Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de constituire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli de constituire


19 replies to this topic

#1 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2008 - 11:11 PM

pot sa amortizez in prima luna toate cheltuielile de constituire?
care este limita, daca se pot inregistra?
eu am doar 300ron?
si legea spune ca in max 5 ani.



#2 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 18 January 2008 - 11:41 PM

Le poti recupera intr-o perioada de pana la 5ani de zile. Singura conditie ar fi aceea ca vei putea incepe amortizzarea cheltuielilor de constituire din prima luna in care inregistrezi profit. :wink:




#3 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2008 - 01:22 PM

Vezi postareaIaro, la Jan 18 2008, 11:41 PM, a spus:

Le poti recupera intr-o perioada de pana la 5ani de zile. Singura conditie ar fi aceea ca vei putea incepe amortizzarea cheltuielilor de constituire din prima luna in care inregistrezi profit. :wink:


mda. Asta nu stiam. si cum anul acesta se cumpara masini cred ca tre sa le tin minte pt anul viitor. Merci.



#4 DianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 08 February 2008 - 08:52 PM

Nu trebuie sa porti 300 ron dupa tine un an... poti sa il pui tot pe cheltuieli din prima luna. Cheltuielile de constituire SE POT amortiza dar nu este obligatoriu. Eu le trec pe 201 si apoi pe cheltuiala direct.



#5 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2008 - 09:34 PM

Vezi postareaDianaC, la Feb 8 2008, 10:52 PM, a spus:

Nu trebuie sa porti 300 ron dupa tine un an... poti sa il pui tot pe cheltuieli din prima luna. Cheltuielile de constituire SE POT amortiza dar nu este obligatoriu. Eu le trec pe 201 si apoi pe cheltuiala direct.

si eu am aceeasi situatie, la chelt. de constituire cu o valoare de 1000 ron, pot sa le inreg pe chelt.in luna platii ??
care ar fi inregistrarea contabila?
sa ne bazam numai pe precizarea din ordinul 1752/2005 unde scrie ''O entitate poate include chelt.de constituire la Active''

astept raspunsul,
Multumesc



#6 ligia1971

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 February 2008 - 06:14 PM

Buna,

Imi poate spune si mie cineva daca sunt corecte urmatoarele inregistrari privind cheltuielile de constituire:


5311=455
201=401
401=5311
681=280

Amortizarea o fac in 5 ani?

280=201


Va multumesc



#7 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 19 February 2008 - 09:47 PM

Vezi postarealigia1971, la Feb 19 2008, 08:14 PM, a spus:

Buna,

Imi poate spune si mie cineva daca sunt corecte urmatoarele inregistrari privind cheltuielile de constituire:


5311=455
201=401
401=5311
681=280

Amortizarea o fac in 5 ani?

280=201


Va multumesc


Eu amortizez cheltuielile de constituire in 10-12 luni. Ai citit undeva de 5 ani. sau doar ai auzit?

Aceasta postare a fost editata de Violeta Tihon: 19 February 2008 - 09:47 PM




#8 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 February 2008 - 11:12 AM

Vezi postarealigia1971, la Feb 19 2008, 06:14 PM, a spus:

Buna,

Imi poate spune si mie cineva daca sunt corecte urmatoarele inregistrari privind cheltuielile de constituire:


5311=455
201=401
401=5311
681=280

Amortizarea o fac in 5 ani?

280=201


Va multumesc


201=404
404=5311
The art of knowing is knowing what to ignore.



#9 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 29 March 2008 - 01:00 AM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Feb 19 2008, 09:47 PM, a spus:

Vezi postarealigia1971, la Feb 19 2008, 08:14 PM, a spus:

Buna,

Imi poate spune si mie cineva daca sunt corecte urmatoarele inregistrari privind cheltuielile de constituire:


5311=455
201=401
401=5311
681=280

Amortizarea o fac in 5 ani?

280=201


Va multumesc


Eu amortizez cheltuielile de constituire in 10-12 luni. Ai citit undeva de 5 ani. sau doar ai auzit?





OMFP 1752/ 2005

,, II.Active de natura cheltuielilor de constituire
71._
Cheltuielile de constituire sunt cheltuielile ocazionate de înființarea sau dezvoltarea unei entități (taxe și alte cheltuieli de înscriere și înmatriculare, cheltuieli privind emisiunea și vânzarea de acțiuni și obligațiuni, precum și alte cheltuieli de această natură, legate de înființarea și extinderea activității entității).
72._
(1)O entitate poate include cheltuielile de constituire la "Active", caz în care poate imobiliza cheltuielile de constituire. În această situație, cheltuielile de constituire trebuie amortizate în cadrul unei perioade de maximum cinci ani.
(2)În situația în care cheltuielile de constituire nu au fost integral amortizate, nu se face nici o distribuire din profituri, cu excepția cazului în care suma rezervelor disponibile pentru distribuire și a profitului reportat este cel puțin egală cu cea a cheltuielilor neamortizate.
73._
Sumele înregistrate la "Cheltuieli de constituire" trebuie explicate în note. ''
vioreld



#10 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2008 - 04:02 PM

Iaro, unde scrie ca poti amortiza chelt de constituire numai daca ai profit?!...poate mi-a scapat mie...
Madalina



#11 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2008 - 03:12 PM

Eu am infiintat societatea avand facilitatile acordate studentilor si am platit pt constituire o suma mica. E vreo problema daca nu le mai inregistrez?! Am copie de pe adeverinta de student pe care am depus-o la RC. As putea sa o trec conforma cu originalul si sa trec cheltuieli scutite in baza HG 166 + stampila societatii?

Multumesc mult!



#12 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 07 July 2008 - 03:47 PM

cheltuielile de contituire nu trebuie neaparat sa fie imobilizate, se pot trece drept cheltuiala lunii(exercitiului) curente.
daca insa se imobilizeaza, se amortizeaza intr-o perioada de max.5ani(se poate si pe perioada mai mica).
NM la Legea nr.15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale si necorporale, cu modificarile ulterioare:
"17. Activele necorporale prevăzute la art. 7 din lege se amortizează astfel:
a) cheltuielile de constituire și cheltuielile de cercetare-dezvoltare se amortizează în maximum 5 ani;"
Bea



#13 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2008 - 03:58 PM

Vezi postareaBea, la Jul 7 2008, 04:47 PM, a spus:

cheltuielile de contituire nu trebuie neaparat sa fie imobilizate, se pot trece drept cheltuiala lunii(exercitiului) curente.
daca insa se imobilizeaza, se amortizeaza intr-o perioada de max.5ani(se poate si pe perioada mai mica).
NM la Legea nr.15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale si necorporale, cu modificarile ulterioare:
"17. Activele necorporale prevăzute la art. 7 din lege se amortizează astfel:
a) cheltuielile de constituire și cheltuielile de cercetare-dezvoltare se amortizează în maximum 5 ani;"

Ok! Deci nu-i nimic daca nu amortizez sau nu trec pe cheltuieli!!? Suma platita e foarte mica si am considerat ca nu prea isi avea locul la imobilizari (m-a costat mai mult drumul decat infiintarea in sine :thumbup: ), iar de faptul ca pot fi trecute ca si cheltuiala, inca nu stiam.

Multumesc inca o data Bea. Ai fost foarte draguta si mi-ai raspuns la multe intrebari pe aici pe forum. Sper ca vreodata sa te pot ajuta si eu cu ceva. :frusty:



#14 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 07 July 2008 - 04:04 PM

de amortizat daca nu-i amortizezi, nici o problema, insa nici acum, si nici pe viitor sa nu faci greseala sa omiti sa treci in ctb. vre-un act emis pentru societatesau in numele societatii.
chiar de ar fi vorba de 1 ban, sa le treci pe cheltuieli. daca si tu esti in situatia de a nu desfasura activitate si cu declaratia de depus in acest sens la MF, trece-le pe ch. in avans, dar sa nu le "arunci la gunoi".

cu placere, si alta data. :frusty:

sper sa ai bunavointa de care vorbesti(chiar daca nu fata de mine personal) fata de ceilalti membri. :thumbup: multumesc si eu.
Bea



#15 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2008 - 04:56 PM

Vezi postareaBea, la Jul 7 2008, 05:04 PM, a spus:

de amortizat daca nu-i amortizezi, nici o problema, insa nici acum, si nici pe viitor sa nu faci greseala sa omiti sa treci in ctb. vre-un act emis pentru societatesau in numele societatii.
chiar de ar fi vorba de 1 ban, sa le treci pe cheltuieli. daca si tu esti in situatia de a nu desfasura activitate si cu declaratia de depus in acest sens la MF, trece-le pe ch. in avans, dar sa nu le "arunci la gunoi".

cu placere, si alta data. :thumbup:

sper sa ai bunavointa de care vorbesti(chiar daca nu fata de mine personal) fata de ceilalti membri. :frusty: multumesc si eu.

Crede-ma ca voi da o mana de ajutor oricand voi fi suficient de "in tema", e bine atunci cand primesti ajutor, dar e si mai mare satisfactia atunci cand poti ajuta. Eu deocsmdata sunt incepatoare si sincer acest forum mi-a fost de mare ajutor si voi contribui cu absolut tot ce voi putea. :frusty:

Ontopic:
Intr-adevar nu am avut activitate si am de depus 100 si 300 pana pe 25.



#16 MIHAELA NEDELCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2008 - 06:43 PM

Buna seara la toata lumea!!
Imi poate spune si mie cineva daca se poate calcula amortizarea ch de constituire pt o societate infiintata in martie 2007si care pana in prezent nu a avut nici un fel de activitate?
Chelt de constituire cand pot fi trecute pe cheltuieli ?poate fi calc amortizarea lor imediat dupa infiintarea soc chiar daca aceasta nu a avut acivitate s-au trebuie asteptat pana se incepe activitatea si abia atunci se pot amortiza ?

Multumesc anticipat



#17 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2008 - 06:50 PM

http://www.conta.ro/...topic=31431&hl=
Bea



#18 MIHAELA NEDELCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2008 - 07:16 PM

Multumesc mult



#19 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2009 - 01:55 PM

Sc va participa cu parti sociale la o alta sc , facturile de la ONRC au fost intocmite pe numele firmei existente in luna dec2008, pot face 6811=201 cu toata suma in dec si tot in dec, 2801=201, astfel incat sa am sold 0 la 201 si 2801 la 31.12.2008? Multumesc



#20 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 11:59 AM

In primul rand ai numit gresit topicul pentru ca tu nu ai cheltuieli de dezvoltare ci cheltuieli de constituire ocazionate de dezvoltarea entitatii. In consecinta voi redenumi topicul.
In al doilea rand, contarile tale nu sunt corecte in conditiile in care nu doresti amortizare. Asa cum spune si reglementarea in materie, cheltuielile de constituire se pot imobiliza, deci nu este obligatorie amortizarea astfel incat poti inregistra sumele respective direct pe costuri (622, 628, 635, etc).

O ultima observatie: te rog sa dai cautare in forum inainte de a deschide topic nou. Despre aceasta situatie s-a mai discutat astfel ca n-ar fi fost necesar un nou topic.
Multumesc pt. intelegere.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL