Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diferente curs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diferente curs


38 replies to this topic

#1 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2008 - 10:10 AM

Am un credit si o linie de 100.000 eur fiecare.
Cum fac diferentele de curs la sfarsit de an?
In balata imi apare 100.000 eur = 334.203,90 lei.
Varianta corecta pentru diferentele de curs este
100.000 eur * 3.6102 = 361.020 lei, diferenta nefavorabila 26.816,10 lei
sau
100.000 eur*(3.6102 curs 31.12.2007 - 3.3817 curs 31.12.2006) ,diferenta nefavorabila 22.850 lei?
Sau nici una din aceste variante nu este corecta?
Este obligatoriu sa fac diferentele de curs?
Problema este ca din cauza lor eu ies in pierdere pe anul 2007.
Va rog o parere.
Multumesc.



#2 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 17 January 2008 - 12:57 PM

Din cele scrise inteleg ca nu ai facut reeval. nici ptr 2006, nici ptr 2007.
Ptr. 2006 trebuia inreg reeval ca dif nefav (3.38-3.34), iar ptr 2007 tot dif. nefav (3.61-3.38).
Cred ca chelt din dif nefav. ptr 2006 o poti duce direct in 1174.




#3 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 17 January 2008 - 12:59 PM

Vezi postareastefy, la Jan 17 2008, 10:10 AM, a spus:

Cum fac diferentele de curs la sfarsit de an?
In balata imi apare 100.000 eur = 334.203,90 lei.
Varianta corecta pentru diferentele de curs este
100.000 eur * 3.6102 = 361.020 lei, diferenta nefavorabila 26.816,10 lei
sau
100.000 eur*(3.6102 curs 31.12.2007 - 3.3817 curs 31.12.2006) ,diferenta nefavorabila 22.850 lei?
Sau nici una din aceste variante nu este corecta?
Este obligatoriu sa fac diferentele de curs?
Problema este ca din cauza lor eu ies in pierdere pe anul 2007.
Va rog o parere.
Multumesc.

Exact aceaasi problema o am si eu la leasing financiar. Daca reevaluez soldul contului 167 ies cu o pierdere cit vila lui Columbeanu (de ex.).

Va rog ajutati-ne! Este obligatoriu sa le reevaluam, sau le putem lasa la curs istoric? :lostit (13):
irina



#4 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 17 January 2008 - 01:09 PM

eu am fost la un seminar( noiembrie 2007) organizat de CCF, lector Liliana Stoianoff si am pus aceasta intrebare privind reevaluarea datoriilor si creantelor in valuta, va asigur ca nu exista niciun dubiu, trebuie facuta!



#5 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2008 - 01:21 PM

Vezi postareasle, la Jan 17 2008, 12:57 PM, a spus:

Din cele scrise inteleg ca nu ai facut reeval. nici ptr 2006, nici ptr 2007.
Ptr. 2006 trebuia inreg reeval ca dif nefav (3.38-3.34), iar ptr 2007 tot dif. nefav (3.61-3.38).
Cred ca chelt din dif nefav. ptr 2006 o poti duce direct in 1174.
Poate m-am exprimat eu gresit dar reevaluarea a fost facuta in 2006. Cursul din 31.12.2006 este acelasi cu cel din 01.01.2007 cred eu de aceea am trecut curs 31.12.2006



#6 crtcontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 17 January 2008 - 01:25 PM

Extras din OMF 1753-2004 inventarierea elementelor de activ si pasiv
"
46. Evaluarea creanțelor și a datoriilor exprimate în valută se face la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României, valabil pentru data încheierii exercițiului financiar. Diferențele de curs valutar favorabile sau nefavorabile între cursul de schimb valutar la care sunt înregistrate creanțele sau datoriile în valută și cursul de schimb valutar de la data încheierii exercițiului se înregistrează potrivit reglementărilor contabile aplicabile.
Scăderea din evidență a creanțelor și datoriilor ale căror termene de încasare sau de plată sunt prescrise se efectuează numai după ce au fost întreprinse toate demersurile juridice, potrivit legii, pentru decontarea acestora.
"



#7 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 17 January 2008 - 07:54 PM

Vezi postareacrtcontab, la Jan 17 2008, 01:25 PM, a spus:

Extras din OMF 1753-2004 inventarierea elementelor de activ si pasiv
"
46. Evaluarea creanțelor și a datoriilor exprimate în valută se face la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României, valabil pentru data încheierii exercițiului financiar. Diferențele de curs valutar favorabile sau nefavorabile între cursul de schimb valutar la care sunt înregistrate creanțele sau datoriile în valută și cursul de schimb valutar de la data încheierii exercițiului se înregistrează potrivit reglementărilor contabile aplicabile.
Scăderea din evidență a creanțelor și datoriilor ale căror termene de încasare sau de plată sunt prescrise se efectuează numai după ce au fost întreprinse toate demersurile juridice, potrivit legii, pentru decontarea acestora.
"


adica varianta II expusa de stefy.am inteles corect?
multumesc



#8 crtcontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 17 January 2008 - 08:30 PM

Nu, Varianta I este corecta. dupa cum urmeaza :
Initial in contul 519 avem 334203,90 lei
Dupa recalculare avem 100000 EURO x 3,6102=361020 lei
Rezulta difenrenta de curs nefavorabila de 361020 - 334203,90 = 26816.10 lei
665=519 26816,10 lei
De mentionat ca in cazul in care este platitor de impozit pe profit, trebuie analizata deductibilitatea acestor diferente.



#9 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 18 January 2008 - 01:40 AM

si cum trebuie sa analizam deductibilitatea acestor diferente?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#10 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 January 2008 - 09:49 AM

Fac diferenta de curs doar la credit sau si la linie?
Un expert mi-a zis ca numai la creditul pe termen lung.
Ce parere aveti?



#11 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 January 2008 - 10:25 AM

Vezi postareastefy, la Jan 18 2008, 10:49 AM, a spus:

Fac diferenta de curs doar la credit sau si la linie?Un expert mi-a zis ca numai la creditul pe termen lung.Ce parere aveti?

Si la linie,in cazul in care exista contracte privind prelungirea termenului,de ex.initial contractul pentru linie era pe 6 luni sau 1 an si la maturitatea creditului s-a prelungit ,termenul cumulat (incepand de la prima acodare) depasind astfel 1 an.In acest caz aceste credite se considera pe termen lung sau asimilat acestora.

..in ceea ce priveste dif.de curs aferente creditelor ,indiferent daca sunt pe termen lung sau scurt,daca sunt in valuta se reevalueaza TOATE la cursul BNR de la sf.de an,ceea ce am scris mai sus despre asimilarea liniei de credit -pe temen scurt cu creditele pe termen lung se refera de fapt doar la modul de incadrare a liniei de credit in categoriile de termen.



#12 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 18 January 2008 - 11:02 AM

Vezi postareastefy, la Jan 17 2008, 01:21 PM, a spus:

Vezi postareasle, la Jan 17 2008, 12:57 PM, a spus:

Din cele scrise inteleg ca nu ai facut reeval. nici ptr 2006, nici ptr 2007.
Ptr. 2006 trebuia inreg reeval ca dif nefav (3.38-3.34), iar ptr 2007 tot dif. nefav (3.61-3.38).
Cred ca chelt din dif nefav. ptr 2006 o poti duce direct in 1174.
Poate m-am exprimat eu gresit dar reevaluarea a fost facuta in 2006. Cursul din 31.12.2006 este acelasi cu cel din 01.01.2007 cred eu de aceea am trecut curs 31.12.2006
Daca ai facut reeval. la 32.12.2006 , soldul in lei ptr cei 100.000 ar trebui sa fie 338.170, nu?



#13 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 28 January 2008 - 10:18 AM

Vezi postareaCristina M.Z., la Jan 18 2008, 10:25 AM, a spus:

Vezi postareastefy, la Jan 18 2008, 10:49 AM, a spus:

Fac diferenta de curs doar la credit sau si la linie?Un expert mi-a zis ca numai la creditul pe termen lung.Ce parere aveti?

Si la linie,in cazul in care exista contracte privind prelungirea termenului,de ex.initial contractul pentru linie era pe 6 luni sau 1 an si la maturitatea creditului s-a prelungit ,termenul cumulat (incepand de la prima acodare) depasind astfel 1 an.In acest caz aceste credite se considera pe termen lung sau asimilat acestora.

..in ceea ce priveste dif.de curs aferente creditelor ,indiferent daca sunt pe termen lung sau scurt,daca sunt in valuta se reevalueaza TOATE la cursul BNR de la sf.de an,ceea ce am scris mai sus despre asimilarea liniei de credit -pe temen scurt cu creditele pe termen lung se refera de fapt doar la modul de incadrare a liniei de credit in categoriile de termen.
Eu una am intrat in ceata totala. De ce ne legam de acest termen, mai ales la o linie de credit, pentru ca banuiesc ca este obtinut de la o institutie acreditata cf. CF.
La art.23 , alin (4) spune ca:
(4) Dobânzile și pierderile din diferențe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obținute direct sau indirect de la bănci internaționale de dezvoltare și organizații similare, menționate în norme, și cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obținute de la instituțiile de credit române sau străine, instituțiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum și cele obținute în baza obligațiunilor admise la tranzacționare pe o piață reglementată nu intră sub incidența prevederilor prezentului articol.
Deci, cum calculati gradul de indatorare? Il umflati?!
%%%




***



#14 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 January 2008 - 10:53 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 28 2008, 11:18 AM, a spus:

Vezi postareaCristina M.Z., la Jan 18 2008, 10:25 AM, a spus:

Vezi postareastefy, la Jan 18 2008, 10:49 AM, a spus:

..
..
Eu una am intrat in ceata totala. De ce ne legam de acest termen, mai ales la o linie de credit, pentru ca banuiesc ca este obtinut de la o institutie acreditata cf. CF.
Deci, cum calculati gradul de indatorare? Il umflati?!
Incadrarea liniei de credit in categoria creditelor pe termen scurt sau lung nu este chiar lipsita de importanta pentru ca in bilant aceste sume trebuie sa fie inregistrate/raportate in categoriile respective de datorii/pe termen lung sau scurt .Aici -mai sus - s-a facut referire in special la obligativitatea reevaluarii acestor credite la cursul BNR/31.12.07, indiferent de durata lor,daca sunt in valuta- si la parerea unui 'expert' -ca nu se includ aici liniile de credit.In ceea ce priveste gradul de indatorare, se calculeaza ,dupa cate stiu si eu,doar in cazul acelor credite pentru care dobanzile si dif.de curs sunt supuse limitarii sau mai bine zis sunt sau nu integral deductibile in functie de GI,cf.CF.



#15 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 January 2008 - 09:30 AM

Vezi postareaCristina M.Z., la Jan 28 2008, 10:53 PM, a spus:

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 28 2008, 11:18 AM, a spus:

Vezi postareaCristina M.Z., la Jan 18 2008, 10:25 AM, a spus:

Vezi postareastefy, la Jan 18 2008, 10:49 AM, a spus:

..
..
Eu una am intrat in ceata totala. De ce ne legam de acest termen, mai ales la o linie de credit, pentru ca banuiesc ca este obtinut de la o institutie acreditata cf. CF.
Deci, cum calculati gradul de indatorare? Il umflati?!
Incadrarea liniei de credit in categoria creditelor pe termen scurt sau lung nu este chiar lipsita de importanta pentru ca in bilant aceste sume trebuie sa fie inregistrate/raportate in categoriile respective de datorii/pe termen lung sau scurt .Aici -mai sus - s-a facut referire in special la obligativitatea reevaluarii acestor credite la cursul BNR/31.12.07, indiferent de durata lor,daca sunt in valuta- si la parerea unui 'expert' -ca nu se includ aici liniile de credit.In ceea ce priveste gradul de indatorare, se calculeaza ,dupa cate stiu si eu,doar in cazul acelor credite pentru care dobanzile si dif.de curs sunt supuse limitarii sau mai bine zis sunt sau nu integral deductibile in functie de GI,cf.CF.
Explica dupa ce principiu consideri linia datorie pe tr.lung? Multumesc!
Cu evaluarea datoriilor si creantelor in valuta sunt perfect de acord, indiferent ce tip de credit ai adica inclusiv linia.
%%%




***



#16 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 31 January 2008 - 10:58 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 31 2008, 10:30 AM, a spus:

Vezi postareaCristina M.Z., la Jan 28 2008, 10:53 PM, a spus:

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 28 2008, 11:18 AM, a spus:

Vezi postareaCristina M.Z., la Jan 18 2008, 10:25 AM, a spus:

Vezi postareastefy, la Jan 18 2008, 10:49 AM, a spus:

..
..
Explica dupa ce principiu consideri linia datorie pe tr.lung? Multumesc!
Cu evaluarea datoriilor si creantelor in valuta sunt perfect de acord, indiferent ce tip de credit ai adica inclusiv linia.
1. De regula ,prin capital imprumutat (inclus in categoria datoriilor pe termen lung) se intelege suma creditelor si imprumuturilor pe termen lung,adica se refera la cele pentru care durata de rambursare depaseste un an.Creditul pe termen scurt /linia de credit ,care se incadreaza in termenul de sub un an,nu se considera capital imprumutat *cu exceptia cazurilor in care exista prelungiri ale contractului initial pentru credit pe termen scurt sau linie de credit si astfel termenul/durata cumulata incepand de la prima acordare depaseste un an .Sunt si eu situatia aceasta si am avut si in anii precedenti linii de credit prelungite sau renegociate ,pe care -in cele din urma- trebuia sa le consider asimilate celor pe termen lung,sa le includ in capitalul imprumutat si sa le evidentiez la datorii pe termen lung in bilant .,in cazul in care se refereau la acelasi contract.(Am primit explicatii in acest sens si de la inspectorul nostru fiscal)
2."......
Ref. Decizii emise de organele de solutionare a
contestatiilor din M.F.P. - A.N.A.F.
....

"În capitalul împrumutat se includ și creditele sau împrumuturile care au un termen
de rambursare mai mic de un an, în situația în care există prelungiri
ale acestui termen, iar perioada de rambursare curentă, însumată cu perioadele de rambursare
anterioare ale creditelor sau împrumuturilor pe care le prelungesc, depășește un an"
...
Ministerul Finantelor Publice - DGTI"
3.Definirea notiunii de 'capital imprumutat' apare si la pct.63 de expl.art.23,din normeCF ,cu acelasi text.
In fine, fiecare dintre noi interpreteaza cum considera ca a inteles o reglementare sau alta,o notiune sau alta, pana in momentul in care suntem obligati sa intepretam altfel....



#17 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 31 January 2008 - 12:20 PM

am si eu o intrebare din aceiasi serie, daca la 31.12.2006 am reevaluat leasingul din soldul lui 167la cursul de 3.3817, cum calculez acum diferenta ca soldul e altul....normal...s-a micsorat evident pe parcursul anului?



#18 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 31 January 2008 - 01:37 PM

Vezi postareaalinaig, la Jan 31 2008, 12:20 PM, a spus:

am si eu o intrebare din aceiasi serie, daca la 31.12.2006 am reevaluat leasingul din soldul lui 167la cursul de 3.3817, cum calculez acum diferenta ca soldul e altul....normal...s-a micsorat evident pe parcursul anului?

La ratele de leasing ramase. iti trimit anexat model.

Fisiere atasate


irina



#19 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 31 January 2008 - 02:57 PM

Sper sa va foloseasca.
irina



#20 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 31 January 2008 - 04:23 PM

Am incheiat un contract de leasing anul trecut, 2007. La calculul diferentelor de curs (am avut furnizori si debitori externi) nici nu m-am gandit ca trebuie reevaluat si contul 167. Deci declaratia s-a facut gresit. Va rog sa-mi spuneti cum e bine sa fac. As mai putea sa inregistrez aceste diferente la 31.12.2007 si sa refac celelalte inregistrari (impozitul pe profit, inchiderea conturilor. Sau e mai bine sa fac corectiile necesare in Ianuarie 2008? Si apoi trebuie depusa rectificativa la declaratie, nu? Va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL