Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acces 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen acces 2008


266 replies to this topic

#1 ramonaagrigoroaei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 January 2008 - 01:50 PM

buna tuturor! M-am uitat pe forum si am vazut ca s-a colaborat foarte bine pentru examenul din 2007, si asta datorita unor oameni minunati.Vreau sa ma apuc sa invat pentru examenul din 2008 ( care nu se stie cum va fi) si as vrea sa tinem legatura......si sa ne ajutam reciproc. Deocamdata ma pun la punc cu ceva teorie si apoi o sa iau cartea de grile din 2007. Cine s-a apucat de invatat?



#2 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 January 2008 - 03:10 PM

Intentionez sa merg anul acesta , dar sincer nu m-am apucat de invatat pentru ca nu e perioada potrivita acum!!!!!!Cu inchiderile de an nu e timp, poate mai prin februarie, martie. Dar se stie cand se va da acest examen?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 09:30 AM
citare integrala mesaj anterior

totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#3 AdiCintean

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 16 January 2008 - 03:37 PM

buna, eu m-am apucat sa mai citesc cate ceva teorie, am dat anul trecut si am picat la conta, parerea mea este ca trebuie facute f multe exercitii. examenul se pare ca va fi la sfarsitul lunii septembrie.

" Potrivit art. 2 din Decizia nr. 07 / 171 din 30 septembrie 2007 a Biroului Permanent a Consiliului Superior C.E.C.C.A.R urmatoarea sesiune de acces la stagiu va avea loc la sfarsitul lunii septembrie 2008."
sursa:http://www.ceccarcta.ro/examene.htm



#4 ramonaagrigoroaei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 January 2008 - 03:45 PM

eu vreau sa incerc anul acesta.....nu am mai dat pana acum....abia imi strang materialele....am inteles ca vor fi niste modificari anul acesta, adica subiecte de sinteza.....cine stie



#5 magie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 16 January 2008 - 04:35 PM

Si eu imi incerc norocul...din nou. Am dat si anul trecut si am picat la fiscalitate si control.La ce am avut mai multe emotii (contabilitate si control) am luat note mari. Am gasit foarte multe informatii pe acest site, mi-a fost de mare ajutor. Sper ca si anul acesta. :lostit (13):



#6 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2008 - 08:11 PM

Si eu m-am apucat de strans materiale, am citit cate ceva si am si rezolvat cateva pb la conta ca sa vad ce imi mai aduc aminte de prin facultate.



#7 AdiCintean

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 17 January 2008 - 10:10 AM

pt cei interesati, din Arad si nu numai, m-am gandit la o pregatire in grup, trebuie sa incepem din timp, parerea mea este ca nu-i usor deloc, trebuie luat din prima sa nu depindem de contestatii, s-a vazut rezultatul contestatiilor din anul trecut, s-a dat si 2,3 puncte pt unii si pt altii nu s-a dat cateva sutimi, asa ca sugestia mea este MARE ATENTIE SI VA DORESC MULT NOROC



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 11:26 AM

Eu am picat anul trecut cu cateva sutimi, nu pot spune ca examenul este greu, problemele date sunt rezonabile insa corectarea este loterie curata iar la contestatii nici nu are rost sa te gandesti daca nu "impingi" ceva. Anul trecut s-au dat probleme care nu sunt in culegerea consacrata, am auzit ca mai exista o culegere, daca stie cineva despre ce carte este vorba poate ma lumineaza si pe mine.
Dragos



#9 Danusca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 January 2008 - 09:25 AM

am sunat la ceccar (din ploiesti) si au zis ca urmatorul examen de acces este in iunie-iulie, si ca ar trebui sa ma interesez tot timpul



#10 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2008 - 04:40 PM

anul trecut ati fost lasati cu calculatoare pt rezolvari? Cei ce au reusit sa stranga materialele poate le postează aici.



#11 ramonaagrigoroaei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 January 2008 - 01:26 PM

buna! vreau sa va intreb daca anul trecut in afara de cartea de grile de la ceccar a mai fost si o carte cu studii de caz, probleme.....? Si inca ceva, din experienta celor care au incercat si anul trecut,au parcurs (citit ) toate materialele de la bibliografie?



#12 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 January 2008 - 08:49 PM

buna,asi vrea sa dau si eu examen anul acesta.am vorbit cu o cunostinta si mi-a zis ca se da la mures in martie dar nu am intrat in detalii.eu nu stiu sigur dar din cate am inteles se da intr-un singur oras in fiecare an....sau? se da examenul in fiecare judet independent? eu sa mai strang informatii si revin.



#13 magie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 24 January 2008 - 12:47 PM

Din experienta unui om trecut prin acest examen si picat va pot spune ca este curata loterie. In princiupiu este imposibil sa citesti toata bibliografia, mai ales daca ai si un serviciu, si cate ceva de facut pe acasa.... La conta am avut toate problemele din carte, la fel la audit, expertiza, drept. La control si fiscalitate... surpriza: nicio grila si nicio problema din carte.



#14 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 January 2008 - 06:38 PM

magie sa stii ca iti dau dreptate la faza cu loteria si parcursul materiei. Ma uitam azi de subiectele din cartea de grile la fiscalitate si cu codul d eprocedura in fata nu m-am lamurit asupra rezolvarii pb respective.

Cred ca la fiscalitate si control totusi se putea raspunde daca reuseai sa stapanesti cat de cat legislatia.



#15 magie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 25 January 2008 - 07:48 AM

La control au dat aceleasi probleme pentru toata lumea, drept pentru care s-a facut consultatie in sala si cam toata lumea a scris la fel. Numai ca unii au fost punctati iar altii....depunctati.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 09:31 AM
citare integrala mesaj anterior




#16 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2008 - 11:08 AM

magie ai cumva pb din carte rezolvate cap coada? Daca da, da-mi si mie pe mail, please...cristianamatache@yahoo.com

si v-au lasat cu calc la examen?
Eu vreau sa il trimit pe sotul meu sa imi ia standardele profesionale si carta evaluatorului de la ceccar sapt viitoare dar cine stie daca le gaseste sau nu.



#17 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 03:15 PM

Vezi postareanegocont, la Jan 17 2008, 09:26 AM, a spus:

Eu am picat anul trecut cu cateva sutimi, nu pot spune ca examenul este greu, problemele date sunt rezonabile insa corectarea este loterie curata iar la contestatii nici nu are rost sa te gandesti daca nu "impingi" ceva. Anul trecut s-au dat probleme care nu sunt in culegerea consacrata, am auzit ca mai exista o culegere, daca stie cineva despre ce carte este vorba poate ma lumineaza si pe mine.


Eu picasem la drept si mi s-a aprobat contestatia fara sa imping nimic!

Mai usor cu aruncatul acuzatiilor de dare de spaga!



#18 magie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 28 January 2008 - 03:55 PM

Vezi postareacristianamatache, la Jan 25 2008, 01:08 PM, a spus:

magie ai cumva pb din carte rezolvate cap coada? Daca da, da-mi si mie pe mail, please...cristianamatache@yahoo.com

si v-au lasat cu calc la examen?
Eu vreau sa il trimit pe sotul meu sa imi ia standardele profesionale si carta evaluatorului de la ceccar sapt viitoare dar cine stie daca le gaseste sau nu.


Am cartea cu rezolvarile descarcata de pe forum, insa nu este cap coada. Acum incerc sa rezolv problemele noi din editia 2007.

Despre calc bineinteles ca ai voie cu el, chiar si cu Planul de conturi.



#19 ancabarsan2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2008 - 10:21 AM

As avea si eu nevoie de rezolvarile de la problemele noi din editia 2007. Daca le aveti va rog sa le trimiteti pe adresa ancabarsan2000@yahoo.com. Va multumesc

Vezi postarealaura817, la Jan 28 2008, 04:15 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Jan 17 2008, 09:26 AM, a spus:

Eu am picat anul trecut cu cateva sutimi[...]
Eu picasem la drept si mi s-a aprobat contestatia fara sa imping nimic!
Si atunci cum explici ca cei care au picat cu 2 si 3 la mai multe materii au luat la contestatie. Ori fi fost chiar asa de nepriceputi cei care au corectat lucrarile incat au gresit la corectat in halul ala. Si daca au fost asa nepriceputi cum se face ca cei care au picat cu 20 de sutimi la o materie nu au obtinut nimic la contestatie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 10:06 PM




#20 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2008 - 05:09 PM

Nu am nici o dovada ca cineva a "platit" sau nu in vreun fel admiterea la contestatie, dar nu mi se pare corect sa generalizezi ca doar cu mita se obtine un rezultat favorabil la contestatie. Mai ales ca au foarte multi cei admisi in urma contestatiilor , comparativ cu nr total al admisilor!
Scuze de "off-topic" initiatorilor subiectului dar poate cineva ar avea sanse la o eventuala contestatie si va fi descurajat din start de parerilor celor care au postat mai sus, crezand ca trebuie neaparat sa "impinga" ceva/undeva/la cineva!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 10:07 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL