Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit pe salariu retinut mai mult - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

impozit pe salariu retinut mai mult

4 replies to this topic

#1 corinaboerescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 January 2008 - 10:14 AM

buna ziua
ma poate ajuta cineva in regularizarea impozitului pe salariu in sensul in care i s-a retinut si virat unui salariat mai mult? concret, la calculul bazei impozabile am folosit deducerea de 300 lei si nu 350 (pt 1 pers in intretinere) si chestia asta a durat mai bine de un an, 16 luni in perioada 2006-2007 impozitul retinut incorect era de 18 lei/luna, iar cel corect de 10 lei/luna, si astfel am retinut si virat mai mult cu 128 lei / total perioada.

ca regularizare am, folosit formula
421 = 444 -128
421 = 531 128
si am restituit salariatului suma de 128
acum in balanta la 444 am sold debitor de 94 lei
si asta ar insemna sa nu mai achit imp salarii o vreme

ma gindesc ca ar trebui sa depun rectificativa la fiecare decl 100 depusa in cele 16 luni
a mai avut cineva situatia asta?



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 January 2008 - 09:54 PM

Conform pct. 104 al Normelor metodologice ale Codului fiscal, vei acorda deducerea personala de 350 lei incepand cu luna in care salariatul ti-a adus documentele justificative prevazute la pct. 100, respectiv declaratia pe propria raspundere care sa cuprinda datele de identificare ale persoanelor aflate in intretinere.
Norme CF
104. In situatia in care depunerea documentelor justificative privind acordarea deducerii personale se face ulterior aparitiei evenimentului care modifica, in sensul majorarii, nivelul acesteia, angajatorul/platitorul de venituri din salarii va acorda deducerea personala reconsiderata o data cu plata drepturilor salariale aferente lunii in care contribuabilul a depus toate documentele justificative.




#3 corinaboerescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 January 2008 - 10:17 AM

mersi roxi
documentele justificative au fost depuse de la inceput, doar deducerea acordata a fost gresita 300 in loc de 350
de aia ma gindeam ca singura solutie ar fi rectificativa, pt ca salariatului i-am dat deja diferenta retinuta in plus



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 January 2008 - 11:07 AM

Reglarea o faci in luna in care ai inregistrat si ai platit diferenta de impozit prin declararea in Declaratia 100 a impozitului pe veniturile din salarii total datorat, care este diminuat cu impozitul platit in plus.

Codul fiscal:
Determinarea impozitului pe venitul din salarii
Art. 57.
(2^1) In cazul veniturilor din salarii si/sau al diferentelor de venituri din salarii stabilite pentru perioade anterioare, conform legii, impozitul se calculeaza si se retine la data efectuarii platii, in conformitate cu reglementarile legale in vigoare privind veniturile realizate in afara funcției de baza la data platii, si se vireaza pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care s-au platit.



#5 corinaboerescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 January 2008 - 11:24 AM

multam fain roxi






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL