Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDINUL 2374/2007 SCHIMBA ORDINUL1752/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ORDINUL 2374/2007 SCHIMBA ORDINUL1752/2005

47 replies to this topic

#21 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2008 - 02:59 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 9 2008, 12:09 PM, a spus:

as dori sa aflu daca se poate peregraful din ord 171/2004 unde spune ca nir-ul nu mai este obligatoriu deoarece nu prea cred acest lucru ,ar fi fantastic de bine
asta inca mai caut .... informatia am primit-o si eu de la o cunostinta si nu am apucat sa verific .... acum vad in lex ca Ordinul 171/2004 a fost abrogat de Ordinul 2217/2006 ..... poate ca este gresit numarul Ordinului ....
Poate stie cineva mai multe detalii ....



#22 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 February 2008 - 10:36 AM

11.La punctul 152, după alineatul (2) se introduc trei noi alineate, alineatele (3)-(5), cu următorul cuprins:
"(3) În conformitate cu prevederile art. 6 alin. (1) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, orice operațiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
(4) Din punct de vedere contabil, efectuarea operațiunii economico-financiare este probată de orice document în care se consemnează aceasta.
(5) În cazul bunurilor achiziționate însoțite de factură sau de aviz de însoțire a mărfii, urmând ca factura să sosească ulterior, cursul valutar utilizat la înregistrarea în contabilitate este cursul de la data recepției bunurilor."

Ce parere aveti? Punem cursul valutar la data receptiei sau la data facturii conform art 1342 cod fiscal?




#23 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 01:09 PM

Eu ma declar invinsa.. vad ca se pune cursul din data NIR . Eu am ramas cu cel din factura furnizorului..
Cine s-a lamurit ,sa ne lumineze , rog frumos :tongue:



#24 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 13 February 2008 - 05:17 PM

Sunt doua cursuri care se folosesc la receptia externa: - tva-ul se va calcula la cursul de la data facturii - conform reglementarilor in vigoare la TVA
- stocurile de marfa se vor evalua si inreg in contab la cursul de la data receptiei.
Deci, ceea ce se trece in jurnalul de tva (ca baza de impozitare) nu este egal cu ceea ce se inregistreaza pe contul de stoc.



#25 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 09:42 PM

In nici un caz nu pot utiliza baze diferite de calcul si in acest caz , voi alege pe cel din data receptiei .



#26 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2008 - 12:40 PM

Are cineva Ordinul 1752 cu tot cu modificari ? Nu-l gasesc si am mare nevoie de el.Multumesc!!:)
salut!



#27 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 14 February 2008 - 01:02 PM

Poftim...

Fisiere atasate





#28 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2008 - 01:27 PM

Multumesc mult, dar as fi avut nevoie sa cuprinda si ordinul 2374. :tongue:
Trebuie sa ma lamuresc urgent ce curs valutar se aplica . In cazul DVI-urilor mi se pare absurd sa le inregistrez la data receptiei.
salut!



#29 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2008 - 04:06 PM

Am atasat Ordinul 1752/2005 actualizat.

Fisiere atasate


Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#30 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2008 - 01:16 PM

Multumesc mult !!!
salut!



#31 kvarga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 February 2008 - 06:38 PM

Vezi postareavio.a, la Feb 8 2008, 01:18 AM, a spus:

ART. V Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu situațiile financiare ale exercițiului financiar 2007

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce inseamna asta? Care prevederi toate ? adica inclusiv functiunea conturilor?
Concret : prescrierea unei datorii se inreg prin 401=758 acum deduc din functiunea conturilor ca nu se mai inreg pe venit ci prin 117
Intrebarea este eu trebuie sa modific inregistrarile astea facute in 2007 ? Sau functiunea conturilor se aplica cu 1.01.2008?

Pentru 2007 nu trebuie sa modifici inregistrarile. Prescrierea ramane asa cum ai scris adica 401=758. Am avut si eu in zilele trecute auditul financiar la o firma . Tot asa l-am inregistrat prescierile pe care l-a si confirmat auditorul. Deci raman asa.



#32 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 18 February 2008 - 03:12 PM

Vezi postareaGloalina, la Feb 13 2008, 10:36 AM, a spus:

11.La punctul 152, după alineatul (2) se introduc trei noi alineate, alineatele (3)-(5), cu următorul cuprins:
"(3) În conformitate cu prevederile art. 6 alin. (1) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, orice operațiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
(4) Din punct de vedere contabil, efectuarea operațiunii economico-financiare este probată de orice document în care se consemnează aceasta.
(5) În cazul bunurilor achiziționate însoțite de factură sau de aviz de însoțire a mărfii, urmând ca factura să sosească ulterior, cursul valutar utilizat la înregistrarea în contabilitate este cursul de la data recepției bunurilor."

Ce parere aveti? Punem cursul valutar la data receptiei sau la data facturii conform art 1342 cod fiscal?


Foarte adevarat ca nu stii cum s-o mai dai.
Insa, eu sunt de parere ca inregistrarea in contabilitate a facturilor ar tb facuta potrivit Codului Fiscal care e LEGE, spre deosebire de un OMFP (1752) si un ORDIN (2374)...
Ca importanta legea bate orice! Poate mai sunt si alte pareri?



#33 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 19 February 2008 - 01:53 PM

Daca ai pierdere in 2007 se mai face ceva? sau ramane soldul debitor in 121?
Multumesc.



#34 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2008 - 01:58 PM

Andi24 , pierderea ramane in 121 . In 2008 il inchizi cu 1171



#35 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 19 February 2008 - 02:05 PM

"sumele reprezentand avansuri de trezorerie nedecontate pana la data bilantului"....din cate inteleg trebuie trecute in 461....? Nu e cam ciudat? Multumesc Doina!



#36 csilly

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 February 2008 - 03:05 PM

Vezi postareavio.a, la Feb 8 2008, 01:18 AM, a spus:

ART. V Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu situațiile financiare ale exercițiului financiar 2007

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce inseamna asta? Care prevederi toate ? adica inclusiv functiunea conturilor?
Concret : prescrierea unei datorii se inreg prin 401=758 acum deduc din functiunea conturilor ca nu se mai inreg pe venit ci prin 117
Intrebarea este eu trebuie sa modific inregistrarile astea facute in 2007 ? Sau functiunea conturilor se aplica cu 1.01.2008?



Draga Mihavesa, poti te rog sa specifici unde anume se precizeaza ca balanta se intocmeste doar anual? Nu gasesc nicaieri. Multumesc mult.



#37 cristeadidi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 February 2008 - 03:34 PM

ART. 22 Legea 82/1991
Pentru verificarea inregistrarii corecte in contabilitate a operatiunilor efectuate se intocmeste balanta de verificare, cel putin anual, la incheierea exercitiului financiar sau la termenele de intocmire a raportarilor contabile stabilite potrivit legii.



#38 csilly

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 February 2008 - 07:15 PM

Vezi postareacristeadidi, la Feb 27 2008, 03:34 PM, a spus:

ART. 22 Legea 82/1991
Pentru verificarea inregistrarii corecte in contabilitate a operatiunilor efectuate se intocmeste balanta de verificare, cel putin anual, la incheierea exercitiului financiar sau la termenele de intocmire a raportarilor contabile stabilite potrivit legii.


Multumesc mult ptr. ajutor



#39 radulm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 27 February 2008 - 09:20 PM

Cf ord 2374 lease back-ul inregistrat in 2007 nu imi este recunoscut .Nu trebuia sa emitem facturile de vanzare,ci sa consideram activul ca garantie,deoarece noi l-am achizitiont,apoi l-am vandut ,am primit banii pe el,si l-am luat in leasing ulterior inapoi.
Cum se procedeaza?Cred ca se regleaza prin nota ctb in rosu 607 si 707 eventual;facturile emise nu mai pot sa le anulez ,aplicarea retroactiva a odinului nu prea e posibila .Facturile sunt inregistrate,declarate,emise cu tva,si deja incasate!?
Multumesc daca aveti o idee.



#40 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2008 - 01:53 PM

Vezi postareacsilly, la Feb 27 2008, 07:15 PM, a spus:

Vezi postareacristeadidi, la Feb 27 2008, 03:34 PM, a spus:

ART. 22 Legea 82/1991
Pentru verificarea inregistrarii corecte in contabilitate a operatiunilor efectuate se intocmeste balanta de verificare, cel putin anual, la incheierea exercitiului financiar sau la termenele de intocmire a raportarilor contabile stabilite potrivit legii.


Multumesc mult ptr. ajutor
aceasta prevedere este mai veche, de vreo cativa ani, de cand era treaba cu 50.000 euro pt raspunderea administratorului .... doar ca multi nu o respectau, fie din obisnuinta, fie din necunoastere. Din aceasta prevedere se mai deduce automat inca ceva : daca nu suntem obligati decat de doua ori pe an sa avem balanta, atunci nici sa trecem in oribilul caiet de Registru Jurnal de pe vremea dacilor totalul rulajului nu mai este obligatoriu .... decat tot de doua ori pe an .... gresesc ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL