Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie accidente de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratie accidente de munca

48 replies to this topic

#21 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 February 2008 - 11:47 AM

Descarca noul program de declaratii CAS (versiunea 8.01) de la adresa:
http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...d=1107344623069

Dupa care setezi luna de lucru (ianuarie 2008 si cauti dupa denumirea codului CAEN), in meniul Administrare, apoi Vizualizare Coduri CAEN, unde vei gasi noile tarife conform codificarii CAEN incepand cu 01 ianuarie 2008!
:tongue:



#22 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2008 - 04:46 PM

Multumim mult!

irina



#23 ALEXIM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 04 February 2008 - 05:26 PM

Eu am intrebat astazi la etajul 5 la fond risc daca trebuie sa declaram noul cod caen cu noul procent si mi s-a raspuns ca dupa ce facem modificarea la Reg. Com depunem declaratia neexistand niciun termen. :tongue:



#24 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 06 February 2008 - 10:33 AM

Eu am luat noul program de la Casa de Pensii si acolo apare automat in functie de ce cod CAEN selectezi procentul.

LE. Acu am vazut ca a mai zis cineva... Sorry

Aceasta postare a fost editata de Ranettius: 06 February 2008 - 10:36 AM




#25 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 08 February 2008 - 08:08 PM

daca nu am reusit sa finalizez cu noul cod CAEN,pot genera salariile aferente lunii ianuarie?pot depunne restyul declaratiilor?ma gandesc ca nu,pt ca atunci cand o sa adaug procentul corespunzator mi se vor modifica taote.corect sau gresesc???



#26 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 09 February 2008 - 01:40 AM

Gresesti! Ce legatura au salariile cu noul CAEN? Acest nou cod CAEN e utilizat numai pentru declaratii pana la momentul in care vei reusi sa iti actualizezi datele de inregistrare la Reg. Comertului! Apropo, si bilantul pe anul 2007 va trebui depus tot cu cod CAEN vechi! :tongue:



#27 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 09 February 2008 - 02:47 PM

eu am primit notificare de la cei care se ocupa cu programul de contabilitate,si anume ca dupa ce voi schimba codul CAEN sa-i contactez pt a-mi da procentul la accidente de munca.Si m-am gandit ca intrucat acest procent e valabil incepand cu 01.01.08,atunci cand generez salariile trebuie sa apara in declaratiile aferente lui ianuarie procentul corect. :tongue:



#28 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2008 - 06:17 PM

dar poti sa faci in felul urmator : gasesti corespondentul vechiului cod, il bagi in declaratia de la CAS si afli procentul corect si atunci poti sa faci statele si declaratiile pe ian

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:17 PM
citare mesaj anterior




#29 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 10 February 2008 - 05:54 PM

asa o sa fac;multumesc



#30 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2008 - 07:16 PM

Deci tot nu am inteles, trebuie sau nu depusa declaratia acc.munca ? Nu vorbesc de declaratiile lunare de CAS care cuprind si date despre acc.munca ci de declaratia pe care am depus-o acum cativa ani (modelul e dat de colegii de pe prima pagina a topicului).
Dupa cate stiu eu nu am mai depus aceea declaratie decat cand s-a introdus coef.de risc.
Fiecare an cand se modifica tariful de risc trebuie depusa declaratia sau doar deorece s-a introdus noul cod CAEN (care desi diferit de cel din rev.1, obiectul ativitatii a ramas acelasi) ?.



#31 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2008 - 07:10 AM

Conform celor scrise, aceasta declaratie trebuie depusa :
"In cazul modificarii uneia sau mai multor informatii din declaratia prevazuta la alin. (1),"
adica ori de cate ori se schimba: "domeniul de activitate conform Clasificarii Activitatilor din Economia Nationala - CAEN, numarul de angajati, fondul de salarii" ! ? !
Atunci in cazul acesta trebuie depusa lunar deorece la orice firma un pic mai mare fondul de salarii difera de la o luna la alta, numarul de angajati la fel !



#32 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2008 - 07:48 PM

nu stiu daca sunt off-topic dar: am citit ieri, pe unul din anunturile afisate la adm.financiara sector 3 ca, incepand cu 01.03.2008 nu vor mai fi primite declaratii de la p.juridice care nu si-au schimbat codul CAEN; prin urmare, si declaratia pentru risc va trebui facuta in consecinta;cei de casa de pensii-et.5, nu stiu inca nimic, se asteapta aparitia in M.O.
cat despre schimbarea codului CAEN la Registrul Comertului care nu a pus termen limita....nu prea vad cum e posibil fizic ca toate societatile sa-si faca schimbarea pana la 01.03.08.in iubita noastra tara totul merge ca pe roate !!!!



#33 miha27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 March 2008 - 10:49 AM

am si eu o intrebare cu decl asta la fd de risc pe proprie raspundere: se completeaza de mana si pe discheta se pune completat in exel sau cum?
:tongue:
is tare curioasa cate declaratii exista in tara asta ca ne ingroapa cu ele



#34 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 08 March 2008 - 10:00 PM

Acea declaratie se gaseste in format PDF pe site-ul Casei de Pensii sau se poate gasi la Casa de Pensii unde depui declaratiile de asigurari sociale. De oriunde o vei lua, o listezi si apoi completezi cu Pixul, cu stiloul sau cu ce are fiecare, se stampileaza si se depune la ei, in format tiparit. Se completeaza in doua exemplare , unul la ei si unul la tine, cu viza Casei de pensii, ca au primit documentul in cauza! :biggrin:



#35 mlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 01 April 2008 - 03:04 PM

Termenul limita la aceste declaratii e 31 mar ? sau am luat eu teapa de 1 apr... :pullhair:
N-am schimbat inca la registru certificatul si nu am depus inca declaratia...



#36 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2008 - 04:53 PM

Ai luat-o de 1 aprilie, termenul pentru declaratii este 25 luna urmatoare lunii pentru care se declara. :wink:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:17 PM
citare mesaj anterior

Dragos



#37 elenag84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 April 2008 - 10:32 AM

Eu am fost azi la casa de pensii si mi s-a spus ca termenul limita pt declaratia de accidente de munca si boli profes. e pana 31.aprilie.2008



#38 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2008 - 12:24 PM

Este posibil sa fi prelungit termenul din cauza Pastelui, dar termenul legal este 25.
http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...SS_Employers_ro

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:18 PM
citare mesaj anterior

Dragos



#39 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 April 2008 - 01:25 PM

Eu am vrut sa depun formularul si m-a intrebat daca am schimbat certificatul fiscal.Nu mi-a zis de nici un termen.



#40 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2008 - 04:21 PM

dragi colegi, Alexim a postat in mesaj un lucru care, dupa parerea mea, este plin de logica...cum sa depun declaratia cu un caen pentru care nu am autorizare de la onrc?!
elenag84, 31 aprilie sau 30 februarie?
Madalina






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL