Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit microintreprindere

12 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 09 July 2004 - 04:29 PM

O firma are un contract de munca inreg la ITM dar nu a mai lucrat si deci nu i s-a mai dat salariul. Astfel ea figura fara nici o cheltuiala pentru salarii in luna decembrie a anului trecut. Se aplica impozitul pe veniturile microintreprinderilor sau imp pe profit?
Va multumesc



#2 PURDESCU ANCA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 July 2004 - 04:03 PM

Atata timp cat ai vizat de itm cerere de concediu fara plata si stat pe zero la decembrie raspunsul este da

anca



#3 Marin Emanuel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 26 July 2004 - 08:57 AM

Se aplica impozitul pe veniturile microintreprinderilor sau imp pe profit?
Raspunsul este da !!!!! ?????????



#4 martinescul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:contabilitate

Postat 28 July 2004 - 01:22 PM

Atata timp cat ai vizat de itm cerere de concediu fara plata si stat pe zero la decembrie raspunsul este da... ADICA MICROINTREPRINDERE, DACA NU ESTE MACRO



#5 Marin Emanuel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 28 July 2004 - 01:49 PM

inteleg ce fel de impozit aplica in decembrie,dar intrebarea, cred ca era, ce impozit aplica din anul urmator,adica daca se considera ca nu a avut angajati, si in cazul asta sunt tot nelamurit,sorry!



#6 martinescul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:contabilitate

Postat 30 July 2004 - 07:10 AM

se considera ca ai avut salariati la 31.12.2003, ceea ce iti da dreptul sa opteyi pentru impoyit pe venit in 2004 (bineinteles daca si celelalte conditii sunt indeplinite)... cred ca este clar :!:



#7

  • Guests

Postat 30 August 2004 - 02:08 PM

Daca a fost un singur angajat si a avut cerere de concediu fara plata, adica fond salarii zero, se trece la impozit pe profit.



#8 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2004 - 11:13 PM

Cezara...unde apare prevazuta in lege sintagma "fond de salarii" ??



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2004 - 02:03 PM

Super intrebare, LEXUS!
Chiar asa, unde ?
Cezara, concediul fara plata reprezinta suspendarea contractului de munca si NU incetarea lui (art. 54 din Codul Muncii). Asta-i cauza pentru care zicem noi ce zicem...



#10

  • Guests

Postat 02 September 2004 - 10:08 AM

Pentru a fi indeplinita conditia de microintreprindere societatea trebuie sa faca dovada unor cheltuieli salariale lunare.
Concediul fara plata nu implica acest lucru din partea firmei.
Altfel....ce simplu ar fi sa pastrezi statutul de microintreprindere, sa existe angajati si sa nu fie platiti.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2004 - 11:22 AM

Buna, Cezara !

Uite ce zic normele de aplicare a codului fiscal, la titlu IV, art. 1. "Numarul de salariati reprezinta numarul de persoane angajate cu contract individual de munca, potrivit dispozitiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de munca, inscrise lunar in statele de plata si/ SAU IN REGISTRU GENERAL DE EVIDENTA A SALARIATILOR " (majusculele imi apartin, evident)
Prin urmare, salariatul figureaza in statele de plata cu salariu brut = salariu de incadrare si cu salariu realizat = 0 + exista in registrul de evidenta al salariatilor. Ce zici ?
Bye !



#12

  • Guests

Postat 02 September 2004 - 03:37 PM

Buna Otilia.

La fel ca multe alte situatii este neclara si aceasta, spun eu. In mesajul initial se spune ca a avut contract de munca dar "nu a mai lucrat", inteleg ca in continuare nu mai are salariati, a fost doar un singur contract cu concediu fara plata la acea data. Cu foarte mare usurinta poate fi considerat drept o eludare a legii. Eu, nu as risca.Parerea mea.



#13

  • Guests

Postat 02 September 2004 - 04:40 PM

Buna, Cezara !

Faci foarte bine ca esti prudenta.
Eu am sunat si la Ministerul Finantelor Publice (inainte de a scrie mesajul) si am cerut o parere; doamna care mi-a raspuns la "asistenta contribuabil" a fost de acord cu ce-am zis eu si a spus tot ca tine ' parerea mea ' .
Este foarte adevarat ca in situatii discutabile trebuie sa avem un punct de vedere oficial (adica in scris), de regula de la organul fiscal de care apartinem pentru ca ei ne vor controla, sau direct de la M.F.P.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL