Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOLD CASA PREA MARE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


SOLD CASA PREA MARE


26 replies to this topic

#21 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2008 - 01:54 PM

Am prezentat si eu aceasta idee auditorilor mei la sfarsit de an...bineinteles ca au inceput cu intrebari peste intrebari de genul cum adica a luat directorul, pe ce i-a dat, nu se poate, nu am voie sa ii dau lui, unde erau tinuti banii, cine are cheia etc etc etc...iar patronului sigur nu o sa ii convina sa fie luat la intrebari...si legale sunt si facturile de protocol; am inregistrat minus din casa doar atunci cand au fost furati deadevaratelea, cu cercetare de la politie, amprente etc.



#22 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 07 May 2008 - 08:07 PM

Sunt de acord cu MIRELA. Problema are mai multe aspecte si tot atatea repercursiuni nu tocmai placute. Banii nu sunt faptic = evaziune fiscala si tot ce decurge din asta. Si finantele controleaza casa si face si inventar si-ti inchide gura. Sincer, nu prea are scapare. Tu n-ai treaba cu toate astea pentru ca nu ai voie sa intocmesti registrul de casa, receptii si alte acte din contabilitatea primara. Pe parcurs poate sa mai aduca cheltuieli si diurne peste limita de 32,50 ron/zi/persoana dar intra pe nedeductibile (658). Si nu e nicio problema cu asta. Societatea nu poate imprumuta patonul, ci invers. Ai grija ce faci in contabilitate!!!!!!!!!!! Acolo tu raspunzi!




#23 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 07 May 2008 - 08:36 PM

Vezi postareaade21, la May 7 2008, 09:45 AM, a spus:

Am toate datoriile la stat platite la zi....si luna aceasta am un sold pe casa de 80.000 lei...banii nu mai pot fi depusi la banca pt ca nu sunt faptic....VA rog sa ma ajutati...ce as putea face? Va rog sa ma ajutati...se poate face un imprumut catre asociat? Tb facut contract? Exista o limita de pe zi?Sunt disperata...pt ca nu stiu nici cat ar fi amenda in astfel de cazuri

nu mai exista plafon de casa.
poti avea cati bani vrei :thumbup: problema e, cum spunea cineva anterior, sa ii ai la propriu daca vine garda.



#24 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 08 May 2008 - 08:35 AM

(ade21 @ May 7 2008, 09:45 AM)
Am toate datoriile la stat platite la zi....si luna aceasta am un sold pe casa de 80.000 lei...banii nu mai pot fi depusi la banca pt ca nu sunt faptic....VA rog sa ma ajutati...ce as putea face? Va rog sa ma ajutati...se poate face un imprumut catre asociat? Tb facut contract? Exista o limita de pe zi?Sunt disperata...pt ca nu stiu nici cat ar fi amenda in astfel de cazuri



#25 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 08 May 2008 - 09:06 AM

Vezi postareamirela 0702, la May 8 2008, 09:35 AM, a spus:

(ade21 @ May 7 2008, 09:45 AM)
Am toate datoriile la stat platite la zi....si luna aceasta am un sold pe casa de 80.000 lei...banii nu mai pot fi depusi la banca pt ca nu sunt faptic....VA rog sa ma ajutati...ce as putea face? Va rog sa ma ajutati...se poate face un imprumut catre asociat? Tb facut contract? Exista o limita de pe zi?Sunt disperata...pt ca nu stiu nici cat ar fi amenda in astfel de cazuri

si eu ma lovesc de situatia asta destul de des.Banii sunt pe hartie, dar faptic, Dumnezeu cu mila!Numai ca admin de-a lungul timpului a "imprumutat" firma cu bani proprii iar cand e soldul la casa e mare, mai recuperez din imprumut..fac o dispozitie de plata cu retragere creditare firma si diminuez 4551...

Dar, asa cu ti s-a apus deja aici nu-i o problema un sold mare la csa, doar daca vine Garda..si cum registrul de casa nu e treba contabilului-asa am inteles eu- nu trebuie sa te panichezi..



#26 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 09 May 2008 - 07:13 AM

Pai un sold mare la casa inseamna ca nu ai inregistrat candva vanzarile. In toate cazurile din lume fiscaul are dreptul sa-ti ceara sa arati banii aia. E vorba de inventariere, dfaca nu stiai! Si daca nu-i ai se aplica legea comuna la orice lipsa din inventar. In mod normal banii aia fie se impoziteaza, pentru ca asa trebuia sa faci tu insuti, fie se confisca, fiind lipsa in gestiune.



#27 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 09:15 AM

Vezi postareasorin.vaslui, la May 9 2008, 08:13 AM, a spus:

Pai un sold mare la casa inseamna ca nu ai inregistrat candva vanzarile. In toate cazurile din lume fiscaul are dreptul sa-ti ceara sa arati banii aia. E vorba de inventariere, dfaca nu stiai! Si daca nu-i ai se aplica legea comuna la orice lipsa din inventar. In mod normal banii aia fie se impoziteaza, pentru ca asa trebuia sa faci tu insuti, fie se confisca, fiind lipsa in gestiune.
Nu nu inseamna ca nu a inregistrat vanzarile, ins ca a luat cineva banii in majoritatea cazurilor; si daca vine controlul confisca surplusul de casa ...minusul nu au cum sa il confiste.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL