Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transmitere declaratie CNPAS prin e-mail - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Transmitere declaratie CNPAS prin e-mail

24 replies to this topic

#1 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2005 - 01:31 PM

Este cineva care a trimis decl. de CAS prin e-mail?

Societatea noastra a incheiat un PV cu CNPAS si ei ne-au dat adresa de e-mail bucuresti.declaratii@cnpas.ro la care sa trimitem lunar fisierele pt declaratia lunara pt BASS. In acelasi PV se mentioneaza asumarea de catre noi a obligatiei de a nu ne mai prezenta la ghiseu ce declaratiile si discheta.

Problema e ca mesajul nostru nu a ajuns la ei, l-am retransmis deja de 3 ori si degeaba. Mi s-a spus ca au probleme cu serverul si sa mai incerc.

Mai este cineva in situatia asta? Si ce ati facut sau ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Ioana



#2 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2005 - 01:37 PM

[quote="Dory"]Este cineva care a trimis decl. de CAS prin e-mail?

Pe mine m-au "sfatuit" functionarele de la biroul unde se fac procesele verbale de la Casa de pensii Bucuresti sa procedez ca pana acum! Adica sa facem "coada" la care tin ei atat de mult, deoarece sistemul de primire prin e-mail nu este pus la punct in totalitate!
Mai incearca!




#3 Anca2

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2005 - 04:58 PM

Dory adresa pentru declaratii somaj este buc_decl@ajofm.anofm.ro .
Eu trimit de mult declaratiile pe mail si mie mi-au trimis de fiecare data raspunsul inapoi daca au fost corecte sau nu si daca au fost preluate in baza de date.
Sfatul meu e sa incerci sa le trimiti si tu pentru ca e mult mai usor si mai simplu, decat sa te duci pana acolo si sa stai la cozile acelea interminabile. Dupa ce primesti raspunsul de la ei, tot pe mail, ii dai print si il pui langa declaratia aferenta lunii respective.
Bafta



#4 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2005 - 08:29 PM

intrebarea se refera la declaratii cas,Anca 2



#5 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 27 March 2005 - 11:30 PM

Nu stiu daca am inteles bine sau nu:
este acelasi sistem ca si cu declaratiile de la somaj?adica se face in prealabil o cerere prin care soliciti aprobarea de a trimitr declaratile prin e-mail?



#6 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2005 - 08:08 PM

am inteles ca merge doar la marii contribuabili



#7 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2005 - 05:55 PM

Andreea` a spus:

am inteles ca merge doar la marii contribuabili
La Casa de pensii.. Buc. orice agent economic poate utiliza sistemul electronic de trimitere a declaratiilor de CAS, doar ca trebuie incheiat un proces verbal la sediul lor (In Vitan la et. 1 cu intrarea in stanga lifturilor)! Dupa trimitere prin sistemul electronic se expediaza prin posta si situatiile listate! Pana la urma... "tot coada"!



#8 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 23 May 2005 - 10:41 AM

adica scap de coada de la cas si dau de aia de la posta. nu, multumesc.



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2005 - 03:51 PM

mai dragilor, astia sunt sanatosi la cap?
CUM ADICA LE MAI PUI SI LA POSTA?

pai daca le pui din prima la posta care-i chichirezul?



#10 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2005 - 07:36 PM

Dupa cum a-ti remarcat, n-ar fi nici un avantaj, doar ca se pot trimite ulterior ( cand prinzi ghiseul postal liber)! Dar o rezolvare ar fi totusi, prin expedierea prin "depunatori platiti" (acele persoane dupa care nu trebuie sa te asezi la coada)!



#11 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 May 2005 - 07:05 PM

cred ca este o mare porcarie;zic sa mai asteptam,in speranta ca vor proceda in cele din urma ca cei de la somaj;sa nu le dam ocazia sa-si rada de noi,pentru ca eu asa inteleg din propunerea lor;sunt suparata!!!!



#12 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2005 - 03:04 PM

mie de la pensii mi s-a spus ca pot trimite prin mail declaratiile dar sa le aduc in termen si la ghiseu, listate.



#13 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2005 - 05:02 PM

ca fapt divers, le trimiti si pe mail?



#14 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 21 June 2005 - 08:31 PM

unitatea noasta s-a interesat de treaba asta si ni s-a spus ca le putem pune pe e-mail (un pv incheiat anterior) dar trebuiesc aduse si la ghiseu, in termen,asa ca......nici o sfaraiala......



#15 jenit

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 May 2006 - 09:07 PM

Anca2 a spus:

Dory adresa pentru declaratii somaj este buc_decl@ajofm.anofm.ro .
Eu trimit de mult declaratiile pe mail si mie mi-au trimis de fiecare data raspunsul inapoi daca au fost corecte sau nu si daca au fost preluate in baza de date.
Sfatul meu e sa incerci sa le trimiti si tu pentru ca e mult mai usor si mai simplu, decat sa te duci pana acolo si sa stai la cozile acelea interminabile. Dupa ce primesti raspunsul de la ei, tot pe mail, ii dai print si il pui langa declaratia aferenta lunii respective.
Bafta
ma intereseaza si pe mine cum trimiti declaratiile la somaj
care sunt fisierele si cum le atasezi
multumesc
jeni



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 May 2006 - 08:07 AM

jenit a spus:

Anca2 a spus:

Dory adresa pentru declaratii somaj este buc_decl@ajofm.anofm.ro .
Eu trimit de mult declaratiile pe mail si mie mi-au trimis de fiecare data raspunsul inapoi daca au fost corecte sau nu si daca au fost preluate in baza de date.
Sfatul meu e sa incerci sa le trimiti si tu pentru ca e mult mai usor si mai simplu, decat sa te duci pana acolo si sa stai la cozile acelea interminabile. Dupa ce primesti raspunsul de la ei, tot pe mail, ii dai print si il pui langa declaratia aferenta lunii respective.
Bafta
ma intereseaza si pe mine cum trimiti declaratiile la somaj
care sunt fisierele si cum le atasezi
multumesc
jeni
cap1.dbf si cap2.dbf



#17 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 May 2006 - 08:56 AM

jenit: pentru bucuresti adresa este: buc_decl@ajofm.anofm.ro
atasezi cele 2 capitole dbf generate de program si gata
dar inainte sa te apuci de asta trebuie sa depui la Registratura AMOFM bucuresti (Spatarul Preda) o cerere in care sa mentionezi (pe langa datele de identificare ale firmei) adresa de mail care va fi folosita pentru trimiterea declaratiilor precum si datele de identificare ale persoanei imputernicite sa faca asta.
La CAS nu ma bag, ca e prea complicat. mai bine ma duc si le depun.
la somaj le rezolv asa de cel putin 1 an si e OK
la ITM si CASS abia am inceput, dar merge.
daca cumva patiti ca mine si dupa ce incarcati fisierele la CASS, va vin pe e-mail confirmarile care trebuiesc printate, semnate, stampilate si trimise la ei. eu ieri cand am incercat sa deschid confirmarile, Adobe mi-a cerut parola ca sa vad documentul. am trimis mail inapoi (replay) si aproape instantaneu am primit raspuns cu scuzele de rigoare si mesajul: generati cofirmarile din nou". poate patiti la fel. nu intrati in panica.



#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2006 - 01:20 AM

Multumim pentru informare. am patit asemenea cu confirmarile la casmb...parola!!!...de aproape o sapt trimit reclamatii la casmb pentru a remedia cumva problema...sper sa se rezolve cu replay-ul pe care l-am dat acum. multumim mult. :D
Madalina



#19 erica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2006 - 08:49 AM

Asa este ,cei de la CAS le primesc pe mail (cu un pv inregistrat in prealabil)dar le vor si prin posta ,deci baza este tot "ghiseul".Numai cei de la somaj le primesc numai prin mail si-ti dau confirmarea repede si totul este OK.CINSTE LORsa invete si ceilalti de la ei cum se pun bazele de date si sistemul in ordine :smt041



#20 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2006 - 10:36 AM

[quote=erica]Asa este ,cei de la CAS le primesc pe mail (cu un pv inregistrat in prealabil)dar le vor si prin posta
Eu zic sa nu va pripiti cu aprecierile privind sistemul de declaratii.
Spre deosebire de alte declaratii, declaratiile de la CNPAS trebuiesc completate cu declaratiile scrise si stampilate dintr-un motiv foarte serios. In instanta, se cer documente stampilate nu fisiere transmise prin mail.
Dupa parerea mea, baza de date de la CNPAS este cea mai buna fata de celelalte. Si, incepand de anul acesta se scaneaza toate cartile de munca si se compara cu declaratiile si platile efective.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL