Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casare institutiile publice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

casare institutiile publice

7 replies to this topic

#1 adynely

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 17 January 2008 - 12:00 PM

Buna ziua! Am si eu o mica intrebare.Lucrez de putin timp intr-o institutie publica locala si am facut inventariere la sfarsitul anul 2007.Am intocmit si procesul verbal de coatere la casare care trebuie aprobat de ordonatorul principal de credite.Dar contabila de aici imi spune ca acest proces verbal trebuie aprobat de consiliul local si nu de ordonator. Ma puteti ajuta cu o baza legala?Este adevarat ca imi trebuie aprobarea consiliului local?



#2 Aligiv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:Constanta, Romania

Postat 17 January 2008 - 12:45 PM

Vezi postareaadynely, la Jan 17 2008, 12:00 PM, a spus:

Buna ziua! Am si eu o mica intrebare.Lucrez de putin timp intr-o institutie publica locala si am facut inventariere la sfarsitul anul 2007.Am intocmit si procesul verbal de coatere la casare care trebuie aprobat de ordonatorul principal de credite.Dar contabila de aici imi spune ca acest proces verbal trebuie aprobat de consiliul local si nu de ordonator. Ma puteti ajuta cu o baza legala?Este adevarat ca imi trebuie aprobarea consiliului local?

Art. 36 alin.1 lit. c. din Legea nr.215/2001 , republicata: Consiliul local are atribuții privind administrarea domeniului public și privat al comunei, orașului sau municipiului;
Art. 36 alin.5 În exercitarea atribuțiilor prevăzute la alin. (2) lit. c), consiliul local:
a) hotărăște darea în administrare, concesionarea sau închirierea bunurilor proprietate publică a comunei, orașului sau municipiului, după caz, precum și a serviciilor publice de interes local, în condițiile legii;
Art. 123. - (1) Consiliile locale și consiliile județene hotărăsc ca bunurile ce aparțin domeniului public sau privat, de interes local sau județean, după caz, să fie date în administrarea regiilor autonome și instituțiilor publice, să fie concesionate ori să fie închiriate. Acestea hotărăsc cu privire la cumpărarea unor bunuri ori la vânzarea bunurilor ce fac parte din domeniul privat, de interes local sau județean, în condițiile legii.

AliG.



#3 Aligiv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:Constanta, Romania

Postat 17 January 2008 - 01:01 PM

Art. 45. - (3) Hotărârile privind patrimoniul se adoptă cu votul a două treimi din numărul total al consilierilor locali în funcție.
AliG.



#4 adynely

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 17 January 2008 - 01:44 PM

Eu vreau sa stiu daca scoaterea la casare a unor scaune, mese, masini stricate etc. din primarie necesita hotararea consiliului local si nu a ordonatorului principal de credite.
Concesionarea sau inchirierea bunului public sau privat stiu ca trebuie aprobate de consiliul, dar casarea unor scaune trebuie aprobata de ei?Conform normelor de inventariere din 2004 ele trebuie aprobate de ordonatorul principal de credite.
Multumesc pentru raspunsuri!

Aceasta postare a fost editata de adynely: 17 January 2008 - 01:46 PM




#5 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 17 January 2008 - 07:29 PM

PV de casare se aproba de ordonatorul de credite cf OMFP nr.1753/2004



#6 AdiCintean

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 18 January 2008 - 08:41 AM

-la noi consiliul local a casat strand si camin cultural :):)

Fisiere atasate





#7 adynely

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 18 January 2008 - 12:44 PM

Vezi postareaNedelcu Gabriela, la Jan 17 2008, 05:29 PM, a spus:

PV de casare se aproba de ordonatorul de credite cf OMFP nr.1753/2004
Multumesc din suflet pentru raspuns!

Aceasta postare a fost editata de adynely: 18 January 2008 - 12:45 PM




#8 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 18 January 2008 - 10:13 PM

Potrivit art. 22, alin(1), (2) din Ordonanta Guvernului nr.81/2003- privind reevaluarea și amortizarea activelor fixe aflate în patrimoniul instituțiilor publice, Scoaterea din funcțiune a activelor fixe corporale, necorporale și în curs se face cu aprobarea ordonatorului principal sau secundar de credite, după caz., precum si La instituțiile publice la care conducătorii îndeplinesc atribuțiile ordonatorilor terțiari de credite, scoaterea din funcțiune a activelor fixe corporale, necorporale și în curs se va face cu aprobarea ordonatorului principal sau secundar de credite, după caz, în funcție de subordonare. . Deci pentru casare nu trebuie aprobarea consiliului local, e suficienta aprobarea primarului.

Referitor la casarea strandului si a caminului cultural ....nu stiu ce as putea sa zic, dar e o ciudatenie mare cat casa poporului.... Pai cum sa caseze asa ceva???Astea nu apartin de domeniul public sau privat? :lostit (13): :thumbup: :lnr (21): Curtea de conturi de parere are?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL