Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transmitere declaratie CNPAS prin e-mail - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Transmitere declaratie CNPAS prin e-mail

24 replies to this topic

#21 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2006 - 07:32 PM

cine are procesul verbal de la CAS pentru trimiterea electronica a declaratiilor, nu face un pustiu de bine sa mi-l trimita si mie, in masura posibilitatilor, pe adresa: andreea_w2000@yahoo.com?
Multumiri.



#22 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2006 - 10:07 PM

Formularul il completezi cu pixul , ca de-aia sunt ........... . Asa mi-a spus functionara de la CAS , dupa ce m-a certat ca am completat datele firmei in Word . I-am cerut scuze si i-am promis ca data viitoare nu voi mai face o asemenea greseala ! Nu stiu daca a inteles.




#23 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 07:45 AM

...si dupa ce am trimis declaratia prin emaill nu-mi trimite ei o confirmare pe care apoi s-o pun la posta (ca la sanatate) ???Eu pun la posta declaratia pur si simplu ca si cand n-am depus nimic???Oaiureala,ca sa nu se zica ,,,ca nu-s in pas cu tehnica!!



#24 iulius

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 June 2006 - 10:57 AM

In legislatia aferenta declaratiilor de mediu este prevazuta transmiterea lor in format electronic, semnate electronic. M-am interesat zilele astea in legatura cu semnatura electronica (Legea 455/2001) si am aflat ca dispozitivul de securitate pentru cheia privata costa 50 euro, abonamentul anual pentru "utilizarea sistemului" 50 euro. Nu este mult, iar e-mail-urile (documentele, fisierele) semnate electronic sunt acceptate ca probe in justitie.
Daca toate declaratiile s-ar putea depune (si) asa, ar fi mult mai simplu pentru toata lumea.
Am intrebat la CASMB si mi-au raspuns ca depunerea si pe suport de hartie e prevazuta de lege; cei da la ITM (inca) nu mi-au raspuns.
Poate sa ma lamureasca cineva daca, si in ce masura un document electronic semnat electronic poate inlocui documentul pe suport de hartie?
Ca o observatie suplimentara: declaratiile CAS nu se retin decat electronic, cele pe care le prezinti la ghiseu sunt restituite dupa ce se aplica stampila si numarul de inregistrare. Asta inseamna ca doar societatea va detine documentul legal ce poate constitui proba in justitie. Fata de aceasta situatie varianta cu semnatura electronica ar fi mai in regula, cu atat mai mult, cu cat in varianta utilizata acum poate interveni eroarea umana, in sensul ca persoana de la ghiseu sa preia ceva de pe discheta, iar pe declaratiile pe care da numar de inregistrare sa fie altceva. Cu toata priceperea si atentia acestor persoane nu se poate exclude aceasta posibilitate.



#25 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2006 - 01:42 PM

tomane a spus:

Eu zic sa nu va pripiti cu aprecierile privind sistemul de declaratii.
Spre deosebire de alte declaratii, declaratiile de la CNPAS trebuiesc completate cu declaratiile scrise si stampilate dintr-un motiv foarte serios. In instanta, se cer documente stampilate nu fisiere transmise prin mail.
Dupa parerea mea, baza de date de la CNPAS este cea mai buna fata de celelalte. Si, incepand de anul acesta se scaneaza toate cartile de munca si se compara cu declaratiile si platile efective.
Cred ca nu esti la curent cu ultimele "noutati" :twisted: .
Cei de la Casa de pensii nu mi-au mai oprit de mult exemplarul pentru ei. Mi-l dadeau inapoi dupa ce introduceau datele de pe discheta. Acum trimit prin e-mail si TREBUIE sa trimit documentul cu confirmare de primire de la ei. Prin urmare de la unii vor avea documente stampilate pentru instanta iar de la altii nu.
In plus, cum se vede pe un alt topic ( si eu am problema asta :twisted: ) degeaba ai documentul tau semnat, stampilat, cu viza ca l-ai depus. Poti avea surpriza sa-ti lipseasca din stagiul de cotizare niste luni !!! Si te duci frumos sa rezolvi problema. PROBLEMA lor, nu a ta, ca tu ai fost corect.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL