Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitare


4 replies to this topic

#1 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 16 January 2008 - 11:26 AM

BUNA ZIUA,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Sunt angajata la o societate ca agent vanzari. Pana acum am avut salariu de baza care se impozita conform legii si un anumit procent din vanzari. Acest procent din vanzari nu era trecut pe nicaeri era intelegerea dintre mine si patron. De la inceputul anului am fost anuntat ca nu mai poate sa-mi dea acesti bani decat intr-o modalitate legala: fie prin salariu pe stat fapt care pe mine m-ar dezavantaja enorm datorita darilor prea mari la stat fie printr-o alta metoda. Va rog daca ma puteti ajuta in acest sens. Ce forma legala as mai avea sa-mi incasez veniturile in asa fel incat sa platesc cat mai putin la stat? Contract de comision? PFA? Ce voi platii la ele?
Va multumesc



#2 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 16 January 2008 - 08:23 PM

Cu tot respectul, dar patroana ta n-are contabil? Nici macar respect de sine nu are daca ti-a spus tie sa te interesezi pentru o problema care o intereseaza in mod DIRECT. In sfarsit, pentru tine raspund pentru ca te-a bagat la inaintare, desi nu merita acest MARE FAVOR. Pentru a fi bine pentru amandoua poate sa-ti dea comisionul in diurna. La diurna nu se platesc impozite si suma nu e limitata, doar ca 26 lei ( era anul trecut, acum nu stiu ) se trec pe cheltuieli deductibile si tot ce depaseste se trec pe cheltuieli nedeductibile. Restul actelor ce trebuie intocmite o privesc, ca e fata mare. :lostit (13):




#3 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 16 January 2008 - 11:08 PM

pai problema nu e asa simpla. idea e ca comisioanele mele lunare ajunge la 5000 - 7000 ron. asta e motivul pentru care eu ar trebui sa gasesc o portita sa platesc mai putin la stat. nu spun ca nu as vrea sa platesc nimic la stat... dar daca il trec la salariu ajung la concluzia ca alerg degeaba pana la 10 noaptea.



#4 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 17 January 2008 - 01:19 PM

te inregistrezi , autorizezi, ( finante , primarie ) ca persoana fizica ce obtine venituri din activitati independente de natura comerciala . inchei contract cu societatea si platesti doar impozit pe venit . dar mergi putin la codul fiscal , de pe la art. 46 si te lamuresti mai bine .



#5 libra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 17 January 2008 - 06:18 PM

Completare:
Primarie -> O.R.C. - > Finante

Mergi apoi la Casa de Asigurari de Sanatate, iti faci contract de asigurare si platesti si acolo, tu cu manuta ta, asigurari de sanatate, in functie de venituri.
Ar mai fi parca si catre Casa de Pensii ceva plati de facut.

Nu inteleg de ce te plangi atata. Toate reprezentantele auto isi platesc angajatii din vanzari in functie de performante si sistemul e la fel: un salariu decent pe stat de plata si restul pe factura de la PFA. Totul legal, corect si impozitat.
Este cea mai ieftina varianta legala. Diferenta fata de a primi totul pe statul de plata este ca scapi (si tu si patroana de cele cateva fonduri speciale) + comisionul ITM.

La urma urmei, 5.000.-7.000 RON pe langa salariu sunt destui bani. Multi dintre cei de pe aici nu castiga atat si poate muncesc la fel de mult.

Aceasta postare a fost editata de libra: 17 January 2008 - 06:20 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL