Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mijloace fixe second hand - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mijloace fixe second hand


31 replies to this topic

#1 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 June 2007 - 02:24 PM

Firma mea a cumparat din afara un cuptor pt panificatie second hand. Cum pot sa-l amortizez?? Nu-i stiu nici valoarea de cumparare initiala, nici amortizarea cumulata pana in momentul cumpararii...si..nu stiu cum sa procedez...La un mijloc de transport, poti vedea numarul de km, sau chestii de genul asta, dar la un cuptor... :smile:

Poate cineva sa ma ajute?...pls

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 04:57 PM




#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 June 2007 - 11:00 AM

pls...nu a cumparat nimeni, niciodata un mijloc fix second?? :smile: ...cum se procedeaza cu amortizarea?....




#3 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 21 June 2007 - 02:10 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jun 21 2007, 11:00 AM, a spus:

pls...nu a cumparat nimeni, niciodata un mijloc fix second?? :smile: ...cum se procedeaza cu amortizarea?....


Ideal ar fi ca o comisie sa faca evaluarile necesare de catre comisie specializata.
Dar e posibil ca administratorul sa intocmeasca o hotarire prin care se stabileste durata ramasa de amortizat.



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 June 2007 - 02:29 PM

Vezi postareaana c, la Jun 21 2007, 03:10 PM, a spus:

Ideal ar fi ca o comisie sa faca evaluarile necesare de catre comisie specializata.
Dar e posibil ca administratorul sa intocmeasca o hotarire prin care se stabileste durata ramasa de amortizat.


..da, dar spre ex, daca initial cuptorul a avut o valoare de 10.000 euro, iar eu l-am cumparat cu 6.000, iar proprietarul l-a folosit 1 an si apoi mi l-a vandut mie, as putea sa-mi amortizez toata valoarea...asta e...nu stiu nimic despre el, doar ca...l-am cumparat, si...nu e nou... :smile:



#5 Cocis Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 21 June 2007 - 02:39 PM

Nu conteaza cat au amortizat altii pe tine te intereseaza sa amortizezi valoare pe care ai platit-o tu pe el pe o perioada mai mica sau egala cu durata maxima de folosinta pentru grupa lui



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 June 2007 - 02:49 PM

...ok, merci,...o sa incerc sa gasesc si vreo reglementare privind amortizarile...dar, parca am mai cautat odata si...nu am gasit...merci oricum...desi nu ar fi prea normal sa amortizez un mijloc fix, fara vreo baza privind motivul si modul in care am ajuns la metoda respectiva...ma gandesc ca ar putea exista o situatie in care cumpar un mijloc fix amortizat complet, la o valoare destul de mare (pp prin absurd), e normal ca acel mijloc fix sa fie amortizat de doua ori??...nu inseamna ca trag statul in piept?? :smile:



#7 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 10 October 2007 - 10:45 AM

Buna ziua! Daca ma poate cineva ajuta, va rog!
Firma la care lucrez a semnat in sept 2007 un contract de leasing financiar extern cu o firma din Austria pentru achizitia unui tir second hand( an fabricatie 2005). Trebuie sa completez D390? Cum calculez amortizarea tirului ( este fabricat in 2005 si valoarea din ctr de leasing este de 40000 eur, prima rata se plateste in dec 2007).
Multumesc!



#8 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 11 October 2007 - 08:36 AM

Mijloacele de transport pot fi amortizate in functie de km parcursi. Fi atenta la un art. din primul nr. al revistei de contabilitate. Ai acolo ceva date despre amortizare.



#9 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 09 April 2008 - 08:12 AM

Buna ziua!

Vizitez de cava timp site-ul asta si imi place foarte mult! Vreau sa mai zic,inainte de a relata problema mea, ca am toata consideratia pt toti cei care au ajutat si ajuta pe cei care au nevoie de sfaturi si raspunsuri la problemele lor. Cu aceasta ocazie pot sa zic ca nu sunt mandra de mine,deoarece am cont de 2 ani pe acest site si nu m-am simtit in stare sa raspund la nici o problema pana acum...m-am considerat si inca ma consider o incepatoare nesigura nici pe putinul pe care il stie.... :pullhair: Imi cer iertare!

In fine, va zic acuma problema mea,in speranta ca ma veti ajuta:
O firma infiintata in sept.2007 isi schimba in martie ob.de activitate in 4120-Lucrari de constructii a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale; administratorii(2 asociati)achizitioneaza din Italia mijloace fixe second-hand (unele cu,altele fara factura....). Au platit utilajele respective,dar italienii nu le-au dat chitante si de-abia le-au facut si facturile despre care vi-am vorbit inainte...

Acuma ce ar trebui facut? cum s-ar putea inregistra utilajele? administratorii zic ca nu o sa mai poata sa faca rost de chitante,asa ca o sa ramana pe vecie soldul asta pe furnizori?! Si in plus ar trebui facuta si declaratia intrastat nu?

Va rog sa ma ajutati daca puteti si ma scuzati ca am scris asa de mult! Multumesc!



#10 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 09 April 2008 - 09:01 AM

" Si in plus ar trebui facuta si declaratia intrastat nu?"

Iti dau un raspuns partial : Declaratia Intrastat se face lunar doar daca ai depasit achizitiile cumulat pana la sfarsitul anului sau in cursul anului in valoare de peste 300.000lei, din luna urmatoare. Deci daca ai pana la mart 2008 achizitii cumulate de la inceputul anului peste acest prag, trebuie sa faci declaratia incepand cu luna mart. 2008 si sa o declari pana in 14 luna urmatoare si apoi in continuare lunar chiar daca este cu zero. Pentru mai multe detalii intra pe situl lor : www.intrastat.ro.
Nu uita sa le declari in D300 la achizitii.



#11 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 09 April 2008 - 09:53 AM

Nu uita sa le declari in D300 la achizitii.

Multumesc foarte mult pt raspuns!Chiar daca este partial,m-ai ajutat!Intr-adevar este vorba de pragul de 300.000 ron iar firma nu a mai avut pana acuma achizitii intracomunitare si aceste utilaje nu depasesc respectivul prag...deci nu trebuie decl.intrastat; inca o data MULTUMESC! :pullhair:



#12 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 09 April 2008 - 10:17 AM

Nu cumva ar fi o posibilitate sa le inregistrez ca aport in natura la capitalul firmei? Doar ca ar trebui sa fac dovada proprietatii si facturile sunt pe firma deja....plus ca ar trebui sa fie si un evaluator....Pur si simplu nu stiu care ar fi solutia :pullhair:



#13 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 09 April 2008 - 06:38 PM

Nu poate nimeni sa ma ajute cu un raspuns?
Please!



#14 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 10 April 2008 - 10:18 AM

Nimeni inca? :pullhair:



#15 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 11 April 2008 - 07:56 AM

Chiar nu considera nimeni ca ar trebui sa primesc un raspuns? Macar sa mi se spuna ca nu se stie o solutie la problema mea si macar tot as fi cat de cat multumita ca mi-a raspuns cineva intr-un fel sau altul.....Multumesc pt.intelegere



#16 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 April 2008 - 08:32 AM

Ma depaseste..., desi nu cred ca te multumeste raspunsul.



#17 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 11 April 2008 - 08:53 AM

Multumesc oricum pt raspuns a.d.n. Si pe mine ma depaseste cu mult ca doar din aceasta cauza am cerut ajutorul,dar inca o data multumesc :pullhair:



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2008 - 09:44 AM

Vezi postareaandreea cristina, la Apr 9 2008, 09:12 AM, a spus:

O firma infiintata in sept.2007 isi schimba in martie ob.de activitate in 4120-Lucrari de constructii a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale; administratorii(2 asociati)achizitioneaza din Italia mijloace fixe second-hand (unele cu,altele fara factura....). Au platit utilajele respective,dar italienii nu le-au dat chitante si de-abia le-au facut si facturile despre care vi-am vorbit inainte...
Daca utilajele au fost platite poti inchide contul de furnizori prin achitarea sumelor de catre asociati, cu banii cu care crediteaza societatea, pe baza unui contract de creditare, in care specifica si faptul ca plata utilajelor a fost facuta de catre ei. Daca utilajele nu au fost achitate, se face plata prin banca, conform facturilor sau contractelor incheiate si nu ai nevoie de chitante.



#19 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 April 2008 - 11:53 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 11 2008, 10:44 AM, a spus:

Daca utilajele nu au fost achitate, se face plata prin banca, conform facturilor sau contractelor incheiate si nu ai nevoie de chitante.


Eu cred ca tocmai asta e problema : sunt achitate, dar nu are chitante... e cam la negru... si nu stie cum sa le bage in firma.

Scuze, daca gresesc.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2008 - 12:41 PM

Vezi postareaa.d.n., la Apr 11 2008, 12:53 PM, a spus:

Eu cred ca tocmai asta e problema : sunt achitate, dar nu are chitante... e cam la negru... si nu stie cum sa le bage in firma.
Scuze, daca gresesc.
Nu are chitante dar are facturi pe numele firmei, autilajele au fost achizitionate de asociati si facturile au fost achitate de acestia, fara sa primeasca documente justificative pentru plata, sau au documente justificative pe numele lor, nu pe numele societatii. Aceste situatii se pot rezolva, in contabilitate se poate inregistra si achitarea facturilor cu un document justificativ intocmit de asociati, cum am explicat. Daca utilajele au fost achizitionate de asociati pe numele lor, printr-un contract de vanzare-cumparare se pot achizitiona de catre societate. Nu cred ca contabila ar dori sa inregistreze in contabilitate utilaje achizitionate „la negru”, daca nu avea nici-un fel de acte doveditoare refuza din start sa le inregistreze, altfel e evaziune fiscala si raspunde personal daca face inregistrari fictive:
L E G E 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale
Art. 9 (1) Constituie infractiuni de evaziune fiscala si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 la 8 ani si interzicerea unor drepturi, urmatoarele fapte savarsite in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale:
c) evidentierea in actele contabile sau in alte documente legale a cheltuielilor care nu au la baza operatiuni reale sau evidentierea altor operatiuni fictive;






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL