Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrari contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


inregistrari contabile

21 replies to this topic

#21 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2008 - 08:08 PM

Vezi postareaverrona, la Jan 22 2008, 10:54 PM, a spus:

Vezi postareaalice_ioanna, la Jan 23 2008, 12:52 AM, a spus:

cu profitul nerepartizat poti sta in 117 pana la adanci batraneti :wink:
n-ai idee ce fericita m-a facut acest raspuns !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! caci vin cu profit nerepartizat de doi ani incoace.....uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

eu stiu ca rezervele legale trebuie constituite.
restul profitului, poti sa il tii nerepartizat ... la multi ani.
si asa, de curiozitate, atat timp cat rezervele legale sunt deductibile in limita a 5%din profitul brut pana la cota de 20%din capitalul social, nu crezi ca ar fi bine sa constitui aceste rezerve si sa platesti impozit ceva mai putin???
sau .. poate exista alte ratiuni si vrei sa ni le impartasesti si noua?



#22 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2008 - 08:29 PM

[/quote]

eu stiu ca rezervele legale trebuie constituite.
restul profitului, poti sa il tii nerepartizat ... la multi ani.
si asa, de curiozitate, atat timp cat rezervele legale sunt deductibile in limita a 5%din profitul brut pana la cota de 20%din capitalul social, nu crezi ca ar fi bine sa constitui aceste rezerve si sa platesti impozit ceva mai putin???
sau .. poate exista alte ratiuni si vrei sa ni le impartasesti si noua?
[/quote]
trebuie sa ma fac inteleasa: rezerve legale cat si alte rezerve(care anterior erau alte fonduri) am constituite de multa vreme (firma functioneaza de 14 ani);
chestiunea neinteleasa de mine era obligatia impusa de lege in privinta repartizarii profitului si nu caile de repartizare...eu nu am vazut nicaieri sa scrie ca profitul trebuie neaparat repartizat.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL