Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA aferent lipsurilor din gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA aferent lipsurilor din gestiune

9 replies to this topic

#1 CAMY 68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 January 2008 - 12:10 PM

Buna ziua, sunt noua in acest forum si as avea nevoie de ajutor.Am o lipsa in gestiune neimputabila unei persoane anume,avem o achizitie de brazi inregistrati la pret de vanzare cu amanuntul,sunt platitoare de TVA.O parte din eu s-au deteriorat si nu au mai putut fi vanduti.Nu stiu cum as putea scade,nu am gasit un coeficient admis la perisabilitati,stiu ca diferentele ar fi nedeductibile fiscal.Daca ati intalnit probleme de acest fel as dori niste informatii.



#2 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 20 January 2008 - 12:37 AM

6588=371 - inregistrarea pe cheltuieli nedeductibile a diferentelor constatae in minus la inventariere
635=4427 - colectarea TVA aferenta lipsurilor constatate




#3 CAMY 68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 January 2008 - 01:54 PM

Multumesc pentru raspuns.Totusi as avea nevoie de inca o parere.Fiind marfa inregistrata cu amanuntul am avut contarea 371%
401
378
4428, ma gandeam sa scad % 371 si 635=4427 ,astfel sa inchid si conturile 378 si 4428.
6588
378
4428

Am o nelamurire,635 va fi nedeductibil la calculul impozitului pe profit?
Contul 4427 se considera ca incasat astfel preluandu-l in decontul de TVA?
Crezi ca fac bine sa scad prin formula de mai sus?



#4 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2008 - 12:21 PM

Eu trec pe cheltuiala numai pretul de achizitie. Asa ca mai intai inregistrez %378, 4428=371 in rosu si apoi scad marfa la pret de achizitie, pe ch.neded. si colectez TVA care trebuie sa apara in decont. 635 din formula 635=4427 il consider nedeductibil.



#5 paunescua

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 19 February 2008 - 10:09 AM

am aceeasi situatie la produse finite 345 cu ocazia inventarierii
am facut inreg urmatoare
635=4427 cu trecerea in decont
6588=345 dar nu le/am considerat nedeductibile , am facut proces verbal de constatare deteriorare bunuri cu mentiunea ca nu se mai asteapta obtinerea unor venituri ulterioare.Acum insa consider ca m/am incarcat degeaba cu tva cf CF art 128 alin 8 lit b .Mai pot rectifica ceva? :tongue:



#6 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2008 - 10:40 AM

Vezi postareapaunescua, la Feb 19 2008, 10:09 AM, a spus:

am aceeasi situatie la produse finite 345 cu ocazia inventarierii
am facut inreg urmatoare
635=4427 cu trecerea in decont
6588=345 dar nu le/am considerat nedeductibile , am facut proces verbal de constatare deteriorare bunuri cu mentiunea ca nu se mai asteapta obtinerea unor venituri ulterioare.Acum insa consider ca m/am incarcat degeaba cu tva cf CF art 128 alin 8 lit b .Mai pot rectifica ceva? :tongue:
Cred ca va complicati cu rectificarile. Sunt sume mari? Altfel nu are rost. Nu e in dejavantajul statului, deci la un eventual control nu va spune nimeni nimic.
Daca insistati pe rectificari, atunci trebuie sa rectificati si decl.101, iar in 300 treceti la regularizari.
Parerea, mea.



#7 paunescua

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 19 February 2008 - 10:55 AM

o doamne 9500 ron dar legea e interpretabila, asa am considerat si eu ...daca am beneficiat de 4426 la momentul respectiv pt obtinerea lui 345 am considerat ca e normal sa/l dau inapoi ...nu? ramane de discutat referitor la deductibilitate in CF scrie ca trebuie dovedit ca nu se mai introduc in circ ecomomic ...cum fac asta?



#8 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 February 2008 - 10:14 AM

In baza unui proces verbal de distrugere!
Nu ar fi fost mai corect sa le duci pe produse reziduale (rebuturi)?



#9 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2008 - 05:30 PM

Vezi postareapaunescua, la Feb 19 2008, 10:55 AM, a spus:

o doamne 9500 ron dar legea e interpretabila, asa am considerat si eu ...daca am beneficiat de 4426 la momentul respectiv pt obtinerea lui 345 am considerat ca e normal sa/l dau inapoi ...nu? ramane de discutat referitor la deductibilitate in CF scrie ca trebuie dovedit ca nu se mai introduc in circ ecomomic ...cum fac asta?
Faceti un PV in care mentionati asta. Sa-l semneze gestionarul, contabilul, administratorul. Comisia de inventariere.



#10 paunescua

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 22 February 2008 - 11:19 AM

Vezi postareaa.d.n., la Feb 21 2008, 05:30 PM, a spus:

Vezi postareapaunescua, la Feb 19 2008, 10:55 AM, a spus:

o doamne 9500 ron dar legea e interpretabila, asa am considerat si eu ...daca am beneficiat de 4426 la momentul respectiv pt obtinerea lui 345 am considerat ca e normal sa/l dau inapoi ...nu? ramane de discutat referitor la deductibilitate in CF scrie ca trebuie dovedit ca nu se mai introduc in circ ecomomic ...cum fac asta?
Faceti un PV in care mentionati asta. Sa-l semneze gestionarul, contabilul, administratorul. Comisia de inventariere.

Multumesc mult, asa am facut la 31.12 ramane in discutie deductibilitatea lor.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL