romania și că bani respectivi ar fi impozitați in USA, asa ca teoretic s-ar plati doar diferenta de impozit daca impozitul din state ar fi mai mic de 16%
Daca nu se plateste pt ca DATOREZ :lostit (13): I impozit statului român pentru sumele respective cnf Cod Fiscal.



#14 alinuca_cashflow

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 October 2009 - 02:33 PM

buna ziua,

incerc sa ma lamuresc cu niste detalii legate de impozitul pe venit din desfasurarea activitatii pe internet.

sunt persoana fizica, programator, si lucrez in cea mai mare parte cu staini, care imi platesc prin paypall sau direct in contul din banca.

ce anume trebuie sa platesc privitor la venitul din activitatea desfasurata.
MENTIONEZ ca nu vreau sa imi fac PFA si nici SRL
in aceste conditii de persoana fizica...
ce TREBUIE sa declar?
si cand anume?

va multumesc foarte mult



#15 nytros

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 08 December 2009 - 03:19 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Lucrez pe un site pt freelanceri si de acolo mi se transfera banii intr-un cont de MoneyBookers. De acolo eu ii transfer in contul meu personal.

Spre exemplu transfer 500 lei din moneybookers in contul meu de la BCR. Transferul vine tot de la o banca din Romania.

As vrea sa stiu daca trebuie platit vreun fel de impozit sau daca trebuie declarat ceva. Daca da cum se procedeaza?

Multumesc anticipat



#16 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2009 - 11:23 PM

Sunteti persoana fizica autorizata sau ii primiti ca persoana fizica ?



#17 nytros

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 December 2009 - 10:29 AM

Sunt Persoana Fizica.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 08:08 PM




#18 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2009 - 08:05 PM

Daca nu ma insel ar trebui sa va inregistrati la fisc pentru veniturile obtinute, cel mai bine intrebati la Administratia Financiara in raza caruia locuiti ( dar nu acceptati orice raspuns si cereti si baza legala ( deoarece sunt multi cretini la fisc care dau informatii aiurea ).






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL